W dniu 15.12.2016 roku w internacie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na „Najpiękniejszą świąteczną dekorację pokoju”. Konkurs skierowany był do wszystkich wychowanków internatu i miał na celu kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych, rozwijanie kreatywności oraz współpracy w grupie. Do konkursu przystąpiło 10 pokoi.
Jury w składzie: kierownik internatu p. Magdalena Ostrowicka, wychowawca p. Jolanta Pogonowska oraz wychowankowie Rafał Szabat i Łukasz Wegiera oceniało dekoracje według następujących kryteriów: oryginalność kompozycji świątecznej,staranność wykonania, samodzielność, ogólny ład i porządek w pokoju oraz wrażenia estetyczne.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
W konkursie zwyciężyły dziewczęta z pokoju 211: Andżelika Borowska, Katarzyna Kisiel, drugie miejsce zajęły wychowanki z pokoju 209: Joanna Kopiel, Ewelina Działakiewicz, Anna Hasioli, a trzecie wychowanki z pokoju 214: Karolina Babut, Amelia Mazurek, Maja Adamczyk.
Wyróżnienie otrzymały dziewczęta z pokoju 206: Karolina Szwalikowska, Natalia Biernacka, Jowita Szczerba. Serdecznie gratulujemy!
Organizatorem konkursu był Samorząd Internatu wraz z opiekunem p. Jolantą Pogonowską.
Nastał grudzień, a wraz z nim zakończenie kolejnego sezonu teatralnego. Zgodnie z tradycją spotykaliśmy się w każdą środę od początku września na próbach do spektaklu zatytułowanego „My Słowianie”. Wspólnie odkrywaliśmy to, co otrzymaliśmy w genach, nie od mamy – jak mówi tekst popularnej piosenki, ale od dużo wcześniejszych przodków, którzy zapoczątkowali Księstwo Wiślan.
Najnowsza propozycja to prezentacja słowiańskich zwyczajów, obrzędów i wierzeń wpleciona w pełną tajemnicy i magii historię młodzieńczego pragnienia miłości. Niewątpliwe atuty widowiska to piękne stroje i przeplatająca dialogi bohaterów porywająca muzyka nawiązująca do tradycji plemiennych.
Sceniczne szlaki przecieraliśmy 27 listopada 2016 r. podczas „XVIII Przeglądu Widowisk Obrzędowych w Hańsku”, którego organizatorami są Starostwo Powiatowe we Włodawie, Gminę Hańsk oraz Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku. Nietypowe podejście do tematu zyskało uznanie publiczności wyrażone licznymi ciepłymi słowami.
Korzystając z dobrych rad jury popracowaliśmy nad scenariuszem i gestami scenicznymi, abo po raz kolejny zaprezentować się 9 grudnia w Sali Widowiskowej Włodawskiego Domu Kultury wypełnionej po brzegi uczniami włodawskich szkół podstawowych.
Ostatni występ miał miejsce 12 grudnia i nie mógł odbyć się nigdzie indziej jak w Galerii Na Parterze naszej biblioteki. W powietrzu wyczuwalna była już atmosfera nadchodzących świąt i gorące wsparcie bliskich oraz... nauczycieli, zwabionych ciekawością zobaczenia swoich podopiecznych w nowych, artystycznych okolicznościach.
[wp_ad_camp_4]
Cała jesień upłynęła nam nie tylko na próbach i przygotowaniach, ale też na zabawie, żartach i wspólnym śmiechu. Nie zabrakło też elementów profilaktyki, bowiem działania grupy finansowane są ze środków Miejskiej Komisji profilaktyki i Rozwiązywania problemów alkoholowych we Włodawie. Dodatkowe ćwiczenia związane z tą dziedziną odbywały się pod hasłem „STOP Przemocy” i uczyły młodzież reagowania na przejawy agresji, szczególnie wśród rówieśników.
W piątek, 9 grudnia, młodzież Lubelszczyzny prezentowała się w blasku fleszy na wielkiej scenie Centrum Spotkania Kultury w Lublinie, gdzie odbywała się gala wręczenia stypendiów Zarządu Województwa Lubelskiego. Wśród 450 najbardziej uzdolnionych gimnazjalistów, znalazło się aż dziesięcioro z Publicznego Gimnazjum nr 1 we Włodawie.
Zwycięzcy otrzymali z rąk Wicemarszałka Województwa Lubelskiego, pana Krzysztofa Grabczuka, stypendia naukowe w ramach programu „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2016 – 2017”. Aby uzyskać znaczące wsparcie finansowe w ramach tego programu, aplikujący uczniowie musieli udowodnić swoje sukcesy odniesione na polu naukowym, sportowym i artystycznym na przestrzeni ostatnich trzech lat. Ten spektakularny, bezprecedensowy sukces zawdzięczają swojej ciężkiej pracy, talentom oraz wsparciu rodziców i nauczycieli.
[wp_ad_camp_4]
Szlachetne grono stypendystów z PG nr 1 to: Patrycja Barańska, Alicja Borowska, Kajetan Dudzik, Michał Jarząbek, Kaja Kościuk, Nina Krzemińska, Ada Makarewicz, Kinga Melańczuk, Katarzyna Szwaj oraz Julia Tułacz. Gratulujemy i jesteśmy z Was dumni!
Dziękujemy wychowawcom klas, paniom: Marzannie Kolemczuk, Katarzynie Pruszkowskiej i Joannie Żurawskiej oraz sekretarzowi szkoły – pani Teresie Lis, za merytoryczne wsparcie przy gromadzeniu dokumentów i wypełnianiu aplikacji.
(27 listopada) Pięć zespołów obrzędowych z powiatu włodawskiego uczestniczyło XVIII Powiatowym Przeglądzie Widowisk Obrzędowych w Hańsku. Jego organizatorem byli: wójt gminy Hańsk, Starostwo Powiatowe we Włodawie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku. Tradycyjnie przesłuchania konkursowe miał miejsce w sali widowiskowej GOK-u w Hańsku.
Celem przeglądu jest odszukanie i przypomnienie tradycyjnych zwyczajów i obrzędów ludowych, starych pieśni i ginących zawodów, upowszechnienie ich przez prezentację. Podczas Przeglądu oficjalnego nie zabrakło Adama Panasiuka - wicestarosty włodawskiego, gospodarza gminy – wójta Marka Kopieniaka, Romualda Prylla - sekretarza gminy i przewodniczącego Rady Powiatu we Włodawie, Ariela Struskiego - dyrektora GOK-u w Hańsku.
[wp_ad_camp_4]
W programie prezentacji widzowie mieli możliwość obejrzenia widowisk przygotowanych przez: Zespół Obrzędowy z Hańska przedstawił „Wilię św. Jana”, Szkolne Koło Teatralne Korale z ZS Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce „Koledników”, Zespół Folklorystyczny „Jutrzenka” z Dołhobród „Przygotowanie posagu weselnego”, Zespół „Załuczanie” z Załucza Starego „Sprzątanie ogrodów” i Grupa Nadaktywna z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie „My Słowianie”.
Jury w składzie – Andrzej Sar (WOK w Lublinie), Iwona Niewczas (WOK w Lublinie) i Danuta Głouszek (SP we Włodawie) najwyżej oceniono zespół z Hańska, następnie z Dołhobród i z Korolówki-Osady. Po odbyciu wszystkich eliminacji powiatowych zespoły zostaną powiadomione o nominacji na Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie. Organizatorzy przewidzieli również atrakcje towarzyszące, a były nimi: kiermasz książki, kiermasz rękodzieła artystycznego w GOK-u w Hańsku.
W dniu 24 listopada 2016r. w Hrubieszowie odbyła się Wojewódzka Licealiada w Tenisie Stołowym Indywidualnym. Turniej rozegrano systemem rosyjskim. Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie reprezentowała silna ekipa 4 dziewcząt i 3 chłopców. Reprezentacja zaliczyła świetny występ w ogólnej rywalizacji.
[wp_ad_camp_4]
W kategorii dziewcząt wygrała Natalia Danaj, która nie dała szans swoim przeciwniczkom. Dobrym występem popisała się również Klaudia Błaszczuk zajmując 5 miejsce, z kolei Natalia Gromek uplasowała się na miejscu 9-12, Weronika Litkowiec zajęła dalsze miejsce.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
W kategorii chłopców zwyciężył Arkadiusz Żuk, niepokonany do końca turnieju, jego koledzy z drużyny zajęli kolejno miejsca: Sylwester Włoszek 7-8 i Kamil Hamziuk 9-12. Zasługą tego sukcesu była postawa zawodników i zaangażowanie szkoleniowców z klubu SMS Włodawa i MOSiR Włodawa. Opiekunem drużyny dziewcząt i chłopców był Mariusz Kuśmirek nauczyciel wychowania fizycznego.
W dniu 23.10.2016r. w kościele parafialnym spotkały się schole i chóry na IV Przeglądzie „Jak Paciorki Różańca”. O godz. 13.00 uczestników i słuchaczy powitał ks. Proboszcz Mirosław Krupski zapraszając wszystkich do wsłuchania się w prezentowane utwory ku czci Matki Bożej Różańcowej. Jako pierwsza zaprezentowała się schola „Nadbużańskie Słowiki”, którą prowadzi Elżbieta Gruszkowska.
Dziewczęta śpiewają od 2009 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sławatyczach. Wykonały dwa utwory: Maryjo czy Ty wiesz i Nasz Bóg. W dalszej części zaprezentowała się schola „Uratowani”, którą prowadzi Barbara Sacharczuk. W repertuarze zaprezentowały: Matko, która nas znasz, Magnificat – Uwielbiam Cię i Maryjo czy już wiesz.
Po prezentacjach w kat. schole, rozpoczęły się występy chórów. Jako pierwszy zaśpiewał chór męski AVE ze Sławatycz wykonując trzy utwory: Różańcowa Pani nieba i ziemi w oprac. Pawła Seligmana, Maryjo my Twe dzieci - Antoniego Chlondowskiego i Stabat Mater Dolorosa - Zoltana Kodaly. Chór istnieje od 2009 roku prowadzi go Ludwik Sławiński. W dalszej kolejności zaprezentował się chór parafialny z Huszczy pod dyrekcją Piotra Kornieckiego. Zaśpiewał: Zdrowaś bądź Maryja – H. M. Góreckiego i Matko Najświętsza tegoż autora. Chociaż istnieje od trzech lat to piękne wykonanie, czystość intonacji i dbałość o szczegóły zachwyciły publiczność.
[wp_ad_camp_4]
Na zakończenie zaprezentowali się schola i chór z Łomaz z Parafii Apostołów Piotra i Pawła pod dyrekcją Pawła Tokarskiego; zaśpiewali: Maryjo ja Twe dziecię - A. Chlondowskiego, Zdrowaś Królewno Wyborna – Andrzeja Koszewskiego i Ojcze Kamieni- autor nieznany. Wielopokoleniowa grupa ubrana w jasne peleryny swoim żywiołowym wykonaniem zachwyciła zgromadzoną publiczność. Występy schol i chórów były nagradzane głośnymi oklaskami. Gościnnie poza konkursem przeglądu w repertuarze pieśni maryjnej wystąpiły wokalistki z miejscowego GOK: Elżbieta Gruszkowska, Izabela Jaszczuk, Weronika Michalczuk.
Cały koncert to było przybliżenie wyższych przeżyć i wrażeń artystycznych. Po zakończeniu prezentacji dyrygenci chórów dokonali wyboru Grand Prix. W kategorii chóry Grand Prix zdobył Chór „AVE” ze Sławatycz, natomiast w kategorii scholi zdobyła Schola „Nadbużańskie Słowiki” ze Sławatycz otrzymując w nagrodę ręcznie zdobione szklane wazony. Wszystkie chóry i schole otrzymały kryształowe figurki oraz grawertony z wizerunkiem Matki Bożej Różańcowej z podziękowaniem za trud, zaangażowanie i wrażenie artystyczne, które pozostawiły w Sławatyczach.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
Po występach wszyscy uczestnicy przeglądu udali się do miejscowego Zespołu Szkół na wspólny obiad przygotowany przez niezawodne Panie z miejscowej kuchni i tradycyjne sławatyckie lody ufundowane przez Magdalenę i Andrzeja Chyz. Organizatorami i sponsorami Przeglądu byli: Proboszcz Parafii p.w. MBR w Sławatyczach, Wójt Gminy Sławatycze, Zespół Szkół i Gminny Ośrodek Kultury w Sławatyczach.
W hali MOSiR w Chełmie 16 listopada 2016 r. odbyła się rejonowa licealiada w indywidualnym tenisie stołowym szkół powiatu łęczyńskiego, świdnickiego, chełmskiego i włodawskiego. Uczniowie ZSZ Nr 1 i II LO we Włodawie zajęli czołowe miejsca.
[wp_ad_camp_4]
Mistrzynią rejonu została Natalia Danaj, III miejsce zajęła Klaudia Błaszczuk, IV miejsce Natalia Gromek, a V miejsce Weronika Litkowiec. Wśród chłopców zwyciężył Arkadiusz Żuk, II miejsce zajął Sylwester Włoszek i III miejsce Kamil Hamziuk. Wszyscy wymienieni awansowali do zawodów wojewódzkich i będą reprezentować naszą szkołę.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
Osiągnięte wyniki sportowe to efekt ciężkich treningów: Natalii, Weroniki, Arkadiusza, Kamila i Sylwka w klubie SMS Włodawa, w którym trenerem jest Adam Płodzień, a Klaudii i Natalii w klubie MOSiR Włodawa pod okiem Andrzej Kozieradzki. Opiekunem naszych uczniów był Mariusz Kuśmirek - nauczyciel wychowania fizycznego. Dziękujemy im za osiągnięte wyniki i życzymy zajęcia jak najlepszych miejsc w finale wojewódzkim.
W dniach 04 – 06.11.2016 w miejscowości Dwikozy/koło Sandomierza odbył się Puchar Polski w kickboxingu seniorów, juniorów i kadetów, w wersjach pointfighting, light-contact oraz kick-light. Z włodawskiego klubu „Skorpion” MKS „Mechanik” Włodawa w zawodach brały udział trzy zawodniczki oraz jeden zawodnik. W kategorii juniorek – 60 kg Dominika Jagiełłowicz (kapitan drużyny) debiutowała w walkach z kopnięciami w uda i spisała się bardzo dobrze wygrywając pierwszą walkę – mimo kontuzji – wysoko na punkty.
[wp_ad_camp_4]
Drugi pojedynek jak się okazało z późniejszą Mistrzynią Polski, kadrowiczką, Sylwią Kaliś, Dominika rozpoczęła również bardzo dobrze, niestety po jednej z akcji kontuzja piszczela i stopy dała o sobie znać i trener podjął decyzje o przerwaniu pojedynku. W efekcie Dominika Jagięłłowicz zdobyła brązowy medal wśród juniorów. Na swoim koncie ma już m.in. tytuł Mistrzyni Polski oraz start na Mistrzostwach Europy w Hiszpanii.
Drugą zawodniczką która wystartowała była bezkonkurencyjna Monika Konieczna. Obecna Mistrzyni Polski która nie dawno wróciła z Mistrzostw Świata z Irlandii nie dała szans rywalkom i w finale w kat 55 kg, bezlitośnie pokonała zawodniczkę Natalia Piętkę dorzucając do Mistrzostwa Polski, Puchar Polski i pozostając ciągle niepokonaną zawodniczka w kraju.
Dwa medale (srebrny w walkach pointfighting i brązowy w walce ciągłej) zdobyła w kat 47 kg plus kadetek młodszych Amelia Olszewska.Był to jej debiut w tak dużej imprezie organizowanej przez Polski Związek Kickboxingu. Kolejnym zawodnikiem, debiutantem i zarazem rodzynkiem, był najmłodszy w ekipie Bartosz Linkiewicz, który startował w kat. -32 kg kadetów młodszych. Bartek niestety przegrał na punkty w pierwszej walce pozostawiając jednak po sobie dobre wrażenie z debiutu.
Dominika i Monika idą śladem Beaty Rusieckiej i Małgorzaty „Zadry”Chomy. Ciężka praca na treningach, wsparcie władz miasta i powiatu, oraz sponsorów – firma „Handbud” i „Hotel DROB” daje nadzieję na kolejne sukcesy.
Seniorzy z całej Polski zjechali do Włodawy. Okazją do spotkania była II Seniorska Jesienna Ballada zorganizowana przez Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów we Włodawie. Uroczystość wspólnie otworzyli Irena Rutkowska–Borgoń Przewodnicząca włodawskiego PZERiI, Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński oraz Starosta Włodawski Andrzej Romańczuk.
[wp_ad_camp_6][wp_ad_camp_3]
Na scenie Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 14 zespołów i 4 solistów między innymi z Lidzbarka Warmińskiego, Kozienic, Kraśnika i Międzyrzeca Podlaskiego. Poziom artystyczny programów przygotowanych przez uczestników był bardzo wysoki co doceniła zgromadzona publiczność.
[wp_ad_camp_5]
II Jesienna Ballada Seniorów była również dobrą okazją do wręczenia Złotych Odznak Honorowych osobom i instytucjom, które aktywnie wspierają działalność PZERiI. Wśród zaproszonych gości byli mi.n. Senator RP Józef Zając, Łucja Pamulska Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej we Włodawie, Przewodniczący Oddziału Okręgowego PZERiI w Chełmie Kazimierz Mazurek oraz dyrektorzy włodawskich jednostek i instytucji.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej