Zdrowie: Utrata węchu i smaku w COVID-19. Skąd bierze się ten objaw? - wlodawa.NET


Zdrowie: Utrata węchu i smaku w COVID-19. Skąd bierze się ten objaw?

Zdrowie: Utrata węchu i smaku w COVID-19. Skąd bierze się ten objaw? Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale Kawa, która nie ma aromatu? Cytryna, którą można jeść bez skrzywienia ust, bo nie odczuwa się jej kwasoty? Takie objawy mogą świadczyć o COVID-19. Utrata węchu lub smaku zostały uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jeden z charakterystycznych objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jest kilka hipotez, które mogą wyjaśniać pojawienie się tego symptomu. Definitywnej odpowiedzi jednak wciąż nie ma. Z pewnością jednak nie jest to efekt pobrania wymazu z nosogardzieli.

- Nagła, częściowa, a niekiedy całkowita utrata węchu, inaczej anosmia, jest u niektórych osób pierwszym lub jednym z pierwszych, a czasem nawet jedynym z odczuwalnych symptomów zakażenia SARS-CoV-2, zgłaszanym najczęściej jeszcze zanim zostanie jeszcze wykonany wymaz. Symptom tego typu, jak wynika z badań obserwacyjnych, występuje u kilkudziesięciu procent osób zakażonych koronawirusem, częściej u kobiet. Wszystko wskazuje na to, że utrata węchu w przebiegu zakażenia koronawirusem jest odwracalna - u niektórych osób węch powraca już po kilku dniach, ale są pacjenci, u których zajmuje to kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy – mówi ekspert dr hab. Piotr Rzymski z Zakładu Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

W sieci krążą informacje, że utrata węchu to nie jest efektem zakażenia koronawirusem, lecz efekt uszkodzeń, do jakich dochodzi podczas pobierania wymazów z jamy nosowej, jednak specjaliści obalają te przypuszczenia.

- Wykwalifikowany personel wie, w jaki sposób pobierać wymazy. Choć samo pobranie nie jest może najprzyjemniejszym doznaniem to jest to procedura rutynowa, szybka, prostsza niż pobranie próbki krwi, a odczuwalne, nieznaczne podrażnienie jamy nosowej bardzo szybko przemija. Wykonanie tej procedury w sposób nieprawidłowy może teoretycznie pogorszyć w sposób krótkotrwały funkcję węchową, ale tego typu sytuacje są niezwykle rzadkie. Podobnie jest z pobieraniem krwi - jeżeli dokonuje go amator to może wyrządzić pacjentowi krzywdę, dlatego zajmują się tym osoby, które wiedzą jak to zrobić, zostały przeszkolone – tłumaczy ekspert.

Skąd bierze się utrata węchu u chorych na COVID-19?

Odpowiedź na to pytanie próbują znaleźć naukowcy na całym świcie, także w Polsce.

„Nabłonek węchowy jamy nosowej jest prawdopodobnym miejscem zwiększonego wiązania SARS-CoV-2. Liczne nieneuronalne typy komórek obecne w nabłonku węchowym i dwa receptory gospodarza, proteazy ACE2 i TMPRSS2, ułatwiają wiązanie, replikację (namnażanie się – przyp. red.) i akumulację (gromadzenie się drobinek – przyp. red.) SARS-CoV-2. Może to być mechanizm leżący u podstaw ostatnio zgłoszonych przypadków zaburzeń węchu u pacjentów z COVID-19” – czytamy w pracy prof. Rafała Butowta z Katedry Biologii i Biochemii Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Publikacja ukazała się w marcu tego roku w amerykańskim czasopiśmie „ACS Chemical Neuroscience”.

Wbrew obiegowym opiniom utrata smaku i węchu jest inna w przypadku choroby COVID-19 niż wtedy, gdy rozwija się grypa lub przeziębienie. Wtedy bowiem też może dojść do zaburzeń tych zmysłów. Odmienność pomiędzy anosmią w COVID-19 a innych chorobach rozwijających się w drogach oddechowych pozwala lepiej odróżnić zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 od innych infekcji na podstawie samych objawów. Przy czym szereg objawów COVID-19 jest takich samych jak w innych chorobach, np. kaszel czy duszność mogą występować także w grypie czy zapaleniu krtani, wysoka gorączka w szeregu rozmaitych infekcji.

„Kiedy rozwija się choroba COVID-19, utrata węchu jest nagła i poważna. Nos przy tym zwykle nie jest zablokowany i cieknący, a większość chorych nadal jest w stanie swobodnie oddychać (spłycenie oddechu występuje w bardziej zaawansowanym rozwoju stadium COVID-19). Dzieje się tak dlatego, ponieważ koronawirus SARS-CoV-2 wpływa w górnych drogach oddechowych na nerwy przewodzące zmysły smaku i węchu. Stąd ich porażenie jest większe niż w przypadku przeziębienia oraz grypy”- tłumaczy prof. Carl Philpott z University of East Anglia na łamach pisma „Rhinology”

Zobacz również:.

Wirus: Powiat Włodawa już nie jest Zieloną Wyspą

Włodawa: Starosta i burmistrz już po testach na obecności wirusa /wideo/

Zdrowie: Ekspert radzi, kiedy wykonać test na koronawirusa


Pamiętajmy też, że nie zawsze w przebiegu COVID-19 musi wystąpić utrata węchu, a także o tym, że pogorszenie funkcji węchowej nie musi być jednoznaczne z zakażeniem SARS-CoV-2. Pogorszenie węchu może wystąpić również w przebiegu innych infekcji układu oddechowego, choć najczęściej jest to rezultat zapchanego katarem nosa. Z kolei nieżyt nosa nie jest na ogół kojarzony z COVID-19, choć u niektórych pacjentów również jest obserwowany.

- Z powodu tego wszystkiego, by potwierdzić zakażenie SARS-CoV-2, musimy wykonać test diagnostyczny, bo posługując się tylko i wyłącznie obrazem klinicznym łatwo o postawienie błędnej diagnozy, a to może mieć później wpływ na nasze zachowania i rozprzestrzenianie się wirusa. Badanie nie jest inwazyjne i to nie ono przyczynia się do utraty węchu. Apeluję, byśmy nie bali się jego pobrania i nie ignorowali niepokojących objawów – podkreśla dr Rzymski.

A ponieważ trwa pandemia, konieczne jest też co do zasady ograniczanie bezpośrednich kontaktów oraz izolacja w razie niepokojących sygnałów świadczących infekcji, także wtedy, gdy nie mamy laboratoryjnego potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2.

Monika Wysocka 

Źródła: 1, 2, 3

 /ź/ zdrowie.pap.pl, kurier.pap.pl 

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

#Hot16challenge: Czyli od nietoperza do Włodawy

#Hot16challenge: Czyli od nietoperza do Włodawy Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale Zbiorcze zestawienie włodawskiej akcji #hot16challenge, kolejności klipow wideo jest przypadkowa.  Kto by się spodziewał, że tym razem #hot16challenge zostanie zainicjowany przez nietoperza z Chin. Mimo tego egzotycznego nalotu, podstawowe zasady się nie zmieniają. Zmieniły się okoliczności, bo tym razem musimy uratować świat.

#Hot16challenge to wyzwanie polegające na nagraniu 16 wersów i nominowaniu kolejnych osób do akcji, które mają stworzyć swój kawałek w 72 godziny. Akcja ma zachęcać do pomocy w walce z koronawirusem siepomaga.pl/hot16challenge. Pieniądze w całości zostaną przeznaczone na pomoc lekarzom i szpitalom w walce z koronawirusem.

Zobacz również:.

Sport: 4 zwycięstwa z rzędu SMS Włodawa!

Włodawa: Żołnierskie Chryzantemy akcji Żołnierska Pamięć

Włodawa: Starosta i burmistrz już po testach na obecności wirusa /wideo/

Jeśli kogoś pominęliśmy, prosimy o wybaczenie, a jeśli ktoś chce zasilić nasz zbiór swoim wykonaniem #hot16challenge zapraszamy do wysłania nam link na adres echo@wlodawa.net - preferowane są linki z Youtube, ale każde inne z wideo też postaramy się tu umieścić. Może również ktoś chce ułożyć chronologicznie klipy wideo? Jeśli tak, to prosimy również o przesłanie listy poprawnej kolejności na wyżej wymieniony adres email.

 

tv.wlodawa.net
masz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net

/ź/ youtube.com

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 06/08/2020

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Sobibór: Nadleśnictwo Sobibór obchodzi 100-lecie powstania

Sobibór: Nadleśnictwo Sobibór obchodzi 100-lecie powstania Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Rok 2020 zdecydowanie zapisze się w pamięci wszystkich jako szczególny czas. Świat każdego z nas zwolnił i zmienił się, niezależnie od wieku, pracy czy statusu społecznego. Na ten zawrotny czas, właśnie dziś przypada 100 lecie powstania Zarządu Okręgowego Lasów Państwowych w Siedlcach, do którego należał ówczesny powiat włodawski położony w województwie białostockim. Z tym wydarzeniem chcemy połączyć jubileusz powstania Nadleśnictwa Sobibór.

Konkretna data powstania nadleśnictwa jest trudna do ustalenia. Od miesięcy wraz z załogą nadleśnictwa próbujemy ustalić ten niezwykle ważny dla nas moment w historii, jednak brakuje materiałów źródłowych, a wiele z nich zaprzecza sobie. W poszukiwaniach nie pomaga nam obecna sytuacja w kraju i na świecie.Sobibór: Nadleśnictwo Sobibór obchodzi 100-lecie powstania Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Pierwsze daty powiązane z Nadleśnictwem Sobibór pojawiają się już od 1918 roku, jednakże weryfikacja ich jest wręcz niewykonalna. Łącząc informacje z nielicznych dokumentów archiwalnych, Nadleśnictwo Sobibór na pewno istniało w 1921 roku, a najprawdopodobniej w 1920 roku. W związku z tym przyjęliśmy datę utworzenia Zarządu Okręgowego Lasów Państwowych w Siedlcach, do którego należało Nadleśnictwo Sobibór, jako datę jego powstania.

Zobacz również:.

600-lecie Sobiboru

Sobibór: 1000 drzew na minutę /wideo/

Sobibór: Sadzili las i znaleźli pocisk artyleryjski

Z okazji setnej rocznicy tego uroczystego wydarzenia zapraszamy Państwa w wirtualną podróż, gdzie wspólnie z pracownikami przedstawimy Nadleśnictwo Sobibór na przestrzeni minionego stulecia. Pragniemy pokazać dorobek pracy kilku pokoleń leśników oraz niebywałą historię lasów sobiborskich. Z dumą przekażemy Państwu dokonania wszystkich, którzy zapewnili trwałość i rozwój naszych lasów po dziś dzień.

Opowiemy o szeregu inicjatyw podjętych na przestrzeni lat w różnych dziedzinach m.in. gospodarki leśnej, ochrony przyrody, systemu organizacji. Postaramy się ukazać często trudną wówczas rzeczywistość naszych poprzedników oraz wydarzenia, które wpłynęły na naszą teraźniejszość. Przedstawimy bezcenne wspomnienia obecnych oraz emerytowanych pracowników nadleśnictwa, ich rodzin, mieszkańców okolicznych miejscowości oraz wiele fotografii.Sobibór: Nadleśnictwo Sobibór obchodzi 100-lecie powstania Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Wszystko co udało się stworzyć przez ostatnie sto lat jest dziedzictwem, które otrzymaliśmy. W poczuciu odpowiedzialności i w oparciu o doświadczenie kontynuujemy dotychczasową pracę leśników lasów sobiborskich, pamiętając jak ważna dla przyszłości jest przeszłość. Chcąc uczcić setną rocznicę utworzenia Nadleśnictwa Sobibór w bezpieczny, w czasie pandemii, sposób przygotowaliśmy serię artykułów i felietonów dotyczących nadleśnictwa - kiedyś i dziś.

Publikacje pojawiać się będą cyklicznie na naszej stronie internetowej w formie artykułów, wcześniej sygnalizowane streszczeniem na facebooku nadleśnictwa. Zachęcamy Państwa do aktywnego udziału w tych niecodziennych obchodach. Każda informacja, wspomnienie lub zdjęcie od Państwa będą dla nas niezwykle cenne, jako dodatkowa cegiełka upamiętniająca minione 100 lat Nadleśnictwa Sobibór.

/ź/ fb.me/nadlesnictwosobibor

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 07/11/2019

Podaj dalej, powiadom znajomych....