22 stycznia 2019 r., dokładnie w 157 rocznicę wybuchu powstania styczniowego, we Włodawie oddano hołd powstańcom, którzy polegli w jednym z największych polskich zrywów niepodległościowych.
Powstanie styczniowe 1863
Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 r. przeciwko Rosji. Było największym polskim zrywem niepodległościowym. Trwało do jesieni 1864 r. i zgodnie z opinią historyczną w trakcie jego trwania doszło do około 1200 starć zbrojnych, głównie o charakterze partyzanckim.
W walkach po stronie polskiej wzięło udział ok. 200 tys. osób. Powstanie zakończyło się klęską, następstwem były liczne represje i zsyłki. W trakcie powstania walki toczyły się również na ziemi lubelskiej.
W dniu 8 sierpnia 1863 r. doszło do ważnej i największej bitwy w tym rejonie, pod Żyrzynem. Starcie zakończyło się zwycięstwem wojsk polskich.
Udział Zakładu Karnego we Włodawie
W lokalnych uroczystościach wziął udział ppłk Jacek Sankowski – dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie oraz mjr Krzysztof Jeleński – kierownik działu ochrony Zakładu Karnego we Włodawie. Modlitwą oraz wspomnieniami historycznymi przywołano ważne dla Polski wydarzenia tamtych lat. Dla upamiętnienia tej ważnej daty pod pomnikiem i mogiłą powstańców poległych w bitwie pod Adamkami zapalono znicze.
Zobacz również:.
Historia: Włodawa kościół św Ludwika - wrzesień 1978 PRL cz. 1 /video/
Historia: Ulice Włodawy w oku kamery - wrzesień 1978 PRL cz. 2 /video/
Historia: Obchodach 75 rocznicy sformowania 2 Mazowieckiego Pułku Saperów
Do bitwy pod Adamkami doszło w dniu 7 marca 1863 r., kiedy to oddział polskich powstańców po dzielnej walce został zmuszony do wycofania się w okolice Luty. Powstańców aresztowanych przez władze carskie spotkały najwyższe kary – wyroki śmierci, więzienia i zesłania na Syberię.
Lokalne obchody kolejnej rocznicy wybuchu powstania styczniowego zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie „Rodzina Katyńska Włodawa”.
opracował: por. Daniel Pręciuk, wikipedia, http://zspradzyn.pl, http://teatrnn.pl
/ź/ sw.gov.pl
Zobacz również: