18 października br. w Wyrykach oraz Adampolu koło Włodawy odbyły się uroczystości upamiętniające walkę żołnierzy Obwodu AK Włodawa na tych terenach oraz związane z nadaniem Szkole Podstawowej w Wyrykach imienia Armii Krajowej i sztandaru.
Lokalne uroczystości upamiętniające historię ziemi włodawskiej
Uroczystości zostały rozpoczęte mszą polową odprawioną przy pomnikach żołnierzy Armii Krajowej poległych w bitwie pod Wyrykami stoczonej z Niemcami 8 maja 1944 r. oraz pamięci Żydów - więźniów obozu pracy w Adampolu zamordowanych przez Niemców podczas funkcjonowania obozu w latach 1941 - 1943. Następnie odbyła się ceremonia odsłonięcia pomników, apel pamięci oraz złożenie wieńców pod pomnikami.
Po uroczystej mszy św. uczestnicy udali się do Szkoły Podstawowej w Wyrykach. Tam odbyła się ceremonia nadania szkole imienia Armii Krajowej i sztandaru, odsłonięto tablicę pamiątkową w hołdzie żołnierzom AK i mural na frontowej ścianie szkoły. Mural przedstawia kadrę dowódczą i żołnierzy III Batalionu 7. Pułku piechoty Armii Krajowej, Obwód AK Włodawa. Po części oficjalnej nastąpił występ słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Wyrykach.
Zobacz również:.
Historia: Początki sowieckiej okupacji w rejonie Włodawy
Historia: Włodawskie ofiary holokaustu narodowości polskiej /wideo/
Historia: Przyczynek do powstania gett żydowskich na terenie Generalnej Guberni /wideo/
Udział Służby Więziennej w uroczystościach
Organizatorem uroczystości był Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wyrykach wraz z Wójtem Gminy Wyryki i Prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej we Włodawie. Współorganizatorem uroczystości był 19. Chełmski Batalion Zmechanizowany. W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści RP, przedstawiciele instytucji i urzędów, które objęły wydarzenia patronatem honorowym, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego i Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego,
służby mundurowe i przedstawiciele lokalnych urzędów i samorządów. Uroczystościom towarzyszyły przemówienia okolicznościowe. Służbę Więzienną reprezentowali: ppłk Damian Frańczak – Zastępca Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Lublinie wraz z ppłk. Jackiem Sankowskim – Dyrektorem Zakładu Karnego we Włodawie.
/ź/ sw.gov.pl
Zobacz również:
Upił, a później zgwałcił dziewczynkę?
Granica: Na Bugu we Włodawie bez zmian papierosy są nadal przemycane