W dniu 7 i 10 marca 2020 r. Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Urszulinie po raz kolejny zorganizował eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pn. „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W bieżącym roku jest to już XLIII edycja OTWP. Zwycięzcy eliminacji gminnych, po trzy najlepsze osoby z każdej grupy wiekowej zakwalifikowały się do eliminacji powiatowych, które odbędą się w dniu 26 marca 2020 r. w Komendzie Powiatowej PSP we Włodawie. Celem turnieju jest:
stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości zapoznania się z problematyką bezpieczeństwa pożarowego i problematyką ochrony środowiska, praktyczne posługiwanie się podstawowym sprzętem przeciwpożarowym, zapoznanie się ze sposobami i metodami zapobiegania pożarom.
Ilość uczestników eliminacji gminnych w poszczególnych grupach przedstawia się następująco:
– Szkoła Podstawowa w Woli Wereszczyńskiej: I grupa – uczniowie klas I-VI szkół podstawowych - 19 uczestników II grupa uczniowie szkół podstawowych klasy VII-VIII - 8 uczestników
– Szkoła Podstawowa w Wytycznie: I grupa – uczniowie klas I-VI szkół podstawowych - 6 uczestników II grupa uczniowie szkół podstawowych klasy VII-VIII - 5 uczestników
– Zespół Szkół w Urszulinie: I grupa – uczniowie klas I-VI szkół podstawowych - 9 uczestników II grupa uczniowie szkół podstawowych klasy VII-VIII - 16 uczestników
– Szkoły ponadpodstawowe III grupa uczniowie szkół ponadpodstawowych - 6 uczestników
Premier Morawiecki - Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych na dwa tygodnie. Podczas posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych na dwa tygodnie; placówki będą zamknięte od poniedziałku - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.
"Od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego, jednak ze względu na to, że niektórym rodzicom może być trudno zorganizować opiekę tak szybko, z dnia na dzień, to w dniu jutrzejszym i w piątek placówki będą otwarte. W klasach nauczyciele będą mogli pilnować niejako dzieci, po to, by umożliwić logistykę, od strony praktycznej zorganizowanie opieki nad dziećmi" - dodał Morawiecki.
Morawiecki podkreślał, że epidemia koronawirusa może stać się globalną pandemią. "Mamy w Rzeczpospolitej dzisiaj 25, prawdopodobnie 26 przypadków zarejestrowanych, ale chcemy spowolnić maksymalnie możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa" - mówił szef rządu.
/ź/ (PAP)
[wp_ad_camp_4]
Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka - klubu dziecięcego - przedszkola – szkoły?
Szeroko zakrojone działania profilaktyczne
Najbliższe dwa tygodnie to czas szeroko zakrojonych działań, które mają zapobiegać szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Działamy zapobiegająco i profilaktycznie. Dzięki takim działaniom ograniczymy w Polsce duże skupiska ludzi. Im mniej ludzi w jednym miejscu, tym mniejsze szanse na szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa lub innych wirusów. Stąd decyzja o ograniczeniu miejsc pełnych ludzi, żebyśmy mogli działać zapobiegawczo. To zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach, żłobkach, a także uczelniach.
Wszystkie działania są możliwe dzięki tzw. specustawie - specjalnej ustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa. Dzięki tej ustawie rodzicom dzieci w wieku do lat 8, będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:
opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą).
Czy okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego wlicza się do limitu 60 dni?
Nie. Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad dzieckiem do lat 14.
Ile lat mają dzieci objęte dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców?
Dzieci poniżej 8. roku życia. Z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka.
Przykład Mama wystąpiła o zasiłek opiekuńczy od 16 marca 2020 r. w związku z zamknięciem szkoły. Jej córka urodziła się 22 marca 2012 r. Zasiłek opiekuńczy przysługuje jej od 16 do 21 marca 2020 r.
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Nie jest potrzebny wniosek Z-15A.
Jak wypełnić w oświadczeniu okres sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem ?
Możesz podać łączny okres opieki nad dzieckiem albo wyłączyć z tego okresu dni, w których nie byłeś zobowiązany pracować, np. sobotę i niedzielę lub dziecko miało zapewnioną opiekę.
Kogo powinienem poinformować o korzystaniu z zasiłku?
Pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność pozarolniczą – bezpośrednio ZUS.
Kiedy powinienem poinformować o korzystaniu z zasiłku?
W dowolnym momencie, ale od tego uzależniona jest wypłata zasiłku. Bez oświadczenia nie jest możliwa wypłata.
Jak liczyć 14 dni dodatkowego zasiłku opiekuńczego?
Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki.
Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.
Kto finansuje zasiłek?
Zasiłek opiekuńczy oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługują z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że zasiłki nie obciążają funduszu pracodawców. Nawet jeżeli pracodawca wypłaca zasiłek (w przypadku gdy jest do tego zobowiązany), wypłacone kwoty rozlicza z ZUS.
Numer Infolinii ZUS
Dodatkowe pytania można zadawać na specjalnej infolinii ZUS. Numer: 22 560 16 00. Wydzielimy dwie dedykowane linie:
ulgi i umorzenia dla płatników składek: gdzie będą mogli uzyskać informacje m.in. dotyczące ulg w spłacie należności, umorzeń, rozłożenia należności z tytułu składek na raty, zawieszenia działalności gospodarczej,
„koronawirus – zasiłki” dotycząca zasiłku opiekuńczego dla opiekunów oraz zasiłku chorobowego w związku z COVID-19, w tym z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji.
Burmistrz Włodawy informuje, że w związku rosnącym ryzykiem zarażenia się wirusem SARS-CoV-2 w dniach 12-13 marca 2020 r. we włodawskich szkołach podstawowych i przedszkolach nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno – wychowawcze. Prowadzone będą jedynie działania opiekuńcze. Zgodnie z decyzją Prezesa Rady Ministrów od poniedziałku 16 marca do środy 25 marca 2020 r. szkoły i przedszkola pozostaną zamknięte.
Burmistrz Włodawy informuje również, o zamknięciu od 12 marca włodawskiego basenu i kina. Odwołane zostały również wszystkie zajęcia w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji i Włodawskim Domu Kultury. Szczegółowe informacje są dostępne w komunikatach poszczególnych placówek.
/ź/ um.wlodawa.eu
tv.wlodawa.net/RMFfmmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
4 lutego 2020 r. w Komendzie Powiatowej Policji we Włodawie odbyło się spotkanie Komendanta Powiatowego PSP we Włodawie bryg. Pawła Basaja Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP we Włodawie st. kpt. Andrzeja Łosia z Komendantem Powiatowym Policji podins. Tomaszem Patra oraz Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Krzysztofem Tatys, podczas którego omówiono porozumienie w sprawie współdziałania Policji i PSP na terenie powiatu włodawskiego.
Przypomnijmy, że 30 grudnia 2019 roku w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie odbyło się spotkanie Komendanta Głównego PSP bryg. Andrzeja Bartkowiaka z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem, podczas którego podpisano porozumienie w sprawie współdziałania Policji i PSP.
Podstawowym celem obszernego porozumienia jest zapewnienie sprawnego i skutecznego współdziałania w zakresie wykonywania zadań przez obie formacje. Jest ono wyrazem woli ścisłej współpracy w zakresie kompetencji obu służb, które będą organizowały i prowadziły przedsięwzięcia służące ochronie życia i zdrowia ludzi oraz szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
W dniu 11 lutego 2020 roku druhowie z jednostki OSP w Urszulinie w ramach długoletniej współpracy z przedszkolem uczestniczyli w spotkaniu z dziećmi. W ramach modułu VI: ” Bezpieczni z Małym Misiem” zorganizowali pokaz udzielania pierwszej pomocy.
Bezpieczeństwo dziecka w przedszkolu i w szkole to dla nas bardzo ważne zadanie. Dzieci dopiero zdobywają doświadczenie życiowe, uczą się technik radzenia sobie z różnymi problemami.
Strażacy w przedszkolu powiedzieli dzieciom jak unikać niebezpieczeństw, zapobiegać im i możliwie szybkiego je pokonywać. Mamy nadzieję, że nasza obecność spowoduje u dzieci połączenie wiedzy i umiejętności, które zaowocują pełnym uczestnictwem w życiu społecznym.
Dzieci jak zawsze spisały się na medal o czym świadczyło ich zaangażowanie w ratowaniu pluszowego misia. Na koniec spotkania przedszkolaki wręczyły strażakom okolicznościowe dyplomy z podziękowaniami.
Dnia 1 lutego 2020 roku o w świetlicy OSP Urszulin odbyło się walne zebranie sprawozdawcze członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Urszulinie. W zebraniu wziął udział m.in. Wójt Gminy Urszulin Tomasz Antoniuk, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie st. kpt. Andrzej Łoś oraz Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP we Włodawie Adam Panasiuk.
Podczas zebrania przedstawiono zrealizowane zadania w 2019 roku oraz uchwalono plany działalności na 2020 rok. W minionym roku strażacy uczestniczyli w 52 akcjach ratowniczych w tym 3 wyjazdy były poza teren gminy Urszulin. Brali udział przy gaszeniu pożarów i likwidacji miejscowych zagrożeń.
Ponadto uczestniczyli w przedsięwzięciach kulturalno – wychowawczych, jak eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Angażowali się do pokazów i wykładów dla dzieci i młodzieży w tym z okazji „Dnia Strażaka”. Zorganizowali strażacki pokaz ratownictwa technicznego i medycznego. W celu podwyższenia sprawności i gotowości bojowej w jednostce OSP strażacy brali udział w prowadzonych przez PSP we Włodawie szkoleniu podstawowym strażaków ratowników OSP oraz z ratownictwa technicznego. Druhowie OSP i MDP w Urszulinie brali czynny udział w zawodach sportowo – pożarniczych, a także w turnieju o puchar Prezesa OSP Urszulin w piłkę siatkową. Ponadto Jednostka w 2019 r. wydała kalendarz strażacki na kolejny rok, który nieodpłatnie został rozdany wśród druhów i mieszkańców gminy.
Podczas zebrania uchwalono również plan działalności na 2020 rok, który przewiduje między innymi przyjęcie nowych członków, szkolenie specjalistyczne członków OSP i MDP. Planowane są również zakupy specjalistycznej odzieży ochronnej, sprzętu ochrony osobistej strażaków, urządzeń i sprzętu przeciwpożarowego oraz fantoma do ćwiczeń pierwszej pomocy. Uwzględniono również organizację akcji poboru krwi w Urszulinie. Ponadto w 2019 r. strażacy planują wykonać fotokronikę. Do prac Zarządu skierowano wniosek o przygotowanie aktu normującego nadawanie stopni funkcyjnych dla członków OSP.
Zebraniu przewodniczył dh Mariusz Kucharski. Sprawozdanie z działalności złożył dh Wiesław Samojło, sprawozdanie finansowe przedłożył skarbnik dh Kazimierz Myszyński, sprawozdanie komisji rewizyjnej dh Arkadiusz Misztalski. Na wniosek komisji rewizyjnej Zarząd otrzymał absolutorium.
Przepisy w tej sprawie zawiera Uchwała Nr VIII.33.16 Zgromadzenia Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie z dnia 18 lipca 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów (Dz.Urz.Woj.Lubel. z 2016 r. poz. 3367).
Odpady mokre i zmieszane winny być natomiast gromadzone w szczelnych, zamykanych pojemnikach ze względu na wyziewy i ewentualne odcieki. Nie jest błędem, jeżeli odpady suche również oddajemy w pojemniku twardym odpowiednio oznakowanym. Dopuszcza się gromadzenie w workach z tworzywa sztucznego odpadów zaliczanych do frakcji mokrej jedynie w przypadku wyselekcjonowanego popiołu oraz odpadów zielonych (trawa, liście, drobne gałęzie, zwiędłe rośliny).
Zarówno worki jak i pojemniki powinny być odpowiednio oznakowane naklejkami z kodami kreskowymi. W przypadku wystąpienia sytuacji oddania zwiększonej ilości odpadów suchych, gdy ilość worków dostarczonych przez MPGK jest niewystarczająca, należy wyselekcjonowane odpady frakcji suchej gromadzić w worku nabytym we własnym zakresie, ale one również powinny być odpowiednio oznaczone. Nieprzestrzeganie powyższych zasad może narazić właścicieli nieruchomości na zarzut niewłaściwej segregacji.
Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton. Szczególnie dużo wytwarzanych jest tzw. jednorazówek, które dodatkowo nie zawsze trafiają do recyklingu. Przypadający 23 stycznia „Dzień bez opakowań foliowych” to dobry moment, by samu zacząć ograniczać zużycie materiałów rozkładających się przez setki lat.
Dzięki niskim kosztom produkcji oraz wygodzie użytkowania, różnego rodzaju opakowania z tworzyw sztucznych zyskały bardzo dużą popularność na całym świecie. Jak wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, każdego roku wytwarza się 400 milionów ton plastiku. 36 proc. przypada na opakowania jednorazowe, w tym foliowe. Szacowana liczba zużywanych rocznie toreb plastikowych, tylko w samej Unii Europejskiej, wynosi 100 miliardów. Oznacza to, że przeciętny Europejczyk w ciągu 12 miesięcy wykorzystuje aż 200 „jednorazówek”.
Realne zagrożenie dla naszej planety
Według szacunków, jedna torba foliowa rozkłada się przez 500 lat. Biorąc pod uwagę, jak wiele takich opakowań jest produkowanych, a także fakt, że „reklamówkę” użytkuje się średnio przez nie więcej niż 30 minut, można zauważyć, że skala wytwarzanych w ten sposób odpadów jest ogromna. – Tylko niewielka część produktów z tworzyw sztucznych, w tym „foliówek”, jest poddawana recyklingowi. W Unii Europejskiej ponownie wykorzystuje się ok. 30 proc. odpadów z plastiku. Reszta trafia do spalarni (39 proc.) lub na składowiska (31 proc.) – mówi Radosław Żuk, prezes zarządu Fundacji BOŚ.
Problemy związane z oficjalną utylizacją to niejedyny kłopot związany z produktami wykonanymi z tworzyw sztucznych. Zdarza się, że odpady nie trafiają do specjalistycznych zakładów, takich jak spalarnie i składowiska. Tylko w Polsce, na koniec 2018 roku, istniało 1607 „dzikich” wysypisk, przy czym w ciągu 12 miesięcy jego trwania zlikwidowano 10,5 tys. tego typu miejsc. To oznacza, że składowane w nieodpowiedni sposób odpady tworzyw sztucznych i innych mogą w negatywny sposób oddziaływać na środowisko naturalne przez setki lat. Śmieci nadal wywożone są m.in. do lasów, gdzie zanieczyszczają glebę. Z kolei na świecie część plastiku trafia do oceanów, stanowiąc zagrożenie dla zwierząt – np. żółwie spożywają „foliówki”, myląc je z meduzami, a uwięzione w torbach ryby umierają w męczarniach. Takie opakowanie znaleziono nawet w najgłębszym miejscu na Ziemi – na dnie Rowu Mariańskiego.
Jak zmniejszyć liczbę „jednorazówek”?
Działania zmierzające do ograniczenia konsumpcji opakowań foliowych są podejmowane w wielu częściach świata. W zgodzie z unijną dyrektywą, odnoszącą się do zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy, w Polsce wprowadzono obowiązkowe opłaty za tego typu produkty. Bezpłatne pozostają tylko tzw. zrywki, czyli najcieńsze „foliówki”, przeznaczone do pakowania pieczywa, warzyw czy owoców.
Jak podkreśla Radosław Żuk, wiele zależy również od nas samych. – Powinniśmy nie tylko używać jak najmniejszej liczby toreb z tworzyw sztucznych w codziennym życiu, zastępując je np. papierowymi, ale także w ogóle rezygnować z plastiku na rzecz innych, bardziej przyjaznych środowisku produktów. Rozwiązaniem może być też wykorzystywanie opakowań wielokrotnego użytku, zamiast „jednorazówek”. Niezwykle istotnym elementem jest również odpowiednia segregacja odpadów, tak by jak najwięcej surowców, zwłaszcza tych rozkładających się przez wiele lat, mogło być przetwarzanych – tłumaczy prezes Fundacji BOŚ.
Wczoraj (21.01.2020 r.) o godz. 10:00 nasza jednostka została zadysponowana do wypadku na drodze krajowej 82 w Borysiku, gdzie doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych.
Poszkodowany kierowca po udzieleniu pierwszej pomocy został przewieziony przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu pojazdu i udzieleniu pierwszej pomocy medycznej.
W piątek 17 stycznia 2020 r. około godziny 8:30 w miejscowości Andrzejów doszło do kolizji z udziałem samochodu osobowego marki Suzuki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że kierowca nie zachował należytej ostrożności na śliskiej nawierzchni i samochód znalazł się w przydrożnym rowie. W zdarzeniu brały udział dwie osoby.
Poszkodowany w tym zdarzeniu był tylko kierowca i po udzieleniu na miejscu pierwszej pomocy został przewieziony przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala.
Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i pojazdu. Policjanci ustalają dokładne okoliczności zdarzenia.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej