Zarzuty znęcania się nad psem ze szczególnym okrucieństwem usłyszał , który wczoraj przez kilka kilometrów ciągnął psa za samochodem. Dalszą jazdę uniemożliwiły mu postronne osoby. Zwierzę nie przeżyło zdarzenia. Mężczyzna zostanie dzisiaj doprowadzony do prokuratury. Grozi mu 5 lat więzienia.
[wp_ad_camp_4] Dzisiaj 63-latek usłyszał zarzuty znęcanie się nad psem ze szczególnym okrucieństwem. Odmówił składanie wyjaśnień. Zostanie doprowadzony do prokuratury z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt czyn ten zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.
Za narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu odpowie 40-latek z gminy Biała Podlaska. Mężczyzna trafił do „policyjnego aresztu” po tym jak należące do niego psy zaatakowały przechodzącego obok posesji 10-latka. Chłopiec z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Policjanci ustalają wszystkie okoliczności sprawy.
Do zdarzenia doszło we wtorkowe popołudnie na terenie gminy Biała Podlaska. Przed godziną 18.00 dyżurny bialskiej komendy powiadomiony został o pogryzieniu dziecka przez agresywne psy. Na miejsce natychmiast skierowany został patrol policji. Gdy mundurowi dotarli pod wskazany adres ustalili, że dziecko zostało zaatakowane, gdy przechodziło obok nieogrodzonej posesji właściciela czworonogów. W wyniku zdarzenia 10-latek doznał obrażeń ciała i trafił do szpitala.
[wp_ad_camp_4] Z relacji 40-letniego właściciela wynikało, że będąc na posesji usłyszał hałas. Natychmiast zareagował odciągając agresywne zwierzęta. Mężczyzna twierdził, że będące jego własnością psy zamknięte były w kojcu, z którego uciekły. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynikało, że zwierzęta nie były zabezpieczone we właściwy sposób, a relacje świadków wskazywały, że zwierzęta są agresywne i już wcześniej zdarzało się, że przebywały poza kojcem. O całym zdarzeniu powiadomiony został również inspektorat weterynarii jak też TOZ. Funkcjonariusze ustalili także, że obydwa psy były szczepione przeciwko wściekliźnie.
W chwili zdarzenia właściciel, 40-letni mieszkaniec gminy Biała Podlaska znajdował się w stanie nietrzeźwości. Urządzenie wykazało 0,8 promila alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna zatrzymany został do wyjaśnienia. Wczoraj 40-latek usłyszał zarzut. Odpowiadał będzie za narażenie chłopca na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Prokurator zastosował wobec mężczyzny dozór Policji. Funkcjonariusze ustalają wszystkie okoliczności sprawy, w tym również dobrostan zwierząt.
Przemyt 14 kg pijawek udaremnili funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej (NOSG) i lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Ujawnione zwierzęta należą do gatunków chronionych Konwencją Waszyngtońską (CITES). Na pijawki funkcjonariusze natrafili w trakcie kontroli autokaru wjeżdżającego z Ukrainy przez przejście graniczne w Hrebennem. Zwierzęta ukryte były w workach w jednym z bagaży. Łącznie funkcjonariusze ujawnili 14 kg pijawek, co odpowiada kilkunastu tysiącom sztuk.
W związku z przemytem przeciwko kierowcy autokaru, 42-letniemu obywatelowi Ukrainy, funkcjonariusze KAS wszczęli postępowanie karne skarbowe, zajmując na poczet kary 4 tys. złotych. Mężczyzna wyjaśnił, iż przesyłka została nadana we Lwowie i miała zostać odebrana w Warszawie Zachodniej przez nieznaną mu osobę. Miały się w niej znajdować robaki na ryby. Ze wstępnych ustaleń wynika, że ujawnione pijawki należą do gatunków objętych ochroną Konwencji Waszyngtońskiej.
Konwencja CITES reguluje przemieszczanie przez granice ponad 5 tys. gatunków zwierząt i ponad 28 tys. gatunków roślin. Każdego roku te liczby rosną. Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje obligatoryjną konfiskatą okazów CITES, karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Do kolizji dwóch pojazdów ze zwierzyną leśną doszło w Adampolu. Sarna wbiegła pod jadące audi, odbiła się od niego i następnie uderzyła w jadący z naprzeciwka seat. Apelujemy o ostrożność zwłaszcza, kiedy zbliżamy się do terenów leśnych czy odsłoniętych pól.
W nocy z czwartku na piątek dyżurny włodawskiej komendy otrzymał informację o zdarzeniu drogowym w miejscowości Adampol, na drodze wojewódzkiej numer 818. Na miejscu policjanci wstępnie ustalili, że jadącemu od strony Wyryk kierującemu audi pod auto nagle wbiegło zwierzę leśne. Następnie odbiło się od pojazdu i uderzyło w jadący z naprzeciwka seat. Obydwaj kierujący jak i pasażerka seata – mieszkańcy gminy Wyryki – nie odnieśli obrażeń.
[wp_ad_camp_4] Jeśli jednak dojdzie do zderzenia z dziką zwierzyną, przede wszystkim należy zabezpieczyć miejsce, włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Następnie trzeba wezwać Policję i poinformować o miejscu i okolicznościach zdarzenia. Pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do zwierzęcia, bo może być agresywne i nas zaatakować.
W dniu 4 maja 2021 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyła się uroczysta zbiórka w związku z obchodami Dnia Strażaka. Z uwagi na sytuację pandemiczną, tegoroczne uroczystości miały skromny wymiar i zostały przeprowadzone z zachowaniem reżimu sanitarnego. Spotkanie rozpoczęło się od złożenia meldunku przez Dowódcę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej o gotowości do uroczystej zbiórki.
[wp_ad_camp_4] Następnie po odegraniu hymnu państwowego głos zabrał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie. Kulminacyjnym momentem uroczystości było odczytanie wyciągu z rozkazów personalnych awansowanych strażaków z Komendy Powiatowej PSP we Włodawie. Ponadto Komendant podziękował wszystkim za dotychczasową służbę, życzył zdrowia i wytrwałości oraz pogratulował awansowanym.
2 maja 2021 roku, w związku z obchodzonym w Polsce Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, w KP PSP we Włodawie odbyła się uroczysta zmiana służby, podczas której dokonano podniesienia Flagi na maszt.
[wp_ad_camp_4] Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm RP w 2004 roku. Święto to ma wyrażać szacunek do Flagi Polskiej i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Flaga Polski towarzyszy rodakom we wszystkich ważnych chwilach, podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dniach żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków.
22 kwietnia 2021 roku odbyło się wojewódzkie podsumowanie 18. edycji konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy". Celem konkursu, organizowanego przez Business Centre Club we współpracy z Ministerstwem Finansów, jest promowanie wysokich standardów obsługi klienta.
Kolejny raz urzędy skarbowe zostały ocenione przez przedsiębiorców. Ze względu na pandemię, centralne obchody odbyły się w formie online. W tegorocznej edycji laur przyjazności otrzymało 66 urzędów skarbowych w tym 5 z naszego województwa. Przedsiębiorcy oceniali jakość obsługi podatnika przez urząd, łatwość komunikacji i kompetencje pracowników. Certyfikat „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy" przyznawany jest na rok.
Wyróżnione urzędy:
Urząd Skarbowy w Krasnymstawie; Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie; Urząd Skarbowy we Włodawie; Urząd Skarbowy w Łukowie; Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim.
Wojewódzkie podsumowanie konkursu odbyło się 22 kwietnia w siedzibie Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. Wzięli w nim udział naczelnicy zwycięskich urzędów skarbowych województwa lubelskiego. W uroczystości wzięli udział Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie - Artur Krukowski, Wojewoda Lubelski - Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski, Kanclerz lubelskiej loży BCC, Wiceprezes BCC – Mirosława Gałan oraz naczelnicy zwycięskich urzędów skarbowych.
-Konkurs na Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy jest dla nas cenną inicjatywą. Przedsiębiorcy oceniają urzędy w anonimowych ankietach, a dzięki temu otrzymujemy realną ocenę naszego działania z pierwszej ręki. Te oceny są dla nas impulsem do dalszych zmian i zachętą wypracowywania nowych rozwiązań - mówi Artur Krukowski, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.
[wp_ad_camp_4] Ta edycja konkursu po raz pierwszy została przeprowadzona na podstawie elektronicznych ankiet, których wpłynęło ponad 8 tys. w całej Polsce. Dzięki ankietom można było dowiedzieć się m.in. jak przedsiębiorcy oceniają kontakt elektroniczny i telefoniczny z urzędami skarbowymi w dobie pandemii.
Przedsiębiorcy biorący udział w ankiecie, bardzo wysoko ocenili kompetencje i uprzejmość pracowników:
91 % badanych oceniło, że obsługujący ich urzędnicy byli kompetentni, 93% oceniło, że urzędnicy byli uprzejmi podczas spotkań.
Na terenie Zakładu Karnego we Włodawie, na lata 2019-2021 zaplanowano inwestycję polegającą na wybudowaniu budynku zakwaterowania osadzonych w Zakładzie Karnym we Włodawie.
Ważna inwestycja w historii Zakładu Karnego we Włodawie
W wyniku podjętych działań w ramach przedsięwzięcia Nr 6 „Budowa nowych jednostek organizacyjnych Służby Więziennej oraz rozbudowa i poprawa infrastruktury budowlanej” określonego w ustawie z dnia 15 grudnia 2016 r. o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020”, na terenie Zakładu Karnego we Włodawie powstaje nowy pawilon mieszkalny dla osadzonych.
Planowany koszt inwestycji wyniesie 18 mln złotych i pokryty zostanie z budżetu państwa oraz z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Pojemność pawilonu przewidziano na 258 nowych miejsc zakwaterowania dla osadzonych. Termin zakończenia robót budowlanych zaplanowano na koniec października 2021 r. Inwestycję realizuje firma budowlano-inżynieryjna TEXOM Sp. z o.o. w Krakowie
Aktualny stan robót budowlanych
Wykonana została cała konstrukcja żelbetowa budynku, łącznie ze ściankami działowymi. Wykonano więźbę dachową z poszyciem z blachy trapezowej oraz orynnowaniem i obróbkami blacharskimi. Wewnątrz budynku zamontowano drzwi więzienne typu ciężkiego.
[wp_ad_camp_4] Na całym budynku zamontowano stolarkę okienną oraz okratowania okien zewnętrznych. Ponadto wykonano ściany żelbetowe placów spacerowych, kanalizację teletechniczną zewnętrzną, izolacje przeciwwilgociowe i termiczne ścian piwnicznych i fundamentowych.
Została zamontowana przepompownia ścieków z automatyką, trwa montaż orurowania oraz oprzyrządowania instalacji elektrycznych, sanitarnych, wodociągowych oraz wentylacyjnych. Ponadto trwają prace związane z termoizolacją budynku, roboty tynkarskie i posadzkowe na strychu nieużytkowym.
tekst: por. Daniel Pręciuk, mł. chor. Łukasz Sławiński zdjęcia:por. Daniel Pręciuk
Aktualnie trwają prace przy dociepleniu elewacji. W zapomnienie poszły już drewniane podłogi na parterach szkół w Kaplonosach i Wyrykach, docieplono stropy obu budynków. Podstawowym celem realizowanych prac jest ograniczenie zużycia oraz kosztu energii, zarówno cieplnej jak i elektrycznej.
Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Gminie Wyryki obejmuje budynki Urzędu Gminy, Szkoły Podstawowej w Kaplonosach i Szkoły Podstawowej w Wyrykach.
Zadanie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020, Osi Priorytetowej 5 Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna, Działanie 5.2 Efektywność energetyczna sektora publicznego.
Całkowita wartość projektu wynosi 1 855 779,65 zł, wartość dofinansowania 1 533 301,90 zł Wykonawcą prac jest firma VIRTUS z Lublina.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej