W piątek 30-08-2019 r. w Urzędzie Miasta odbyło się trzecie spotkanie poświęcone zieleni miejskiej. Tym razem, oprócz radnych, urzędników i nas, Inicjatywy, w spotkaniu wzięli udział Burmistrz Włodawy, pan Wiesław Muszyński i prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, pan Hubert Ratkiewicz.
A było to spotkanie naprawdę bardzo interesujące. Po długiej dyskusji ustaliliśmy już pewne konkrety i mamy nadzieję, że czeka nas owocna i konstruktywna współpraca.
Na początek wybraliśmy pierwsze miejsce do naszych wspólnych zielonych eksperymentów. Będzie to skwer na skrzyżowaniu ulicy Lubelskiej z Aleją Jana Pawła II, tuż za garażami. Miejsce doskonale znane wszystkim, którzy zmierzają co czwartek na targ ;-)
Propozycje odpowiednich dla tego miejsca nasadzeń drzew i krzewów przygotowały dla nas specjalistki od zieleni z Urzędu Miejskiego i MPGK - czyli nasze dwie nieocenione panie Kasie. Brzydką ścianę garaży ma zasłonić żywopłot z pęcherznicy kalinolistnej w dwóch kolorach: jasno-żółtym i purpurowo-czerwonym. Uzupełnią go nasadzenia tawuły Van Houtte'a, która wiosną cała jest obsypana białymi kwiatami a jesienią jej liście przebarwiają się na żółto-pomarańczowy kolor oraz kilka sztuk surmii, dekoracyjnego drzewa o białych, miododajnych kwiatach i charakterystycznych owocach w postaci długich, brązowych strąków.
A my, wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej, panią Joanna Szczepańska, mamy apetyt na znacznie więcej. Chcemy, aby to miejsce nie było tak zwyczajnie ładne ale w sumie dość typowe lecz inspirujące i wyjątkowe. Myślimy o miejscu, które zachwyci i oczaruje. Gdzie odpoczywając będziemy mogli poczuć się jak w ogrodzie a nie jak na zwykłej ławce na rogu ulicy. I dlatego mamy zamiar posadzić tam kwiaty, takie jak urokliwe ale mało wymagające rudbekie, rozchodniki, kolorowe kosmosy czy tak charakterystyczne dla naszego krajobrazu dziewanny. Myślimy też o stworzeniu w tym miejscu pierwszej prawdziwej miejskiej łąki kwietnej.
Dodatkowo, na dawnym placu targowym przy ulicy Sanguszki, wokół ogrodzenia otaczającego zaniedbany budynek starej kuźni pojawi się rdestówka Auberta - urokliwe i szybko rosnące pnącze, które zasłoni ten nie najpiękniejszy obecnie widok.
Pan Hubert Ratkiewicz zapewnił, że MPGK jak najbardziej zaopiekuje się nowo posadzoną zielenią. Zaznaczył jednak, że obecna kwota przewidziana na wydatki na ten cel jest zdecydowanie zbyt mała i w tym momencie nie ma możliwości wytypowania osób odpowiedzialnych wyłącznie za kwestie zieleni. Do tego tematu niewątpliwie będziemy wracać w przyszłości.
***
Zobacz również:.
Włodawa: W bibliotece wystawa Między nami a drzewami
Włodawa: Pokazali jak należy dbać o drzewa /wideo/
Włodawa: Jak zaplanować zdrowe miasto?
Przykre doświadczenia minionych lat pokazują, że jak do tej pory żadne ze służb odpowiedzialnych za zieleń miejską nie potrafiły prawidłowo o nią zadbać i przeprowadzić fachową pielęgnację. Wystarczy przyjrzeć się w jakim stanie są dzisiaj miejskie drzewa po takich zabiegach i przypomnieć toczące się wciąż postępowania administracyjne i kary nakładane za ich zniszczenie. Niestety, wynajmowane w tym celu - podobno profesjonalne - firmy też tego prawidłowo, jak się okazuje, robić nie potrafią. Brakuje nie tylko wiedzy i umiejętności ale czasami wręcz podstawowej znajomości obowiązujących przepisów prawa.
A jest to niezwykle ważne kiedy mówimy o dużych i wymagających szczególnej troski drzewach.
Naszym zdaniem dowodzi to jak bardzo potrzebujemy we Włodawie profesjonalnej opieki nad drzewami. Takiej, którą mogą nam zapewnić wysoko wykwalifikowani, certyfikowani arboryści z uprawnieniami do prac w obiektach zabytkowych i pomnikach przyrody, zrzeszeni w Federacja Arborystów Polskich. Wystarczy sobie przypomnieć zorganizowane w lutym bieżącego roku przez naszą Inicjatywę przy współpracy z Burmistrzem Miasta szkolenie dla odpowiedzialnych za zieleń urzędników, które przeprowadzili członkowie Federacji, panowie Jarema Andrzej Rabiński i Maciek Byrczek, oraz pokaz arborystyczny w wykonaniu trzech znakomitych adeptów tej sztuki z Krakowa. Pozdrawiamy!!! :)
Być może warto porównać jaki jest faktyczny koszt wynajęcia zwyżki lub firmy bez odpowiednich kwalifikacji a jaki zamówienia profesjonalnych usług arborystycznych?
Bo może się okazać, że te kwoty nie różnią się aż tak bardzo. A korzystając z usług profesjonalistów zapobiegamy potencjalnej dewastacji, zapewniamy fachową opiekę miejskim drzewom oraz możemy uniknąć przykrości i kłopotów związanych z - niestety jakże słusznymi - protestami oburzonych mieszkańców, postępowaniami administracyjnymi i kolejnymi, nie przynoszącymi chluby naszemu miastu, artykułami w prasie, audycjami w radiu i wzmiankami w telewizji.
Warto zdać sobie sprawę, że dziś z takich profesjonalnych usług korzystają nie tylko duże miasta ale też mniejsze miasteczka - jak Brzeg czy Skawin - oraz gminy wiejskie, jak na przykład Zabierzów, Dobra, Wielka Wieś i wiele innych.
***
Na koniec wypada zwrócić uwagę na to, że skoro Burmistrz odpowiada za wygląd zieleni przy ulicach należących do miasta - w tym nowe nasadzenia, utrzymanie zieleni i tak dalej - to tak samo Starosta jest odpowiedzialny za drogi powiatowe. A podczas gdy przy miejskich ulicach wciąż pojawiają się nowe nasadzenia to stan zieleni na drogach powiatowych prezentuje się zupełnie inaczej. Mówiąc krótko: jest to stan fatalny lub po prostu nie ma tej zieleni prawie wcale.
Przypominamy, że we Włodawie mamy 10 dróg powiatowych: Al. 1000-lecia PP, Al. Jana Pawła II oraz ulice Chełmska, Długa, Korolowska, Kraszewskiego, Ogrodowa, Waligóry, Zabagonie, Żołnierzy WiN.
W związku z tym mamy nadzieję, że zaproszenie na następne spotkanie przyjmie również Starosta Włodawski, pan Andrzej Romańczuk. Tak, abyśmy o wspólnych sprawach naszego miasta mogli rozmawiać w jak najszerszym gronie.
(eg) (mp) Inicjatywa Lokalna Między Drzewami
***
/ź/ Inicjatywa Lokalna Między Drzewami
Zobacz również:
Mianowanie na stopień kaprala i pożegnanie ze służbą
112: Tragiczny pożar w Sajówce
112: Zielarz z Nałęczowa aresztowany na środku Jeziora Białego w Okunince