W dniach 26 - 30 października 2018 r. Zakład Karny we Włodawie po raz kolejny zorganizował porządkowanie terenu cmentarza wojennego oraz grobów żołnierskich we Włodawie przy ulicy Lubelskiej.
W ramach programu resocjalizacyjnego "Miejsca Zapomniane" funkcjonariusze działu penitencjarnego Zakładu Karnego we Włodawie po raz kolejny zorganizowali bezinteresowną pomoc na rzecz miasta.
Organizatorzy: Wójt Gminy, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej, Zespół Szkół, Gminny Ośrodek Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna w Sławatyczach, Placówka Straży Granicznej, OSP Sławatycze
09.11.2018 r. godz.11.00 (piątek) Uroczysty apel poświęcony obchodom 100 rocznicy odzyskania niepodległości w miejscowym Zespole Szkół Wystawa „ o Polskę”
Z kolekcji Muzeum Południowego Podlasia Wystawa czynna od 30.10. do 30.11.2018 roku w Sali Widowiskowej GOK Sławatycze
11 listopada w godz.15.00 -17.00 OGNIE NIEPODLEGŁOŚCI
10.11.2018 r. godz. 21.00 (sobota) Sławatycze nad Bugiem - ognisko przy altanie nad Bugiem - odśpiewanie hymnu - odczytanie Odezwy Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości - koncert patriotyczny „Niepodległa - Niepokorna”
[wp_ad_camp_4]
11.11.2018 r. godz. 11.00 (niedziela) Uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny
Kościół p.w. MBR w Sławatyczach. Uczestniczą poczty sztandarowe z Zespołu Szkół, Gminy Sławatycze, Jednostki OSP Sławatycze, delegacje miejscowej Placówki Straży Granicznej, zakładów pracy. Po mszy św. złożenie kwiatów w miejscach upamiętniających poległych w walce o niepodległość.
Godz.12.00 "Niepodległa do Hymnu" włączenie się mieszkańców Gminy Sławatycze do ogólnopolskiej inicjatywy wspólnego zaśpiewania hymnu "Niepodległa do Hymnu" przy akompaniamencie orkiestry dętej (Centrum Sławatycz - parking główny)
Wieczorem 11.11.18 r. godz.17.00 - „Marsz Niepodległości” do Janówki pod pomnik upamiętniający poległych w Powstaniu Styczniowym (wymarsz sprzed UG godz.17.00)
11 listopada br. Starostwo Powiatowe we Włodawie organizuje obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczne Święto jest szczególną okazją do wspólnego, radosnego obchodzenia tego wyjątkowego jubileuszu.
Za wolność i niepodległość Ojczyzny wiele pokoleń Polaków walczyło i oddawało życie, zarówno w licznych powstaniach, jak i na frontach wojen. Naszym obowiązkiem, jako ich spadkobierców, jest zachowanie pamięci i czci dla tych, którzy w walce tej złożyli ofiarę swojego życia. Wspólnie świętujmy radość z życia w wolnej i demokratycznej Ojczyźnie, którą zawdzięczamy patriotyzmowi i niezłomności naszych przodków. W ten sposób wyrazimy nasz szacunek dla minionych pokoleń i dumę z ich osiągnięć.
W imieniu organizatorów uroczystości serdecznie zapraszamy do udziału w niej. Przybądźmy licznie, z całymi rodzinami, niosąc biało-czerwone flagi i chorągiewki. Przystrójmy również nasze domy i ulice w biało-czerwone barwy.
[wp_ad_camp_4]
Planowany przebieg uroczystości:
10.15 – zbiórka pocztów sztandarowych przed kościołem pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie
10.30 – Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem Kompanii Honorowej 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Garnizonu Chełm
11.40 – przemarsz pod pomnik Tadeusza Kościuszki
12.00 – przemówienie okolicznościowe Przewodniczącego Rady Powiatu we Włodawie
- Apel Poległych i salwa honorowa
- uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki
- koncert Włodawskiej Orkiestry Dętej
13.00 – program artystyczny „Barwy Wolności” w wykonaniu wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury we Włodawie (sala kina WDK)
Placówki Straży Granicznej z Dorohuska, Sławatycz oraz Zbereża razem z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie zorganizowały akcję honorowego krwiodawstwa.
Zbiórki krwi odbyły się na terenie placówek Straży Granicznej. W czasie akcji, punkty poboru krwi odwiedziło 48 osób, które honorowo oddały ponad 21 litrów krwi.
W ciągu minionego tygodnia, funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, zatrzymali podczas prób przemytu przez rzeką graniczną, dwie osoby oraz przemycone papierosy o wartości ponad 330 tyś. zł.
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zbereżu, pełniący służbę w ochronie granicy państwa, udaremnili kolejną próbę przemytu papierosów z terenu Ukrainy do Polski. 17 października br., funkcjonariusze, ujawnili w pobliżu rzeki granicznej Bug, pudła wypełnione nielegalnymi papierosami. Kontrabanda, została porzucona przez przemytnika, który zdołał się już przeprawić z nią na polską stronę rzeki. Papierosy znajdujące się na brzegu, były spakowane w pakiety po pięćdziesiąt kartonów i owinięte w materiał maskujący.
Kolejnym etapem nieudanego przemytu, miało być przeładowanie ich do samochodu i wywiezienie w głąb kraju. Na miejscu podczas prowadzonych dalszych działań, do poszukiwania sprawcy przemytu użyto „DARKO” - psa tropiącego pełniącego służbę w Placówce SG w Woli Uhruskiej. Jak się okazało psi nos okazał się skuteczny, bowiem po chwili w pobliskich zaroślach ujawniono ukrywającego się mężczyznę. Był to 30 – letni obywatel Ukrainy, który został zatrzymany i przewieziony do pomieszczeń służbowych SG. W sumie na miejscu zabezpieczono ponad 240 tys. sztuk papierosów o wartości ponad 165 tys. zł.
[wp_ad_camp_4]
Do kolejnego zatrzymania transportu nielegalnych papierosów doszło dzień później. Kiedy to 18 października br., funkcjonariusze z Placówki SG w Woli Uhruskiej, próbowali zatrzymać do kontroli samochód marki Volkswagen. W tym przypadku, kierowca podczas próby zatrzymania jego pojazdu, uderzył w pojazd służbowy SG. Oba pojazdy w wyniku zdarzenia zostały uszkodzone, zaś osoby pełniące służbę oraz kierowca Volkswagena otrzymali zaopatrzenie medyczne. Funkcjonariusze w pojeździe 40 – letniego ob. Polski ujawnili kolejne 240 tys. sztuk papierosów o wartości ponad 165 tys. zł. Nielegalne papierosy przewożone były w części bagażowej pojazdu oraz na tylnych siedzeniach.
W obu sprawach wszczęto postępowanie przygotowawcze, osoby odpowiedzialne za przemyt odpowiedzą teraz za przestępstwo skarbowe. Od początku roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, zatrzymali papierosy pochodzące z przemytu o wartości ponad 13 mln zł.
Policjanci i pracownicy włodawskiej komendy odpowiadając na apel naszej koleżanki z Białej Podlaskiej oddali krew, by pomóc 10-letniemu Michałkowi i innym potrzebującym. Krew to jeden z podstawowych płynów ustrojowych człowieka. Mimo ogromnych postępów medycyny nie udało się wynaleźć preparatu, który mógłby w pełni zastąpić ten życiodajny płyn, a opieka medyczna nie jest w stanie obejść się bez krwiodawców, którzy są jedynym źródłem zaopatrzenia w ten niezastąpiony lek, który w wielu przypadkach jest darem życia.
We włodawskiej placówce krwiodawstwa przez cały dzień krew oddawali pracownicy i policjanci z Komendy Powiatowej Policji we Włodawie, członkowie ich rodzin i znajomi. Wielu z nich od wielu lat honorowo oddaje krew, zaś obecna akcja była odpowiedzią na apel o potrzebną krew dla 10-letniego Michałka, syna policjantki z KMP w Białej Podlaskiej. Akcje związane z oddawaniem krwi na rzecz Michałka odbywają się na terenie całego województwa. W tym tygodniu do akcji włączyła się również włodawska komenda. 15 osób oddało krew by ratować życie chłopca, który w związku z chorobą musi co drugi dzień mieć transfuzje krwi.
[wp_ad_camp_4]
Krew jest jednym z podstawowych płynów ustrojowych człowieka. W różnych sytuacjach może dojść do utraty krwi – przy niewielkim jej ubytku nasz organizm potrafi zregenerować ubytek – większe ubytki krwi mogą być przyczyną realnego zagrożenia dla życia i zdrowia. Mimo ogromnych postępów medycyny nie udało się wynaleźć preparatu sztucznie wytwarzanego, który mógłby w pełni zastąpić ten życiodajny płyn, a opieka medyczna nie jest w stanie obejść się bez krwiodawców, którzy są jedynym źródłem zaopatrzenia w ten niezastąpiony lek, który w wielu przypadkach jest darem życia.
Zachęcamy wszystkich do oddawania krwi – oddając krew ratujesz życie.
12 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Nauczyciela. Już rano do pokoju nauczycielskiego przybyli przedstawiciele Samorządu Szkolnego z życzeniami i własnoręcznie upieczonym ciastem. Oficjalna szkolna uroczystość rozpoczęła się o godzinie 13 w dużej hali sportowej. Na początku młodzież zaprezentowała okolicznościowy program kabaretowy przygotowany pod kierunkiem p. Mirosławy Sidoruk, p. Edyty Sołtys i p. Zbigniewa Sidoruka.
Część oficjalną rozpoczęło uroczyste podniesienie flagi państwowej przez poczet flagowy oraz odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie dyrektor szkoły pan Eugeniusz Omelczuk powitał zaproszonych gości, wśród których byli m.in. : delegacja 2 Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia Nowego kultywującego tradycje II Warszawskiej Brygady Saperów - patrona Zespołu Szkół Zawodowych,
[wp_ad_camp_4]
Starosta Powiatu Włodawskiego – p. Andrzej Romańczuk,, ks. Jerzy Ignaciuk – proboszcz parafii prawosławnej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, przedstawiciele włodawskich służb mundurowych, p. Małgorzata Dejneka reprezentująca Radę Rodziców.
Starosta Włodawski p. Andrzej Romańczuk złożył życzenia i uhonorował wybitnych pedagogów Nagrodami Zarządu Powiatu. Swoje nagrody przyznał również dyrektor szkoły, doceniając szczególne osiągnięcia nauczycieli w pracy dydaktycznej i wychowawczej, zaangażowanie w życie szkoły oraz realizację wielu projektów. Serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły złożyli także zaproszeni goście. Podczas uroczystości oficjalnie pożegnano wieloletniego sekretarza szkoły - panią Marię Kowal, która odeszła na zasłużoną emeryturę.
(14 października) Dokładnie w 75. rocznicę zbrojnego powstania więźniów hitlerowskiego obozu zagłady w Sobiborze zorganizowano XIX Bieg Sobiborski. Zgromadził kilkuset uczestników, z czego w biegu głównym ponad 120. Trasa Biegu Głównego tradycyjnie prowadziła spod byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Sobiborze do Włodawy i liczyła wyjątkowo tylko 11,6 km. Zwyciężył Mykhayko Iveruk z Równego z czasem 37 min 8 sek. Wśród kobiet najszybsza była Ewa Furmianik ze Świerży
W zawodach uczestniczyły dzieci, młodzież i dorośli. Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści rywalizowali na Rynku wokół Czworoboku we Włodawie. W biegu głównym zawodnicy rywalizowali w kategoriach „open” kobiet i mężczyzn. Trasa biegu głównego liczyła 11,6 km. Biegacze wystartowali niedaleko bocznicy kolejowej w Sobiborze, skąd ofiary szły do komór gazowych, by przez las i Orchówka dotrzeć na włodawski rynek.
[wp_ad_camp_4]
Sponsorem głównym zawodów było włodawskie MPGK. Nagrody i upominki zwycięzcom wręczali m.in. burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński i wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Janusz A. Kloc. Głównym organizatorem imprezy, przy której pomagali m.in.: pracownicy WDK, nauczyciele, policja, straż miejska, zespół medyczny pogotowia ratunkowego oraz wolontariusze, był włodawski MOSiR.
Wyniki:
Bieg główny kobiet:
1. Ewa Furmanik (Świerże) – 47,31;
2. Justyna Trzaskalska (Terespol) - 49,20;
3. Anna Chustecka (Wisznice) – 49,22.
Bieg główny mężczyzn:
1. M. Iveruk (Równe) – 37,08;
2. Łukasz Nestorowicz (Stańkow) – 38,15;
3. Piotr Guzina (Mircze) – 39,11.
Najlepszymi zawodnikami z powiatu włodawskiego, którzy uplasowali się w pierwszej dziesiątce był:
Tomasz Pawłowski z Lacka – miejsce 7 w klasyfikacji generalnej, czas 42:18
Dejer Dominik KS Tęcza Włodawa – miejsce 8 w klasyfikacji generalnej, czas 42:39
Zaraz za pierwszą dziesiątką na miejscu 11 Leśniak Piotrdas team, Włodawa, czas 45:44
Obecna sytuacja międzynarodowa dyktuje wszystkim państwom europejskim konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa na swych granicach. Białoruska granica to żywy organizm, który rozwija się zgodnie z aktualnymi światowymi trendami.
Na granicy z Polską, Litwą, Łotwą i Ukrainą budowane są nowe systemy technicznego zabezpieczenia granicy. Liczący 400 kilometrów odcinek granicy z Polską, który od czasów ZSRR nie był wzmacniany, obecnie jest aktywnie modernizowany.
Kompleks sygnalizacyjny S-175, który udowodnił swoją niezawodność od czasów sowieckich, po modernizacji otrzymał "nowe życie".
[wp_ad_camp_4] W rzeczywistości przebudowano 16 kilometrów linii zabezpieczającej, z których to 8 km znajduje się całkowicie w nowym miejscu. Nowe zabezpieczenie przecina również bariery wodne w postaci rzek i kanałów melioracyjnych.
Obecnie rząd Białorusi wyremontował 16 placówek granicznych w pasie na terenie grup granicznych Brześć i Grodno, a trzy placówki są aktualnie w budowie.
Ulepszono 70 procent systemów alarmowych. Nie jest tajemnicą, że jest to bardzo kosztowny proces, który wymaga poważnego nakładu finansowego.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej