koncert - Strona 34 z 79 - wlodawa.NET

Wyryki: Powiatowy konkurs Mam Misję

Wyryki: Powiatowy konkurs Mam Misję

3.10.2018 r. z inicjatywy pani dyrektor Marzeny Trociuk i pani katechetki Aliny Hulip odbyło się w naszej szkole uroczyste podsumowanie II Powiatowego Konkursu "Mam Misję" organizowanego pod patronatem honorowym Posła na Sejm Pana Marcina Kamila Duszka, Episkopatu Polski oraz Dzieła Pomocy Ad Gentes. Współorganizatorem uroczystości był proboszcz parafii Rzymsko-Katolickej w Lubieniu ks. Adam Haraszczuk.

Wyryki: Powiatowy konkurs Mam Misję

Gościem specjalnym spotkania był o. Franciszek Chrószcz, misjonarz, który pracował na misjach na Madagaskarze. Włączając się w coroczne obchody Tygodnia Misyjnego, Szkoła Podstawowa w Wyrykach zaprosiła uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych do udziału w II edycji konkursu.

W dzień uroczystego podsumowania konkursu zaszczycili nas swoją obecnością licznie przybyli goście na czele z Panem Posłem Marcinem Kamilem Duszkiem oraz uczniowie wraz z opiekunami z innych szkół.

[wp_ad_camp_4]

W tegorocznym orędziu misyjnym Papież Franciszek skierował do wszystkich młodych ludzi słowa: "Nigdy nie myśl, że nie masz nic do dania lub że nikomu nie jesteś potrzebny. Wielu ludzi ciebie potrzebuje, pomyśl o tym. Niech każdy pomyśli w swym sercu: << wielu ludzi mnie potrzebuje>>".

Wyryki: Powiatowy konkurs Mam Misję

Konkurs składał się z dwóch kategorii: plastycznej i literackiej. Wzięło w nim udział łącznie 58 uczestników z powiatu Włodawskiego.

Wyniki Konkursu:

Kategoria Literacka klasy IV-VI:

1.Zuzanna Szostak kl.Va ZS w Woli Uhruskiej
2.Maja Kozłowska kl.Va ZS w Woli Uhruskiej
3.Piotr Młynarski kl.Va ZS w Woli Uhruskiej

Kategoria Literacka klasy VII-VIII i IIIgim

1.Emilia Grela kl.VII ZS w Woli Uhruskiej
2.Gabriela Dadacz kl.VII Niepubliczna SP w Dołhobrodach
3.Sebastian Oworus kl.VIII SP w Wyrykach

Kategoria Plastyczna klasy IV-VI:

1.Gabriela Torbicz kl.Vb SP w Wyrykach
2.Wiktoria Kowalczuk kl VI ZS w Woli Uhruskiej
3.Michał Hawryluk kl Vb SP w Wyrykach

Kategoria Plastyczna VII-VIII i IIIgim:

1.Wiktoria Misiura kl.VIII ZS w Woli Uhruskiej
2.Patrycja Cieślak kl.VIa ZS w Woli Uhruskiej
3.Gabriela Dadacz kl.VII Niepubliczna SP w Dołhobrodach

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom

/ź/ zswyryki.szkolnastrona.pl

 

data publikacji: 02/11/18

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Włodawa: Mediacja szansą dla samego siebie i innych

Włodawa: Mediacja szansą dla samego siebie i innych

W dniach 12 - 29 października 2018r. w Zakładzie Karnym we Włodawie zrealizowany został program resocjalizacyjny dla osób pozbawionych wolności w zakresie kształtowania umiejętności społecznych związanych z konstruktywnym załatwianiem konfliktów.

Czym jest mediacja?

Mediacja to sposób rozwiązywania sporów pomiędzy ludźmi, w którym ważną rolę odgrywa osoba pośrednicząca czyli tzw. mediator. Pośrednik stara się stworzyć pomiędzy stronami sporu swoistą komunikację prowadzącą do określenia przedmiotu sporu oraz ich wspólnych interesów. Rolą mediatora jest bycie osobą bezstronną i neutralną zarówno w stosunku do obu stron jak i do samego przedmiotu sporu. Mediacja jest szansą na szybkie i polubowne dojście do wspólnie akceptowalnego porozumienia. Zawarcie ugody poprzez mediację można stosować w wielu dziedzinach prawa cywilnego m.in. w sprawach dotyczących spadku, podziału majątku alimentacji, prawa pracy, spraw rodzinnych czy gospodarczych. Mediację stosować można również w postępowaniu karnym.

„Mediacja szansą dla samego siebie i innych”

Program „Mediacja szansą dla samego siebie i innych” opracowany został na potrzeby Zakładu Karnego we Włodawie przez mediatorów z Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie - dr hab. Agnieszkę Lewicką-Zelent i doktorantkę Ewę Trojanowską. Głównym koordynatorem programu we włodawskiej jednostce jest kpt. Agnieszka Popko – starszy wychowawca działu penitencjarnego. Program miał na celu zwiększenie poziomu gotowości do zadośćuczynienia osób odbywających karę pozbawionych wolności jako podstawy do konstruktywnego rozwiązywania konfliktów w toku postępowania mediacyjnego.

[wp_ad_camp_4]

Pośrednim efektem prowadzonego programu było zwiększenie poziomu wewnętrznej motywacji osób skazanych do nałożonego przez sąd wypełnienia obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, zapłacenia nawiązki czy świadczenia pieniężnego. W programie wzięło udział 12 osadzonych.

tekst: ppor. Daniel Pręciuk na podstawie programu „Mediacja szansa dla samego siebie i innych”, wikipedia, www.mediacja.gov.pl

zdjęcie: ppor. Daniel Pręciuk

/ź/ sw.gov.pl

data publikacji: 02/11/18

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Włodawa: 11 listopada 2o18 Barwy Wolności

Włodawa: 11 listopada 2o18 Barwy Wolności11 listopada br. Starostwo Powiatowe we Włodawie organizuje obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczne Święto jest szczególną okazją do wspólnego, radosnego obchodzenia tego wyjątkowego jubileuszu.

 

Za wolność i niepodległość Ojczyzny wiele pokoleń Polaków walczyło i oddawało życie, zarówno w licznych powstaniach, jak i na frontach wojen. Naszym obowiązkiem, jako ich spadkobierców, jest zachowanie pamięci i czci dla tych, którzy w walce tej złożyli ofiarę swojego życia. Wspólnie świętujmy radość z życia w wolnej i demokratycznej Ojczyźnie, którą zawdzięczamy patriotyzmowi i niezłomności naszych przodków. W ten sposób wyrazimy nasz szacunek dla minionych pokoleń i dumę z ich osiągnięć.


W imieniu organizatorów uroczystości serdecznie zapraszamy do udziału w niej.  Przybądźmy licznie, z całymi rodzinami, niosąc biało-czerwone flagi i chorągiewki. Przystrójmy również nasze domy i ulice w biało-czerwone barwy.

[wp_ad_camp_4]

Planowany przebieg uroczystości:

  • 10.15 – zbiórka pocztów sztandarowych przed kościołem pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie
  • 10.30 – Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem Kompanii Honorowej 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Garnizonu Chełm
  • 11.40 – przemarsz pod pomnik Tadeusza Kościuszki
  • 12.00 – przemówienie okolicznościowe Przewodniczącego Rady Powiatu we Włodawie
  • - Apel Poległych i salwa honorowa
  • - uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki
  • - koncert Włodawskiej Orkiestry Dętej
  • 13.00 – program artystyczny „Barwy Wolności” w wykonaniu wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury we Włodawie (sala kina WDK)

    /ź/ powiatwlodawski.pl

data publikacji: 31/10/18

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Orchówek: Promieniowanie ojcostwa

Orchówek: Promieniowanie ojcostwa Dni Papieskie 2018Na naszej polskiej ziemi przyszedł na świat człowiek, którego życie okazało się wyjątkowym darem dla Kościoła i całego świata. Temu człowiekowi było na imię Karol. Karol Wojtyła. Od 16 października 1978 roku Karol Wojtyła przybrał nowe imię Jana Pawła II. Natomiast 18 maja 2007 roku został patronem Szkoły Podstawowej w Orchówku.

W tegorocznym Dniu Papieskim rozważania i działania zostały zogniskowane wokół dwóch rocznic z życia św. Jana Pawła II i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Pierwsza to 60 rocznica sakry biskupiej Karola Wojtyły 4 lipca 1958r. papież Piusa XII mianuje ks. Karola Wojtyłę biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, a 28 września 1958 roku, kiedy zostaje udzielona Karolowi Wojtyle sakra biskupia. Natomiast druga to rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Metropolity Krakowskiego– działo się to pamiętnego 16 października 1978 roku. Dzień Papieski przeżywaliśmy w radosnej atmosferze związanej z setną rocznicą odzyskania niepodległości.

Orchówek: Promieniowanie ojcostwa Dni Papieskie 2018
Hasło Dnia Papieskiego jest zaczerpnięte bezpośrednio z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka. „Promieniowanie ojcostwa” – to tytuł dramatu Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok.

[wp_ad_camp_4]

W związku z tak ważnymi wydarzeniami dotyczącymi osoby naszego patrona, uczniowie z SU klas IV-VIII pod kierunkiem p. Małgorzaty Sakowicz przygotowali krótki apel przypominający życie Jana Pawła II i Jego pontyfikat. Ponadto te wszystkie informacje były poparte prezentacją najważniejszych dokonań i pielgrzymek Patrona. W dalszej części p. Dyrektor - Andrzej Stanicki przeprowadził krótki test wiedzy z zakresu znajomości najważniejszych wydarzeń z życia Jana Pawła II mający na celu utrwalenie przedstawionych wiadomości.

/ź/ szkolaorchowek.pl

 

data publikacji: 30/10/18

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Włodawa: Pochylmy się nad człowiekiem

Włodawa: Pochylmy się nad człowiekiemPod takim hasłem przebiegało otwarte spotkanie (24 października 2018 r.) Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych „Pasja” zorganizowane na okoliczność Światowego Dnia Opieki Paliatywnej i Hospicjów.

Na początku uroczystości Pan Jacek Żurawski dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie powitał przybyłych gości.  Następnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną przygotowaną przez Społeczny Zakład Opieki Hospicyjnej „Hospicjum”, która przybliżyła wszystkim zainteresowanym działalność, cele i zadania „Hospicjum”. Doktor Wiesława Puchala kierownik SZOH „Hospicjum” uzupełniła wiadomości z prezentacji o nazwiska, daty, wydarzenia, cykliczne akcje, które miały miejsce w okresie od powołania do życia do dnia dzisiejszego działalności „Hospicjum”.

Włodawa: Pochylmy się nad człowiekiem

Marcin Obuchowski kierownik chóru Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis” w podzięce dla wszystkich ludzi dobrej woli, którzy pochylają się nad cierpieniem drugiego człowieka wykonał kilka piosenek w myśl powiedzenia Zygmunta Freuda „Zdolność człowieka do dawania siebie innym ludziom jest poezją w prozie życia”. Montaż poetycki przeplatany muzyką przygotowany przez uczniów Publicznego Gimnazjum Nr 2 zaowocował recytacją wierszy m. in. takich autorów jak: Wisława Szymborska, ksiądz Jan Twardowski i nasza koleżanka Czesława Michańska.

[wp_ad_camp_4]

Pani Zofia Woźniak wieloletnia uczestniczka DKK dla Dorosłych „Pasja” przygotowała przegląd książek tematycznie związanych z cierpieniem, umieraniem, współczuciem i pomocą drugiemu człowiekowi w ostatnich chwilach jego życia. Prezentowane książki, które są dostępne w zbiorach MBP we Włodawie to m.in.: Paul Kalanithi – „Jeszcze jeden oddech”, ks. Jan Kaczkowski – „Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość”, Hope Edelman – „Córki, które zostały bez matki”, Agata Tuszyńska – „Ćwiczenia z utraty”, Eric – Emmanuel Smittch – „Oskar i Pani Róża”, Barbara Pachl – Eberhart – „Cztery minus trzy. Jak powracałam do życia po utracie najbliższych”. Natomiast „Podróż za horyzont. Pięć lat później” autorstwa Marzeny Świtały i Piotra Kławsiucia, „Śmiertelni nieśmiertelni. Prawdziwa opowieść o życiu, miłości, cierpieniu, umieraniu i wyzwoleniu” Kena Wilbera i „Czasami wołam w niebo” Tamary Zwierzyńskiej–Matzke i Svena Matzke są własnością Hospicjum.

Włodawa: Pochylmy się nad człowiekiem

Na zakończenie spotkania usłyszeliśmy fragment wiersza pt. „Znanej chorej” ze zbioru tomiku poezji doktora Czesława Janiszewskiego, który przeczytała opiekunka DKK Ewa Krukowska. O słodki poczęstunek zadbały: Firma Handlowo – Produkcyjno – Usługowa „Slawex”, Panie z DKK dla Dorosłych i Pani Alina.

Nad całością uroczystości czuwała członkini DKK dla Dorosłych „Pasja” Pani Zofia Zaorska zapoznając wszystkich zebranych ze słowami Kartezjusza: „Każdy człowiek jest zobowiązany do tego, aby przyczynić się, ile w jego mocy do dobra drugich…”. Następnie Pani Zosia mówi: „Przemijanie należy do najbardziej podstawowych doświadczeń człowieka, stanowi fundamentalną cechę rzeczywistości. Wszystko to wymaga, abyśmy byli gotowi akceptować sprawy takimi, jakimi są, równocześnie podkreślając wewnętrzną siłę i otwartość serca. Są tacy ludzie i takie miejsca, gdzie otwierają się serca na drugiego człowieka. Jednym z nich jest nasze włodawskie Hospicjum”.

Włodawa: Pochylmy się nad człowiekiem

Nad oprawą fotograficzną całości wydarzenia czuwała Ewa Krukowska opiekun DKK. Spotkanie zorganizowały Członkinie DKK dla Dorosłych „Pasja”, Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie, Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” i Społeczny Zakład Opieki Hospicyjnej „Hospicjum” we Włodawie.

/ź/ wlodawa.eu

data publikacji: 30/10/18

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Włodawa: Akcji sadzenia Dębów Niepodległości

Włodawa: Akcji sadzenia Dębów Niepodległości

10:30 – 12:30 Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie,
ul. Przechodnia 13
ZIEMIA WŁODAWSKA NA MAPIE NIEPODLEGŁEJ

Sesja popularnonaukowa
* „Regionalizm na ziemiach polskich u zarania niepodległości" – dr Grzegorz Figiel
* „Legiony na Podlasiu zwiastunem niepodległości" – dr Szczepan Kalinowski
Prezentacja okolicznościowej wystawy ze zbiorów dr Szczepana Kalinowskiego i Mieczysława Tokarskiego
„Opowiedz nam, moja Ojczyzno" – montaż literacko-muzyczny uczniów Szkoły Podstawowej im. Jan Pawła II w Orchówku

[wp_ad_camp_4]

13:00 błonia przy zbiorniku Okopiec, ul. Okunińska  STO DĘBÓW NA STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI

włodawska edycja ogólnopolskiej akcji sadzenia "Dębów Niepodległości" z udziałem przedstawicieli władz samorządowych i mieszkańców Ziemi Włodawskiej

/ź/ mbpwlodawa.pl

 

data publikacji: 29/10/18

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Włodawa: Akademie Niepodległości

Włodawa: Akademie Niepodległości8 listopada 2018 r. we Włodawie odbędą się kolejne spotkania z cyklu „Akademia Niepodległości". Tym razem z wykładami „Drużyniacy i Strzelcy" oraz „Zbiorowy portret uczestników ruchu paramilitarnego" gościć będziemy prof. Jan Adama Ptaka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Spotkania odbędą się w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie (ul. Przechodnia 13, parter)
- godz. 12:00 – wykład dla młodzieży szkolnej
- godz. 16:30 – wykład otwarty dla wszystkich zainteresowanych udziałem w spotkaniu.

Organizatorzy: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie.

Akademia Niepodległości – ogólnopolski 4-letni projekt Instytutu Pamięci Narodowej – cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawiają – w formie popularnych wykładów – drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czasu I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Wykłady w każdym ośrodku mają taki sam przewodni temat, przy czym każdorazowo składają się z dwóch segmentów – wykładowi o charakterze monograficznym towarzyszy drugi, oparty na wątkach biograficznych.  Projekt Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości objął Prezydent RP Andrzej Duda.

[wp_ad_camp_4]

We Włodawie spotkanie inauguracyjne „Akademii Niepodległości" odbyło się 11 grudnia 2017 r. we Włodawskim Domu Kultury z udziałem dyrektora lubelskiego IPN Marcina Krzysztofika, który przedstawił ideę i podstawowe założenia projektu. Dr hab. prof. nadzw. Marcin Kruszyński wygłosił wykład „Polski wiek XIX – wiek powstań", a dr hab. Tomasz Panfil „Józef Piłsudski – twórca Niepodległej". 14 marca 2018 r. w sali SEZAM Włodawskiego Domu Kultury wykłady „Socjalistyczna irredenta" i „Bojowcy. Organizacja Bojowa Polskiej Partii Socjalistycznej w walce o niepodległość" wygłosił dr Daniel Piekaruś.

/ź/ mbpwlodawa.pl

data publikacji: 29/10/18

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Kultura: 5-lecie stowarzyszenie Koalicja Kulturalna w Wyrykach

Kultura: 5lecie  stowarzyszenie Koalicja Kulturalna w Wyrykach29 Września Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Koalicja Kulturalna” w Wyrykach obchodziło Jubileusz V-lecia istnienia. W Gminnej Bibliotece Publicznej świętowano w towarzystwie zaproszonych gości i wielu przybyłych zainteresowanych.

Oglądając pokazy tańca ludowego zaprezentowane przez Zespół Kresowiak z Woli Uhruskiej oraz pokazy sportowe zaprezentowane przez Młodzieżowy Klub Sportowy Mechanik z Włodawy mieliśmy okazję zobaczyć jak pozytywnie można ukierunkować aktywność dzieci i młodzieży, ale przede wszystkim poznać perspektywę organizowania zajęć tego typu w naszej instytucji kultury czy szkole.

Kultura: 5lecie  stowarzyszenie Koalicja Kulturalna w WyrykachSłuchając zaś o działaniach jakie podejmował w swojej społeczności - Sołtys Roku 2017 - Robert Kukiełka, na co dzień mieszkający w miejscowości Borsuk w Gminie Mircze, podziwialiśmy poziom integracji mieszkańców tej wsi, w której mieszka niespełna 70 osób, a którzy wykorzystując własne talenty robią dla siebie, swoich dzieci czy wnuków rzeczy wspaniałe. By uwierzyć w to, do czego zdolni są mieszańcy by w ich miejscowości żyło się lepiej, trzeba było posłuchać i zobaczyć prezentacje przygotowane przez Sołtysa Roku 2017 i jego małżonkę.

[wp_ad_camp_4]

Dodatkowo akompaniament zespołu Kontra, którego skład stanowią również mieszkańcy Kaplonos uzupełnił spotkanie wesołymi tańcami i napełnił bardzo dobrą energią.

Kultura: 5lecie  stowarzyszenie Koalicja Kulturalna w WyrykachTak obchodzony Jubileusz V-lecia Stowarzyszenia dał okazję do tego, by w gronie przyjaciół i znajomych rozmawiać o planach na przyszłość zarówno w aspekcie rozwoju stowarzyszenia jak i całej Naszej Gminy.

Dziękujemy wszystkim za miłe słowa i wsparcie.

Kultura: 5lecie  stowarzyszenie Koalicja Kulturalna w WyrykachNiezwykłym prezentem jaki z okazji jubileuszu przypadnie Stowarzyszeniu i wszystkim jego członkom i sympatykom będzie Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego z okazji 100-lecia Niepodległości Polski, który 4 października za zaangażowanie w pracę na rzecz lokalnych społeczności odbierze Prezes Mirosław Torbicz na „Gali III Sektora” organizowanej w ramach Lubelskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych 2018 i Konwentu Regionalnych Sieci Współpracy Organizacji Pozarządowych z Samorządem Terytorialnym.

 

/ź/ wyryki.com.pl/

data publikacji: 27/10/18

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Sławatycze: VI Regionalny Przegląd Chórów i Scholi

Sławatycze: VI Regionalny Przegląd Chórów i Scholi

 

Gmina Sławatycze, Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Parafia Rzymskokatolicka w Sławatyczach, Gminny Ośrodek Kultury i Zespół Szkół w Sławatyczach serdecznie zapraszają na VI Regionalny Przegląd Chórów i Scholi "Jak Paciorki Różańca", który odbędzie się 28 października 2018 r. o godz. 12.30 w Kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej w Sławatyczach.

[wp_ad_camp_4]

Swoją obecnością zaszczycą nas:

1. Chór Ziemi Chełmskiej z Chełma
2. Chór Fletnia Pana z Włodawy
3. Chór Parafialny z Milanowa
4. Męski Chór Parafialny Ave ze Sławatycz
5. Schola Młodzieżowa z Hanny
6. Schola Parafilna z Motwicy
7. Schola Nadbużańskie Słowiki ze Sławatycz

/ź/ slawatycze.pl

data publikacji: 24/10/18

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy