Czterech osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym we Włodawie przyjęło w minioną sobotę (4 października br.) sakrament bierzmowana nazywany sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. Sakrament bierzmowania to dopełnienie chrztu, które umacnia wiarę chrześcijanina przez zstąpienie Ducha Świętego i jego darów. Jest to jeden z trzech (obok chrztu i Eucharystii) sakramentów inicjacji chrześcijańskiej.
Przyjęcie sakramentu bierzmowania umacnia wiarę, jest to także kształtowanie swojego sumienia, aby było zgodne z prawem moralnym co może stanowić również motywację do przestrzegania praw i zasad chrześcijańskich, a zatem i zasad współżycia społecznego i norm prawnych. Trudu przygotowania skazanych do przyjęcia bierzmowania podjął się kapelan tutejszej jednostki penitencjarnej - o. Dariusz Bryła.
Uroczystość odbyła się w Kaplicy Zakładu Karnego we Włodawie - Sakramentu Bierzmowania skazanym udzielił Biskup Pomocniczy Grzegorz Suchodolski. Udział we mszy św. wziął również Kapelan Ksiądz Biskup Łukasz Szczeblewski.
Na pierwszy rzut oka to dwa zupełnie różne dzieła. A jednak łączy je coś, o czym we Włodawie mało kto chce dziś pamiętać, a wielu wolałoby zapomnieć. Tym wspólnym elementem jest sowieckie odznaczenie - Order Czerwonej Gwiazdy. Leon Taraszkiewicz „Jastrząb”, zanim został legendarnym dowódcą antykomunistycznego podziemia, działał w lasach włodawskich w sowieckim oddziale partyzanckim kpt. Anatolija Korotowa „Anatola”. To właśnie tam, doceniony za odwagę i zdolności przywódcze, został odznaczony Orderem Czerwonej Gwiazdy.
I tu pojawia się najciekawsze pytanie: jakich słów używali lokalni notable w niedzielę, gdy odsłaniali mural Braci Taraszkiewiczów, podkreślając ich walkę z komunizmem, a jakich w poniedziałek, gdy stali pod muralem jednostki, której historia powstania nierozerwalnie związana jest z sowieckim systemem i jego odznaczeniami?
? Historia nie zawsze jest czarno-biała, ale tylko prawda jest ciekawa ?
Według Wikipedii Order Czerwonej Gwiazdy ustanowiono jako odznaczenie „za bojowe zasługi w dziele obrony ZSRR oraz zapewnienia bezpieczeństwa publicznego zarówno w czasie wojny, jak i podczas pokoju”. Otrzymywali go żołnierze Armii Czerwonej i Floty Wojennej, wojsk ochrony pogranicza oraz organów NKGB i NKWD, a także niekiedy żołnierze armii państw obcych. Odznaka orderu wykonana była ze srebra. Przedstawiała pięcioramienną gwiazdę pokrytą ciemnoczerwoną emalią, w centrum której znajdował się czerwonoarmista z karabinem. Wokół widniało hasło: „Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!”, a pod spodem sierp i młot oraz skrót ZSRR.
Historia we Włodawie, podobnie jak w wielu miejscach w Polsce, pełna jest paradoksów. Murale, które miały być pomnikami pamięci, jednocześnie odsłaniają niewygodne fakty i zmuszają do refleksji nad złożonością naszych dziejów. Czy można jednego dnia chwalić bohaterów walki z komunizmem, a drugiego czcić jednostkę odznaczoną symbolem sowieckiej potęgi?
I na koniec przesłanie dla zaślepionych - Tylko prawda, nawet trudna i niewygodna, daje nam szansę, by naprawdę zrozumieć historię i wyciągnąć z niej wnioski na przyszłość!
08.00Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev - projekcja filmu w reż. Krzysztofa Bukowskiego, Polska, 1999 r., 24 min. oraz spotkanie z Robertem Szuchtem /kino WDK/
09.00Migaj z nami - warsztaty języka migowego - prowadzenie Paulina Włodarczyk - Oddział Lubelski Polskiego Związku Głuchych /Mała Synagoga/
10.00Warsztaty tańca izraelskiego - prowadzenie Miriam Hakenberg /plac synagogalny/
10.30Wicia - spektakl gwarowy dla dzieci i młodzieży w wykonaniu Teatru Czrevo /kino WDK/
11.00Warsztaty wycinanki żydowskiej - prowadzenie Aleksandra Karkowska-Rogińska /Mała Synagoga, Kreatywne Poddasze/
11.30Dotknij słowo - warsztaty pisania brajlem - prowadzenie Polski Związek Niewidomych Okręg Lubelski /Mała Synagoga/
12.00Między oślą ławką a tablicą - prezentacja wystawy /Wielka Synagoga, babiniec przed kinem Zachęta VR/
13.00Lekcja u Melameda - warsztaty języka hebrajskiego dla najmłodszych - prowadzenie Paweł Chrół - Klub Hebrajski z Krakowa /Mała Synagoga/
13.30poGRANicze - turniej gry językowej podsumowujący warsztaty - prowadzenie Paweł Chrół - Klub Hebrajski z Krakowa /Mała Synagoga/
14.00Millenium 1025 - miejska gra terenowa /plac synagogalny/
15.00Kalendarz Pamięci według Brunona Schulza - otwarcie wystawy autorstwa Miry Żelechower-Aleksiun /babiniec górny Wielka Synagoga/
15.30Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 80. Rocznicę Akcji Reinhardt w ramach inicjatywy Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego /Urząd Miejski we Włodawie/
16.00Andrzej Stasiuk - spotkanie autorskie /Mała Synagoga/
17.00Akcja! Koronacja - prowadzenie Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej /plac synagogalny/
17.1525 lat Festiwalu Trzech Kultur - wernisaż wystawy /budynek administracyjny muzeum/
18.00Inauguracja XXV Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie/Wielka Synagoga/
18.30Echa synagogi - koncert wokalno-organowy w wykonaniu Chóru VRC pod dyrekcją Joanny Malugi oraz Jakuba Stefka-organy /Wielka Synagoga/
19.30Shalom - koncert w wykonaniu Andre Ochlodło & The Klezmer Company /Wielka Synagoga/
20.30Bum Bum Orkestar - koncert oraz potańcówka klezmerska /plac synagogalny/
tv.wlodawa.net
SOBOTA, 20 WRZEŚNIA
09.30Puhuwurim? - sala zabaw, warsztaty mowy chachłackiej dla najmłodszych - prowadzenie Maria Bolek - Klub Hebrajski z Krakowa /Mała Synagoga/
10.00poGRANicze - turniej gry językowej podsumowujący warsztaty - prowadzenie Maria Bolek - Klub Hebrajski z Krakowa /Mała Synagoga/
11.00Jubileusz Prawosławia - historia i współczesne przesłanie - wykład - ks. dr Jarosław Szczur, Chełmskie Centrum Kultury Prawosławnej oraz wernisaż wystawy - Jubileusz Stulecia Autokefalii kościoła prawosławnego w Polsce /Mała Synagoga/
12.00Matka apostołów - projekcja filmu w reż. Zazy Buadze, Ukraina, 2020 r., 122 min. /kino WDK/
13.00Ciociu jeszcze raz - Karolina Cicha i Spółka - koncert dla dzieci i rodziców /Wielka Synagoga/
14.00XIX-wieczny nadbużański język rusiński - wykład - prof. Feliks Czyżewski /Mała Synagoga/
14.00Millenium 1025 - miejska gra terenowa /plac synagogalny/
14.00So Easy - potańcówka z kapelą podwórkową /deptak przed muzeum/
15.00Joanna Kuciel-Frydryszak - spotkanie wokół książki Chłopki - opowieść o naszych babkach /Mała Synagoga/
15.30Milleniada u Chrobrego - widowisko artystyczne - prowadzenie Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej /plac synagogalny/
16.00Język cerkiewnosłowiański. Głos liturgii, okno w przeszłość, świadectwo korzeni - wykład - dr Marcin Abijski /Mała Synagoga/
17.00Muzyka kościołów wschodnich - koncert w wykonaniu zespołu Kairos /cerkiew pw. NNMP we Włodawie/
18.30Dikanda - koncert /plac synagogalny/
20.00Koncertowa Noc Bardów - Robert Kasprzycki, Michał Łanuszka, Agata Musiał z zespołem, Julia Pietrucha z zespołem - prowadzenie Janusz Kasprowicz /plac synagogalny/
tv.wlodawa.net
NIEDZIELA, 21 WRZEŚNIA
09.00Akatyst do Matki Bożej i liturgia z oprawą muzyczną Zespołu Kameralnego Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej Octoechos pod dyrekcją Jacka Piecha /cerkiew pw. NNMP we Włodawie/
10.00Latający kufer - spektakl dla dzieci w wykonaniu Grupy Teatralnej Legendarni /Mała Synagoga/
10.00Pieśnią chwalmy Pana - warsztaty z Gospel Rain /zapisy pod nr tel. 538 412 654/
11.00Amoroso - Jak tańczono w średniowieczu? - prowadzenie Fundacja Belrigurado /plac synagogalny/
12.00Wielkie Dyktando Pogranicza - prowadzenie Mistrz Mowy Polskiej - Grażyna Barszczewska /Mała Synagoga/
13.00Tomasz Grzywaczewski - spotkanie z autorem książki Wymazana granica /Mała Synagoga/
14.00WiaryGodni - koncert w wykonaniu Gospel Rain z udziałem Chóru Parafialnego NSJ, Scholi Angel Voice, Gaudeamus, Strix oraz Janusza Pruniewicza /plac synagogalny/
15.00Ku Tobie wołam - koncert w wykonaniu Edyty Piaseckiej - sopran, Jolanty Skorek-Münch - fortepian, Stefana Müncha - słowo o muzyce /kościół pw. św. Ludwika/
15.30Rozstrzygnięcie Wielkiego Dyktanda Pogranicza oraz panel dyskusyjny z Mistrzem Mowy Polskiej Grażyną Barszczewską /Mała Synagoga/
16.00Smaki Polesia - pokaz i warsztaty kuchni wielu kultur - prowadzenie Karol Kus /plac synagogalny/
17.00Koncert muzyki instrumentalnej w wykonaniu Capella ALL Antico z Zamościa /kościół pw. św. Ludwika/
19.00KROKE - koncert klezmerski /plac synagogalny/
20.00Kasia Kowalska - koncert finałowy /plac synagogalny/
Po dzwonku - warsztaty i animacje /alkierz północny Wielkiej Synagogi/
Kino Zachęta VR - projekcje od piątku do niedzieli, godz. 11.00, 13.00, 16.00 /babiniec dolny Wielka Synagoga/
Koszerne piątek, wkuszna sobota i okraszona niedziela - plenerowa strefa swojskiej kuchni /deptak przy muzeum/
Wokół średniowiecza - warsztat kaligrafii, warsztat mennicy, rysunki i iluminacje oraz średniowieczna zbrojownia /plac synagogalny/
Promocja Zeszytów Muzealnych, tom 22 /Wielka Synagoga/
Wystawy plenerowe: Z historii Żydów włodawskich oraz 80. rocznica zakończenia II wojny światowej/plac za Wielką Synagogą/
MPK - Miejski Przystanek Kultura - spacer edukacyjny po Włodawie - niedziela godz. 10.00, start: kościół św. Ludwika - prowadzenie Grzegorz Ostrowski
Zwiedzanie kościoła pw. św. Ludwika i Klasztoru oo. Paulinów wraz z wystawą zbiorów klasztornych /piątek, godz. 10.00-15.00, sobota-niedziela, godz. 10.00-14.00/
Krwiobus/sobota, godz. 9.00-13.00 - skwer przy Czworoboku/
Jarmark włodawski/deptak przy muzeum/
Jarmark Sztuk Nieuchwytnych/ul. Krótka/
Warsztaty i pokazy ginących zawodów/plac synagogalny, deptak przy muzeum/
Włodawska książka artystyczna - warsztaty - prowadzenie Katarzyna Wawrwyniak:
19.09 - Zwój sztuki - warsztat z symbolami żydowskiej sztuki ludowej, godz. 14.30 (dzieci i młodzież), godz. 17.00 (dorośli)
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Kierwiński przebywał 2 sierpnia w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej, gdzie rozpoczęła funkcjonowanie bariera elektroniczna na rzece Bug. Szefowi MSWiA towarzyszyli wiceministrowie Czesław Mroczek i Maciej Duszczyk. Obecny był Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan, Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor, a także Komendant Podlaskiego OSG gen. bryg. SG Sławomir Klekotka.
Minister Marcin Kierwiński spotkał się z funkcjonariuszami pełniącymi służbę na polsko-białoruskiej granicy. Następnie odbyła się konferencja prasowa, której tematem była sytuacja na tym odcinku granicy i rozpoczęcie funkcjonowania bariery elektronicznej na rzec Bug. To ostatni element inwestycji, dzięki którym cała granica Polski z Białorusią objęta jest całodobowym elektronicznym nadzorem.
- To właśnie tutaj, na naszej wschodniej granicy, toczy się główny bój o jej szczelność. Tu rozgrywa się realna walka z nielegalną migracją. Dlatego jestem tu dziś, aby podkreślić, że bezpieczeństwo granic to absolutny priorytet. To moja pierwsza konferencja po ponownym objęciu funkcji szefa MSWiA i symbolicznie zaczynam ją właśnie tutaj – powiedział Marcin Kierwiński. - Po 1,5 roku intensywnych prac uruchomiliśmy barierę elektroniczną wzdłuż Bugu wartą 280 mln zł. To dowód realnych inwestycji zaangażowania funkcjonariuszy, które przekładają się na bezpieczeństwo nas wszystkich – zaznaczył szef MSWiA. Następnie delegacja odwiedziła Centrum Nadzoru Systemu Technicznej Ochrony Granicy w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Wizytę zakończyła odprawa z Komendantem Głównym Straży Granicznej i kadrą kierowniczą Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Długość bariery elektronicznej wynosi około 172 km i w całości przebiega w zasięgu Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. W jej skład wchodzi m.in. około 1900 słupów kamerowych, około 5000 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz specjalne czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Zamontowano około 200 km kabli zasilających i tyle samo transmisyjnych, posadowiono również 9 kontenerów teletechnicznych. Centrum Nadzoru nad barierą znajduje się w Komendzie NOSG w Chełmie. W skład bariery wchodzi siedem stanowisk końcowych zlokalizowanych na terenie placówek oddziału.
Zapora elektroniczna na rzece Bug zapewnia wykrywanie zdarzeń związanych z przestępczością graniczną, w szczególności z nielegalną migracją oraz przemytem towarów. Architektura i sposób funkcjonowania wybudowanego zabezpieczenia zapewnia zautomatyzowaną ciągłość i skuteczność monitoringu i ochrony granicy państwowej oraz rozpoznawanie, identyfikację zagrożeń i ich sprawców, gromadzenie materiału dowodowego i podejmowanie działań precyzyjnie ukierunkowanych na zatrzymanie sprawców.
Zasięg działania bariery obejmuje całą długość granicy z Białorusią na rzece granicznej, bez występowania stref martwych, z uwzględnieniem występujących form ukształtowania terenu, wód powierzchniowych stojących i płynących oraz roślinności. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Granicznej mogą prowadzić całodobową obserwację pasa drogi granicznej i wykrywać zdarzenia związane z przekraczaniem granicy. Koszt bariery wyniósł prawie 280 mln zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej: Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej w ramach Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami na lata 2021-2027.
W Zakładzie Karnym we Włodawie odbyła się uroczysta odprawa służbowa związana ze Świętem Służby Więziennej. Święto Służby Więziennej obchodzone jest 29 czerwca, w dniu patrona Służby Więziennej, Św. Pawła Apostoła i czas ten jest dobrym momentem do wyrażenia uznania oraz podziękowania wszystkim pracownikom i funkcjonariuszom, których praca i służba gwarantuje bezpieczeństwo w społeczeństwie.
Z tej okazji awansowanym funkcjonariuszom Zakładu Karnego we Włodawie kierownictwo naszej jednostki wręczyło awanse na wyższe stopnie służbowe. Awansowanych na wyższe stopnie służbowe zostało: 5 funkcjonariuszy w korpusie oficerskim, 2 w korpusie chorążych, 19 w korpusie podoficerskim, 8 funkcjonariuszy otrzymało awans na stopień starszego szeregowego. Dwóm osobom przyznano brązowe odznaki Ministra Sprawiedliwości „Za zasługi dla więziennictwa”.
Ppłk Marek Kudyk – Dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie wraz ze swoim zastępcą mjr. Łukaszem Bielakiem pogratulowali funkcjonariuszom awansów służbowych i odznaczeń oraz podziękowali za zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych. Gratulujemy wszystkim awansowanym!
Włodawscy policjanci uroczyście obchodzili 106. rocznicę powołania Policji Państwowej. Obchody rozpoczęła msza święta sprawowana w intencji funkcjonariuszy. Następnie na placu przed budynkiem komendy odbył się uroczysty apel, podczas którego włodawscy funkcjonariusze odebrali akty mianowania na wyższe stopnie służbowe z rąk Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie oraz Komendanta Powiatowego Policji we Włodawie. Podczas przemówień okolicznościowych nie zabrakło gratulacji i podziękowań policjantom za trud codziennej służby na rzecz bezpieczeństwa.
Policjanci i pracownicy Komendy Powiatowej Policji we Włodawie uroczyście uczcili 106. rocznicę powołania Policji Państwowej. Obchody rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem świętego Ludwika we Włodawie.Następnie o godzinie 13:00 na placu przed budynkiem komendy zebrali się policjanci i pracownicy jednostki oraz zaproszeni goście.
Swoją obecnością zaszczycili nas: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie Pan inspektor Andrzej Mioduna, Prezes Sądu Rejonowego we Włodawie Pani Marzena Gawlińska-Dudzik, Zastępca Prokuratora Okręgowego Pani Jolanta Sołoducha, Prokurator Rejonowy we Włodawie Pan Tomasz Hebda, Starosta Powiatu Włodawskiego Pan Mariusz Zańko, Burmistrz Miasta Włodawy Pan Wiesław Muszyński, Wójtowie Gmin powiatu włodawskiego, Komendanci Placówek Straży Granicznej, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie, Dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie oraz przedstawiciele instytucji współpracujących z Policją, związków zawodowych i emerytów Policji.
Apel rozpoczął się meldunkiem złożonym przez dowódcę uroczystości podinspektora Andrzeja Kowalskiego Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie inspektorowi Andrzejowi Miodunie. Następnie Pan Komendant przywitał się ze sztandarem jednostki. Po tym odegrany został hymn Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie minuta ciszy dla uczczenia pamięci policjantów poległych na służbie.
W dalszej części uroczystości Komendant Powiatowy Policji we Włodawie komisarz Grzegorz Kuter przywitał zaproszonych gości i wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym gratulował awansowanym policjantom i życzył dalszych sukcesów. Dziękował też im za trud, wysiłek i zaangażowanie oraz rzetelne wypełniania obowiązków służbowych. W swoim wystąpieniu podziękował też przedstawicielom samorządów lokalnych za bardzo dobrą współpracę w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom naszego regionu. Wyraził również wdzięczność przedstawicielom organom wymiaru sprawiedliwości, z którymi na co dzień współpracują włodawscy policjanci. Słowa podziękowań skierował także do pracowników Policji, którzy swoją pracę zapewniają prawidłowe funkcjonowanie jednostki.
Po tym wręczone odczytane zostały rozkazy oraz wręczone akty nominacyjne na wyższe stopnie policyjne w korpusie aspirantów, podoficerów i szeregowych. W tym roku awanse otrzymało łącznie 11 policjantów. 7 funkcjonariuszy otrzymało awans w korpusie aspirantów, 2 policjantów otrzymało awans w korpusie podoficerów oraz 2 policjantów w korpusie szeregowych. 1 policjant został wyróżniony awansem przedterminowym.Później głos zabrał zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie inspektor Andrzej Mioduna, który odczytał adres okolicznościowy przygotowany na uroczystość przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie młodszego inspektora Tomasza Gila.
W swoim wystąpieniu podziękował policjantom i pracownikom za trud i wytrwałość w realizacji naszych zadań. Złożył gratulacje i życzenia awansowanym policjantom, podziękował policyjnym rodzinom za wyrozumiałość i codzienne wsparcie oraz władzom samorządowym za okazywaną pomoc. Podkreślił także, że tegoroczne święto jest wyjątkowe, ponieważ w tym roku obchodzimy 100 lecie służby kobiet w Policji. Na zakończenie głos zabrali zaproszeni goście, którzy w swoim okolicznościowym wystąpieniu dziękowali włodawskim policjantom za wzajemną współpracę, awansowanym funkcjonariuszom gratulowali wyróżnień i dziękowali za to, że skutecznie dbamy o bezpieczeństwo mieszkańców.
Policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Lublinie, którzy podczas sezonu letniego wspierają włodawskich funkcjonariuszy w Okunince podczas 2 kontroli drogowych ujawnili kierujących, którzy kierowali pojazdami pod działaniem środków odurzających. Do pierwszej kontroli drogowej doszło we wtorek około godziny 19. Powodem podjęcia czynności było niezatrzymanie się na "STOP" przez kierującego. Podczas kontroli 29-letni kierowca jak i 33-letni pasażer zachowywali się dziwnie i nerwowo. Tym też wzbudzili podejrzenia policjantów, którzy postanowili dokładnie sprawdzić auto i w czasie kontroli w popielniczce mundurowi znaleźli biały proszek. Po sprawdzeniu okazało się , że jest to amfetamina. Okazało się, że substancja należy do 33-letniego pasażera, w jego miejscu zamieszkania policjanci znaleźli też marihuanę. Mundurowi zabezpieczyli łącznie kilka gramów zakazanych substancji.
Na miejscu kontroli drogowej funkcjonariusze wykonali 29-latkowi test na zawartość środków narkotycznych w organizmie z wynikiem pozytywnym. Mężczyźnie pobrano również krew do dalszych badań. Mundurowi zatrzymali mu prawo jazdy i przewieźli do włodawskiej komendy.
Kolejnego dnia około godziny 7:15 ten sam patrol policjantów zauważył kierującego Toyotą, 30- latka z Chełma, który prowadził auto bez zapiętych pasów. Podczas kontroli okazało się, że mężczyzna również kierował swoim autem pod działaniem narkotyków. Na dodatek w plecaku policjanci znaleźli 4 woreczki strunowe z marihuaną i słoiczek z amfetaminą. Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli kilka gramów narkotyków. Mężczyźnie pobrano również krew do dalszych badań i przewieziono do komendy celem przeprowadzenia dalszych czynności procesowych.
W środę włodawscy policjanci interweniowali po zgłoszeniu, że 30-latek z gminy Hanna, który ma zakaz zbliżania się i kontaktowania nachodzi swoich rodziców, awanturuje się i grozi im zabójstwem. Policjanci w toku podjętych czynności zatrzymali mężczyznę i umieścili w policyjnym areszcie. Mężczyzna miał orzeczony zakaz zbliżania się i kontaktowania ze swoimi bliskimi w związku z przestępstwem znęcania.
Funkcjonariusze po wykonaniu czynności procesowych doprowadzili podejrzanego do Prokuratury i Sądu z wnioskiem o tymczasowy areszt. Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na 3 miesiące. Za przestępstwo niestosowania się do orzeczonych przez sąd zakazów Kodeks Karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.
Kontynuujemy urzędniczą szopkę pod tytułem: Skażona – Nieskażona – Uzdrowiskowa Woda w Jeziorze Białym tak można by rozpocząć najnowszy raport z terenów, gdzie rzeczywistość urzędnicza rozmija się z biologią szybciej niż sinice z chlorofilem.
Jezioro Białe, początek sezonu, słoneczne poniedziałkowe popołudnie. Zawody Żelazny Triatlon odbyły się wczoraj i Urząd Gminy Włodawa – ten sam, który szczyci się własnym regulaminem do walki z fake newsami – ogłasza nagle dramatyczny komunikat, który brzmi jak trailer do thrillera klasy B:
"Uwaga! Zakaz kąpieli w Jeziorze Białym! Ze względu na zakwit sinic w wodzie, kąpiel w tym akwenie jest zabroniona do odwołania. Kontakt z wodą zanieczyszczoną sinicami może być szkodliwy dla zdrowia – szczególnie dla dzieci, kobiet w ciąży oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. Nie wchodź do wody! Nie pozwalaj dzieciom i zwierzętom na kontakt z wodą! O dalszych decyzjach będziemy informować na bieżąco."
Koniec świata? Odwołać turnusy? Ewakuować dzieci? O nie. Bo oto dzień później – niczym feniks z kałuży – Jezioro Białe wraca do zdrowia. Na Facebooku Powiatu Włodawskiego błyskawiczni pojawia się oficjalny, dumny niczym werbel komunikat - "Informujemy, że… jakość wody spełnia obowiązujące normy, co oznacza, że woda jest bezpieczna do kąpieli." "Wystąpienie sinic... było krótkotrwałe… obecnie są ich już śladowe ilości."
Nie minęła doba, a jezioro przeszło cudowną przemianę. Jeszcze w poniedziałek – zagrożenie biologiczne i sinica-mutant, a we wtorek – potencjalny produkt eksportowy do sanatoriów. „Woda w Jeziorze Białym, jeszcze w poniedziałek ‘szkodliwa dla dzieci i kobiet w ciąży’, we wtorek już niemalże mineralna – może jeszcze nie Muszynianka ?? ale potencjał jest.”
Sytuacja wygląda tak poważnie, ale nie sposób nie zadać kluczowego pytania: który przedsiębiorca z Okuninki pierwszy zacznie butelkować Uzdrowieńczą Wodę z Jeziora Białego? W tej całej aferze "Zanurzony był wójt, starosta i urząd aż z Lublina" – więc już nic nad wodą w Okunince nam nie grozi. ???
Aby jeszcze bardziej rozwikłać tę lokalną tajemnicę, zapytaliśmy sztuczną inteligencję o interpretację sytuacji. W odpowiedzi otrzymaliśmy scenariusz nowego odcinka znanego serialu Archiwum X: Zbrodnia w Kałuży - Sezon Lubelski - Krokodyl z Okuninki Powrócił?.
Scena otwiera się w stylu noir, dźwięk tajemniczego dźwięku sinusoidalnego, na ekranie pojawia się plansza: Okuninka. 17 czerwca. Godzina 9:47. Jezioro Białe. Narrator (głosem lektora z Archiwum X): „W miejscu, gdzie sinice tańczą z chlorem, a kałuże mają więcej tajemnic niż lokalna polityka… oni powracają.”
[Ujęcie 1] Arkadiusz Iwaniuk klęczy przy podejrzanie błyszczącej kałuży. W ręku ma smartfona, robi zdjęcia z powagą, jakby dokumentował miejsce lądowania UFO. Iwaniuk (szeptem do dyktafonu): „Podejrzana ciecz. Zabarwienie żółto-neonowe. Zbyt radioaktywna, by była tylko deszczem. Moje przypuszczenie? Toksyczny mocz. Najpewniej sinica-mutant albo… gorsze.”
[Ujęcie 2] Starosta Piotr Gorgol zbliża się w tle, ma na sobie płaszcz. Gorgol (spokojnym, urzędowym tonem): „To nie pierwszy raz, kiedy kałuża wzbudza niepokój. Miejscowi od dawna mówią o... krokodylu. Pamiętasz tę legendę, Arku? Że w 2007 ktoś widział go przy molo, jak zjadł ponton?” Iwaniuk (niespokojnie): „Nie drwij, Piotrze. To nie są żarty. To był ponton marki Intex. Ludzie mówili, że miał zęby jak... świnia.”
[Ujęcie 3] Obaj pochylają się nad kałużą, kamera zbliża się dramatycznie. Przez sekundę wydaje się, że coś się poruszyło pod powierzchnią. Gorgol (szepcze z grozą): „A jeśli... to nie kałuża? A jeśli... to tylko mały wyciek z jeziora, który krokodyl zostawił, bo... wraca?”
[Ujęcie 4 — plansza z komunikatem urzędowym, czytanym monotonnym głosem lektora:] „Informujemy, że woda spełnia normy. Sinice są śladowe. Kąpiel na własną odpowiedzialność. Krokodyl niewidziany od 2019.”
[Finałowa scena] Iwaniuk wysyła zdjęcie kałuży do sanepidu z podpisem: „PILNE – możliwy ślad po mutacji.” Gorgol w tle dzwoni gdzieś z szeptem: Gorgol: „To znowu się dzieje. Potrzebujemy X-Files. Albo przynajmniej drona z termowizją…”
[Plansza końcowa:] ARCHIWUM X: SEZON LUBELSKI — PRAWDA JEST GDZIEŚ W KAŁUŻY
Ciekawe że AI na podstawie zdjęcia z terenowej inspekcji urzędników starostwa uznała, że vStarosta wygląda jak pastor - ciekawe, bardzo ciekawe ??
^p^
tv.wlodawa.netmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej