Państwowa Agencja Atomistyki uruchomiła w kraju trzynaście nowych stacji systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych PMS. Jedna z nich powstała we Włodawie. Włodawa znalazła się w gronie pięciu miejscowości województwa lubelskiego, w których zamontowane zostały elementy systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Pozwala on na szybsze i dokładniejsze wykrycie potencjalnego skażenia radiacyjnego. Stacje PMS zapewniają monitorowanie poziomu promieniowania jonizującego 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Zobacz również:.
Ekologia: Pomiar jakości powietrza we Włodawie
Polska: Starosta płaci 100 zł za przyjazd rowerem do pracy
Region: Jak wymienić piec jeszcze przed sezonem jesienno-zimowym?
– W połowie roku odbyło się spotkanie z przedstawicielami Państwowej Agencji Atomistyki. Razem z Dyrektorem Wydziału Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Panem Andrzejem Odyńcem zaproponowaliśmy kilka lokalizacji. Zapadła decyzja że włodawska stacja PMS zostanie zlokalizowana przy ulicy Suchawskiej. Funkcjonowanie takiej stacji na terenie naszego miasta z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Włodawy i okolic – wyjaśnia burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Rozbudowa sieci stacji i jej zagęszczenie umożliwi Państwowej Agencji Atomistyki wcześniejsze wykrywanie zdarzeń radiacyjnych oraz dokładniejsze prognozowanie ich rozwoju. Nowe stacje, które wzmocnią krajowy system wykrywania skażeń promieniotwórczych przenoszonych drogą atmosferyczną, zostały rozlokowane na terenie województw: podlaskiego, podkarpackiego i lubelskiego. W naszym województwie nowe stacje uruchomiono we Włodawie, Chełmie, Czerniczynie, Machnowie Nowym i Wólce Dobryńskiej. Na obszarze województwa lubelskiego funkcjonuje również stacja w Lublinie. Wyniki pomiarów z wszystkich stacji systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych znaleźć można na stronie internetowej Państwowej Agencji Atomistyki.
/ź/ wlodawa.eu
Zobacz również:
Więcej...
data publikacji:
Podaj dalej, powiadom znajomych....
112: Dzielnicowy interweniuje na lodzie w Okunince
Wczoraj przed godziną 13:00 dyżurny włodawskiej komendy otrzymał informację, że po lodzie na Jeziorze Białym chodzą osoby nieletnie. Na miejsce pojechał dzielnicowy, który nie potwierdził zgłoszenia, ale w pobliżu zauważył trzech młodych mężczyzn. W rozmowie przyznali się, że wchodzili na zamarzniętą taflę zbiornika wodnego. Na szczęście nic nikomu się nie stało i skończyło się na przeprowadzonej rozmowie profilaktycznej.
Pamiętajmy, że jedyny bezpieczny lód jest na lodowisku i taką informację przekazujmy też najmłodszym. Pokrywa lodu na zbiornikach wodnych ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma takiej samej grubości na całym zbiorniku. Dlatego nieprzemyślane korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie.
Zobacz również:.
Okuninka: Strażacy gotowi ruszyć na lód
Okuninka: Strażacy z powiatu ćwiczyli na lodzie
Pamiętajmy, że wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne jest zawsze ryzykowne i apelujemy, żeby pod żadnym pozorem tego nie robić, bo taka nieprzemyślana zabawa na lodzie może zakończyć się tragicznie.
sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz
/ź/ policja.gov.pl, foto. Grzegorz Wołoszun
Zobacz również:
Więcej...
data publikacji: 21/11/2017
Podaj dalej, powiadom znajomych....
112: Poleska śnieżyca zaskoczyła kierowców
Ze względu na obfite opady śniegu mamy trudne warunki na drogach. Od wczoraj na drogach powiatu włodawskiego odnotowano kilka kolizji. Do trzech z nich, w Osowie, Lucie i Nowym Załuczu, doszło w wyniku drzewa, które spadło na drogę. Na szczęście w żadnym przypadku nic nikomu się nie stało i skończyło się na uszkodzeniach pojazdu. Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło natomiast wczoraj po południu w Dołhobrodach na drodze wojewódzkiej nr 816.
Na miejscu policjanci ustalili, że 54-latka podróżująca volkswagenem wpadła w poślizg, co doprowadziło do przewrócenia się pojazdu na dach oraz wydobywanie się dymu. Zagrożenie zostało w porę opanowane, a kierująca nie odniosła obrażeń. Powody pozostałych kolizji to: zderzenie lusterkami podczas wymijania czy wymuszenie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu.
Zobacz również:.
112: Pierwszy śnieg i kierowca BMW ląduje w rowie
Włodawa: Policyjna interwencja podczas dziecięcej jazdy na sankach
Sport: II Halowy Turniej w piłkę siatkową o Puchar Prezesa OSP w Urszulinie
Obecnie trwają czynności na miejscu zdarzenia na drodze wojewódzkiej numer 812 w pobliżu miejscowości Kolonia Kaplonosy, gdzie ciągnik siodłowy z naczepą wjechał do rowu. Zablokowany jest prawy pas ruchu w kierunku Białej Podlaskiej, ruch odbywa się wahadłowo.
Przypominamy wszystkim kierowcom, aby pamiętali o:
- odpowiednim przygotowaniu pojazdu – usunięciu śniegu i lodu z nadwozia oraz szyb, tak aby zapewnić kierowcy dobre pole widzenia,
- zaplanowaniu podróży – w przypadku złych warunków atmosferycznych należy wyjechać wcześniej,
- bezwzględnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego,
- dostosowaniu swoich umiejętności do warunków panujących na drodze,
- zmniejszeniu prędkości,
- zachowywaniu zwiększonego odstępu od poprzedzającego samochodu,
- unikaniu ostrego hamowania oraz wykonywania gwałtownych manewrów;
- zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych.
Zwracamy się także z apelem do pieszych, aby nie przechodzili przez jezdnię w przypadku nadjeżdżającego pojazdu, bo długość drogi hamowania jest w zimowych warunkach znacznie dłuższa. Dla swojego bezpieczeństwa, każdy pieszy powinien wyposażyć się w element odblaskowy, by stać się bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci apelują, aby w tych trudnych, zimowych warunkach wszyscy uczestnicy ruchu zachowali rozwagę i ostrożność, tak aby każdy mógł bezpiecznie dotrzeć do celu.
sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz
/ź/ policja.gov.pl
Zobacz również:
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....