(1 września) Tym razem tylko hymnem, krótką modlitwą, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy upamiętniono we Włodawie rocznicę wybuchu II wojny światowej.
O godzinie 7.30 rano na Cmentarzu Wojennym we Włodawie zjawiło się dziewięć oficjalnych delegacji. Wśród obecnych byli m.in. starosta Andrzej Romańczuk, wicestarosta Tomasz Korzeniewski, burmistrz Wiesław Muszyński i wójt Dariusz Semeniuk. Obecna była również poseł Monika Pawłowska oraz wicewojewoda lubelski – Robert Gmitruczuk.
Zobacz również:.
Włodawa: Warta - historia powstanie pewnego pomnika
Wojna1920: Włodawscy samorządowcy oddali symboliczny pokłon /wideo/
Włodawa: Rocznica utworzenie 2 Warszawska Brygada Saperów im. gen. Jerzego Bordziłowskiego /wideo/
W strugach deszczu skromne uroczystości przeprowadzono bez przemówień. Ograniczono się jedynie do odśpiewania hymnu, złożenia wiązanek, zapalenia zniczy i odmówienia krótkiego Ojcze nasz. Kwiaty złożyły delegacje samorządowe, służb, kombatantów i Rodziny Katyńskiej. Przy okazji – wicewojewoda z burmistrzem zapalili znicze na pomniku żołnierza wyklętego – Jastrzębia.
/ź/ powiatwlodawski.pl
Uroczystości odbyły się w cieniu sytuacji epidemiologicznej, jaka panuje w Polsce. Liczba osób uczestniczących została bardzo ograniczona. Odśpiewano hymn państwowy, złożono wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Niemieckiej i Sowieckiej Napaści, odmówiono modlitwę za dusze poległych w obronie naszej ojczyzny.
W uroczystościach wzięli udział mi.: Poseł na sejm RP Monika Pawłowska, Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk oraz przedstawiciele lokalnych formacji mundurowych i samorządu. Zakład Karny we Włodawie reprezentował: ppłk Jacek Sankowski - Dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie.
Największa wojna światowa
II wojna światowa trwała 6 lat (1939-1945). Działania wojenne prowadzone były w całej Europie, wschodniej i południowej Azji, w północnej Afryce, na bliskim Wschodzie oraz na morzach. Jako początek uznaje się atak wojsk niemieckich w dniu 1 września 1939 r. na placówkę Westerplatte. W nocy z 8/9 maja 1945 r. dowództwo niemieckie podpisało akt bezwarunkowej kapitulacji, co oficjalnie kończyło działania wojenne w Europie.
Państwo polskie po klęsce wrześniowej znajdowało się pod okupacją i szczególnie mocno ucierpiało w wyniku prowadzonych działań wojennych. W II wojnie światowej brało udział 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln żołnierzy z 61 państw. Według danych szacunkowych zginęło w niej ponad 60 mln istnień ludzkich.
tekst: por. Daniel Pręciuk, źródło historyczne: wikipedia
zdjęcia: por. Daniel Pręciuk
/ź/ sw.gov.pl
Zobacz również:
Włodawa na sygnale: Groźny wypadek na skrzyżowaniu w Wereszczynie
Włodawa: Spotkanie z leśniczym Włodzimierzem Czeżykiem w SP3