Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, realizując zapisy znowelizowanej ustawy prawo o ruchu drogowym, zatrzymali podczas prowadzonych kontroli w ubiegłym roku pond 3500 dowodów rejestracyjnych pojazdów.
Podczas prowadzonych kontroli główną przyczyną zatrzymania dokumentów było stwierdzenie złego stanu technicznego pojazdu, braku aktualnych badań technicznych pojazdu, nieprawidłowości w oznaczeniu identyfikacyjnym pojazdu oraz nieposiadanie przez kierującego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie.
Dzięki wprowadzonym zmianom w przepisach, funkcjonariusze SG mogą w tym samym czasie przeprowadzić więcej czynności związanych z ochroną granicy państwowej. Skrócił się również czas kontroli podróżnego, wobec którego czynności prowadzi już tylko jedna służba. Dodatkowo funkcjonariusze Policji nie muszą przyjeżdżać na miejsce tylko po to, aby zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu.
W siedzibie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odbyły się uroczystości 75. rocznicy utworzenia 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej - patrona Oddziału. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Kościele Garnizonowym w Chełmie, w której obok funkcjonariuszy SG uczestniczyli również kombatanci Chełmskiego Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.
Następnie uroczystości przeniosły się pod pomnik Armii Krajowej, gdzie funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG oraz przedstawiciele Chełmskiego Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej złożyli wieńce oraz zapalili znicze.
Obchody uroczystości zakończyła uroczysta zbiórka w Komendzie NOSG w Chełmie. Akademia rozpoczęła się od przemówienia Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Jacka Szcząchora: „W tym roku przypada 28. rocznica nadania sztandaru i imienia 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej – Nadbużańskiemu Oddziałowi SG.
Dzisiejsza uroczystość to dowód na to, że pamiętamy i jesteśmy wdzięczni za niepodległość Ojczyzny, wywalczoną krwią i męstwem polskiego żołnierza”. Obecny na uroczystości wicewojewoda lubelski Robert Gmitryczuk, w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim funkcjonariuszom za trud służby i bezpieczeństwo granic naszego kraju. Dzisiejsza uroczystość była również okazją do wręczenia odznaczeń oraz mianowania na pierwszy stopień w korpusie chorążych.
Jako funkcjonariusze Straży Granicznej chronimy granic Europy, a bohaterstwo naszych przodków, jest dla nas drogowskazem w codziennej służbie. Z honorem i godnością nosimy imię 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej żyjąc w wolnym i niepodległym kraju, pamiętając słowa jednego z bohaterów „Niepodległej” Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.
Prawie 600 paczek nielegalnych papierosów ujawnili funkcjonariusze KAS na przejściu granicznym w Sławatyczach. Rewizja samochodu osobowego marki Jeep zakończyła się ujawnieniem 598 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.
Na początku funkcjonariusze znaleźli 100 paczek papierosów w specjalnych skrytkach konstrukcyjnych – przerobione podłużnice i belka łącząca podłużnice. Jednak na tym nie zakończyli kontroli. Podejrzenia kontrolujących wzbudziła bowiem również butla gazowa. Funkcjonariusze podjęli decyzję o jej wymontowaniu i prześwietleniu urządzeniem RTG. I tym razem przeczucie ich nie zawiodło. Butla gazowa, która jak się okazało była specjalnie przystosowana do przemytu, zamiast standardowej zawartości skrywała 498 paczek papierosów.
Kierujący samochodem 29-letni obywatel naszego kraju odmówił składania wyjaśnień. Papierosy oraz specjalnie przystosowany pojazd zostały zatrzymane. Do zdarzenia doszło 16 stycznia br.
Rotę ślubowania odczytał Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej płk. SG Jacek Szcząchor, zaś błogosławieństwa nowym funkcjonariuszom udzielił kapelan katolicki NOSG ks. ppłk SG Wiesław Kondraciuk.
Nowo przyjęci funkcjonariusze SG, najbliższy czas spędzą w ośrodku szkoleniowym SG by latem powrócić do służby w ochronie granicy państwowej.
Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie, w trybie ciągłym prowadzi nabór kandydatów do służby przygotowawczej. W 2019 roku planuje się przyjąć do służby 100 funkcjonariuszy. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: nobór
[wp_ad_camp_4]
Dzisiejsza uroczystość była również okazją do podpisania porozumienia o współdziałaniu pomiędzy Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej i 2. Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej. Porozumienie podpisali szefowie obu służb: płk SG Jacek Szcząchor oraz płk Tadeusz Nastarowicz. Zakres podpisanego dziś porozumienia, dotyczy wzmacniania zdolności obronnych Rzeczypospolitej Polskiej.
tv.wlodawa.net/NOSGmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Sławatyczach, realizując czynności w ramach prowadzonego śledztwa, rozbili kilkunastoosobową grupę akcyzowych paserów. W sprawie zatrzymano już 12 osób, z których 5 usłyszało zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej.
W ubiegłym tygodniu, funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Sławatyczach w ramach prowadzonego śledztwa, na podstawie postanowień oraz nakazów doprowadzenia Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce, zatrzymali kolejne 3 osoby. Są one podejrzane o działalność przestępczą, polegającą na zakupie, przechowywaniu, przewożeniu i dalszej dystrybucji wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy. Nielegalne papierosy były m.in. skupowane na terenie pow. bialskiego a następnie przewożone i przechowywane na terenie woj. mazowieckiego. Dwóm z zatrzymanych w ubiegłym tygodniu osób, przedstawiono już zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz narażenie budżetu państwa na uszczuplenia podatkowe w kwocie ponad 430 tys. zł.
Przeprowadzone w ramach śledztwa czynności są kontynuacją wcześniejszych zatrzymań z września i października tego roku. Łącznie w przedmiotowej sprawie zatrzymano już 12 osób, z których 5 usłyszało zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Straty skarbu państwa wynikające z działalności zatrzymanych osób z tytułu nieuiszczonych podatków i opłat wyniosły prawie 2 mln zł. Jak ustalono w toku śledztwa, transakcje związane z nabywaniem oraz dystrybucją wyrobów tytoniowych odbywały się w sposób regularny w określonym kręgu osób. Zachowanie osób zaangażowanych w przestępczy proceder, świadczyło też o tym, iż uczynili oni sobie z niego źródło stałego dochodu.
Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce, Sąd zastosował wobec dwóch osób tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec 9 osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, zakazu opuszczania kraju oraz dozoru Policji.
Do sprawy zabezpieczono papierosy bez polskich znaków akcyzy, krajankę tytoniową oraz środki finansowe i samochody o łącznej wartości ponad 146 tys. złotych.
Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej nie dopuścili do przemytu papierosów o wartości ponad 120 tys. zł.
W niedzielę (9 grudnia br.), funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Woli Uhruskiej, ujawnili i zabezpieczyli w pobliżu rzeki granicznej Bug, wyroby tytoniowe bez polskich znaków skarbowych akcyzy w postaci papierosów o szacunkowej wartości ponad 120 tys. zł.
W sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze, trwa ustalanie sprawców przemytu. Od początku roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG nie dopuścili do przemytu wyrobów akcyzowych o wartości ponad 15 mln zł.
Ponad 4 tys. paczek papierosów znaleźli w samochodzie 24-letniego Białorusina funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego w Sławatyczach. Oprócz papierosów funkcjonariusze zajęli też należący do przemytnika samochód.
Osobowego citroena, którym Białorusin wjeżdżał do Polski, funkcjonariusze celno-skarbowi skontrolowali w piątek wieczorem (7.12). Już podczas wstępnego sprawdzenia okazało się, że auto naszpikowane jest tytoniową kontrabandą. Z odpowiednio przerobionej podłogi funkcjonariusze wydobyli aż 4045 paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy.
[wp_ad_camp_4]
Podróżujący citroenem Białorusin usłyszał zarzut przemytu, ale nie przyznał się do winy. Twierdził, że autem miał tylko przejechać przez granicę i pozostawić je w umówionym miejscu. Rzekomo nie wiedział, co jest w środku. Mężczyzna odmówił składania szczegółowych wyjaśnień.
Postępowanie w tej sprawie prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej.
- To moment pełen satysfakcji. Jako przedstawiciel rządu premiera Mateusza Morawieckiego mogę przekazać dziś Straży Granicznej nowe samochody - powiedział Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, podczas spotkania w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
Wczoraj funkcjonariusze SG odebrali 120 nowych samochodów zakupionych m.in. ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Programu Modernizacji Służb Mundurowych. Łącznie, dzięki wsparciu Funduszu, w tym roku do Straży Granicznej trafią samochody warte ponad 18 mln zł. Podczas spotkania szef MSWiA podziękował także strażnikom granicznym za ich odpowiedzialną i ofiarną służbę na rzecz obywateli Polski, a także Unii Europejskiej.
Podsumowując ostatnie 3 lata pracy MSWiA, minister podkreślił ogromną rolę Programu Modernizacji Służb Mundurowych. Formacje mundurowe MSWiA do 2020 r. otrzymają z Programu Modernizacji łącznie ok. 9,2 mld złotych. Pieniądze przeznaczone są na zakup sprzętu, budowę i rozwój infrastruktury oraz wzrost uposażeń. Tylko w 2018 r. flota policyjnych aut powiększy się o 1100 nowych radiowozów.
[wp_ad_camp_4]
Wśród działań podejmowanych przez rząd jest także przywracanie zamkniętych posterunków Policji - Nasi poprzednicy zlikwidowali ponad 400 posterunków Policji w całej Polsce. Skazali tym samym Polaków na to, że w sytuacji zagrożenia musieli czekać na przyjazd patrolu Policji z sąsiedniej miejscowości. Odwróciliśmy to niepokojące zjawisko – powiedział minister. Na podstawie analiz, ale przede wszystkim rozmów oraz opinii mieszkańców i samorządowców, w ciągu ostatnich trzech lat odtworzono ponad 90 posterunków Policji - proces ten będzie kontynuowany.
- Dziękuję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za jego gotowość i życzliwość do wspierania służb mundurowych. Chcę podziękować minister Teresie Czerwińskiej, z ust której nigdy nie usłyszałem, że na bezpieczeństwie trzeba oszczędzać – powiedział szef MSWiA. - To były dobre 3 lata jeżeli chodzi o podnoszenie poziomu bezpieczeństwa Polaków. Jednocześnie zapewniam wszystkich funkcjonariuszy, że dołożymy wszelkich starań aby Wasza służba była bezpieczna - podsumował minister Joachim Brudziński.
Wczoraj szef MSWiA wziął również udział w odprawie kadry Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z gen. bryg. SG Tomaszem Pragą, komendantem głównym SG oraz płk SG Jackiem Szcząchorem - komendantem NOSG.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej