Urzędy: Kiedy pracownik traci trzynastą pensję - wlodawa.NET


Urzędy: Kiedy pracownik traci trzynastą pensję

Urzędy: Kiedy pracownik traci trzynastą pensję Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale Urzędnik może stracić prawo do "trzynastki". Przypominamy przypadki, w których dodatkowe wynagrodzenie roczne przepada.  Kwestie związane z "trzynastkami" reguluje ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. W przepisach przewidziano okoliczności, w których pracownik zostaje pozbawiony tego świadczenia.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne przepada w razie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy trwającej dłużej niż dwa dni. W świetle ustawy "trzynastki" nie otrzyma też pracownik, który stawił się do pracy lub przebywał w niej w stanie nietrzeźwości, a także osoba zwolniona dyscyplinarnie.

"Trzynastki" nie traci natomiast osoba odchodząca na emeryturę, nawet jeśli nie przepracuje wymaganych sześciu miesięcy.  Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości (8,5 proc. rocznego wynagrodzenia) po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Świadczenie, w proporcjonalnej wysokości, przysługuje już po sześciu miesiącach pracy. W ustawie przewidziano jednak przypadki, w których półroczny staż nie zawsze jest jednak wymagany.

Zwolnienie z obowiązku przepracowania co najmniej sześciu miesięcy dotyczy m.in. rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne. Podobnie jest w przypadku rozwiązania stosunku pracy będącego następstwem przeniesienia służbowego, powołania lub wyboru, likwidacji pracodawcy albo zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy, a także likwidacji jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacji.

Staż nie jest także wymagany w razie nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej), zatrudnienia pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający nie krócej niż trzy miesiące, oraz powołania pracownika do czynnej służby wojskowej albo skierowania do odbycia służby zastępczej.

Zobacz również:.

Włodawa: Koniec z profilowaniem bezrobotnych

Region: Włodawski urząd skarbowy przyjazny przedsiębiorcy

112: Wypadek na budowie w Urszulinie poszkodowany 19-letni Ukrainiec



Kolejną kategorią wymienioną w ustawie, wyłączającą konieczność pracy przez sześć miesięcy, jest podjęcie zatrudnienia. Ujęto w niej rozpoczęcie pracy w następstwie: przeniesienia służbowego, powołania lub wyboru, likwidacji poprzedniego pracodawcy albo zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących tego pracodawcy, likwidacji jednostki organizacyjnej poprzedniego pracodawcy lub jej reorganizacji oraz zwolnienia z czynnej służby wojskowej albo odbycie służby zastępczej.

Przepracowanie pół roku nie jest warunkiem niezbędnym do otrzymania „trzynastki” w przypadku korzystania z urlopów: wychowawczego, macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego, a także z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Dotyczy to również urlopu dla poratowania zdrowia, korzystania przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego.

Ostatnią kategorią jest wygaśnięcie stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.  Ustawowy termin wypłaty tzw. trzynastek upływa 31 marca.

kic/

/ź/ kurier.pap.pl

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Włodawa: Maraton kolędniczy chóru szkolnego Gaudeamus

Włodawa: Maraton kolędniczy chóru szkolnego Gaudeamus Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale Tegoroczne kolędowanie chór Gaudeamus rozpoczął już 6 grudnia od udziału w szkolnej uroczystości, w której wzięli udział uczniowie klas młoGaudeamusdszych. Wspólne zapalenie światełek na choince i przybycie Mikołaja to dla dzieci ważne wydarzenie.

Natomiast 7 grudnia 2019 r. na terenie Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy. W czasie jego trwania nasz chór wykonał kilka świątecznych piosenek.Włodawa: Maraton kolędniczy chóru szkolnego Gaudeamus Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

18 grudnia 2019 r. na terenie zakładu karnego we Włodawie odbyło się spotkanie opłatkowe dla pracowników służb mundurowych. Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru Gaudeamus był głównym punktem uroczystości.Włodawa: Maraton kolędniczy chóru szkolnego Gaudeamus Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Zobacz również:.

Włodawa: Uczniowie SP3 stypendystami Marszałka Województwa

Włodawa: Dzień Nauczyciela w SP3

Włodawa: W SP3 wspomogli psiaki i kociaki z chełmskiego schroniska


19 grudnia 2019 r. jak co roku, spotkaliśmy się z przedszkolakami w Przedszkolu Integracyjnym, aby wspólnie przygotować się do zbliżających świąt. 20 grudnia w piątek koncertowaliśmy przed szkolną społecznością.
Włodawa: Maraton kolędniczy chóru szkolnego Gaudeamus Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Na zakończenie wzięliśmy gościnnie udział w Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek. Wspaniały czas obchodów Świąt Bożego Narodzenia został przez nas dobrze wykorzystany. Nasz śpiew dawał ludziom radość i wzruszenie. Z pewnością możemy czuć się spełnieni.

/ź/ sp3wlodawa.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 30/05/2018

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Włodawa: Jak zaprojektować miasto przyjazne seniorom

Włodawa: Jak zaprojektować miasto przyjazne seniorom  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale Populacja osób po 65. roku życia w Polsce szybko się zwiększa. Już wkrótce zmusi to włodarzy miast, osiedli i budynków użyteczności publicznej do dużych inwestycji w architekturę przyjazną seniorom. O co konkretnie chodzi?

Seniorzy stanowią dziś około 25 proc. ogólnej liczby mieszkańców Polski, ale eksperci prognozują, że w ciągu dekady ich udział w populacji ogólnej przekroczy 35 proc., a w 2050 r. może sięgnąć nawet 45 proc.

To oznacza, że już wkrótce konieczne będzie poważne przeorganizowanie infrastruktury i przestrzeni publicznej tak, aby była ona bardziej przyjazna seniorom, czyli m.in. lepiej chroniła ich przed upadkami, ułatwiała im samodzielne poruszanie się i załatwianie najpotrzebniejszych spraw, a przez to także zapobiegała ich społecznemu wykluczeniu.

Dowiedz się, dlaczego samorządy lokalne w Szwecji zakazują umieszczania reklam na chodnikach

„Osoby w podeszłym wieku, które podlegają wykluczeniu społecznemu częściej zapadają na choroby, a niedostosowana przestrzeń publiczna sprzyja wypadkom i potknięciom, w wyniku czego coraz więcej seniorów wymaga pomocy medycznej i traci sprawność. Modyfikacja architektury i przestrzeni w kierunku zaspakajania potrzeb seniorów jest więc nie tylko wyzwaniem, ale koniecznością” – czytamy w zapowiedzi konferencji „Architektura przyjazna seniorom”, organizowanej w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, która odbędzie się 26 listopada w Warszawie.Włodawa: Jak zaprojektować miasto przyjazne seniorom  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Wydarzenie to, realizowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny pod patronatem Ministerstwa Zdrowia, adresowane jest głównie do architektów i przedstawicieli sektora publicznego.

Zasady tworzenia przestrzeni miejskiej przyjaznej seniorom: od czego zacząć

Podczas konferencji eksperci przedstawią i omówią szczegółowo najważniejsze zasady tworzenia przestrzeni oraz budynków przyjaznych osobom w starszym wieku. Zaprezentowane zostaną m.in. standardy projektowania placówek ochrony zdrowia dla seniorów, w tym zarówno obiektów opieki stacjonarnej, jak i ambulatoryjnej, ale także obiektów pomocy społecznej oraz przestrzeni domowej. Włodawa: Jak zaprojektować miasto przyjazne seniorom  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Zobacz również:.

Włodawa: Aktywny senior i 500+ dla emeryta

Region: Delegacja włodawskich seniorów w Warszawie /wideo/

Sport: 2 złote medale Magdaleny Sikorskiej w Mistrzostwach Województwa Seniorów


Poniżej przedstawiamy przykłady konkretnych i praktycznych rozwiązań architektoniczno-urbanistycznych tworzących przestrzeń przyjazną seniorom, które będą szerzej omawiane podczas tej konferencji: 

Włodawa: Jak zaprojektować miasto przyjazne seniorom  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale
Więcej informacji na temat wspomnianej konferencji można znaleźć na specjalnej stronie internetowej: www.seniorwmiescie.pl.   

Źródło:  Materiały informacyjne Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny, dotyczące konferencji „Architektura przyjazna seniorom”, organizowanej w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

/ź/ Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl

 

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 05/02/2022

Podaj dalej, powiadom znajomych....