Zarzuty kradzieży sprzętu budowlanego i AGD z jednego z włodawskich marketów usłyszał 33-latek z gm. Włodawa. Jedną z dokonanych przez niego kradzieży zauważyli będący po służbie funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy próbowali zatrzymać sprawcę. Ten, by uniknąć zatrzymania groził mężczyznom nożem. Bezpośrednio po zgłoszeniu policjanci ustalili sprawcę oraz to, że nie jest to jego jedyne przewinienie. Mężczyźnie grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Dziś o jego dalszym losie zadecyduje Sąd.
O kradzieży sprzętu z jednego z włodawskich marketów policjantów powiadomili funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy po służbie robili tam zakupy. Ich uwagę zwrócił mężczyzna, który wyszedł ze sklepu nie płacąc za towar. Mężczyźni ruszyli w pościg za sprawcą kradzieży. Gdy zapytali go o skradzione przedmioty, ten groził im nożem. O zdarzeniu powiadomili policję.
Policjanci ustalili, że sprawcą kradzieży jest 33-letni mieszkaniec gm. Włodawa, który jak się okazało, już we wcześniejszym okresie dokonywał podobnych kradzieży w tym samym markecie, a skradzione przedmioty sprzedawał. 33-latek został zatrzymany i usłyszał zarzuty kradzieży i kradzieży rozbójniczej. Łączne straty oszacowano na blisko 900 złotych. Mężczyźnie grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Dziś o jego dalszym losie zadecyduje Sąd.
Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali pochodzącą z przestępstwa Toyotę Land Cruiser o wartości 320 tys. zł W nocy z 25 na 26 października br., na terenie drogowego przejścia granicznego w Sławatyczach, na kierunku wjazdowym do Polski, zatrzymano 47-letniego ob. Białorusi.
Mężczyzna podróżował do Polski, samochodem marki Toyota Land Cruiser o szacunkowej wartości 320 000 zł. W czasie kontroli granicznej funkcjonariusze ustalili, iż pojazd został skradziony na terytorium Rosji. W sprawie zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze, dalsze czynności są prowadzone przez funkcjonariuszy Policji.
Wspólne działania funkcjonariuszy z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej doprowadziły do zatrzymania automatów do gier hazardowych we Włodawie.
W środę (23.10) funkcjonariusze NOSG z Placówki we Włodawie oraz KAS z Białej Podlaskiej prowadzili na terenie Włodawy działania ukierunkowane na walkę z nielegalnym hazardem. W jednym z kontrolowanych lokali, mundurowi ujawnili nielegalne automaty do gier. Korzystający z niego gracze mogli wygrywać nagrody pieniężne. aUrządzenia o wartości około 36 tys. zł, zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy KAS jako dowód w sprawie karnej skarbowej.
Osobom odpowiedzialnym za urządzanie i prowadzenie nielegalnych gier hazardowych grozi odpowiedzialność karna: kara grzywny do 720 stawek dziennych albo kara pozbawienia wolności do lat 3, albo obie te kary łącznie (art. 107 kks). Niezależnie od tego organizatorowi nielegalnych gier, ale także właścicielowi lokalu grozi kara administracyjna - sto tysięcy złotych od każdego nielegalnego automatu. Dalsze czynności procesowe w tej sprawie prowadzone są przez Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej.
W dniu 20 października 2019 roku białoruska straży granicznej zatrzymali czterech obywateli Algierii w pobliżu bialorusko-polskiej granicy. W trakcie aresztowanie okazało się, że mężczyźni są członkami klubu karate "Skorpiony" i przyjechali na Białoruś rzekomo aby wziąć udział w zawodach karate w Homlu.
Jednak zamiast jechać do Homla, gdzie odbywały się turniej KWU Gomel CUP 2019, trzej karatecy z Algierii wybrali się do Brześciu. Na miejscu korzystając z mapy i publicznych środków transportu "turyści" z Afryki udali się w stronę granicy z Polską.
Następnie zbliżamy się do strefy nadgranicznej, gdzie sportowcy aktywowali kompleks alarmowy znajdujący się w pasie drogi granicznej. Przedarli się przez system i udali się w stronę rzeki granicznej Bug.
Zaalarmowana jednostka straży granicznej przystąpiła do przeszukiwania nadgranicznych zarośli na odcinku, w którym doszło do aktywacji alarmu. Szybka interwencja strażników zmusiła algierskich karateków do zatrzymania się, następnie zostali oni obezwładnieni i osadzeni w areszcie straży granicznej.
Obecnie trzej obywatele Algierii są oskarżony o naruszenie systemu granicznego, oraz próbę przekroczenia granicy państwa. W najbliższym czasie cudzoziemcy zostaną usunięci z terenu Białorusi na swój koszt, i otrzymają zakaz wjazdu na terytorium Republiki Białorusi na okres 5 lat.
Za podrobienie i przerobienie dowodu rejestracyjnego odpowie 39–letni ob. Ukrainy, który w poniedziałek chciał wyrejestrować pojazd w Starostwie Powiatowym we Włodawie. Mężczyzna został zatrzymany przez włodawskich policjantów. Teraz grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.
Dyżurny z Komendy Powiatowej Policji we Włodawie otrzymał zgłoszenie od jednego z pracowników Starostwa Powiatowego we Włodawie, Okazało się, że mężczyzna chciał wyrejestrować pojazd posługując się fałszywymi dokumentami w postaci dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu notarialnego.
Dzięki czujności pracowników urzędu 39-latek został zatrzymany. Wczoraj podczas przesłuchania tłumaczył się, że szybciej chciał użytkować nabyty pojazd. Obywatel Ukrainy przyznał się do popełnionego czynu i poddał dobrowolnie karze.
O dużym szczęściu może mówić dwóch mieszkańców Lublina, którzy pływali wczoraj 12 października 2019 roku kajakiem na rzecze granicznej Bug. W pewnym momencie ich kajak wywrócił się, a jeden z mężczyzn wpadł do wody. Niezbędnej pomocy udzieliła mężczyznom załoga karetki pogotowia. Jak się okazało, nie wymagali jednak hospitalizacji. Policjanci ustalili, że obydwaj mężczyźni byli nietrzeźwi. Mieli po około 1,5 promila w organizmie.
Wczoraj dyżurny włodawskiej komendy po godz. 14:00 otrzymał telefoniczne zgłoszenie o wywróceniu się kajaku. O tym zdarzeniu poinformowała Policję osoba postronna przebywająca na spacerze nad rzeką Bug.
Policjanci ustalili, że będący na spływie kajakowym dwaj mieszkańcy Lublina o własnych siłach wyszli na brzeg. Wezwany na miejsce zespół karetki pogotowia udzielił im niezbędnej pomocy. Nie wymagali oni hospitalizacji. Jak się szybko okazało, obaj byli nietrzeźwi. Mieli po około 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźni zostali ukarani grzywnami w drodze postępowania mandatowego.
tv.wlodawa.netmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
Policjanci przypominają, że na wodzie łatwo o tragedię. Nieważne, czy płyniemy po spożyciu alkoholu kajakiem, żaglówką, motorówką czy dużą łodzią z silnikiem spalinowym - polskie prawo przewiduje za to karę. Wykrycie w organizmie stężenia alkoholu przekraczającego dopuszczalne normy, wiąże się z grzywną na podstawie art. 35 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.
W dniach od 22 do 28 maja 2019 roku członkowie oraz pracownicy LGD Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu” oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Polesie” uczestniczyli w wyjeździe studyjno–szkoleniowym do Chorwacji w ramach międzynarodowego projektu współpracy pn. „Rozwój zrównoważonej turystyki przyrodniczej na przykładzie Chorwacji”.
Nie było by w tym nic dziwnego, gdy by nie to, że do dziś LGD nie potrafi w trybie 14 dni przekazać informacji publicznej o osobach, które uczestniczyły w wyjeździe do Chorwacji za publiczne pieniądze, a nie są funkcjonariuszami publicznymi. O taką informację poprosił włodawski bloger Włodawskie Kurioza.
Na stronie stowarzyszenie czytamy, że cel główny projektu, a zarazem i wyjazdu, to wzrost wiedzy z zakresu rozwoju zrównoważonej turystyki w oparciu o zasoby przyrodnicze na przykładzie dobrych praktyk z Chorwacji oraz promocja turystyki opartej o zasoby przyrodnicze dzięki wydanym materiałom promocyjnym oraz ich dystrybucji. Czy cel został osiągnięty czas pokaże.
Pracownicy i władze LGD Stowarzyszenia „Poleska Dolina Bugu”:
Walne Zebranie Członków. Najwyższa władza stowarzyszenia – składa się ze wszystkich członków stowarzyszenia. Członkowie Stowarzyszenia z podziałem na sektory – wg stanu na dzień 01.03.2019 r. – 72 członków.
Sektor publiczny (jednostki samorządu terytorialnego, samorządowe instytucje kultury) – 10 członków: Gmina Włodawa wiejska (przedstawiciel: Wójt Dariusz Semeniuk), Miasto Włodawa (przedstawiciel: Burmistrz Wiesław Muszyński), Gmina Wola Uhruska (przedstawiciel: Wójt Jan Łukasik), Gmina Hańsk (przedstawiciel: Wójt Marek Kopieniak), Gmina Ruda-Huta (przedstawiciel: Zastępca Wójta Jarosław Walczuk), Gmina Hanna (przedstawiciel: Wójt Grażyna Kowalik), Gmina Wyryki (przedstawiciel: Wójt Mirosław Torbicz), Gmina Stary Brus (przedstawiciel: Wójt Paweł Kołtun), Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku (przedstawiciel: Ariel Struski), Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Brusie (przedstawiciel: Bożena Trubaj).
Sektor społeczny-osoby prawne – 13 członków: Ochotnicza Straż Pożarna w Hannie (przedstawiciel: Wiesław Litwin), Parafia Prawosławna w Horostycie (przedstawiciel: ks. Tomasz Łotysz), Poleskie Towarzystwo Medialne (przedstawiciel: Aldon Dzięcioł), Stowarzyszenie „Tradycja i Nowoczesność” (przedstawiciel: Iwona Kwiatkowska), Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu we Włodawie (przedstawiciel: Monika Kędzierska), Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Gminy Włodawa (przedstawiciel: Marzena Kosior), Stowarzyszenie Klub Żeglarski „Wega” (przedstawiciel: Krzysztof Kratiuk), Stowarzyszenie Miłośników Gminy Ruda-Huta (przedstawiciel: Marcin Woszczewski), Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej (przedstawiciel: Barbara Puacz-Mazurek), Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji i Rozwoju Gminy Włodawa (przedstawiciel: Barbara Rybaczuk), Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej (przedstawiciel: Barbara Litwiniuk), Stowarzyszenie Zespół Pieśni i Tańca „Kresowiak” (przedstawiciel: Monika Kanadys), Towarzystwo Popularyzacji Piękna Polesia (przedstawiciel: Halina Trzcińska).
Zarząd Organ wykonawczo-zarządzający Stowarzyszenia. 1. Magdalena Oniszczuk – Prezes Zarządu 2. Teresa Beata Paszkiewicz – Skarbnik 3. Piotr Śliwa – Pierwszy Wiceprezes 4. Romuald Marek Pryll – Drugi Wiceprezes 5. Wiesław Litwin – Członek Zarządu
Rada Organ do którego wyłącznej kompetencji należy ocena i wybór operacji do dofinansowania oraz ustalenie kwoty wsparcia ze środków PROW 2014-2020. 1. Gmina wiejska Włodawa – reprezentowana przez Dariusza Semeniuka – sektor publiczny 2. Gmina Hańsk – reprezentowana przez Marka Kopieniaka – sektor publiczny 3. Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu we Włodawie – reprezentowane przez Monikę Kędzierską – sektor społeczny 4. Artur Kołodziej – mieszkaniec – sektor społeczny 5. Eliza Huzar – mieszkaniec – sektor społeczny 6. Zbigniew Walaszek – przedsiębiorca – sektor gospodarczy 7. Michał Marciocha – przedsiębiorca – sektor gospodarczy 8. Marek Kwietniewski – rolnik – sektor gospodarczy
Komisja Rewizyjna Organ kontroli wewnętrznej stowarzyszenia. 1. Marek Stanisław Słupczyński – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej 2. Barbara Myć – Wiceprzewodnicząca Komisji Rewizyjnej 3. Bożena Mikołajczak – Członek Komisji Rewizyjnej 4. Aldon Dzięcioł – Członek Komisji Rewizyjnej 5. Małgorzata Jałtoszuk – Członek Komisji Rewizyjnej
Pracownicy Biura: 1. Dyrektor Biura – Justyna Jellinek 2. Specjalista ds. koordynacji projektów – Marta Drejewicz 3. Księgowa – Zofia Halina Wilczyńska
W środę 9 października br. w Lublinie odbyły się oficjalne ogólnopolskie uroczystości 95. rocznicy utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza. W obchodach, które miały miejsce w lubelskim Centrum Spotkań Kultur, uczestniczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Sylwester Tułajew, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga wraz z Zastępcami, gen. bryg. SG Jacek Szcząchor Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, kadra kierownicza Straży Granicznej, przedstawiciele Prezesa Rady Ministrów, Sejmu i Senatu oraz władz samorządowych. Obecna była delegacja Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych oraz młodzież z klas mundurowych i harcerze.
"Wierna służba żołnierzy KOP to zobowiązanie dla funkcjonariuszy dzisiejszej Straży Granicznej, która jest spadkobierczynią i kontynuatorką tradycji Korpusu" - napisał w liście do uczestników uroczystości Premier Rządu RP Mateusz Morawiecki.
- Żołnierze KOP, chroniący polską wschodnią granicę, byli to prawdziwi tytani, najdzielniejsi z dzielnych - powiedział podczas uroczystości wiceminister SWiA Sylwester Tułajew. – Świeżo utworzone państwo nie opierało się na instytucjach, których nie zdążyło jeszcze wykształcić, ale na ludziach, na mężach stanu. Na takich, jakimi byli żołnierze Korpusu.
- Korpus Ochrony Pogranicza był silny ludźmi i ich czynami – zwrócił uwagę Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. - Ta siła była większa, niż wszelka przemoc najeźdźców i okupantów. Ta siła to pamięć, która żyje i będzie przekazywana młodemu pokoleniu.
- Dziś możemy z dumą patrzeć na żołnierzy KOP jako naszych poprzedników w granicznej służbie. I w pełni brać z nich wzór profesjonalizmu i umiłowania Ojczyzny – podsumował Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.
W drugiej części uroczystości podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Strażą Graniczną a Instytutem Pamięci Narodowej. Obejmuje ono m.in. działalność edukacyjną, upamiętnienia żołnierzy i funkcjonariuszy polskich formacji granicznych II Rzeczypospolitej oraz opiekę nad ich grobami.
Po części oficjalnej na placu przed Centrum Spotkania Kultur odbył się piknik edukacyjny, podczas którego swój kunszt zaprezentowały Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej oraz Kompania Reprezentacyjna SG, występująca w umundurowaniu wzorowanym na uniformach KOP. Na specjalnych stoiskach można było zobaczyć broń, sprzęt i wyposażenie, stosowane podczas służby granicznej, a także zrobić sobie zdjęcie przy atrapie znaku granicznego. Na specjalnych pokazach swoimi możliwościami pochwaliły się psy służbowe SG oraz robot pirotechniczny.
Źródło: KGSG Zdjęcia NOSG.
/ź/ nadbuzanski.strazgraniczna.pl
tv.wlodawa.netmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
W dniu 4 października 2019 r. o godz. 13.00 na placu wewnętrznym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie samochodu ratowniczo – gaśniczego MAN dla KP PSP oraz samochodu Jelcz dla OSP Włodawa.
Na uroczystość przybyli: Wiceprezes Rady Ministrów RP – Jacek Sasin, Senator RP – Józef Zając, Poseł na Sejm RP – Janusz Szewczak, Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Grzegorz Alinowski, Starosta Powiatu Włodawskiego – Andrzej Romańczuk, Burmistrz Włodawy – Wiesław Muszyński, kapelan strażaków województwa lubelskiego ks. bryg. Mirosław Ładniak, kapelan strażaków powiatu włodawskiego ks. Dariusz Parafiniuk.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku przez Zastępcę Komendanta Powiatowego PSP st. kpt. Andrzeja Łosia dla Wiceprezesa Rady Ministrów Jacka Sasina, następnie nastąpił przegląd pododdziału złożonego z funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz druhów Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu włodawskiego. Komendant Powiatowy mł. bryg. Paweł Basaj przywitał przybyłych gości. Następnie dokonano poświęcenia obu pojazdów.
Uroczystego przekazania kluczyków do pojazdów dokonali Wiceprezes Rady Ministrów Jacek Sasin i Lubelski Komendant Wojewódzki st. bryg. Grzegorz Alinowski. Kluczyki do przekazywanych pojazdów otrzymali dh. Franciszek Gruszkowski prezes Ochotniczej Straży Pożarnej we Włodawie oraz mł. bryg. Paweł Basaj Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie.
Kolejnym elementem uroczystości było przekazanie promes na kwotę 5 tys. zł. w ramach zadania publicznego „Dofinansowanie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” w 2019 r. Promesy dla przedstawicieli 31 jednostek OSP z terenu powiatu włodawskiego na łączną kwotę 155 tys. zł. wręczył Wicepremier Jacek Sasin
Dotychczas użytkowany przez tutejszą komendę samochód marki Jelcz 014 został przekazany dla Ochotniczej Straży Pożarnej we Włodawie natomiast w jego miejsce do podziału bojowego wszedł nowoczesny ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy na terenowym podwoziu MAN TGM 18.320 4×4 z z zabudową wykonaną w układzie skrytek 4+4+1. Nowoczesny pojazd został wyposażony w autopompę o wydajności 3200 l/min oraz zbiornik wody o pojemności 5 000 l. i zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 500 l.
Pojazd został kompletnie wyposażony w różny sprzęt ratowniczo – gaśniczy w tym piły, agregaty, węże, zestaw hydrauliczny do ratownictwa drogowego, poduszki pneumatyczne do podnoszenia przedmiotów o wadze do 50 t., czujniki i sprzęt detekcyjny oraz wiele innych urządzeń wykorzystywanych codziennie przez strażaków. Zakup został sfinansowany ze środków unijnych w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV” realizowanego przez Komendę Wojewódzką PSP w Kielcach na podstawie upoważnienia Komendanta Głównego PSP. Samochód został skarosowany przez firmę Moto-Truck Sp. z o.o. w Kielcach.
tekst i zdjęcia mł. bryg. Waldemar Makarewicz
/ź/ strazwlodawa.pl
Czyżby starosta włodawski Andrzej Romańczuk w ferworze walki przedwyborczej popełnił faux pas? Zastanawia seria nieprzychylnych Romańczukowi komentarzy na jego profilu społecznościowym, oto dwa z nich:
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej