Biblioteka - Strona 16 z 58 - wlodawa.NET

Polska: Szkoły i przedszkole w całej Polsce zamknąć na dwa tygodnie! /wideo/

Polska: Szkoły i przedszkola w całej Polsce zamknąć na dwa tygodnie!  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Premier Morawiecki - Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych na dwa tygodnie.  Podczas posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych na dwa tygodnie; placówki będą zamknięte od poniedziałku - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

"Od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego, jednak ze względu na to, że niektórym rodzicom może być trudno zorganizować opiekę tak szybko, z dnia na dzień, to w dniu jutrzejszym i w piątek placówki będą otwarte. W klasach nauczyciele będą mogli pilnować niejako dzieci, po to, by umożliwić logistykę, od strony praktycznej zorganizowanie opieki nad dziećmi" - dodał Morawiecki.

Zobacz również:.

Orchówek: Zielona szkoła w Janowie Lubelskim

Włodawa: Szkoła muzyczna w nowych murach

Arduino w szkołach powiatu włodawskiego

Morawiecki podkreślał, że epidemia koronawirusa może stać się globalną pandemią. "Mamy w Rzeczpospolitej dzisiaj 25, prawdopodobnie 26 przypadków zarejestrowanych, ale chcemy spowolnić maksymalnie możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa" - mówił szef rządu.

/ź/ (PAP)

[wp_ad_camp_4]

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka - klubu dziecięcego - przedszkola – szkoły?

Szeroko zakrojone działania profilaktyczne

Najbliższe dwa tygodnie to czas szeroko zakrojonych działań, które mają zapobiegać szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Działamy zapobiegająco i profilaktycznie. Dzięki takim działaniom ograniczymy w Polsce duże skupiska ludzi. Im mniej ludzi w jednym miejscu, tym mniejsze szanse na szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa lub innych wirusów. Stąd decyzja o ograniczeniu miejsc pełnych ludzi, żebyśmy mogli działać zapobiegawczo. To zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach, żłobkach, a także uczelniach.

Wszystkie działania są możliwe dzięki tzw. specustawie - specjalnej ustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa. Dzięki tej ustawie rodzicom dzieci w wieku do lat 8, będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego.

Bieżące informacje można znaleźć na: gov.pl/koronawirus (link do strony zewnętrznej)

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:

  • opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
  • są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą).

Czy okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego wlicza się do limitu 60 dni?

Nie. Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad dzieckiem do lat 14.

Ile lat mają dzieci objęte dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców?

Dzieci poniżej 8. roku życia. Z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka.

Przykład
Mama wystąpiła o zasiłek opiekuńczy od 16 marca 2020 r. w związku z zamknięciem szkoły. Jej córka urodziła się 22 marca 2012 r. Zasiłek opiekuńczy przysługuje jej od 16 do 21 marca 2020 r.

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Wystarczy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej ZUS (plik docx 15kb).

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Nie jest potrzebny wniosek Z-15A.

Jak wypełnić w oświadczeniu okres sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem ?

Możesz podać łączny okres opieki nad dzieckiem albo wyłączyć z tego okresu dni, w których nie byłeś zobowiązany pracować, np. sobotę i niedzielę lub dziecko miało zapewnioną opiekę.

Kogo powinienem poinformować o korzystaniu z zasiłku?

Pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność pozarolniczą – bezpośrednio ZUS.

Kiedy powinienem poinformować o korzystaniu z zasiłku?

W dowolnym momencie, ale od tego uzależniona jest wypłata zasiłku. Bez oświadczenia nie jest możliwa wypłata.

Jak liczyć 14 dni dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki.

Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.

Kto finansuje zasiłek?

Zasiłek opiekuńczy oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługują z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że zasiłki nie obciążają funduszu pracodawców. Nawet jeżeli pracodawca wypłaca zasiłek (w przypadku gdy jest do tego zobowiązany), wypłacone kwoty rozlicza z ZUS.

Numer Infolinii ZUS

Dodatkowe pytania można zadawać na specjalnej infolinii ZUS. Numer: 22 560 16 00. Wydzielimy dwie dedykowane linie:

  • ulgi i umorzenia dla płatników składek: gdzie będą mogli uzyskać informacje m.in. dotyczące ulg w spłacie należności, umorzeń, rozłożenia należności z tytułu składek na raty, zawieszenia działalności gospodarczej,
  • „koronawirus – zasiłki” dotycząca zasiłku opiekuńczego dla opiekunów  oraz zasiłku chorobowego w związku z COVID-19, w tym z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji.

Wzór oświadczenia (plik docx 15kb)

/ź/ zus.pl


Komunikat UM Włodawa

Burmistrz Włodawy informuje, że w związku rosnącym ryzykiem zarażenia się wirusem SARS-CoV-2 w dniach 12-13 marca 2020 r. we włodawskich szkołach podstawowych i przedszkolach nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno – wychowawcze. Prowadzone będą jedynie działania opiekuńcze. Zgodnie z decyzją Prezesa Rady Ministrów od poniedziałku 16 marca do środy 25 marca 2020 r. szkoły i przedszkola pozostaną zamknięte.

Burmistrz Włodawy informuje również, o zamknięciu od 12 marca włodawskiego basenu i kina. Odwołane zostały również wszystkie zajęcia w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji i Włodawskim Domu Kultury. Szczegółowe informacje są dostępne w komunikatach poszczególnych placówek.

/ź/ um.wlodawa.eu

tv.wlodawa.net/RMFfm
masz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net data publikacji: 11/03/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

112: Gospodarzowi poszukiwanego alimenciarza wypadła przez okno torba z suszem ziołowym

112: Gospodarzowi poszukiwanego alimenciarza wypadła przez okno torba z suszem ziołowym   Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale Wczoraj wspólne działania policjantów z Woli Uhruskiej i Urszulina doprowadziły do zatrzymania dwóch mężczyzn. Jeden z nich był poszukiwany, natomiast jego kompan wpadł w ręce stróżów prawa, ponieważ posiadał marihuanę, którą wyrzucił przez okno tuż przed wizytą mundurowych. Teraz obydwaj poniosą konsekwencje swojego postępowania.

Wczoraj po południu policjanci z Posterunku Policji w Woli Uhruskiej przy wsparciu mundurowych z Komisariatu Policji w Urszulinie pojechali do mieszkania na terenie gm. Wola Uhruska gdzie miała się znajdować osoba poszukiwana. Podczas dzwonienia do drzwi policjanci z KP w Urszulinie zauważyli jak ktoś przez okno wyrzucił woreczek strunowy z suszem roślinnym. Policjanci natychmiast przystąpili do działania, zabezpieczyli substancję i weszli do mieszkania. Tam znajdował się właściciel, który przyznał się do posiadania marihuany, z której można uzyskać 64 porcji. Jak się okazało był w towarzystwie poszukiwanego, który ukrywał się przez organami ścigania od ponad dwóch miesięcy. 29-latek ma na swoim koncie przestępstwa znęcania się i uchylania od obowiązku alimentacyjnego.

Zobacz również:.

Wola Uhruska: Lekcja jak powstaje chleb

Sławatycze: Pies straży granicznej wykrył 50 kg ukrytego narkotyku /wideo/

112: Psy wykryły ponad 200 kg haszyszu /wideo/

[wp_ad_camp_4]

Policjanci z Urszulin i Woli Uhruskiej zatrzymali obydwu mężczyzn i umieścili we włodawskim areszcie. Poszukiwany trafi do Zakładu Karnego gdzie może spędzić ponad 2 lata, natomiast 20-latkowi za posiadanie nielegalnej substancji może grozić nawet do lat 3.

E.T.

/ź/ policja.gov.pl

data publikacji: 27/02/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Śmieci: Prezes MZC wyjaśnia ZAMIESZANIE w sprawie odbioru szkła

Śmieci: Prezes MZC wyjaśnia ZAMIESZANIE w sprawie odbioru szkła Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale Zarząd Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie informuje, iż wystosował do mieszkańców APEL o czasowe nieudostępnianie do odbioru odpadów szklanych. Jako, że apel zaczął podobno wzbudzać niepoprawne emocje, ujawniane szczególnie na forach internetowych, przedkładamy w tej sprawie wyjaśnienie.

Otóż „Apel” jest jedynie prośbą do mieszkańców, którzy mają taką możliwość, aby zgromadzone odpady szklane udostępnić do odbioru dopiero w lipcu, kiedy to będą one stanowiły odrębną wyselekcjonowaną frakcję. Jeżeli mieszkańcy, szczególnie zamieszkujący w zabudowie wielolokalowej, nie mają możliwości przechowania tych odpadów przez tak długi okres, to oczywiście w dalszym ciągu udostępniają je do odbioru na bieżąco w pojemniku/worku na frakcję suchą.Śmieci: Prezes MZC wyjaśnia ZAMIESZANIE w sprawie odbioru szkła  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale wlodawa-dzialki-smieci-01-1

Powodem, dla którego skierowano ów apel do mieszkańców jest dbałość o koszty przetwarzania odpadów, które w konsekwencji przekładają się wprost na wysokość tzw. opłaty śmieciowej. Mimo że dotychczasowy dwu-frakcyjny system zbiórki odpadów był dość łatwy i wygodny dla mieszkańców, choćby ze względu na niewielką ilość pojemników jakie należało zabezpieczyć w domu, to miał on i swoje mankamenty. Choćby w przypadku szkła, powodował on dość dużą jego utratę, gdyż stłuczone podczas transportu szkło, zmieszane z innymi odpadami, było dość trudne do wyselekcjonowania nawet na specjalistycznej linii technologicznej.

Zobacz również:.

Włodawa: Afera śmieciowa we Włodawie

Region: Czy twój sąsiad płaci za śmieci?

Włodawa: Na bezrybiu i rak ryba we włodawskim MPGKu

[wp_ad_camp_4]

Zatem uznaliśmy, że przy tak niewielkiej już perspektywie czasowej od wprowadzenia wspólnego jednolitego systemu segregacji, warto by nieco zaoszczędzić oraz ekologicznie poprawić strukturę odpadów przekazywanych do dalszego przetwarzania i tam gdzie to możliwe, opierając się jedynie na życzliwości mieszkańców, zacząć wyodrębniać szkło już teraz, ale oddawać go dopiero w lipcu. Takie praktyki były już stosowane przez inne gminy w kraju i nie tylko, które przed wprowadzeniem JSSO w ten sposób stymulowały zbiórkę odpadów.Śmieci: Prezes MZC wyjaśnia ZAMIESZANIE w sprawie odbioru szkła Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale wlodawa-infoz-mzc-smieci-szkolo-obiór-2020-01

Nie ma w tym nic szkodliwego, gdyż odpad ze szkła jest odpadem w zasadzie nieemisyjnym i jego przechowanie przez okres kilku miesięcy nie rodzi żadnych ujemnych skutków dla środowiska. Nawet po wprowadzeniu JSSO będzie ono odbierane, np. z nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, raz na trzy miesiące. Zatem nic nadzwyczajnego, ot dobra praktyka!

Józef Steć – Przewodniczący Zarządu MZC

/ź/ mzcwlodawa.pl

data publikacji: 13/02/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Zdrowie: Pamiętaj, otyłość leczyć TRZEBA

Zdrowie: Pamiętaj, otyłość leczyć TRZEBA  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale Otyłość to choroba, która jak grypa czy nadciśnienie - wymaga leczenia. Zwłaszcza, że jest ona przyczyną wielu innych chorób, które prowadzą do poważnego pogorszenia stanu zdrowia, a także przedwczesnej śmierci. Czas przestać traktować ją tylko jako defekt estetyczny i zająć się nią na poważnie – nawołują specjaliści.

Sytuacja jest naprawdę zła - takiej częstości występowania otyłości nigdy dotychczas nie było. Według danych z 2016 roku w Polsce problem nadwagi dotyczy aż 68 proc. mężczyzn i 53 proc. kobiet, zaś otyłości 25 proc. mężczyzn i 23 proc. kobiet. Liczby te jednak z roku na rok dramatycznie wzrastają. Dziś na świecie żyje ponad 600 mln otyłych osób. Nadmiar kilogramów zaczyna być problemem już nawet w krajach Afryki i Azji. 

- Jesteśmy świadkami sytuacji bez precedensu, niebywałej epidemii – uważa prof. Paweł Bogdański, internista i hipertensjolog, kierownik Katedry Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych i Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Szczególnie kiepsko wyglądają statystki dla Polski: według prognoz do 2025 roku otyłość będzie już dotyczyła co trzeciego mężczyzny i 26 proc. kobiet, w dodatku otyłość wśród dzieci rośnie w Polsce najszybciej w Europie

- Wszystkie konsekwencje otyłości przekładają się na dorosłe życie. Warto sobie uświadomić, że jeśli dzieciakom do 13 roku życia nie uda się z nią uporać, to 80 proc. z nich będzie mieć problem z wagą w dorosłym życiu. Dlatego to tak ważne, aby rozmawiać o otyłości otwarcie i edukować już dzieci – uważa lekarz.

Skąd wziął się problem otyłości

Patogeneza otyłości jest skomplikowana. Do czynników ryzyka zalicza się m.in.: interakcje między czynnikami genetycznymi, epigenetycznymi i środowiskiem w jakim funkcjonujemy, z uwzględnieniem tempa i stylu życia, stresu i dostępności do wysokoprzetworzonej żywności. 

Zobacz również:.

112: Pożar ubojni we Włodawie

112: Jak włodawscy strażacy ratowali dzikie zwierzęta

Włodawa: Burmistrz obiecuje. Nie będzie drzew w donicach /wideo/

Okazuje się, że niezwykle istotny jest np. czas przed zajściem w ciążę. Wykazano, że za grzechy rodziców w okresie przedprokreacyjnym i prokreacyjnym płacą dzieci. Już od dawna wiadomo, że niedobór lub nadmiar składników pokarmowych w życiu płodowym, prowadzi do trwałych modyfikacji procesów metabolicznych i hormonalnych, które wpływają na zdrowie dziecka w późniejszym okresie życia, czyli niejako „programują” one metabolizm i przebieg procesów fizjologicznych, co może skutkować rozwojem szeregu powikłań metabolicznych i sercowo‒naczyniowych w okresie dorosłości.

Tak więc otyłość to nie tylko prosta interakcja pomiędzy zbyt dużą ilością jedzenia, wysokoprzetworzonego, dostarczonego w niewłaściwy sposób, ze zbyt niskim poziomem aktywności fizycznej, która coraz częściej zastępowana jest elektrycznymi  hulajnogami, zakupami przez internet, pracą przed komputerem. To wszystko ma ogromne znaczenie, ale otyłość to dużo głębszy proces. Zdrowie: Pamiętaj, otyłość leczyć TRZEBA  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

- Kłopot polega między innymi na tym, że zmienił się stosunek aktywności fizycznej w stosunku do przyjmowanych pokarmów. Kiedyś to było 3:1, teraz odwrotnie. A geny mamy z okresu paleolitu, one przystosowały nas do warunków panujących wtedy, gdy polowaliśmy na mamuta, kiedy musieliśmy się nabiegać, żeby zdobyć pożywienie. Od tego czasu wiele się zmieniło, a nasze geny nie nadążają za zmianą środowiska – tłumaczy specjalista.

W ostatnim czasie sporo mówi się o tym, że znaczenie ma też mikrobiom znajdujący się w naszym przewodzie pokarmowym, znaczenie mają też neurohormony wydzielane w centralnym układzie nerwowym. Wiele jest zaburzeń predysponujących do otyłości i współistniejących z nią. Bardzo często otyłość jest efektem zaburzeń psychologicznych – chęć zaspokajania miłości, przyjaźni, bezpieczeństwa, prowadzi do niekontrolowanego spożywania posiłków. Rozwojowi otyłości mogą sprzyjać też czynniki jatrogenne, związane z interwencjami medycznymi – jak np. przyjmowane w trakcie leczenia innych chorób leki.

Otyłość nie jest powikłaniem, lecz przyczyną 

Trudno o inną chorobę, która ma tak wiele konsekwencji - prowadzić może do ponad 200 potencjalnych powikłań!

- Lecząc nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, zespół bezdechu w czasie snu, chorobę niedokrwienną serca, miażdżycę – tak naprawdę leczymy powikłania otyłości. Zbyt często zapominamy co jest podstawową, wyjściową przyczyną tych chorób. Mówi się nawet, że otyłość jest ich powikłaniem, podczas gdy najczęściej jest dokładnie odwrotnie – zwraca uwagę specjalista.Zdrowie: Pamiętaj, otyłość leczyć TRZEBA  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Eksperci podkreślają, że otyłość spełnia klasyczne kryteria choroby: ma swoje przyczyny, patogenezę, kryteria rozpoznania, konsekwencje medyczne, powikłania oraz sposoby postępowania terapeutycznego. Dlatego jest wpisana na listę chorób przewlekłych. 

Otyłość kontra głód

Oszacowano, że w XXI wieku z powodu powikłań otyłości umiera więcej osób niż z powodu głodu. Jak wyliczyli eksperci choroby związane  z otyłością w ciągu najbliższych 30 lat pochłoną ponad 90 mln istnień ludzkich.

Jakie mogą być skutki uboczne otyłości

Skutków ubocznych otyłości jest cała masa, trudno nawet wymienić wszystkie. Jeśli się jej bliżej przyjrzeć jest czynnikiem ryzyka, albo czynnikiem pogarszającym rokowania niemal każdej przewlekłej choroby.

Na przykład, otyłość zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu II. U kobiet z BMI powyżej 35 ryzyko zachorowania na tę chorobę wzrasta 90–krotnie! 

Zobacz również:.

112: Gnali z Orchówka do Okuninki, dachowali i w szpitalu wylądowali

Włodawa: Robak w szpitalu i kontrola z Lublina /wideo/

112: Gaz w szkole, uczniowie w szpitalu

[wp_ad_camp_4]

- Gdybyśmy umieli skutecznie zapobiegać i leczyć otyłość wielu pacjentów nie miałoby powikłań związanych z cukrzycą. Nie leczylibyśmy powikłań powikłań. Tymczasem wielu pacjentów z cukrzycą typu II nigdzie w dokumentacji nie ma wpisanej otyłości. Bierne przyglądanie się otyłości jest błędem w sztuce lekarskiej – uważa prof. Paweł Bogdański.

Otyłość zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, z którym w Polsce boryka się ponad 10 mln osób. Warto zwrócić uwagę, że w standardach postępowania z nadciśnieniem zapisano, że najskuteczniejszą metodą zapobiegania rozwojowi nadciśnienia jest modyfikacja stylu życia, a zwłaszcza redukcja masy ciała. Szacuje się, że ponad połowa wszystkich przypadków nadciśnienia spowodowana jest nadmierną masą ciała. 

Otyłość zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy. Pacjenci z miażdżycą częściej mają zawał, udar, kłopoty krążeniowe kończyn dolnych, częściej mają zaburzenia rytmu serca, bezdech senny. Według danych brytyjskich 10 proc. z nieznanych przyczyn wypadków to nierozpoznany, nieleczony bezdech nocny, który sprzyja zasypianiu za kierownicą. Problem ten w Polsce dotyczy 9 proc. dorosłych mężczyzn i 4 proc. kobiet. 

Otyłość sprzyja rozwojowi choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa i stawów kolanowych oraz biodrowych, powoduje problemy ortopedyczne, które znacząco pogarszają jakość życia.

Otyłość jest wreszcie istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób nowotworowych. Szacuje się, że z kilku milionów rozpoznawanych co roku na świecie nowotworów około 100 tys. to skutki tylko i wyłącznie nadmiernej masy ciała! Jest ona czynnikiem ryzyka m.in. raka piersi, raka jelita grubego, przełyku, nerki, trzustki - lista chorób nowotworowych związanych z otyłością jest coraz dłuższa, naukowcy udowadniają kolejne powiązania. Przedstawiciele amerykańskich towarzystw onkologicznych uważają, że 40-60 proc. wszystkich chorób nowotworowych moglibyśmy uniknąć dzięki odpowiedniemu sposobowi odżywiania, szczupłej sylwetce i aktywności fizycznej. 

Otyłość skraca życie!

Eksperci ostrzegają, że nieleczenie otyłości skutkuje skróceniem życia średnio od 14 do 17 lat! 

- Szacuje się, że z powodu epidemii otyłości zostanie zahamowana i skrócona średnia długość życia – w Polsce będzie to spadek o 4 lata. To dane, które niepokoją, wręcz zatrważają  – mówi specjalista.

W działania mające zmienić obraz otyłości w Polsce zaangażowała się m.in. znana dziennikarka Katarzyna Bosacka. 

- Przełamywanie tabu związanego z otyłością i edukacja, że otyłość to choroba i można ją leczyć jest bardzo ważna, dlatego zaangażowałam się w kampanię „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”. Mam nadzieję, że zwiększy ona świadomość na temat zdrowotnych konsekwencji otyłości, zapobiegania jej i leczenia. Sama po 4 ciążach, z uwarunkowań medycznych, też zmagam się od lat z nadwagą” – zwierzyła się Katarzyna Bosacka na konferencji inaugurującej kampanię.  Tekst powstał na podstawie konferencji „Porozmawiajmy o otyłości”, która odbyła się  w grudniu w Warszawie.

Monika Wysocka,

/ź/ zdrowie.pap.pl

 

data publikacji: 09/02/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Śmieci: MZC apelują aby do lipca nie wyrzucać szkła

Śmieci: MZC apelują aby do lipca nie wyrzucać szkła  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

APEL DO MIESZKAŃCÓW o nieudostępnianie do odbioru odpadów szklanych

W związku z planowanym wdrażaniem Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) w podziale na cztery główne frakcje + odpady zmieszane, który zacznie obowiązywać od 1 lipca 2020 roku, zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców o nieudostępnianie do odbioru odpadów szklanych (w miarę możliwości) do czasu wejścia w życie nowego systemu.

Do Międzygminnego Związku Celowego należą następujące gminy naszego regionu Hanna, Hańsk, Podedwórze, Sławatycze, Sosnówka, Stary Brus i Miasto Włodawa 
 

Zobacz również:.

Region: Worki na śmieci przeznaczone tylko na odpady suche

Włodawa: Afera śmieciowa we Włodawie

Śmieci: Nowy harmonogram odbioru odpadów pierwsze półrocze 2020 roku

[wp_ad_camp_4]

Zarząd Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie

/ź/ mzcwlodawa.pl

data publikacji: 07/02/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Włodawa: Jak zaprojektować miasto przyjazne seniorom

Włodawa: Jak zaprojektować miasto przyjazne seniorom  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale Populacja osób po 65. roku życia w Polsce szybko się zwiększa. Już wkrótce zmusi to włodarzy miast, osiedli i budynków użyteczności publicznej do dużych inwestycji w architekturę przyjazną seniorom. O co konkretnie chodzi?

Seniorzy stanowią dziś około 25 proc. ogólnej liczby mieszkańców Polski, ale eksperci prognozują, że w ciągu dekady ich udział w populacji ogólnej przekroczy 35 proc., a w 2050 r. może sięgnąć nawet 45 proc.

To oznacza, że już wkrótce konieczne będzie poważne przeorganizowanie infrastruktury i przestrzeni publicznej tak, aby była ona bardziej przyjazna seniorom, czyli m.in. lepiej chroniła ich przed upadkami, ułatwiała im samodzielne poruszanie się i załatwianie najpotrzebniejszych spraw, a przez to także zapobiegała ich społecznemu wykluczeniu.

Dowiedz się, dlaczego samorządy lokalne w Szwecji zakazują umieszczania reklam na chodnikach

„Osoby w podeszłym wieku, które podlegają wykluczeniu społecznemu częściej zapadają na choroby, a niedostosowana przestrzeń publiczna sprzyja wypadkom i potknięciom, w wyniku czego coraz więcej seniorów wymaga pomocy medycznej i traci sprawność. Modyfikacja architektury i przestrzeni w kierunku zaspakajania potrzeb seniorów jest więc nie tylko wyzwaniem, ale koniecznością” – czytamy w zapowiedzi konferencji „Architektura przyjazna seniorom”, organizowanej w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, która odbędzie się 26 listopada w Warszawie.Włodawa: Jak zaprojektować miasto przyjazne seniorom  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Wydarzenie to, realizowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny pod patronatem Ministerstwa Zdrowia, adresowane jest głównie do architektów i przedstawicieli sektora publicznego.

Zasady tworzenia przestrzeni miejskiej przyjaznej seniorom: od czego zacząć

Podczas konferencji eksperci przedstawią i omówią szczegółowo najważniejsze zasady tworzenia przestrzeni oraz budynków przyjaznych osobom w starszym wieku. Zaprezentowane zostaną m.in. standardy projektowania placówek ochrony zdrowia dla seniorów, w tym zarówno obiektów opieki stacjonarnej, jak i ambulatoryjnej, ale także obiektów pomocy społecznej oraz przestrzeni domowej. Włodawa: Jak zaprojektować miasto przyjazne seniorom  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Zobacz również:.

Włodawa: Aktywny senior i 500+ dla emeryta

Region: Delegacja włodawskich seniorów w Warszawie /wideo/

Sport: 2 złote medale Magdaleny Sikorskiej w Mistrzostwach Województwa Seniorów

[wp_ad_camp_4]

Poniżej przedstawiamy przykłady konkretnych i praktycznych rozwiązań architektoniczno-urbanistycznych tworzących przestrzeń przyjazną seniorom, które będą szerzej omawiane podczas tej konferencji: 

Włodawa: Jak zaprojektować miasto przyjazne seniorom  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale
Więcej informacji na temat wspomnianej konferencji można znaleźć na specjalnej stronie internetowej: www.seniorwmiescie.pl.   

Źródło:  Materiały informacyjne Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny, dotyczące konferencji „Architektura przyjazna seniorom”, organizowanej w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

/ź/ Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl

 

data publikacji: 02/02/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Urzędy: Kiedy pracownik traci trzynastą pensję

Urzędy: Kiedy pracownik traci trzynastą pensję Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale Urzędnik może stracić prawo do "trzynastki". Przypominamy przypadki, w których dodatkowe wynagrodzenie roczne przepada.  Kwestie związane z "trzynastkami" reguluje ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. W przepisach przewidziano okoliczności, w których pracownik zostaje pozbawiony tego świadczenia.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne przepada w razie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy trwającej dłużej niż dwa dni. W świetle ustawy "trzynastki" nie otrzyma też pracownik, który stawił się do pracy lub przebywał w niej w stanie nietrzeźwości, a także osoba zwolniona dyscyplinarnie.

"Trzynastki" nie traci natomiast osoba odchodząca na emeryturę, nawet jeśli nie przepracuje wymaganych sześciu miesięcy.  Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości (8,5 proc. rocznego wynagrodzenia) po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Świadczenie, w proporcjonalnej wysokości, przysługuje już po sześciu miesiącach pracy. W ustawie przewidziano jednak przypadki, w których półroczny staż nie zawsze jest jednak wymagany.

Zwolnienie z obowiązku przepracowania co najmniej sześciu miesięcy dotyczy m.in. rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne. Podobnie jest w przypadku rozwiązania stosunku pracy będącego następstwem przeniesienia służbowego, powołania lub wyboru, likwidacji pracodawcy albo zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy, a także likwidacji jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacji.

Staż nie jest także wymagany w razie nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej), zatrudnienia pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający nie krócej niż trzy miesiące, oraz powołania pracownika do czynnej służby wojskowej albo skierowania do odbycia służby zastępczej.

Zobacz również:.

Włodawa: Koniec z profilowaniem bezrobotnych

Region: Włodawski urząd skarbowy przyjazny przedsiębiorcy

112: Wypadek na budowie w Urszulinie poszkodowany 19-letni Ukrainiec

[wp_ad_camp_4]

Kolejną kategorią wymienioną w ustawie, wyłączającą konieczność pracy przez sześć miesięcy, jest podjęcie zatrudnienia. Ujęto w niej rozpoczęcie pracy w następstwie: przeniesienia służbowego, powołania lub wyboru, likwidacji poprzedniego pracodawcy albo zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących tego pracodawcy, likwidacji jednostki organizacyjnej poprzedniego pracodawcy lub jej reorganizacji oraz zwolnienia z czynnej służby wojskowej albo odbycie służby zastępczej.

Przepracowanie pół roku nie jest warunkiem niezbędnym do otrzymania „trzynastki” w przypadku korzystania z urlopów: wychowawczego, macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego, a także z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Dotyczy to również urlopu dla poratowania zdrowia, korzystania przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego.

Ostatnią kategorią jest wygaśnięcie stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.  Ustawowy termin wypłaty tzw. trzynastek upływa 31 marca.

kic/

/ź/ kurier.pap.pl

data publikacji: 02/02/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Urzędy: Nowy skarbnik w urzędzie gminy Wyryki

Powiat: Nowy skarbnik w urzędzie gminy Wyryki Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

W dniu 28 stycznia odbyła się sesja Rady Gminy Wyryki, której główne punkty dotyczyły zmiany na stanowisku skarbnika gminy. Dotychczasowa skarbnik Gminy Wyryki Elżbieta Piotrowska po blisko 23 latach sprawowania stanowiska skarbnika gminy i 36 latach pracy w urzędzie zdecydowała się przejść na emeryturę.Powiat: Nowy skarbnik w urzędzie gminy Wyryki Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Zobacz również:.

Wyryki: Szkoła pełna sportowych sukcesów

Wyryki: Pijany wiózł autobusem dzieci do szkoły

112: Jak dwaj pijani traktorzyści z Wyryk kierowali jednym traktorem

[wp_ad_camp_4]

Zastąpiła ją Małgorzata Chudaś. Nowa skarbnik ma 33 lata, mieszka w Lipówce w gminie Wyryki. Posiada tytuł magistra ekonomii, ukończyła Podyplomowe Studia Rachunkowości, posiada również Certyfikat Księgowy. Ma 14-letnie doświadczenie pracy w księgowości, od 2010 roku pracuje na stanowisku głównej księgowej.

/ź/ wyryki.eu

data publikacji: 01/02/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Włodawa: Resocjalizacja więźniów z Włodawy poprzez historię Polski

Włodawa: Resocjalizacja więźniów z Włodawy poprzez historię Polski Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości…” – Józef Piłsudski

Oprócz wielu zajęć dla osadzonych jakie realizuje Zakład Karny we Włodawie, te z wykorzystaniem potencjału historycznego jaki nas otacza są szczególnie ciekawe. Zajęcia takie uczą, rozwijają myślenie, pomagają w kształtowaniu społecznie pożądanych postaw oraz wpływają na sferę emocjonalną i podejście do poszanowania praw człowieka.

Historia – nauczycielka życia

Historia to nauka o przeszłości. Można jej nie lubić. Stwierdzić jednak należy z całą pewnością, że to my ją tworzymy poprzez własne czyny. Historią jako nauką zajmują się historycy, którzy ją badają poprzez analizowanie dokumentów czy innych źródeł historycznych. Włodawa: Resocjalizacja więźniów z Włodawy poprzez historię Polski  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale Daje ona również duże możliwości we współczesnym bytowaniu. To na jej podstawie możemy czerpać z doświadczeń naszych poprzedników, unikać błędów - bo zgodnie ze znanym powiedzeniem historia lubi się powtarzać. Zauważyć również należy, że jako państwo Polska posiada bogatą przeszłość historyczną. Poprzez pryzmat resocjalizacji należy również korzystać z tego bogactwa.

Resocjalizacja przez historię również możliwa

W oddziaływaniach na skazanych, przy poszanowaniu ich praw i wymaganiu wypełniania przez nich obowiązków, uwzględnia się przede wszystkim pracę, zwłaszcza sprzyjającą zdobywaniu odpowiednich kwalifikacji zawodowych, nauczanie, zajęcia kulturalno-oświatowe i sportowe, podtrzymywanie kontaktów z rodziną oraz środki terapeutyczne - art. 67 § 3 kodeksu karnego wykonawczego. Włodawa: Resocjalizacja więźniów z Włodawy poprzez historię Polski  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale Z powyższego wynika, że na pierwszym miejscu powinna być praca i nauka, kontakty z najbliższymi ale również wszelkie zajęcia, które rozwijają. Dział penitencjarny Zakładu Karnego we Włodawie często sięga po narzędzie jakim jest historia aby wykorzystać je w procesie resocjalizacji. Wychowawcy organizują programy resocjalizacyjne o charakterze historycznym, konkursy historyczne, wykłady osób zajmujących się lokalną historią, promują i wspomagają wszelką aktywność osadzonych w tym zakresie. Historia ściśle wiąże się z podejmowanymi w tym zakresie działaniami resocjalizacyjnymi a te które są realizowane tworzą nową historię – historię naszej jednostki. Nie sposób wymienić wszystkich inicjatyw podejmowanych przez funkcjonariuszy włodawskiej jednostki.

