Raport czyli Diagnoza Społeczna Mieszkańców Ziemi Włodawskie. W poniższym raporcie zostały przedstawione najważniejsze problemy, o które zostali zapytani mieszkańcy Włodawy. Wyniki raportu posłużą do opracowania wspólnego działania oraz wniosku o dofinansowanie przygotowywanego w ramach Programu Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności VII edycja 2020-2021.
Zebrane odpowiedzi można ująć w cztery ścisłe kategorie, które nie wykluczają się nawzajem, lecz dopełniają. Należą do nich, w kolejności najczęściej wymienianych: przestrzeń publiczna, przyroda, położenie i pamiętanie przeszłości. We wszystkich wymienionych aspektach zazębia się temat rozwoju miasta i regionu przez turystykę. Mała miejscowość położona peryferyjnie na krańcach Unii Europejskiej z dużym bezrobociem i wyludniającym się miastem, bez przemysłu, ma jedną drogę rozwoju i przedsiębiorczości – turystykę, jak ostatecznie może przynieść sukces ekonomiczny, społeczny, sprawić wzrost ilości i jakości usług m.in. w branżach gastronomicznych, noclegowych oraz rekreacyjnych.
Podsumowując najczęściej wskazywane odpowiedzi na pytanie przez badanych we wszystkich działaniach, co jest obecnie niedocenione, a mogłoby stanowić dobro wspólne w architekturze miejskiej:
• czworobok (najczęściej pojawiający się obiekt w Rynku)
• rynek
• muszla koncertowa
• stara kaflarnia (zwana przez mieszkańców również jako stara masarnia, miejsce starego młyna)
• promocja historii
w przestrzeni pozaśródmiejskiej:
– park miejski (dawny cmentarz żydowski)
– okolice linii brzegowej Bugu (nadbużańskie, w tym najczęściej wymieniany teren między Włodawką a Bugiem, czyli tzw. kaflarni)
– muszla koncertowa na skarpie
– teren byłej jednostki wojskowej
– park przy cerkwi
w ofercie turystycznej/edukacyjnej:
- pamięć o Rzeczpospolitej Włodawskiej (historia)
- pamięć o znanych ludziach, o włodawianach i przybyszach goszczących na Ziemi Włodawskiej
- szlaki literackie, artystyczne (odwołanie do dawnych tradycji plenerów rzeźbiarzy, dawnego ośrodka wikliniarstwa)
- szlaki przyrodnicze (ptaki, roślinność)
w ofercie dzieci i młodzieży:
- aquapark, wesołe miasteczko, KFC, McDonald, skatepark, park linowy, cukiernia, kawiarnia z miejscem do siedzenia na zewnątrz, miejski park (nie obecny jako istniejący w świadomości jako dawny cmentarz) – z atrakcjami, fontannami
w ofercie dla osób niepełnosprawnych:
- ścieżka sensoryczna
- dodatkowy program spotkań poza szkołą
- staranne planowanie udziału tej grupy docelowej w programie innych podmiotów (poza sobotami i niedzielami).
Zobacz również:.
wlodawa.net: Top 12 najczęściej czytanych artykułów w 2019 roku
Włodawa: Program Kolej+ połączy Włodawę z Chełmem /wideo/
Włodawa: Uwagi do rewitalizacji włodawskiego Czworoboku
Wykaz mocnych i słabych stron wskazanych przez respondentów przy punktach mobilnych (najczęstsze odpowiedzi)
👍 Mocne: przyroda (powtarzające się), klimat, usytuowanie nad Bugiem, wielokulturowa historia, unikatowe zabytki (czworobok, świątynie), oferta kulturalna, działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej, Włodawskiego Domu Kultury i Muzeum – Zespołu Synagogalnego, dużo zieleni w okolicy, sklepy spożywcze z dobrym wyposażeniem, turystyka, ścieżka rowerowa, bliskość lasów i jezior, np. w Okunince, bliskość granicy (choć niewykorzystana ze względów geopolitycznych).
👎 Słabe: brak punktu informacji turystycznej, bezrobocie, słabe zaplecze noclegowe i gastronomiczne, zaniedbany rynek, słabo zagospodarowane okolice nad rzekami Włodawką i Bugiem, brak placów, skwerów; brak przejścia granicznego, emigracja młodych ludzi z miasta, wyludnienie, problemy ze znalezieniem pracy w całym regionie, miejscami zły stan chodników, infrastruktura drogowa w samym mieście, brak miejsc spotkań dla młodzieży (rekreacji, relaksu), brak oferty w edukacji pozaszkolnej, mało placów zabaw, brak zintegrowanej promocji o wydarzeniach kulturalnych, więcej produktów turystycznych.
Pełen raport w linku
/ź/ wlodawa.eu
Zobacz również:
Sławatyckie Perełki laureatami Powiatowego Festiwalu Pieśni Patriotycznej [wideo]
Urszulin: Walne zebranie Ochotniczej Straży Pożarnej w Urszulinie