26 i 27 czerwca 2019 roky kuratorzy, pracownicy sądów, Urzędu Pracy oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej we Włodawie uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez funkcjonariuszy Zakładu Karnego we Włodawie. Spotkania zrealizowane zostały w ramach prowadzonej przez Służbę Więzienną kampanii społecznej "Bezpieczni w Służbie i w Pracy czyli jak pracować z trudnym podopiecznym".
Cel kampanii
W ramach pełnionej służby i prowadzonych oddziaływań penitencjarnych funkcjonariusze Służby Więziennej przez 100 lat istnienia formacji wypracowali skuteczne metody pracy z osobami pozbawionymi wolności. Osoby te odbywając karę, często prezentują postawy aspołeczne, roszczeniowe czy agresywne. Skuteczne metody postępowania z trudnymi osobami są gwarantem bezpieczeństwa funkcjonariusza lub pracownika co jest zjawiskiem szczególnie pożądanym.
Natomiast trudny klient także ma swoje potrzeby, które chce zrealizować... Czasem nie potrafi tego wyrazić w oczekiwany przez pracownika bądź funkcjonariusza sposób lub napotyka przeszkodę. Nasza formacja posiada wypracowane metody działania, sposoby rozmowy i procedury w różnych kryzysowych sytuacjach. W ramach realizowanej kampanii społecznej funkcjonariusze Służby Więziennej dzielą się swoim doświadczeniem z pracownikami instytucji państwowych. Głównym celem tych działań jest wyposażenie pracowników szeroko rozumianej administracji państwowej w podstawową wiedzę i umiejętności aby swoje obowiązki wykonywać przede wszystkim bezpieczniej.
Dzień pierwszy
Szkolenie teoretyczne odbyło się na terenie Zakładu Karnego we Włodawie. Na zajęciach obecni byli kuratorzy, pracownicy sądów, Urzędu Pracy oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej we Włodawie. Kwestię zagadnień prawnych przedstawił ppor. Daniel Pręciuk.
Zobacz również:.
Włodawa: Więzienie dba o wizerunek
112: Nocny kurier przemycanych papierosów ujęty
112: Pies Darko wykrył przemytników
Dzień drugi
Szkolenie obejmujące część praktyczną przeprowadzone zostało przez funkcjonariuszy działu ochrony Zakładu Karnego we Włodawie. Pod opieką por. Krzysztofa Lesiuka funkcjonariusze działu ochrony zaprezentowali techniki obrony przed nagłym atakiem lub nieprzewidzianych zachowaniem trudnego klienta.
Umiejętności samoobrony posiadane przez st. sierż. Rafała Szajewskiego, szer. Marcina Bartosika oraz szer. Krzysztofa Cykiera stanowią dodatkową pozasłużbową pasję, co przełożyło się na wysoki profesjonalizm przekazywanej wiedzy. Funkcjonariusze pokazali jak w prosty sposób przy użyciu rąk można obronić się przez niespodziewaną agresją i atakiem. Podkreślili jednak, że najważniejsze w takiej sytuacji jest opanowanie, wytonowanie agresora i niedopuszczenie do konfrontacji siłowej. Uczestnicy zajęć wyrazili pozytywną akceptację do tego typu szkoleń. Podkreślili, ze są zainteresowani kolejnymi szkoleniami z nastawieniem na samoobronę i pierwszą pomoc przedmedyczną.
tekst i zdjęcia: ppor. Daniel Pręciuk
/ź/ sw.gov.pl
Zobacz również:
Policja: Złodziej ze Starego Brusa okradł 81-letnią staruszkę