Ekologia: 23 stycznia to dzień bez opakowań foliowych - wlodawa.NET


Ekologia: 23 stycznia to dzień bez opakowań foliowych

Ekologia: 23 stycznia to dzień bez opakowań foliowych Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton. Szczególnie dużo wytwarzanych jest tzw. jednorazówek, które dodatkowo nie zawsze trafiają do recyklingu. Przypadający 23 stycznia „Dzień bez opakowań foliowych” to dobry moment, by samu zacząć ograniczać zużycie materiałów rozkładających się przez setki lat.

Dzięki niskim kosztom produkcji oraz wygodzie użytkowania, różnego rodzaju opakowania z tworzyw sztucznych zyskały bardzo dużą popularność na całym świecie. Jak wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, każdego roku wytwarza się 400 milionów ton plastiku. 36 proc. przypada na opakowania jednorazowe, w tym foliowe. Szacowana liczba zużywanych rocznie toreb plastikowych, tylko w samej Unii Europejskiej, wynosi 100 miliardów. Oznacza to, że przeciętny Europejczyk w ciągu 12 miesięcy wykorzystuje aż 200 „jednorazówek”.

Realne zagrożenie dla naszej planety

Według szacunków, jedna torba foliowa rozkłada się przez 500 lat. Biorąc pod uwagę, jak wiele takich opakowań jest produkowanych, a także fakt, że „reklamówkę” użytkuje się średnio przez nie więcej niż 30 minut, można zauważyć, że skala wytwarzanych w ten sposób odpadów jest ogromna. – Tylko niewielka część produktów z tworzyw sztucznych, w tym „foliówek”, jest poddawana recyklingowi. W Unii Europejskiej ponownie wykorzystuje się ok. 30 proc. odpadów z plastiku. Reszta trafia do spalarni (39 proc.) lub na składowiska (31 proc.) – mówi Radosław Żuk, prezes zarządu Fundacji BOŚ.

Zobacz również:.

Włodawa: Afera śmieciowa we Włodawie

Śmieci: Nowy harmonogram odbioru odpadów pierwsze półrocze 2020 roku

Włodawa: Powołano nowe władze MZC /śmieci, odpady, zielona energia/


Problemy związane z oficjalną utylizacją to niejedyny kłopot związany z produktami wykonanymi z tworzyw sztucznych. Zdarza się, że odpady nie trafiają do specjalistycznych zakładów, takich jak spalarnie i składowiska. Tylko w Polsce, na koniec 2018 roku, istniało 1607 „dzikich” wysypisk, przy czym w ciągu 12 miesięcy jego trwania zlikwidowano 10,5 tys. tego typu miejsc. To oznacza, że składowane w nieodpowiedni sposób odpady tworzyw sztucznych i innych mogą w negatywny sposób oddziaływać na środowisko naturalne przez setki lat. Śmieci nadal wywożone są m.in. do lasów, gdzie zanieczyszczają glebę. Z kolei na świecie część plastiku trafia do oceanów, stanowiąc zagrożenie dla zwierząt – np. żółwie spożywają „foliówki”, myląc je z meduzami, a uwięzione w torbach ryby umierają w męczarniach. Takie opakowanie znaleziono nawet w najgłębszym miejscu na Ziemi – na dnie Rowu Mariańskiego.

Jak zmniejszyć liczbę „jednorazówek”?

Działania zmierzające do ograniczenia konsumpcji opakowań foliowych są podejmowane w wielu częściach świata. W zgodzie z unijną dyrektywą, odnoszącą się do zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy, w Polsce wprowadzono obowiązkowe opłaty za tego typu produkty. Bezpłatne pozostają tylko tzw. zrywki, czyli najcieńsze „foliówki”, przeznaczone do pakowania pieczywa, warzyw czy owoców.Ekologia: 23 stycznia to dzień bez opakowań foliowych Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Jak podkreśla Radosław Żuk, wiele zależy również od nas samych. – Powinniśmy nie tylko używać jak najmniejszej liczby toreb z tworzyw sztucznych w codziennym życiu, zastępując je np. papierowymi, ale także w ogóle rezygnować z plastiku na rzecz innych, bardziej przyjaznych środowisku produktów. Rozwiązaniem może być też wykorzystywanie opakowań wielokrotnego użytku, zamiast „jednorazówek”. Niezwykle istotnym elementem jest również odpowiednia segregacja odpadów, tak by jak najwięcej surowców, zwłaszcza tych rozkładających się przez wiele lat, mogło być przetwarzanych – tłumaczy prezes Fundacji BOŚ.

/ź/ cecpolska.pl

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

112: Wypadek na trasie Urszulin Cyców w miejscowości Borysik

112: Wypadek na trasie Urszulin Cyców w miejscowości Borysik  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale Wczoraj  (21.01.2020 r.) o godz. 10:00 nasza jednostka została zadysponowana do wypadku na drodze krajowej 82 w Borysiku, gdzie doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych.

Poszkodowany kierowca po udzieleniu pierwszej pomocy został przewieziony przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu pojazdu i udzieleniu pierwszej pomocy medycznej.

Zobacz również:.

OSP Urszulin: Kolizja w Andrzejowie

Urszulin: Strażacy z OSP wyremontowali krzyże w Urszulinie

Włodawa: Stowarzyszenie Inicjatywa Lokalna Między Drzewami okiem urzędnika


112: Wypadek na trasie Urszulin Cyców w miejscowości Borysik  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

W działaniach brała również udział Jednostka Ratowniczo Gaśnicza z PSP we Włodawie. Policjanci ustalają dokładne okoliczności zdarzenia.

tekst Andrzej Jung, fot. Artur Brodaczewski

/ź/ osp-urszulin.cba.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 24/02/2017

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Włodawa: Raj podatkowy dla psów we Włodawie /wideo/

Włodawa: Raj podatkowy dla psów we Włodawie /wideo/ Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale Właściciele psów we Włodawie rozpoczęli 2020 rok z ulgą dla kieszeni. Weszła bowiem w życie uchwała Rady Miejskiej znosząca podatek od czworonogów. W listopadzie ubiegłego roku na wniosek Burmistrza Włodawy radni przyjęli uchwałę w sprawie zniesienia opłaty z tytułu posiadania psów.

– Wpływy z tytułu tej opłaty systematycznie spadały. Rosły za to koszty związane z jej egzekwowaniem. Dodatkowo opłata nie ma charakteru obligatoryjnego, dlatego zaproponowałem Radzie Miejskiej podjęcie uchwały w sprawie zniesienia tego podatku – mówi burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Zobacz również:.

Włodawa: Więcej zapłacimy za centralne ogrzewanie

Ranking wydatków komunalnych mieszkańców miast powiatowych

25 lat Straży Miejskiej we Włodawie

Opłata za posiadanie psa została wprowadzona jeszcze w 1991 roku w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Jej wysokość określają poszczególne gminy. We Włodawie właściciele czworonogów płacili ok 40 zł rocznie. Warto dodać, że Ministerstwo Finansów ustaliło limit podatku od czworonogów w 2020 roku na poziomie 125,40 zł

/ź/ wlodawa.eu

Podczas sesji XVII Rady Miasta Włodawy w dniu 8 listopada  2019 roku,  radny Mariusz Czuj zadał pytanie

- Jaki jest pomysł na to aby edukować mieszkańców Włodawy, tych którzy posiadają  swoje czworonogi, czy jest jakiś pomysł na to?  Bo w tym momencie  nie wyobrażam sobie, że będzie hulaj dusza piekła nie ma i coraz więcej będzie nieczystości."   

Zobacz co burmistrz Wiesław Muszyński odpowiedział radnemu,  

tv.wlodawa.net
masz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 05/02/2012

Podaj dalej, powiadom znajomych....