12 stycznia br. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych. Nowelizacja nakłada m.in. na funkcjonariuszy Straży Granicznej obowiązek zatrzymywania dokumentów widniejących w Rejestrze Dowodów Osobistych jako utracone.
Rejestr Dowodów Osobistych jest to centralny rejestr teleinformatyczny do prowadzenia spraw związanych z wydawaniem i unieważnianiem dowodów osobistych. Od 9 stycznia funkcjonariusze Straży Granicznej weryfikują w rejestrze każdy dowód osobisty, kontrolowany podczas realizacji zadań służbowych. Jeśli stwierdzą, że osoba kontrolowana legitymuje się unieważnionym dowodem osobistym, to zostanie ona poinformowana, że nie może się nim posługiwać i ma obowiązek zwrócić go do organu dowolnej gminy.
Zobacz również:.
Ferie: Dziecko w podróży - wyjazd za granicę
LUZ: O czym pamiętać, lecąc pierwszy raz samolotem?
Granica: Dni otwarte w Placówce NOSG w Sławatyczach 2019
Jeśli funkcjonariusz stwierdzi nieważność dowodu osobistego podczas odprawy granicznej, jego posiadacz nie uzyska zgody na wyjazd z Polski, o ile nie będzie posiadał innego, ważnego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy, tj. paszportu.
Dokumenty widniejące w rejestrze jako utracone, będą przez funkcjonariuszy zatrzymywane. Na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji można sprawdzić, czy dany dowód osobisty jest unieważniony. Warunkiem jest posiadanie profilu zaufanego. Szczegóły pod linkiem: https://obywatel.gov.pl
/ź/ nadbuzanski.strazgraniczna.pl, wikimedia
Zobacz również:
Włodawa: Budżet Obywatelski 2019 – wyniki głosowania /wideo/