Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Pocztą Polską uruchomiło nową e-sługę - elektroniczny list polecony. Można w ten sposób odebrać korespondencję np. z urzędu gminy, spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. Elektronicznie nie odbierzemy pism z sądów, prokuratur, organów ścigania czy od komornika.
"To projekt, nad wdrożeniem którego pracowaliśmy od dawna. Obecna sytuacja przyspieszyła tylko jego realizację - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - To kolejny dowód na to, że w czasie, w jakim się znaleźliśmy - cyfryzacja jest naszym sprzymierzeńcem. To także kolejny powód, dla którego warto założyć profil zaufany" - dodaje szef MC.
By skorzystać z usługi konieczny jest profil zaufany oraz eSkrzynka odbiorcza, którą mozna założyć poprzez portal www.GOV.pl: „Załóż eSkrzynkę – odbieraj listy polecone” (https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-eskrzynke--odbieraj-w-domu-listy-polecone).
eSkrzynka zostanie założona niezwłocznie po jej aktywacji. Elektroniczny odbiór poleconego w praktyce polega na otrzymaniu zeskanowanej koperty oraz jej zawartości. Dodatkowo, po miesiącu od zeskanowania przesyłka trafi do odbiorcy w swojej oryginalnej, papierowej formie (bez awizo, nie trzeba będzie iść po nią na pocztę).
Za datę doręczenia przesyłki uważany jest dzień, w którym adresat pobierze plik z eSkrzynki. Jeśli tego nie zrobi, za datę skutecznego doręczenia uznany zostanie dzień zwrotu przesyłki. To dwa tygodnie od dnia następnego od zamieszczenia dokumentu w eSkrzynce.
Zobacz również:.
Powiat: PCK zaprasza do programu - Aktywni na 100 lat
Region: Paczka z Chin zostanie lepiej prześwietlona
Włodawa: Policjanci otrzymali podziękowaniami za emisję komunikatów /wideo/
Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że usługa jest w pełni bezpieczna.
"Po pierwsze i najważniejsze - bez Twojej decyzji i wiedzy nikt nie otworzy Twojego listu i go nie zeskanuje. Aby otrzymywać korespondencję w wersji elektronicznej musisz o to osobiście wystąpić" - zapewnia resort.
"Nasza usługa to gwarancja jakości i najwyższych standardów bezpieczeństwa. To niezwykle istotna zmiana dla wszystkich obywateli, podmiotów publicznych, ale też zmiana dla samej Poczty, która zmienia model biznesowy z tradycyjnego na elektroniczny" – mówi wiceprezes zarządu Poczty Polskiej Tomasz Janka.
Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że usługa w opublikowanej dziś formule to rozwiązanie na czas pandemii i wychodzenia z najostrzejszych obostrzeń. Jest dostępna od dziś do 30 września 2020 r.
js/
/ź/ kurier.pap.pl
Zobacz również:
Włodawa: Program Kolej+ połączy Włodawę z Chełmem /wideo/