Policjanci w całym kraju – w tym również w powiecie włodawskim w różnym czasie i w różnych miejscach patrolując ulice odtwarzają komunikaty w których przypominają o tym, by zostać w domu, nie grupować się, zachowywać dystans, unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami. Komunikaty odtwarzają policjanci różnych pionów, ale również funkcjonariusze innych służb.
Pocztą elektroniczną na skrzynkę Komendanta Powiatowego Policji we Włodawie wpłynęło podziękowanie mieszkanki Włodawy za zaangażowanie i właściwą realizację zadań przez policjantów KPP we Włodawie w zakresie zapobiegania rozprzestrzeniania się epidemii koronowirusa. W swoim podziękowaniu autorka wiadomości wskazała, że „uważam, że najskuteczniejszą metodą powstrzymywania ludzi przed wychodzeniem z domu jest to, co włodawska policja zrobiła... czyli apel przez megafon z radiowozu jeżdżącego po mieście. Uważam, że takie działania powinny odbywać się codziennie”.
tv.wlodawa.net
Te słowa są niezwykle ważne i potwierdzają jak właściwy jest odbiór działań służb w tym niezwykle trudnym dla wszystkich czasie. Dziękując za uznanie ponownie apelujemy do wszystkich - jeśli tylko możesz – zostań w domu. Dbaj o siebie i swoich bliskich. Tylko stosując się do zaleceń służb można przerwać albo znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.
B.Sz.
/ź/ policja.gov.pl
wlodawa.net również otrzymaliśmy od jednej z naszych czytelniczek podobną wiadomość, oto ona:
"Proszę jezdzijcie ogłaszajcie to przez mikrofon raz slyszalam przez okno i co już nic więcej nie słychać ogłaszajcie proszę niech każdy wie błagam ja też mam męża chorego na serce i żyły boję się o niego ogłaszajcie jezdzijcie po mieście i mówcie proszę was ." - pisownia oryginalna.
Polska: Kolejne ograniczenia i nieletni zostają w domach
Polska: Rząd wyjaśnia, co wolno w związku z nowymi obostrzeniami
Polska: Kolejne ograniczenia i nieletni zostają w domach
W związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 wprowadzane są kolejne ograniczenia. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi m.in. wysoka grzywna. Oprócz tego zmienione są zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszona działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży.
Co jeszcze się zmienia?
Żeby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, jesteśmy zmuszeni podjąć kolejne kroki. Większość Polaków stosuje się do wydawanych zaleceń, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia. Przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów. Za wszelką cenę musimy zahamować tempo, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad!
Zwłaszcza, że największa fala zachorowań przed nami, za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.
Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1.04.2020 r.)
* Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia
Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.
PRZYKŁAD: To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.
PRZYKŁAD: Jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób.
Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.
Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy
Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.
PRZYKŁAD: Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.
Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe
Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.
PRZYKŁAD: Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.
Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów
W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.
Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:
* od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,
* w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.
Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe
Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.
Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.
Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.
Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.)
PRZYKŁAD Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:
* powrotu z zagranicy
* kontaktu z zarażonym
– Ty również będziesz musiał ją odbyć.
Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich
Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.
Zawieszamy również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.
Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego
Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.
W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:
* dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
* wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
* załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
Polska: Rząd wyjaśnia, co wolno w związku z nowymi obostrzeniami
Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich
Wprowadzamy także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.
Z tego też powodu ograniczamy możliwość korzystania z rowerów miejskich.
2 metry – minimalna odległość między pieszymi
Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.
Wyłączeni z tego obowiązku będą:
* rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
* a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
Urzędy na pracy zdalnej
Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.
Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2.04.2020 r.)
Starosta włodawski po uzgodnieniu na konwencie z wójtami gmin postanowił zawiesić od 16 marca, do środy 25 marca br. do odwołania na terenie powiatu włodawskiego komunikację publiczną dofinansowywaną w ramach rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.
Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.
Miejsca pracy – dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników (od 2.04.2020 r.)
Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:
* stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
* pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.
Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.
Włodawscy policjanci interweniowali wczoraj u 51-latka, który zgłosił że ma nóż i popełni samobójstwo. Po przyjeździe policjantów okazało się, że mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Powiedział policjantom że wcale nie chciał się zabić – wezwał patrol dla żartu. Policjanci apelują do wszystkich o odpowiedzialność. Każde zgłoszenie pomocy jest weryfikowane i kiedy policjanci oraz inne służby są zaangażowane w tego typu działania ktoś może naprawdę potrzebować pomocy.
W środę przed godziną 23 dyżurny włodawskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że 51-letni mieszkaniec Lacka chce popełnić samobójstwo przy użyciu noża. Na miejsce dyżurny niezwłocznie skierował policjantów. W mieszkaniu okazało się że mężczyzna nie posiada przy sobie żadnego noża, nie ma żadnych obrażeń, miał za to blisko 2 promile alkoholu w organizmie. By wytrzeźwieć - trafił do pomieszczenia dla osób zatrzymanych. W rozmowie powiedział policjantom że wcale nie chciał się zabić – zrobił to jedynie dla żartu.
Policjanci apelują do wszystkich o odpowiedzialność. Każde zgłoszenie pomocy jest weryfikowane i kiedy policjanci oraz inne służby są zaangażowane w tego typu działania ktoś może naprawdę potrzebować pomocy.
Czy lubisz cookies? Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej