Wielu miłośników sztuki, przyjaciół artystów i włodawskiej książnicy zgromadził piątkowy (17.05.2019 r.) wernisaż ikon Mirandy Olszańskiej i fotografii Janusza Tajcherta „SACRUM I PROFANUM”.
Wystawa „SACRUM I PROFANUM” jest czynna w Galerii Na Parterze włodawskiej książnicy od początku maja 2019 r. To w jej scenerii odbyły się wydarzenia XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek „#biblioteka” – Finał XIX Powiatowego Festiwalu Twórczości Dziecięcej „Zasłyszane w szumie Bugu… W 205. rocznicę urodzin Oskara Kolberga”, tegoroczny Dzień Bibliotekarza oraz spotkanie autorskie z pisarką Olgą Rudnicką. Ekspozycja, którą będzie można oglądać do końca maja, obejmuje 17 ikon Pani Mirandy Olszańskiej i 33 fotografie Pana Janusza Tajcherta.
Zobacz również:.
Włodawa: Zbiorowisko to wystawa Agnieszki Kuryłowicz
Sławatycze: Nadbużański wernisaż Mariusza Komorowskiego /wideo/
112: Pobłogosławiła 1200 zł na deptaku we Włodawie
Poniżej krótkie informacje na podstawie biogramów dostarczonych przez artystów:
Pani Miranda Olszańska:
Jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, zawód lekarza anestezjologa wykonuje od 25 lat. Jej wielką pasją są ikony. Po raz pierwszy z ikonami zetknęła się w 2016 roku. Zamiłowanie do sztuki, wrażliwość na kolory, zdolności artystyczne zawdzięcza swoim przodkom. Rękodziełem artystycznym zajmowała się od najmłodszych lat, szyła, haftowała, dziergała, wykonywała frywolitki pod czujnym okiem swojej ukochanej Babci Luby. Przygodę z malarstwem rozpoczęła w 2013 roku.
Dzięki Panu Dariuszowi Płesze rozpoczęła próby ikonopisania pod opieką Pani Anny Syty. Pani Miranda bardzo dużo czytała, przeglądała zasoby internetowe, surfowała po rosyjskojęzycznych stronach poświęconych ikonografii. Uczestniczyła też w warsztatach w Częstochowie i w międzynarodowych warsztatach w Nowicy. Obecnie kształci swoje umiejętności pod mistrzowskim okiem znanej ikonopisarki Marii Podleśnej.
Pan Janusz Tajchert:
Urodzony 25 stycznia 1956 roku w Skaryszewie, szkołę podstawową i liceum ukończył w Radomiu. W roku 1981 ukończył studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie wydział lekarski. Od 1980 roku mieszkaniec Włodawy, gdzie podjął pracę w szpitalu. Specjalizacja z chirurgii ogólnej, pod kierownictwem dr. Wiktora Krawczyka. Wieloletni ordynator oddziału chirurgii. Od czterech lat kierownik terenowego oddziału krwiodawstwa. Pierwsze kroki w fotografii stawiał pod okiem swego kolegi z grupy studenckiej doktora Jerzego Wojciecha Suchodoła, a pierwszy wernisaż fotografii miał we Włodawskim Domu Kultury dzięki staraniom Janusz Kalinowskiego.
Ponadto był autorem wystawy o więźniarkach niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck (wernisaż: 20 czerwca 2006 r.). Wystawa ta odbyła się w tutejszej bibliotece. Trochę wcześniej, 8 maja 2006 r., także w naszej bibliotece odbył się wernisaż fotografii Pana Janusza Tajcherta. Zainteresowania? „Zwiedzanie przecudnej urody Polski wschodniej? Od Supraśla przez Grabarkę aż po Przemyśl i Bielankę”.
/ź/ wlodawa.eu
Zobacz również:
Hanna – Remont nabużańskich zabytków architektury drewnianej