(12 września) Starosta włodawski i dowódca 2. Mazowieckiego Pułku Saperów byli organizatorami obchodach 75. rocznicy powstania we Włodawie 2. Warszawskiej Brygady Saperów. W słońcu uroczyście oddano hołd saperom, którzy formowali się jesienią 1944 r. właśnie we Włodawie.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Ludwika. Z kolei główne uroczystości miały miejsce pod pomnikiem saperów przy al. Jana Pawła II. Głos zabrali – Andrzej Romańczuk, starosta, ppłk Artur Gruszczyk, zca dowódcy pułku i Wiesław Muszyński, burmistrz. - Jesteśmy dumni, i słusznie, z własnej historii; jesteśmy dumni też z historii, która połączyła Włodawę i ziemię włodawską z żołnierzami, którzy formowali się tutaj jesienią 1944 roku. Wówczas służyło w brygadzie ok. 1500 żołnierzy, z czego zdecydowana większość pochodziła z powiatu włodawskiego. To m.in. ci żołnierze brali udział w wyzwoleniu Warszawy i jej rozbrajaniu z min i niewybuchów. Nieśli ze sobą nadzieję na wolną Polskę, która oznaczała koniec okrutnej wojny. Z II Warszawską Brygadą Saperów jestem związany od dziecka, a to za przyczyną mojego świętej pamięci dziadka, który mi jako dziecku opowiadał codziennie dzień po dniu o jego służbie w tej brygadzie. Zawsze z nostalgią i zadumą wspominał tamten czas. Dla niego to byli zawsze „jego”, włodawscy saperzy, którzy urodzili się na tej pięknej nadbużańskiej ziemi – mówił starosta A. Romańczuk.
Zobacz również:.
Włodawa: 79 rocznicy agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę
Włodawa: Upamiętnili Ofiary Zbrodni Katyńskiej /wideo/
Wytyczno: 78 rocznica bitwy KOP
/ź/ powiatwlodawski.pl
Tradycje 2. Mazowieckiego Pułku Saperów
2 Warszawska Brygada Saperów im. gen. Jerzego Bordziłowskiego (2 BSap)* została powołana rozkazem Naczelnego Dowódcy Ludowego Wojska Polskiego 20 sierpnia 1944 roku. Formowanie rozpoczęło się praktycznie 6 września 1944 roku we Włodawie nad Bugiem. Okres organizacyjny trwał do 17 września, po czym rozpoczęło się szkolenie. Trzon Brygady stanowiły cztery bataliony saperów – 24, 26. 27 i 29. Po dwumiesięcznym przeszkoleniu nastąpił wymarsz całego stanu osobowego w kierunku frontu. Brygada rozpoczęła swój szlak bojowy od udziału w wyzwalaniu Warszawy. W przededniu ofensywy styczniowej rozkazem Dowódcy Wojsk Inżynieryjno-Saperskich 1 Armii Ludowego Wojska Polskiego jednostka otrzymała zadanie przygotowania przepraw i dróg dojazdowych dla walczących związków taktycznych. W czasie natarcia 17 stycznia 1945 roku saperzy, walcząc z dużym poświęceniem, dotarli do stolicy, po czym wzięli udział w historycznej defiladzie zwycięstwa.
Rozpoczęte w czasie walk prace związane z rozminowaniem Warszawy Brygada prowadziła do 13 marca. Na podstawie rozkazu Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego nr 32 z 28 lutego 1945 roku o przystąpieniu do całkowitego rozminowania kraju, 2 Brygada Saperów rozpoczęła oczyszczanie centralnych i południowych rejonów Polski. Przed saperami stanęło zadanie rozminowania m.in. powiatów: kozienickiego, opatowskiego, sandomierskiego oraz przyczółków: wareckiego, puławskiego i sandomierskiego. W późniejszym okresie saperzy oczyszczali także ziemie zachodnie, aż do Odry z Wrocławiem włącznie oraz kwaterę Hitlera w Gierłoży. Ogółem w czasie rozminowania kraju straciło życie 117 żołnierzy Brygady, a blisko 500 zostało rannych.
Po zakończeniu działań wojennych saperzy przystąpili do wykonywania zadań przy odbudowie kraju ze zniszczeń. Brali udział w odbudowie obiektów przemysłowych, mostów i dróg. Uczestniczyli w budowie falochronów w Gdańsku, Gdyni, elektrowni w Dąbiu, Mazowieckich Zakładów Petrochemicznych w Płocku, Ośrodka Badań Jądrowych w Świerku oraz wielu obiektów w Warszawie, np. Huty Warszawa, Domu Słowa Polskiego czy też większych arterii komunikacyjnych stolicy. Za zasługi dla Warszawy i udział w walkach Brygada odznaczona została Krzyżem Grunwaldu III klasy. Wielokrotnie była wyróżniana przez Ministra Obrony Narodowej jako przodująca w Wojsku Polskim.
Od 1973 roku kazuńscy saperzy biorą udział w misjach pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jednostka kontynuuje tradycje bojowe poprzedników, kultywując pamięć o żołnierzach jednostki poległych w czasie II wojny światowej w walkach o wyzwolenie kraju i poległych w czasie rozminowania.
Brygada kontynuuje tradycje 2 Warszawskiej Brygady Saperów. W 1992 r. brygadę tą pozbawiono nazwy wyróżniającej „warszawska” oraz patrona gen. Jerzego Bordziłowskiego.
W dowód uznania waleczności żołnierzy w walkach o wyzwolenie kraju oraz w dowód więzi żołnierzy jednostki ze społeczeństwem Mazowsza nadano w 1994 roku wyróżniającą nową nazwę 2 Mazowiecka Brygada Saperów, a Wojewoda Warszawski oraz społeczeństwo gminy Czosnów ufundowało sztandar.
1 lipca 2011 roku Rozkazem Dowódcy Wojsk Lądowych na bazie 2 Mazowieckiej Brygady Saperów w Kazuniu Nowym został sformowany 2 Pułk Saperów. W dniu 2 września 2011 r. Decyzją nr 312/MON z 2 września 2011r 2 Pułk Saperów przejął tradycje 2 Mazowieckiej Brygady Saperów.
*-Jerzy Bordziłowski, ros. Юрий Вячеславович Бордзиловский – Jurij Wiaczesławowicz Bordziłowski (ur. 16 listopada 1900w Ostrowi Mazowieckiej, zm. 5 kwietnia 1983 w Moskwie) – generał pułkownik wojsk inżynieryjnych Armii Radzieckiej i generał broni Wojska Polskiego.
1 września 1919 wstąpił do Armii Czerwonej i został wcielony do 422 Pułku Piechoty. W składzie tego pułku walczył po stronie radzieckiej w wojnie polsko-bolszewickiej, został wzięty pod Kijowem do niewoli polskiej, z której zbiegł po dwóch miesiącach i ponownie wrócił na front. Uczestniczył w wojnie domowej w Rosji.
Wydał rozkaz krwawego stłumienia protestów ludności w czasie wydarzeń Poznańskiego Czerwca 56.
Święto Patrona
12 września świętowaliśmy czterdziestą rocznicę nadania imienia naszej szkole i 75 rocznicę sformowania 2. Warszawskiej Brygady Saperów. Organizatorem jubileuszowych uroczystości był Starosta Włodawski i Dowódca 2. Mazowieckiego Pułku Saperów.
Swoją obecnością zaszczycili: zastępca dowódcy 2. Mazowieckiego Pułku Saperów pan pułkownik Adam Gruszczyk, szef wydziału profilaktyki i dyscypliny wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych pan pułkownik Dariusz Urban, były szef Inżynierii Wojskowej, były dowódca 2. Mazowieckiej Brygady Saperów pan generał dywizji doktor Janusz Lalka z małżonką. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem św. Ludwika z udziałem Kompanii Honorowej 2. Mazowieckiego Pułku Saperów, następnie pod pomnikiem saperów były okolicznościowe przemówienia, Apel Pamięci i salwa honorowa oraz uroczyste złożenie wieńców.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącym, gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Swoje przemówienie wygłosił również dyrektor szkoły pan Eugeniusz Omelczuk. Po części oficjalnej wszyscy spotkali się na słodkim poczęstunku.
/ź/ http://2mpsap.wp.mil.pl, wikipedia.pl, 2lo.wlodawa.pl
loading...
Zobacz również:
Więcej...
data publikacji:
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Wola Uhruska: Dożynki Powiatu Włodawskiego 2019
Piękna pogoda, wspaniała atmosfera i tłumy ludzi towarzyszyły tegorocznym Dożynkom Powiatu Włodawskiego w Woli Uhruskiej. Obchody święta plonów rozpoczęły się 1 września br. uroczystą mszą świętą, podczas której poświęcono wieńce dożynkowe.
Następnie korowód dożynkowy przeszedł na teren rekreacyjny nad starorzeczem Bugu w Woli Uhruskiej gdzie miał miejsce ceremoniał dożynkowy. Mieszkańcy powiatu oraz przybyli goście mogli posmakować specjałów regionalnych na stoiskach gmin.
Gminę Urszulin barwnie i wesoło reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich „Wereszczynianki” z Wereszczyna oraz „Bubnowskie Baby” z Sękowa. Ich stoisko obfitowało w różnorakie wyroby rękodzielnicze oraz smaczne tradycyjne wyroby lokalne. Ponadto zostało docenione przez komisje konkursową I miejscem za najciekawsze stoisko dożynkowe.
Tego dnia odbył się także konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wieńce przywiozły ze sobą reprezentacje wszystkich Gmin Powiatu Włodawskiego, które przed komisją konkursową prezentowały swoje tradycje i wykonany wieniec. Gmina Urszulin zajęła II miejsce w tym konkursie – wieniec przygotowany został przez Zespół „Seniorzy” z Urszulina.
Wójt Gminy Urszulin Tomasz Antoniuk oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Urszulinie bardzo serdecznie dziękuje wszystkim tym, którzy brali udział w przygotowaniach do Dożynek Powiatu Włodawskiego. Zapraszamy do obejrzenia pełnej galerii zdjęć na Facebook Gminnej Biblioteki Publicznej w Urszulinie: https://www.facebook.com/Bibliotekaurszulin/ Autor tekstu: Monika Kędzierska, Autor zdjęć: Piotr Kędzierski
Zobacz również:.
Orchówek: Dożynki Powiatu Włodawskiego 2018
112: Dożynki w gminie, a zwierzęta szaleją
Stary Brus: Dożynki Powiatowe 2016
/ź/ ug.urszulin.eu
W ramach prezentacji poszczególnych gmin na scenie wystąpiły następujące zespoły:
Dołhobrodzkie Zadułyńce z gminy Hanna
Koło Aktywnych Kobiet z Hańska
Kresowianki z Włodawy
Poleska Nuta i Wesołe Sąsiadki ze Starego Brusa
Seniorzy i Chór Kościelny z Urszulina oraz Bellada z Wereszczyna
Orchowianki z Orchówka
Swańki z Wyryk
Kresowiak z Woli Uhruskiej
W programie Dożynek konkursy dożynkowe. Poniżej przedstawiamy laureatów tych konkursów.
Najładniejszy wieniec dożynkowy
I miejsce – wieniec przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Siedliszcza, gmina Wola Uhruska
II miejsce – wieniec przygotowany przez Zespół “Seniorzy” z Urszulina
III miejsce – wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Hanny
Wyróżnienia otrzymały wieńce z gmin Hańsk, Stary Brus, Włodawa, Wyryki i gminy miejskiej Włodawa.
Najciekawsze stoisko dożynkowe
I miejsce – stoisko gminy Urszulin
II miejsce – stoisko gminy Włodawa
III miejsce – stoisko gminy Hańsk
Wyróżnienia przyznano stoiskom z gmin Hanna, Stary Brus, Wyryki, Wola Uhruska i gminy miejskiej Włodawa
Najlepszy chleb dożynkowy
I miejsce – chleb zgłoszony z gminy Hańsk
II miejsce – chleb zgłoszony z miasta Włodawa
III miejsce – chleb zgłoszony z gminy Wyryki
Chleby zgłoszone z gmin Hanna, Stary Brus, Urszulin, Włodawa, Wola Uhruska otrzymały wyróżnienia.
Najlepsza potrawa regionalna
I miejsce – potrawa z gminy Wyryki
II miejsce – potrawa z gminy Wola Uhruska
III miejsce – potrawa z gminy Włodawa
Potrawy zgłoszone z gmin Hanna, Hańsk, Stary Brus, Urszulin i gminy miejskiej Włodawa otrzymały wyróżnienia
Najlepszy napój regionalny
I miejsce – napój z gminy Stary Brus
II miejsce – napój z gminy Hanna
III miejsce – napój z gminy Hańsk
Napoje zgłoszone z gmin Urszulin, Włodawa, Wola Uhruska, Wyryki i gminy miejskiej Włodawa otrzymały wyróżnienia.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przebiegu dożynek.
/ź/ wolauhruska.pl
Zobacz również:
Sławatycze – Wieczór teatralny z diabłami
Okuninka: XIX Weeken z krokodylem 21.o7.2o18
Śmieci: Inspektorzy weryfikują liczbę mieszkańców podaną w deklaracjach
Więcej...
data publikacji: 21/07/2017
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Włodawa: Dwaj pijani Ukraińcy dachowali i w areszcie wylądowali

Kierujący dacią stracił panowanie nad pojazdem i dachował. Dwóch nietrzeźwych uczestników zdarzenia trafiło do policyjnego aresztu, ponieważ żaden z nich nie przyznawał się do kierowania. Gdy mężczyźni wytrzeźwieją jeden z nich usłyszy zarzut kierowania w stanie nietrzeźwości. Odpowie też za popełnione wykroczenia. Policjanci apelują o rozważną i ostrożną jazdę.
Wczoraj po godz. 18:00 policjanci z Włodawy pojechali do Siedliszcza, gdzie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu marki Dacia. Na miejscu policjanci zastali znacznie uszkodzony samochód i dwóch obywateli Ukrainy – obaj byli pod wyraźnym działaniem alkoholu. Samochód, którym jechali nie miał ważnych badań technicznych i od kilku miesięcy miał zatrzymany dowód rejestracyjny. Mężczyźni nie doznali obrażeń ciała i twierdzili, że nie wiedzą, kto kierował samochodem, ale zapewniali, że żaden z nich. Po badaniu uczestników zdarzenia okazało się, że 33-latek i 28-latek mieli ponad 2 promile alkoholu. Obaj zostali zatrzymani i trafili do policyjnego aresztu.
Zobacz również:.
112: Trzeźwy Ukrainiec uderzył we Włodawiankę
112: Ukraińscy przemytnicy złapani na gorącym uczynku
112: Wypadek na budowie w Urszulinie poszkodowany 19-letni Ukrainiec
Policjanci apelują o rozważną i ostrożną jazdę! Pamiętajmy, że bezpieczeństwo ma drodze zależy od bardzo wielu czynników, a nieostrożność, brak rozwagi, niedostosowanie prędkości do panujących warunków to najczęstsze przyczyny wielu tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Pamiętajmy, że tylko stosując się do przepisów ruchu drogowego oraz zachowując szczególną uwagę można uniknąć wypadków i kolizji.
B.Sz.
/ź/ policja.gov.pl
Zobacz również:
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....