W dniu 10 maja odbyła się czwarta edycja Rajdu Braci Taraszkiewiczów, w której wzięło udział około 100 uczestników plus organizatorzy. Wydarzenie miało szczególny charakter – zbiegło się ze 100. rocznicą urodzin jednego z upamiętnianych dowódców partyzanckich anty komunistycznej. Uczestnicy przemaszerowali szlakiem przez tereny związane z działalnością oddziału zbrojnego Obwodu WiN Włodawa, który w latach 40. ubiegłego wieku walczył z komunistycznym reżimem.
Rajd rozpoczął się mszą świętą w kościele we Włodawie, po czym uczestnicy udali się na miejscowy Cmentarz Wojenny, gdzie spoczywają szczątki jednego z partyzanckich dowódców. Następnie rozpoczęła się piesza wędrówka przez miejscowości Włodawa i Orchówek – obszary, które w latach 1945–1951 stanowiły schronienie dla podziemia niepodległościowego. Trasa rajdu liczyła około 7 kilometrów i obejmowała miejsca związane z walką żołnierzy wyklętych oraz pomniki im poświęcone.
W trakcie rajdu przypomniano m.in. o jednej z najbardziej znanych akcji oddziału – opanowaniu Włodawy 22 października 1946 roku. Wtedy to przez półtorej godziny żołnierze podziemia kontrolowali miasto, zdobyli Komendę Powiatową MO oraz zaatakowali siedzibę Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa, uwalniając przetrzymywanych więźniów.
Zobacz również:.
Włodawa: III Rajd Braci Taraszkiewiczów 2024
Stary Uścimów: Upamiętnienie 75 rocznicy śmierci Kruka i Zimnego
Włodawa: Ostatnie pożegnanie Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”
Finał wydarzenia miał miejsce na błoniach w Orchówku, gdzie zorganizowano piknik patriotyczny z koncertem pieśni w wykonaniu dzieci i młodzieży, w tym harcerzy. Rajd, oprócz aspektu historycznego i edukacyjnego, miał również wymiar wspólnotowy i integracyjny.
W przemówieniu wygłoszonym na cmentarzu przypomniano o trudnych latach powojennych, kiedy pamięć o żołnierzach wyklętych była zakłamywana, a oni sami oczerniani. Podkreślono, że dzisiejsza wolna Polska może wreszcie oddać im należny hołd. Rajd określono jako symboliczny gest wdzięczności za walkę z komunistycznym zniewoleniem i poświęcenie życia w imię wolności.
Organizatorami wydarzenia były lokalne instytucje i stowarzyszenia historyczne, a partnerem – Województwo Lubelskie w ramach programu „Warto być Polakiem”.
^p^
/ź/ foto: powiatwlodawski.pl
Zobacz również:
Włodawa: Uroczystości 84 rocznicy wybuchu II Wojny Światowe