(22 stycznia) O godz. 9:30 odbyła się na cmentarzu parafialnym we Włodawie uroczystość z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, która rozpoczęła obchody upamiętnienia tego ważnego wydarzenia w naszym powiecie.
W złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy pod pomnikiem poświęconym powstańcom oraz mogiłą poległych i pomordowanych powstańców udział wziął Starosta Włodawski Andrzej Romańczuk, delegacje Nadleśnictw Włodawa, Sobibór i Parczew (inicjatorów uroczystości), służb mundurowych z Włodawy: Komendy Powiatowej Policji, Zakładu Karnego, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Stowarzyszenia Rodzina Katyńska we Włodawie. Następnie uczestnicy przejechali do Suchawy, gdzie odprawiono Mszę Świętą w intencji Ojczyzny i poległych powstańców. Po Mszy Św. przybyłe delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym bitwę stoczoną przez powstańców z wojskami carskimi w dniu 6 lipca 1863 r.
Zobacz również:.
Włodawa: Wiosną powstanie promenada nad Włodawką /wideo/
Gmina: Powstanie nowy most na trasie Włodawa - Okuninka
Powstanie włodawskie w I LO im. T. Kościuszki
Podobne uroczystości miały miejsce tego samego dnia w gminie Urszulin, gdzie władze powiatu reprezentował – Adam Panasiuk – Członek Zarządu Powiatu we Włodawie. Tam właśnie w imieniu powiatu włodawskiego i OSP w Urszulinie Adam Panasiuk – miał zaszczyt z delegacjami Nadleśnictw, Poleskiego Parku Narodowego, 9 DH Bagienne Żurawie, OSP Urszulin i MDP Urszulin zapalić znicze przy krzyżu upamiętniającym powstańców poległych w bitwie pod Urszulinem, jaka miała miejsce 7 lipca 1863 r.
Powstanie Styczniowe było największym i najdłużej trwającym zrywem zbrojnym skierowanym przeciwko rosyjskiemu zaborcy – trwało ponad półtora roku, a w jego trakcie miało miejsce ok. 1200 bitew i potyczek. Objęło ono swoim zasięgiem także powiat włodawski, na obszarze którego doszło również do wielu bitew i potyczek, z których warto wspomnieć walki pod Lutą, Adamkami, Suchawą, Janówką, Osową, Andrzejowem czy też samą Włodawą. Niestety powstanie to, jak i poprzednie, również zakończyło się klęską i kolejną falą represji carskich, które dotknęły zarówno jego bezpośrednich uczestników, jak również szerokie rzesze społeczeństwa polskiego poddane bezwzględnej rusyfikacji, konfiskatom majątków, zsyłkom i innym prześladowaniom. Nie złamało to jednak ducha Polaków a ich marzenie o wolnej i niepodległej Polsce ziściło się w końcu w roku 1918.
/ź/ powiatwlodawski.pl
Zobacz również:
112: Mieszkaniec gminy Włodawa autorem poważnego karambolu trzech aut