Najciekawsze programy resocjalizacyjne związane z historią

Program resocjalizacyjny „Bliżej Wolności” zakończony powstaniem muralu na murze zakładu karnego. Głównym założeniem programu "Bliżej Wolności" było poszerzenie i ugruntowanie wiedzy na temat dróg prowadzących Polskę do odzyskania niepodległości, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich,Włodawa: Resocjalizacja więźniów z Włodawy poprzez historię Polski  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Program „Miejsca Zapomniane”. Skazani z Zakładu Karnego we Włodawie w ramach udziału w programie cyklicznie porządkują teren cmentarza wojennego oraz groby żołnierskie. Tym samym mają możliwość nie tylko poznać część historii wschodniego pogranicza i pogłębić patriotyczne wartości, ale także przyczyniają się do bezinteresownej pomocy na rzecz miasta Włodawy oraz lokalnej społeczności. Dbają przy tym o wizerunek miejsc o wartości historycznej i kulturowej,

Zobacz również:.

Włodawa: Awanse i odznaczenia w zakładzie karnym

Włodawa: Szlachetna Paczka w zakładzie karnym

Włodawa: Umowa na rozbudowa zakładu karnego we Włodawie podpisana

[wp_ad_camp_4]

Program „Moja Ojczyzna”. W związku z 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości w Zakładzie Karnym we Włodawie zrodził się pomysł na stworzenie programu resocjalizacyjnego, ujmującego wartości najwyższe dla każdego patrioty. Program miał również na celu wzbudzenie wśród uczestników poczucia szacunku i poszanowania do własnej ojczyzny - narodu oraz nauczenie tolerancji. Zwieńczeniem programu „Moja Ojczyzna” był koncert patriotyczny Chóru Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis" pt. „Opowiedz Nam Ojczyzno", który odbył się w świetlicy centralnej na terenie Zakładu Karnego we Włodawie,Włodawa: Resocjalizacja więźniów z Włodawy poprzez historię Polski  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Podjęte przez jednostkę starania zaowocowały wykonaniem techniką malarską, historycznego muralu akcentującego polską wolność na frontowym murze Zakładu Karnego we Włodawie. Wykonany na północnej części muru zakładu karnego projekt przedstawia tzw. ojców niepodległości, którzy mieli swój udział w odzyskaniu niepodległości Polski oraz Żołnierzy Wyklętych.

Najciekawsze konkursy historyczne

V Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych pod Narodowym Patronatem Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, Warszawa – osadzony z ZK we Włodawie zajął 1 miejsce w kategorii „Projekt znaczków pocztowych”,

VI Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych pod Narodowym Patronatem Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, Warszawa – osadzony z ZK we Włodawie zajął 1 miejsce w kategorii projekt muralu patriotycznego,Włodawa: Resocjalizacja więźniów z Włodawy poprzez historię Polski  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

"Historia magistra vitae, 100 lat Niepodległości" Świdnica 2018 – osadzony z ZK we Włodawie zajął III miejsce,

„Za wolność naszą i wiarę” Wojkowice – osadzony z ZK we Włodawie zajął I miejsce w konkursie plastycznym o tematyce niepodległościowej.

Imprezy o charakterze historycznym organizowane przez instytucje pozawięzienne

Corocznie w "Biegu Sobiborskim" którego celem jest uczczenie pamięci ofiar pomordowanych w hitlerowskim obozie zagłady w Sobiborze biorą udział osadzeni z ZK we Włodawie.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – "Tropem Wilczym". Głównym celem imprezy jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Uczestnikami biegu są m.in. osadzeni z ZK we Włodawie.Włodawa: Resocjalizacja więźniów z Włodawy poprzez historię Polski  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Osadzeni z Zakładu Karnego we Włodawie pod opieką wychowawców działu penitencjarnego poznają historię w oparciu o kontakt z zabytkami, pomnikami, słuchanie opowieści czy udział w lokalnych obchodach ważnych wydarzeń historycznych. W kwietniu 2019 r. grupa osadzonych pod opieką wychowawcy była również obecna podczas obchodów uroczystości katyńskich. Powyższe działania są dla uczestników prawdziwą lekcją historii.

tekst: por. Daniel Pręciuk, wikipedia, zdjęcia: por. Daniel Pręciuk, plut. Kamil Śledziński, WDK Włodawa, archiwum jednostki

/ź/ sw.gov.pl

data publikacji: 01/02/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy