Bal choinkowy dla dzieci to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wiele przeżyć i radości. O tym, że prawie każde dziecko kocha taniec i dobrą zabawę wiedzą chyba wszyscy.
W dniu 14 stycznia br. odbył się po raz osiemnasty Bal choinkowy dla dzieci, zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Urszulinie w Sali Widowiskowej OSP przy Urzędzie Gminy w Urszulinie.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
Podczas balu choinkowego prowadzonego przez animatorów kultury: Natalię Wilk i Tomasza Momota oraz Renatę Torbicz – nauczycielkę z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego we Włodawie, dzieci tańczyły i chętnie brały udział w różnych zabawach przygotowanych przez prowadzących.
Liczne konkursy i zabawy uatrakcyjniły imprezę oraz integrowały dzieci. Wszyscy bawili się znakomicie. Nic tak jednak nie uszczęśliwiło dzieci jak przybycie Świętego Mikołaja który rozdał dzieciom długo oczekiwane prezenty.
Tegoroczne spotkanie choinkowe należy zaliczyć do udanych. Prowadzący bal wodzireje wprowadzili fantastyczną atmosferę. Nie zabrakło tańców słodkości i znakomitej zabawy.
6 stycznia 2017r. w uroczystość Trzech Króli bezpośrednio po Mszy Św. tj.: około godz. 12.30, w Kościele Parafialnym w Sławatyczach miała miejsce wspaniała uczta duchowa dla wszystkich, którzy lubią kolędować. W tym świątecznym klimacie wysłuchaliśmy kolęd i pastorałek w wykonaniu grupy wokalnej „PEREŁKI”, solistów z Gminnego Ośrodka Kultury, męskiego chóru parafialnego „AVE”, wielkiej orkiestry dętej połączonych orkiestr z Milanowa, Rossosza, Włodawy i Sławatycz pod batutą kapelmistrza Piotra Gierulskiego.
Koncert rozpoczęła grupa wokalna „PEREŁKI”, która zaprezentowała następujące utwory: „Do stajenki”, „Przybieżeli do Betlejem Pasterze”, „Dzieci świata”. W dalszej części koncertu kolędy „Lulajże Jezuniu”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Mario czy ty wiesz” wykonali soliści z miejscowego GOK Oliwia Popko, Weronika Michalczuk i Elżbieta Gruszkowska.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
Jako kolejny wykonawca programu zaprezentował się męski chór parafialny „AVE” pod dyrekcją organisty Ludwika Sławińskiego. W ich wykonaniu usłyszeliśmy: ”Gdy śliczna Panna”, „Gdy pierwsza gwiazdka”, „Cicha noc nad Palestyną”.
Kulminacyjnym punktem noworocznego koncertu był występ niezwykłych gości; instrumentalistów z orkiestr dętych z Milanowa, Rossosza, Włodawy i Sławatycz, którzy połączeni w jedną wielką orkiestrę dętą pod batutą kapelmistrza Piotra Gierulskiego przygotowali wspaniały koncert kolęd.
W ich wykonaniu publiczność mogła usłyszeć między innymi kolędy jak: Cicha noc, Do szopy hej Pasterze, Anioł Pasterzom mówił, Tryumfy Króla Niebieskiego. Przepiękne dźwięki instrumentów zachwyciły wszystkich widzów i dostarczyły im niezapomnianych wrażeń słuchowych. Magia granych przez Orkiestrę kolęd wprowadziła wszystkich słuchaczy w miły, świąteczny nastrój.
Pomimo mroźnej aury publiczność nie zawiodła i wysłuchała koncertu w wielkim skupieniu, a wszyscy występujący zostali gorąco przyjęci. Na tak dobre przyjęcie orkiestra dęta nie mogła odpowiedzieć inaczej jak wykonać kolędę na bis. Tak dobry kontakt artystów ze słuchaczami stanowi najlepsze podsumowanie koncertu. Dziękujemy publiczności, która tak licznie przybyła na koncert i już teraz zapraszamy na kolejny za rok.
Patronat nad Noworocznym Koncertem sprawowali Wójt Gminy Grzegorz Kiec i Proboszcz Parafii Mirosław Krupski.
Organizatorem koncertu był Gminny Ośrodek Kultury w Sławatyczach.
6 January 2017r. the feast of the Epiphany immediately after Mass. ie .: at approx. 12.30, in the parish church in Slawatycze was a great spiritual feast for those who like carol. In this festive climate, we listened to Christmas carols performed by the vocal group "Bests", soloists of the Municipal Cultural Centre, the male choir of the parish "AVE" big brass band orchestras combined with Milanów, Rossi, Włodawy and Sławatycze under the direction of bandmaster Peter Gierulskiego
6 января 2017r. праздник Богоявления сразу после массовых. то есть:. ок. 12.30, в приходской церкви в Slawatycze был великий духовный праздник для тех, кто любит хорал. В этот праздничный климат, мы слушали колядки в исполнении вокальной группы "BESTS", солисты культурного центра муниципального, мужской хор прихода "Аве" большой духовой оркестр оркестры в сочетании с Milanów, Rossosza, Włodawy и Slawatycze под руководством капельмейстера Питера Gierulskiego
30 grudnia w Sławatyczach zorganizowano wybory „Brodacza Roku 2016”. Konkurs odbył się w plenerze w centrum Sławatycz. Sławatycze to jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie tradycja zakończenia starego roku jest kultywowana. Konkurs poprzedziły występy artystyczne grupy Perełki z miejscowego GOK.
Publiczność zgromadzona oprócz pięknych wykonań kolęd i pastorałek podziwiała prezentacje BRODACZY. Do prezentacji w konkursie przystąpiło 16 brodaczy. Każdy z nich z numerem indentyfikacyjnym prezentował swój misternie przyozdobiony strój (kapelusz, maskę i okrycie) nie tylko publiczności, ale przede wszystkim komisji oceniającej, aby pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie artystyczne. Komisja oceniająca w składzie: Grzegorz Kiec - Wójt Gminy, Sławomir Iwaniuk - nauczyciel przedmiotów artystycznych Zespołu Szkół w Sławatyczach, Mateusz Gruszkowski, Wojciech Buraczyński, Eryk Popko – brodacze z lat poprzednich, wnikliwie przypatrywała się poszczególnym elementom stroju.
Po dość długiej naradzie komisja postanowiła nagrodzić następujących brodaczy: I miejsce i tytuł Brodacza Roku 2016 zdobył Tomasz Buraczyński z Nr11, II nagrodę zdobył Krystian Sołoduszkiewicz z Nr5, III miejsce przypadło dla Arnolda Sołoduszkiewicza z Nr10. Przyznano również trzy wyróżnienia dla Tomasza Kuszneruka Nr2, Dominika Hasiuka Nr6, Jarosława Nuszczyka Nr9. Nagrody wręczył Wójt Gminy Grzegorz Kiec. Wszyscy uczestnicy konkursu dodatkowo otrzymali okolicznościowe grawertony.
Publiczność mogła posłuchać recitalu kolęd i pastorałek w wykonaniu: Weroniki Michalczuk, Oliwii Popko, Izabeli Jaszczuk, Elżbiety Gruszkowskiej; nabyć pamiątki i gadżety promujące gminę Sławatycze, posmakować sławatyckiego bigosu przygotowanego przez Panie z miejscowego Zespołu Szkół. Organizatorami konkursu byli Gminny Ośrodek Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna i Zespół Szkół w Sławatyczach. Honorowy Patronat nad imprezą sprawował Wójt Gminy Grzegorz Kiec.
[wp_ad_camp_4]
Sprawnie i rzeczowo imprezę poprowadził przyjazny Sławatyczom Mariusz Maksymiuk z Radia Biper. Patronat medialny i prasowy sprawowały: Podlasie24,Biała24, Radio Biper, TVP i RL Lublin, Podlasie Się Dzieje, Portal BiałaPodlaska24.info, Dziennik Wschodni, Słowo Podlasia, Kraina Bugu, Gościniec Bialski. Swoją obecnością zaszczycili miłośnicy sławatyckiej tradycji, reżyserzy, etnografowie, redaktorzy i fotoreporterzy z różnych wydawnictw z Warszawy przedstawiciele PAP, Okręgu Śląskiego, Kielc, Łodzi, Gdańska, Krakowa, Lublina, Siedlec, Białej Podlaskiej, Białegostoku. Niech tej etykiety etniczności Sławatycz nie przyprószy żaden żywioł przemijania, oby nadal jak najwięcej barwnych postaci mężczyzn ożywało pod koniec „starego roku”.
Tekst: B. Szulej Foto:M. Gruszkowska, S. Kadłubowska
Pokój i dobro. Takie hasło będzie przyświecało Orszakowi Trzech Króli, który 6 stycznia 2017 roku, po raz piąty przejdzie ulicami Włodawy. Orszak Trzech Króli przywrócił starą polską tradycję jasełek ulicznych, radosnych, wielobarwnych grup rozśpiewanych i uśmiechniętych kolędników, głoszących na ulicach Radosną i Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa. Każdego roku do Orszaku dołączają kolejne miejscowości w Polsce i na świecie.
[wp_ad_camp_4]
Organizatorzy zapraszają wszystkich na tę radosną wędrówkę, która rozpocznie się 06 stycznia o godzinie 12.45, bezpośrednio po mszy świętej. Wychodzimy z placu przed kościołem św. Ludwika. Scena finałowa odbędzie się w kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego. Każdy jest zaproszony! Przyjdź, nie będziesz sam!
Trasa Orszaku: Zbiórka przy kościele Św. Ludwika o godz. 12.45. Przejście ulicami: 11-Listopada, J. Piłsudskiego, W. Reymonta, S. Żeromskiego, ks. Sanguszki, Czerwonego Krzyża, 1000-Lecia PP, Korolowska. Zakończenie przy kościele Najświętszego Serca Jezusowego.
W dniu 18 grudnia 2016 r. o godzinie 14.00 w Świetlicy w Jabłecznej odbyło się Spotkanie Opłatkowe. Wszystkich zebranych powitała Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Jabłecznej Grażyna Panasiewicz życząc spokojnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego 2017 roku.
[wp_ad_camp_4]
Następnie dzieci i młodzież z Jabłecznej przedstawiły „Jasełka” wraz z koncertem kolęd przygotowane przez Panią Ewę Suwalską. W dalszej części spotkania uczestniczący w uroczystości Przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego Mariusz Kiczyński, Przewodnicząca Rady Gminy Sławatycze Jolanta Buczek w swoich wystąpieniach skierowali wiele ciepłych słów nawiązujących do tradycji świąt Bożego Narodzenia jak również przekazali życzenia od władz samorządowych Powiatu Bialskiego i Gminy Sławatycze.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
Po czym nastąpiło dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń indywidualnych. Wszyscy zebrani usiedli do stołu pełnego potraw wigilijnych przygotowanych przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Jabłecznej.
Imprezę uświetnił występ Elżbiety Gruszkowskiej, która wraz z publicznością zaśpiewała piękne polskie kolędy. Każdy taki Opłatek to wyjątkowy dzień dla mieszkańców miejscowości. Dzień, w którym w świątecznej atmosferze można się spotkać, powspominać, porozmawiać i po prostu ze sobą pobyć. Organizatorzy: Koło Gospodyń Wiejskich w Jabłecznej.
Dnia 22 grudnia 2016 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia pt. „Bóg przychodzi w codzienności”. Pod kierunkiem pań: Marzeny Antoniuk i Marzanny Demczuk uczniowie klasy O a wraz z Babcią i Dziadkiem przygotowali jasełka.
Odbyły się one w miłej, świątecznej i rodzinnej atmosferze. Uczniowie zaprezentowali wymowną część artystyczną związaną ze słowami papieża Franciszka, który podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie upomniał się o żywe relacje młodzieży z dziadkami. Wspólne kolędowanie i serdeczne życzenia wprowadziły wszystkich w uroczysty przedświąteczny nastrój.
[wp_ad_camp_4]
Po apelu Pan Dyrektor podziękował uczniom i organizatorom oraz złożył serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne. Ponadto wręczył stypendia zdolnym uczniom.
Wszystkim, którzy okazali pomoc przy organizacji uroczystości serdecznie dziekują panie Marzena & Marzanna
Chyba każdy przyzna, że Boże Narodzenie to najpiękniejsze święta spośród wszystkich. Szczególnie radosne, pełne dobrych uczuć, tradycji, pachnące piernikiem i choinką. Spotkanie Wigilijne jest również tradycją naszego Ośrodka i stanowi bardzo ważny element wspólnego przebywania ze sobą.
Ta szczególna uroczystość odbyła się 20 grudnia o godz.16:00. Przy biało nakrytym i suto zastawionym stole spotkały się dzieci i młodzież, rodzice, nauczyciele, pracownicy naszej placówki, emeryci, a także zaproszeni goście, na czele ze starostą Panem Andrzejem Romańczukiem.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
Pani Dyrektor Irena Dejer złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Uczniowie w przedstawieniu jasełkowym przypomnieli wszystkim wydarzenia Nocy Bożego Narodzenia. Spotkanie uświetnił występ szkolnego zespołu muzycznego G-dur, który zaprezentował przepiękne wykonanie pastorałki pt.,, Mario, czy już wiesz?’’ oraz kołysanki.
Niespodzianką dla wszystkich był również występ solowy jednego z ojców naszej wychowanki pana Janusza Pruniewicza. Wigilia przebiegała w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania. Były płynące z głębi serca życzenia, opłatek – symbol chleba i wzajemnego przebaczenia oraz paczki dla najmłodszych od Świętego Mikołaja.
19 grudnia w Małej Synagodze włodawskiego muzeum uroczyście podpisano cztery wspólne projekty międzynarodowe. Partnerem projektów jest włodawski powiat, zaś liderami muzeum i parki narodowe wchodzące w skład Polesia Zachodniego (Poleski, Szacki i Polesie Nadbużańskie na terenie Białorusi).
Wszystkie wnioski złożone zostaną w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, priorytet „Promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego”. – To są naprawdę dobre i potrzebne wnioski, wzmocnione rzetelna współpracą transgraniczną - mówi starosta włodawski Andrzej Romańczuk.
[wp_ad_camp_4]
Wspólne przedsięwzięcia zakładają m.in. stworzenie w Polsce i Białorusi tradycyjnych siedlisk wsi Polesia Zachodniego (po naszej stronie niedaleko Jeziora Wytyckiego), budowę kosztem ponad pół mln zł mariny nad Jeziorem Białym, budowę miejsc obsługi rowerzystów (MOR) na szlaku (Zbereże-Hańsk-Urszulin) wraz z oznakowaniem szlaku, zakup nowoczesnej mobilnej sceny, wyposażonej w oświetlenie i nagłośnienie. organizację regat żeglarskich czy wydanie 10 tys. pięknych albumów.
Planowany jest też szereg warsztatów i seminariów nt. ginących zawodów, związanych z życiem codziennym ludności tej części Polesia. Wspólne inicjatywy zmierzają do podniesienia atrakcyjności turystycznej i zachowania dziedzictwa historycznego. Utworzenie miejsc pamięci dziedzictwa kulturowo-historycznego przyczyni się do lepszego i pełniejszego wykorzystania potencjału turystycznego regionu przez ulepszenie infrastruktury turystycznej, co umożliwi dotarcie do liczniejszej grupy turystów.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
Warto dodać, że tak wydarzenia kulturalno-sportowe, jak i infrastruktura powstanie zarówno powstanie stronie polskiej, jak i ukraińskiej czy białoruskiej.
- Warto podkreślić, że projekty mogą otrzymać do 2,5 mln EUR dofinasowania, z czego wkład własny wynosi tylko 10% - mówi starosta. - Na pewno nie uda nam się wszystkich planów zrealizować, ale trzeba próbować sięgać po unijne środki. Poza tym pisanie i realizacja wspólnych projektów wzmacnia nasze partnerstwo transgraniczne.
źródło: www.powiatwlodawski.pl
[mapsmarker marker="1"]
Joint ventures involve, among others, creating in Poland and Belarus traditional habitats village of Western Polesie (on our side, near Lake Wytyckie), the construction cost of over half a million zł marina on Lake White, construction sites operating cyclists (MOR) on the trail (Zbereże-Hańsk-Urszulin) and marking the trail , purchase of modern mobile stage equipped with lighting and sound system. organizing sailing regattas or release of 10 thousand. beautiful albums
Совместные предприятия включают, среди прочего, создание в Польше и Беларуси традиционные места обитания деревни Западной Полесья (на нашей стороне, недалеко от озера Wytyckie), стоимость строительства более полумиллиона злотых пристани для яхт на берегу озера Белое, строительных площадках, действующих велосипедисты (МЖД) на тропе (Zbereże-Hańsk-Urszulin) и маркировка след , приобретение современной мобильной сцены оборудован освещением и звуковой системой. организации парусных регат или освобождение 10 тысяч. красивые альбомы
Nastał grudzień, a wraz z nim zakończenie kolejnego sezonu teatralnego. Zgodnie z tradycją spotykaliśmy się w każdą środę od początku września na próbach do spektaklu zatytułowanego „My Słowianie”. Wspólnie odkrywaliśmy to, co otrzymaliśmy w genach, nie od mamy – jak mówi tekst popularnej piosenki, ale od dużo wcześniejszych przodków, którzy zapoczątkowali Księstwo Wiślan.
Najnowsza propozycja to prezentacja słowiańskich zwyczajów, obrzędów i wierzeń wpleciona w pełną tajemnicy i magii historię młodzieńczego pragnienia miłości. Niewątpliwe atuty widowiska to piękne stroje i przeplatająca dialogi bohaterów porywająca muzyka nawiązująca do tradycji plemiennych.
Sceniczne szlaki przecieraliśmy 27 listopada 2016 r. podczas „XVIII Przeglądu Widowisk Obrzędowych w Hańsku”, którego organizatorami są Starostwo Powiatowe we Włodawie, Gminę Hańsk oraz Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku. Nietypowe podejście do tematu zyskało uznanie publiczności wyrażone licznymi ciepłymi słowami.
Korzystając z dobrych rad jury popracowaliśmy nad scenariuszem i gestami scenicznymi, abo po raz kolejny zaprezentować się 9 grudnia w Sali Widowiskowej Włodawskiego Domu Kultury wypełnionej po brzegi uczniami włodawskich szkół podstawowych.
Ostatni występ miał miejsce 12 grudnia i nie mógł odbyć się nigdzie indziej jak w Galerii Na Parterze naszej biblioteki. W powietrzu wyczuwalna była już atmosfera nadchodzących świąt i gorące wsparcie bliskich oraz... nauczycieli, zwabionych ciekawością zobaczenia swoich podopiecznych w nowych, artystycznych okolicznościach.
[wp_ad_camp_4]
Cała jesień upłynęła nam nie tylko na próbach i przygotowaniach, ale też na zabawie, żartach i wspólnym śmiechu. Nie zabrakło też elementów profilaktyki, bowiem działania grupy finansowane są ze środków Miejskiej Komisji profilaktyki i Rozwiązywania problemów alkoholowych we Włodawie. Dodatkowe ćwiczenia związane z tą dziedziną odbywały się pod hasłem „STOP Przemocy” i uczyły młodzież reagowania na przejawy agresji, szczególnie wśród rówieśników.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej