„Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem” jest od wielu lat sztandarową imprezą organizowaną przez Starostwo Powiatowe we Włodawie i Włodawski Dom Kultury. Ukazuje on specyficzny, pograniczny repertuar pieśni oraz obyczajów.
Głównym celem festiwalu jest pielęgnowanie wielokulturowości Polesia z jego specyficznym językiem, obyczajami i obrzędowością związanymi z obchodami świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Uczestnicy wykonują jedną kolędę w języku polskim, a drugą w ukraińskim lub białoruskim. Impreza ma zasięg międzynarodowy.
[wp_ad_camp_1]
Udział w tegorocznej XV edycji festiwalu zapowiedziało 45 zespołów, z których 9 przybędzie z Ukrainy, 4 z Białorusi, a pozostałe z całego województwa lubelskiego. Patronat honorowy nad tegorocznym festiwalem objął Sławomir Sosnowski - Marszałek Województwa Lubelskiego. Serdecznie zapraszamy 23 stycznia 2016 r., o godz. 10.00 do Włodawskiego Domu Kultury, przy al. J. Piłsudskiego 10 we Włodawie.
Niewiele czasu zostało tylko dwa dni, bo właśnie wSławatyczach startuje Nadbużański turniej piłki nożnej, ciekawe czy Włodawiacy wystawi drużnę? Oczywiście liczymy na to :) Kontakt z organizatorami:
607529451
sok@slawatycze-gmina.pl
Włodawski Dom Kultury wychodzi do Was z kolejną propozycją. Tym razem będzie to taniec towarzyski. Jeśli jesteście zainteresowani. Zerknijcie na plakat i zadzwońcie do nas koniecznie jeśli jesteście zainteresowani.
6 stycznia wieczorem w Sali Widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach odbył się koncert kolęd i pastorałek. Po uroczystym powitaniu przez gospodarzy koncertu w bożonarodzeniowy klimat wprowadziły młode wokalistki z miejscowego GOK. Zgromadzona publiczność nagradzała gromkimi brawami występy Wiktorii Gruszkowskiej, Julii Panasiewicz, Magdaleny Mazaniuk, Oliwii Popko.
W przerwie koncertu dokonano podsumowania konkursów na Najładniejszy Stroik i Ozdobę Choinkową organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną w Sławatyczach.
[wp_ad_camp_4]
Komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Walczuk – dyrektor GBP w Sławatyczach, Elżbieta Gruszkowska – instruktor GOK w Sławatyczach, Bolesław Szulej – dyrektor GOK w Sławatyczach dnia 5 stycznia 2016 roku dokonała oceny prac konkursu na Najładniejszy Stroik Bożonarodzeniowy i Ozdobę Choinkową. Po wnikliwej ocenie postanowiła przyznać:
w konkursie na Ozdobę Choinkową w kat. kl. I-IIII miejsce zdobyła Laura Tyszczuk, wyróżnienie otrzymała praca Kacpra Zagajskiego;
w kat. kl. IV-VI I miejsce przyznano Julii Panasiewicz,wyróżnienie otrzymał Paweł Goliński;
w konkursie na Najładniejszy Stroik Bożonarodzeniowy komisja postanowiła przyznać:
w kat. kl.I-III I nagrodę zdobyła Sara Ślązak,II nagrodę przyznano Bartoszowi Szustowiczowi,III nagroda przypadła Gabrieli Korzeniewskiej, wyróżnienie otrzymała Aleksandra Kisiel
w kat. kl. IV – VI I nagrodę otrzymała – Julia Sawościuk, II miejsce komisja przyznała Katarzynie Sobieraj, III nagrodę zdobył – Paweł Goliński.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
Nagrody ufundowali Wójt Gminy, Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Sławatyczach. Honorowy Patronat nad konkursem sprawował Wójt Gminy Grzegorz Kiec.
Nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy. W dalszej części kolędowania w repertuarze kolęd i pastorałek wystąpili miejscowi wokaliści Elżbieta Gruszkowska i Janusz Pruniewicz z 4 letnim synem Pawłem prezentując bogaty repertuar utworów w klimacie bożonarodzeniowym znanych wykonawców polskiej estrady.
6 stycznia w uroczystość Trzech Króli w kościele parafialnym p.w. MBR w Sławatyczach odbył się spektakl teatralny w wykonaniu młodych adeptów teatru uczęszczających na zajęcia prowadzone w miejscowym Ośrodku Kultury i Gminnej Bibliotece Publicznej w Sławatyczach. Dzieci od połowy listopada przygotowywały się do występu pod kierunkiem p. Małgorzaty Walczuk i Elżbiety Gruszkowskiej.
Młodzi aktorzy przedstawiły tradycyjne scenki nawiązujące do zdarzeń sprzed ponad dwóch tysięcy lat oraz tradycji polskiej. W scenicznych rolach zaprezentowali się między innymi mędrcy spieszący oddać pokłon Nowonarodzonemu Bogu, pastuszkowie, którzy „przybieżeli do Betlejem” z darami. Całość przedstawienia, przeplatana była kolędami tworzącymi niepowtarzalny klimat radości i refleksji. Dzieci były spontaniczne, świetnie pokazały swoje umiejętności aktorskie i wokalne.
[wp_ad_camp_4]
W jasełkach wzięło udział 21 dzieci z klas od I do VI.
Obsada: Maryja – Kamila Chomiczewska
Józef – Adam Pawłowski
Trzej Królowie – Paweł Hasiuk, Ewelina Parczewska, Małgorzata Zagajska
Dzieci – Gabriela Korzeniewska, Aleksandra Kisiel, Maja Buraczyńska
Aniołowie – Katarzyna Sobieraj, Karolina Wojciechowska, Sara Ślązak, Helena Hasiuk, Iga Trybuchowicz
Pasterze – Aleksandra Gil, Maja Kiec, Laura Tyszczuk, Jakub Planda, Jakub Mrozek, Maria Jaszczuk, Wiktoria Gruszkowska
Narrator – Natalia Mojs Obszerna galeria
Teskt i Fot. Bolesław Szulej
(c) http://slawatycze.pl/
29 grudnia w Sławatyczach zorganizowano wybory „Brodacza Roku 2015”. Konkurs odbył się w plenerze w centrum Sławatycz. Sławatycze to jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie tradycja zakończenia starego roku jest kultywowana. Konkurs poprzedziły występy artystyczne grupy Perełki z miejscowego GOK. Publiczność zgromadzona oprócz pięknych wykonań kolęd i pastorałek podziwiała prezentacje BRODACZY.
Do prezentacji w konkursie przystąpiło 15 brodaczy. Każdy z nich z numerem indentyfikacyjnym prezentował swój misternie przyozdobiony strój (kapelusz, maskę i okrycie) nie tylko publiczności, ale przede wszystkim komisji oceniającej, aby pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie artystyczne. Komisja oceniająca w składzie: Grzegorz Kiec - Wójt Gminy, Zyta Kosińska – Kierownik Działu Instrukcyjno – Metodycznego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej, Anna Chwedoruk – Instruktor Działu Instrukcyjno – Metodycznego MBP w Białej Podlaskiej, Krzysztof Kowalski - brodacz z lat 80 i 90-tych, Sławomir Iwaniuk - nauczyciel sztuki w Zespole Szkół w Sławatyczach wnikliwie przypatrywała się poszczególnym elementom stroju.
Po dość długiej naradzie komisja postanowiła nagrodzić następujących brodaczy:
I miejsce i tytuł Brodacza Roku 2015 zdobył Arnold Sołoduszkiewicz z Nr14 II nagrodę zdobył Damian Zagajski z Nr13 III miejsce przypadło dla Dawida Spólnego z Nr4
Przyznano również trzy wyróżnienia dla
Tomasza Buraczyńskiego Nr3 Kacpra Kuszneruka Nr10 Dominika Hasiuka Nr6
Nagrody wręczył Wójt Gminy Grzegorz Kiec. Wszyscy uczestnicy konkursu dodatkowo otrzymali upominki z uroczystości heraldycznych. Publiczność mogła posłuchać recitalu kolęd i pastorałek w wykonaniu rodzimej wokalistki Elżbiety Gruszkowskiej; nabyć pamiątki i gadżety promujące gminę Sławatycze, posmakować sławatyckiego bigosu przygotowanego przez Panie z miejscowego Zespołu Szkół. Organizatorami konkursu byli Gminny Ośrodek Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna i Zespół Szkół w Sławatyczach. Honorowy Patronat nad imprezą sprawowali Wójt Gminy Grzegorz Kiec, Przewodnicząca Rady Gminy Józefa Buczek. S
[wp_ad_camp_4]
prawnie i rzeczowo imprezę poprowadził przyjazny Sławatyczom Ryszard Nilipiuk z Włodawy. Patronat medialny i prasowy sprawowały: Agencja Reuters, Biała24, Radio Biper, Podlasie24, TVP i RL Lublin, Podlasie Się Dzieje, Portal BiałaPodlaska24.info, Dziennik Wschodni, Słowo Podlasia, Gościniec Bialski. Swoją obecnością zaszczycili miłośnicy sławatyckiej tradycji, reżyserzy, etnografowie, redaktorzy i fotoreporterzy z różnych wydawnictw z Warszawy, Lublina, Białegostoku. Niech ta piękna etykieta etniczności Sławatycz nigdy nie przeminie, jak najszybciej zostanie wpisana do ogólnopolskiego rejestru niematerialnego dziedzictwa kulturowego i oby nadal jak najwięcej barwnych postaci mężczyzn ożywało pod koniec „starego roku”.
29 grudnia w Sławatyczach zorganizowano wybory „Brodacza Roku 2015”. Konkurs odbył się w plenerze w centrum Sławatycz. Sławatycze to jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie tradycja zakończenia starego roku jest kultywowana. Konkurs poprzedziły występy artystyczne grupy Perełki z miejscowego GOK. Publiczność zgromadzona oprócz pięknych wykonań kolęd i pastorałek podziwiała prezentacje BRODACZY. Do prezentacji w konkursie przystąpiło 15 brodaczy. Każdy z nich z numerem indentyfikacyjnym prezentował swój misternie przyozdobiony strój (kapelusz, maskę i okrycie) nie tylko publiczności, ale przede wszystkim komisji oceniającej, aby pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie artystyczne.
Komisja oceniająca w składzie: Grzegorz Kiec - Wójt Gminy, Zyta Kosińska – Kierownik Działu Instrukcyjno – Metodycznego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej, Anna Chwedoruk – Instruktor Działu Instrukcyjno – Metodycznego MBP w Białej Podlaskiej, Krzysztof Kowalski - brodacz z lat 80 i 90-tych, Sławomir Iwaniuk - nauczyciel sztuki w Zespole Szkół w Sławatyczach wnikliwie przypatrywała się poszczególnym elementom stroju. Po dość długiej naradzie komisja postanowiła nagrodzić następujących brodaczy: I miejsce i tytuł Brodacza Roku 2015 zdobył Arnold Sołoduszkiewicz z Nr14, II nagrodę zdobył Damian Zagajski z Nr13, III miejsce przypadło dla Dawida Spólnego z Nr4. Przyznano również trzy wyróżnienia dla Tomasza Buraczyńskiego Nr3, Kacpra Kuszneruka Nr10, Dominika Hasiuka Nr6. Nagrody wręczył Wójt Gminy Grzegorz Kiec. Wszyscy uczestnicy konkursu dodatkowo otrzymali upominki z uroczystości heraldycznych.
Publiczność mogła posłuchać recitalu kolęd i pastorałek w wykonaniu rodzimej wokalistki Elżbiety Gruszkowskiej; nabyć pamiątki i gadżety promujące gminę Sławatycze, posmakować sławatyckiego bigosu przygotowanego przez Panie z miejscowego Zespołu Szkół. Organizatorami konkursu byli Gminny Ośrodek Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna i Zespół Szkół w Sławatyczach. Honorowy Patronat nad imprezą sprawowali Wójt Gminy Grzegorz Kiec, Przewodnicząca Rady Gminy Józefa Buczek. Sprawnie i rzeczowo imprezę poprowadził przyjazny Sławatyczom Ryszard Nilipiuk z Włodawy.
Patronat medialny i prasowy sprawowały: Agencja Reuters, Biała24, Radio Biper, Podlasie24, TVP i RL Lublin, Podlasie Się Dzieje, Portal BiałaPodlaska24.info, Dziennik Wschodni, Słowo Podlasia, Gościniec Bialski. Swoją obecnością zaszczycili miłośnicy sławatyckiej tradycji, reżyserzy, etnografowie, redaktorzy i fotoreporterzy z różnych wydawnictw z Warszawy, Lublina, Białegostoku. Niech ta piękna etykieta etniczności Sławatycz nigdy nie przeminie, jak najszybciej zostanie wpisana do ogólnopolskiego rejestru niematerialnego dziedzictwa kulturowego i oby nadal jak najwięcej barwnych postaci mężczyzn ożywało pod koniec „starego roku”.
Tekst: B. Szulej Fot. R. Szczur http://slawatycze.pl/
Publiczne Gimnazjum nr 1 im. ks. S. Konarskiego we Włodawie informuje o intensywnych przygotowaniach do IV edycji Orszaku Trzech Króli. W przygotowaniach aktywnie uczestniczą szkoły: I LO im. T. Kościuszki i II LO im. F. Modrzewskiego, Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich, Szkoła Podstawowa nr 2 im. KEN i Szkoła Podstawowa nr 3 im. F. Kleberga.
[wp_ad_camp_4]
Podczas tej edycji Orszak przejdzie ulicami: 11 Listopada, J. Piłsudskiego, W. Reymonta, Jana Pawła II, Tysiąclecia PP oraz Korolowską. Wyruszamy ok godz. 13.00 z placu przed kościołem św. Ludwika a scena finałowa odbędzie się w kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego. Również w tym roku zapraszamy do udziału wszystkich mieszkańców Włodawy i okolic – to nasz wspólny Orszak.
Pozdrawiamy i zapraszamy 6 stycznia 2016 roku.
Karp, ciasta, pakowanie prezentów… to sprawy, które zaprzątają nam zwykle głowę w wigilię Wigilii. Tym razem Włodawiacy wracający do domów na Święta, oderwali się nieco od intensywnych przygotowań śledzi i uszek, aby spotkać się 23 grudnia w bibliotece. Co ich skusiło? Sekretem jest premiera filmu dokumentalnego „We Włodawie nic się nie dzieje. A zrobiłeś coś aby się działo?” w reżyserii Jacka Wawryszuka.
Ta 30 minutowa produkcja stanowi podsumowanie akcji społecznej, która toczyła się w naszym mieście w 2013 roku. Takie wydarzenia jak: Dzień Przytulania, zjazd Cars&Moto czy zmagania Paintball, zostały po raz pierwszy pokazane od kulis. Osoby biorące w nich udział mogły oddać się wspomnieniom i spojrzeć na realizowane przedsięwzięcia z nowej perspektywy.
[wp_ad_camp_4]
Bo przecież oprócz dobrej zabawy i zintegrowania, mieszkańców Włodawy chodziło o to, aby pokazać, że wspólnymi siłami można wiele i wcale nie są potrzebne na to ogromne fundusze. O godzinie 18:00 w naszej Galerii na Parterze, zgromadziło się blisko 70 entuzjastów akcji. O idei opowiedział pomysłodawca i producent filmu – Jacek Wawryszuk. Mamy nadzieję, że już wkrótce w naszych wnętrzach zaprezentowane zostaną rezultaty kolejnych realizowanych przedsięwzięć. Mamy też dobrą informację dla osób, które nie mogły na premierze filmu.
Gminny Ośrodek Kultury w Sławatyczach ogłasza konkurs sławatyckiej tradycji regionalnej pożegnania starego roku jednej z nielicznych w kraju „ Na Najładniejsze Przebranie” (Okrycie, Maskę i Kapelusz Brodacza).
Prezentacje i wybory BRODACZA roku 2015 odbędą się w Centrum Sławatycz lub w Sali Widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach 29 grudnia 2014 r. godz. 15.00. W przerwie prezentacji odbędą się występy zespołów i solistów w repertuarze kolęd i pastorałek.
Organizatorzy zapewniają trzy nagrody pieniężne dla trzech Najładniejszych stroi BRODACZY oraz 2 wyróżnienia
[wp_ad_camp_4]
Tradycję zakończenia starego roku BRODACZE prezentują tylko w pełnym obowiązującym przebraniu. Zakaz prezentacji bez kapelusza i maski. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy chętni bez względu na wiek. Uczestnicy konkursu „Brodacze„ proszeni są o osobisty kontakt z organizatorami konkursu w Gminnym Ośrodku Kultury celem omówienia szczegółów prezentacji do dnia 28.12.2015 roku.
Radosław Szczur
(c)http://slawatycze.pl/
tv.wlodawa.netmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej