11 listopada 2019 r. we Włodawie odbyły się uroczystości upamiętniające odzyskanie niepodległości przez państwo Polskie w 1918 r.
Utracona Niepodległość
Sytuacja polityczna w XVIII - wiecznej Europie doprowadziła w 1795 r. do zniknięcia z mapy państwa polskiego. Państwa, które posiadało wielowiekową tradycję, kulturę i historię. Pomimo faktycznego nieistnienia Polski jako suwerennego i niepodległego kraju, wśród Polaków istniała silna więź narodowa. Wielokrotnie w ciągu 123 lat niewoli Polacy podejmowali walkę o odzyskanie utraconej niepodległości. Nie bez znaczenia była tu żywa kultura, wspólny język i historia.
Zrywy niepodległościowe okupione krwią naszych przodków zapisały się na trwałe w historii Polski, dając Europie i światu prawdziwe świadectwo oczekiwań i dążeń Polaków. Jednak aby odzyskać niepodległość Polacy musieli czekać aż 123 lata tj. do 1918 r. Wtedy to zakończenie I wojny światowej i wyraźne osłabienie naszych zaborców dało szansę na odbudowanie na nowo państwa polskiego.
W tym czasie na rzecz odrodzenia państwa polskiego działali m.in. Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński i Wincenty Witos, nazwani później Ojcami Niepodległości. Na czele odrodzonego państwa polskiego stanął Józef Piłsudski.
Lokalne obchody 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości
Uroczystości związane z kolejną rocznicą Odzyskania Niepodległości odbyły się we Włodawie z udziałem Wojska Polskiego. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Następnie zebrani przeszli w pochodzie ulicami miasta Włodawy pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie odbyły się dalsze obchody Święta Niepodległości. W przemówieniu okolicznościowym podkreślono ogromną rolę narodu polskiego w walce o niepodległość.
Zobacz również:.
Włodawa: Święto Niepodległości 2o18 /wideo/
Włodawa: Święto Niepodległości 2017
Urszulin: Święto Niepodległości 2o17
Sławatycze: Święto Niepodległości 2o17
Apelem poległych i trzykrotną salwą uczczono pamięć bohaterów, którzy oddali życie za wolną ojczyznę. Pod pomnikiem bohatera powstania kościuszkowskiego złożono wieńce i kwiaty. Włodawską jednostkę penitencjarną reprezentował ppłk Jacek Sankowski - Dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie i mjr Krzysztof Jeleński wraz z Pocztem Sztandarowym jednostki. Mjr Krzysztof Jeleński podczas uroczystości objął dowództwo pocztów sztandarowych.
tekst i zdjęcia: ppor. Daniel Pręciuk /ź/ sw.gov.pl
Przemówienie okolicznościowe wygłosił Romuald Pryll – przewodniczący Rady Powiatu we Włodawie. Złożono także okolicznościowe wieńce i wiązanki pod pomnikiem, a wszystko to w asyście Kompanii Honorowej 19 Brygady Zmechanizowanej z Lublina Dywizjon Artylerii Samobieżnej z Chełma. Na zakończenie uroczystości miał miejsce koncert w sali kina, gdzie wystąpili uczniowie ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie, zespół „Włodawianki” oraz Chór Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis”.
zdjęcie: ppor. Daniel Pręciuk
Po południu harcerze przy ognisku w Rynku obok pomnika śpiewali patriotyczne pieśni, w ten sposób oddając hołd tym wszystkim, którym jesteśmy wdzięczni za wolną i niepodległą Polskę.
/ź/ powiatwlodawski.pl
Zobacz również:
1/2 miliona w papierosach przejęta
Urszulin: 90 lat OSP w Wereszczynie
Warszawa: Włodawska biblioteka najlepsza w województwie lubelskim