4 maja obchodzimy święto Św. Floriana, patrona strażaków. W związku z tym w sobotnie popołudnie (4.05.2019 r.) strażacy z OSP Urszulin oraz MDP Urszulin uroczyście przemaszerowali ulicami Urszulina do kościoła pw. Chrystusa Miłosiernego w Urszulinie, na Mszę Świętą z okazji Dnia Strażaka.
Proboszcz urszulińskiej parafii ks. Marian Franczuk w trakcie Eucharystii podziękował strażakom za poświęcenie, za działalność ratowniczą oraz za udział w uroczystościach państwowych i religijnych. Wspominano i modlono się również w intencji zmarłych druhów strażaków.
Dalsze uroczystości miały miejsce na placu przez strażnicą, gdzie Wójt Gminy Tomasz Antonik złożył wszystkim Druhnom i Druhom słowa podziękowania za ofiarność, za poświęcenie ochronie życia, zdrowia i mienia ludzkiego. Życzył bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.
Szczególne słowa podziękowania za lata działalności oraz wkład w rozwój urszulińskiej straży złożono Druhowi Ryszardowi Kiryk, byłemu Naczelnikowi OSP Urszulin. Wśród przybyłych gości obecna była również Skarbnik Gminy Urszulin Pani Hanna Waręciak.
tekst Iwona Jung, fot. Iwona Jung oraz Andrzej Jung
Wczoraj strażacy z OSP Urszulin wzięli udział w akcji gaszenia pożaru traw w Wytycznie. Jak zauważa się nasze apele strażackie o rozważne obchodzenie się z ogniem są lekceważone. Do pożarów dochodzi często w weekendy.
Urszulińscy strażacy na głos syreny natychmiast ruszyli na pomoc. Ugasili pożar i wrócili z pośpiechem do Urszulina, aby wziąć udział w uroczystej procesji odpustowej.
W dniu dzisiejszym o godzinie 18:30 zostaliśmy zadysponowani do pożaru w Urszulinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że pali się samochód marki BMW, stojący na parkingu.
Ogień strawił część auta, zniszczył jego przód. Nikt nie ucierpiał w tym zdarzeniu. Strażacy sprawnie ugasili pożar. Dzięki szybkiej interwencji udało się uniknąć znaczących strat.W akcji brały udział dwa zastępy gaśnicze z OSP Urszulin.
O zaprzestanie procederu „wiosennego wypalania traw” apelowaliśmy już wielokrotnie. Mimo strażackich apeli nadal dochodzi do pożarów wyschniętych traw, i w większości przypadków jest to wynik celowych podpaleń.
W chwili obecnej mamy za oknami prawdziwą wiosnę, a radosny świergot ptaków przerywa dość często dźwięk syreny… To właśnie strażacy otrzymali kolejne wezwanie do płonących traw.
Z ostatniej chwili…
W dniu wczorajszym tj. 23.04.2019 o godz. 22:20 strażacy z jednostki OSP Urszulin zostali zadysponowani do gaszenia palących się traw na łąkach w Wereszczynie.
Akcja była utrudniona z powodu silnego, porywistego wiatru. Strażacy przy pomocy tłumic gasili ogień oraz podano wodne prądy gaśnicze. W akcji brały udział także jednostki OSP Wereszczyn oraz OSP Andrzejów.
tekst Iwona Jung, fot. Iwona Jung oraz Andrzej Jung
Po przybyciu OSP Urszulin na miejsce stwierdzono, że nad jeziorem Uściwierz na dużym obszarze palą się trawy stwarzając zagrożenie dla zabudowy letniskowej.
Działania strażaków trwały ponad 3 godziny w akcji udział brały Jednostka JRG z PSP we Włodawie, OSP Wereszczyn i Wytyczno. Na miejscu swoje czynności wykonywali również policjanci. Trwa szacowanie strat i ustalanie okoliczności zdarzenia
Blisko 5 hektarów traw i drzew, przyczepy kempingowe, barak, altana i ogrodzenie spłonęło wczoraj w rejonie Jez. Uśćwierz. Prawdopodobną przyczyną tego zdarzenia było wypalanie traw w tym rejonie. Trwa szacowanie strat i ustalanie okoliczności zdarzenia. Policjanci apelują o rozsądek. Za naruszenie zakazu wypalania wypalania gruntów grozi kara grzywny do 5 tys. zł i aresztu, a w sytuacji wywołania pożaru, czyn taki może stanowić przestępstwo zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Przypominamy, że wypalanie traw oprócz ogromnego zagrożenia, które może wywołać pociąga za sobą ogromne zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym i obniża zawartość użytkową gleby nawet na kilka lat.
B.Sz.
/ź/ policja.gov.pl
loading...
tv.wlodawa.netmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
We wtorek, około godziny 14:40 wybuchł pożar we Włodawie przy ulicy Przemysłowej, płonął dach budynku ubojni firmy Gramar. W akcji gaszenia pożarna uczestniczyło około 13 zastępów państwowej straży pożarnej z Włodawy i okolic.
Z budynku rzeźni ewakuowano pracowników, oraz wyprowadzono przeznaczone do uboju bydło. Pożar wybuchł na poddaszu budynku ubojni, nad częścią biurowosocjalną.
Nie oficjalna wersja mówi, że zapalił się agregat chłodniczy na tyłach budynku, następnie od niego zapalił się zbiornik z olejem opałowym, a silny wiatr przeniósł pożar po budynku i z powodu ognia zawalił się dach rzeźni.
Jednostka OSP Urszulin, otrzymała zadania, które polegało na dostarczanie wody, a następnie w trakcie rozwoju zadań uczestniczyła w dogaszanie oraz rozbiórka niebezpiecznych konstrukcji dachu.
^p^
fot. Andrzej Jung/OSPUrszulin
/ź/ foto. osp-urszulin.cba.pl/
loading...
Pożar budynku ubojni firmy P.P.H.U. Gramar
Pożar zauważyli pracownicy o godzinie 13.55 dnia 2 kwietnia 2019 r. Pierwsze informacje jakie spływały do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej mówiły o tym, że palą się zbiorniki oleju opałowego oraz pożar rozprzestrzenia się na poddasze obiektu. Do zdarzenia w pierwszej fazie zostały wysłane dwa zastępy z JRG Włodawa.
Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów dowódca akcji stwierdził, że jego siły są niewystarczające polecił dysponować dodatkowe siły w tym drugi podnośnik z JRG Łęczna, Dowódcę Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej oraz Komendanta Powiatowego bryg. Pawła Matczuka.
Ponadto zadysponowano jednostki z OSP: Orchówek, Różanka, Sobibór, Zahajki, Urszulin, Włodawa oraz Stary Brus. W sumie na miejscu działań pracowało 50 strażaków i 15 pojazdów ratowniczo - gaśniczych. W pierwszej fazie działań rozpoczęto gaszenie pianą palącego się oleju opałowego, którego nagrzane dymy pożarowe przedostawały się na poddasze całego budynku. Następnie wprowadzono ratowników na poddasze celem powstrzymania rozwijającego się pożaru w tej części obiektu.
Na poddaszu strażacy napotkali na bardzo silne zadymienie oraz wysoką temperaturę. Po kilku próbach opanowania rozwoju pożaru ratownicy zostali zepchnięci do obrony części administracyjnej. Równolegle do gaszenia pożaru pracownicy zakładu dokonywali ewakuacji dokumentacji księgowej oraz chłodni która nie była objęta pożarem. Dużą trudnością w opanowaniu pożaru był charakter obiektu i samego dachu tj. jego duży rozmiar oraz to, że pokrywał różne części obiektu na różnych poziomach. Ratownicy przez większość akcji pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych.
Akcja trwała do godziny 21 i po opanowaniu pożaru obejmowała dogaszanie, przewietrzanie oraz usuwanie poszycia dachu celem dotarcia do ukrytych źródeł ognia. Prawdopodobną przyczyną pożaru była awaria agregatu chłodniczego. Straty wstępnie wyceniono na około 4 mln zł. Uratowano mienie o wartości około 5 mln zł.
28 marca 2019 r. o godz. 10.00 rozpoczął się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pt. "Młodzież zapobiega pożarom". Uczniowie z całego powiatu włodawskiego zjechali się w tym dniu do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie by rywalizować o palmę pierwszeństwa i możliwość wyjazdu na eliminacje wojewódzkie.
Uczniowie rywalizowali w trzech grupach szkolnych tj. grupa szkolna, gimnazjalna oraz ponadgimnazjalna. Najpierw uczniowie napisali test wiedzy składający się z 40 pytań. Następnie po wyłonieniu 5 najlepszych osób rozpoczęto eliminacje ustne polegające na odpowiedzi na trzy wylosowane pytania.
W wyniku rozgrywek finałowych kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:
I Grupa wiekowa - uczniowie szkół podstawowych 1 Jacek Misiura - Zespół Szkół w Hańsku 2 Łukasz Dziatko - Szkoła Podstawowa w Żukowie 3 Jeremi Baj - Horbaczewski - Szkoła Podstawowa w Różance 4 Weronika Prokop - Szkoła Podstawowa w Kaplonosach 5 Anna Weremczuk - Szkoła Podstawowa nr 2 we Włodawie
II Grupa wiekowa - uczniowie szkół gimnazjalnych 1 Jagoda Baj - Horbaczewska - Szkoła Podstawowa w Różance 2 Przemysław Łapiński - Szkoła Podstawowa w Urszulinie 3 Karolina Prill - Zespół Szkół w Hańsku 4 Krzysztof Artymiuk - Szkoła Podstawowa w Urszulinie 5 Kacper Lisowiec - PG nr 1 Włodawa
III Grupa wiekowa - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych 1 Damian Mielniczuk - I Liceum Ogólnokształcące we Włodawie 2 Szymon Kurzeja - Zespół Szkół Zawodowych i II LO we Włodawie 3 Konrad Koniuch - Zespół Szkół Zawodowych i II LO we Włodawie 4 Tomasz Kiryczuk - I Liceum Ogólnokształcące we Włodawie 5 Marek Sakowicz - Zespół Szkół Zawodowych i II LO we Włodawie
Do finału eliminacji wojewódzkich OTWP zakwalifikowało się po jednym zawodniku z każdej grupy wiekowej.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej