W dniu 1 października br., w Wytycznie przy Kopcu Chwały odbyły się uroczyste obchody 80. rocznicy bitwy pod Wytycznem. Podczas tej bitwy, na przełomie września i października 1939 r., Zgrupowanie Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, dowodzone przez generała Wilhelma Orlik-Rückemanna, stawiło opór wkraczającym od wschodu oddziałom sowieckim. Bitwa ta była ostatnim akcentem obrony polskich Kresów wschodnich, a zarazem ostatnim starciem regularnego Wojska Polskiego z wojskiem sowieckim.
Uroczystości rozpoczęły się w na terenie Komendy NOSG W Chełmie, gdzie posadzono „Dąb Pamięci”. Został on poświęcony żołnierzom służb medycznych i weterynaryjnych Korpusu Ochrony Pogranicza poległych na frontach 1939 roku i zamordowanych w obozach katyńskich w 1940 roku.
Idea zaprojektowania i wybudowania tego pomnika wpisała się w 80. Rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pomysłodawcą upamiętnienia żołnierzy służb medycznych jest ppłk prof. dr hab. medycyny Józef Knap z Wydziału ds. Lecznictwa Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej. Projektantem pomnika i tablicy jest Marcin Nowak pracownik Biura Prezydialnego Komendy Głównej Straży Granicznej. Pomnik wraz z tablicą został ufundowany przez Straż Graniczną.
Elementy wchodzące w skład tego pomnika np. mur z kamieni symbolizujący żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i ich obronny charakter walki, powycinane elementy tablicy w kształcie piór husarii, na których zamocowano nazwiska 43 żołnierzy, czy szkło symbolizujące czystość jak ideały walczących i jego kruchość nawiązujące do kruchości ludzkiego życia, to główne motywy będące inspiracją projektanta.
Uroczystości w Wytycznie, tradycyjnie już rozpoczęła Msza Święta przy Kopcu Chwały. Na miejscu, po odegraniu Hymnu Państwowego zebranych gości przywitał gen. bryg. SG Jacek Szcząchor – Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Na uroczystości obecni byli: Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, płk SG Zbigniew Bartnicki Dyrektor Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej a także przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych województwa lubelskiego, kombatanci a także mieszkańcy okolicznych miejscowości. Po odczytaniu Apelu Poległych, złożono wieńce na grobach poległych żołnierzy.
Tegoroczne uroczystości w Wytycznie uświetniła Kompania Honorowa Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej a także Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.
Straż Graniczna z chwilą swojego powstania w 1991 roku, obejmując służbę w ochronie granicy państwowej, stała się spadkobiercą tradycji polskich formacji granicznych. Wśród tych formacji, zwłaszcza tu na wschodzie, miejsce szczególne zajmuje KORPUS OCHRONY POGRANICZA powołany w 1924 roku jako stała ochrona granicy wschodniej. W ciągu swojego istnienia KOP, zarówno codzienną służbą jak i postawą we wrześniu 1939 roku, dał dowody wielkiego oddania sprawom RP.
150 uczniów różnych szkół odwiedziło Placówkę NOSG w Sławatyczach podczas DNI OTWARTYCH. Młodzi goście zostali zapoznani z charakterystyką służby w Straży Granicznej. Na miejscu dbył się również pokaz sprzętu i wyposażenia służbowego SG.
Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz tresury i posłuszeństwa psa służbowego ,,Duma” o specjalności wykrywanie substancji narkotycznych. Przybyłej na miejsce młodzieży przybliżono zasady naboru oraz procesu rekrutacji do służby w NOSG.
Dni otwarte w Placówce NOSG w Sławatyczach były poprzedzone „24 Marszem Szlakiem Legionów J. Piłsudskiego”. Uczestniczyli w nim uczniowie z klas mundurowych o profilu Straży Granicznej z Janowa Podlaskiego, Małaszewicz i Wisznic.
Uczniowie uczestniczący w marszu, w przeciągu dwóch dni przeszli ponad 20 km. W tym czasie brali udział w zawodach strzeleckich, rzucie granatem, zawodach sportowych oraz turnieju wiedzy historycznej.
1 października 2019 w Wytycznie oddadzą hołd żołnierzom KOP, którzy walczyli w bitwie pod Wytycznem.
Obchody 80. rocznicy bitwy pod Wytycznem odbędą się nie tylko na miejscu pamięci walk, lecz również w Chełmie. Uczestnicy uczczą pamięć o żołnierzach Korpusu Ochrony Pogranicza sadząc „Dąb Pamięci”, modląc się i składając wieńce.
Program:
9.00 – Zasadzenie na terenie Komendy NOSG (Chełm, Trubakowska 2) „Dębu Pamięci” ku czci zamordowanych latach 1939-1940 żołnierzy KOP: oficerów – lekarzy medycyny i weterynarii oraz podoficerów sanitarnych i weterynaryjnych;
11.00 – Rozpoczęcie uroczystości Przy Kopcu Chwały w Wytycznie;
11.20 – Msza św., modlitwa ekumeniczna;
12.00 – Przemówienia okolicznościowe, Apel Pamięci i złożenie wieńców, wręczenie aktów mianowani, odznaczeń i wyróżnień
13.00 – Zakończenie uroczystości
Historia bitwy pod Wytycznem
Po agresji sowieckiej 17 września 1939 r., zgrupowanie KOP dowodzone przez gen. Wilhelma Orlika-Rückemanna, wycofując się na zachód i tocząc z Sowietami walki odwrotowe, po bitwie pod Szackiem stoczonej w dniach 28-30 września, przeprawiły się przez rzekę Bug i skoncentrowały w lasach pod Kosyniem. 30 września trzytysięczna Grupa KOP podjęła dalszy marsz w kierunku Lasów Parczewskich, gdzie spodziewano się połączyć z Samodzielną Grupą Operacyjną „Polesie” gen. Kleeberga. 1 października, w okolicach wsi Wytyczno, oddziały polskie zostały zaatakowane przez kompanię czołgów batalionu rozpoznawczego, posuwającego jako szpica 253 pułku strzeleckiego Armii Czerwonej.
Zgrupowanie KOP podjęło obronę, niszcząc w pierwszej fazie walki dwa sowieckie czołgi. Poszczególne bataliony przez kilka godzin powstrzymywały natarcie Sowietów, likwidując kolejne dwa czołgi, jednak wobec przeważających sił wroga, wspieranego przez artylerię i lotnictwo, gen. Orlik-Rückemann, po naradzie z oficerami, podjął decyzję o zakończeniu walki i oderwaniu się od nieprzyjaciela. Około godz. 12:00 zgrupowanie KOP wycofało się w kierunku lasów w rejonie Sosnowicy, gdzie poszczególne pododdziały, żegnane przez swoich dowódców, rozproszyły się lub z bronią w ręku próbowały dotrzeć do SGO „Polesie” gen. Kleeberga. Te, którym się to udało, wzięły udział w ostatnich walkach tej formacji – bitwie z Niemcami pod Kockiem.
Bitwa pod Wytycznem była jednym z ostatnich i największych starć z sowieckim najeźdźcą w 1939 r. Podczas walk zginęło najprawdopodobniej 93 żołnierzy polskich, a wielu zostało zamordowanych w niewoli lub zmarło wskutek ran i nieudzielenia pomocy medycznej. Po bitwie grupy pościgowe Armii Czerwonej wyłapały około 300 żołnierzy KOP, którzy zaginęli bez wieści.
Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG, udaremnili przemyt ponad 50 kg MDMA o szacunkowej wartości ponad 10 mln zł. Jeśli przemycane narkotyki trafiły by do nielegalnego obrotu, mogłyby odurzyć około miliona osób.
Ujawnione narkotyki należały do obywateli Rosji. 21 września br., kobieta i mężczyzna próbowali wyjechać z Polski, podróżując samochodem, przez drogowe przejście graniczne w Sławatyczach.
Po dokładnej kontroli pojazdu pod kątem legalności jego pochodzenia oraz z użyciem psa służbowego CERON, w skrytkach konstrukcyjnych ujawniono hermetycznie zamknięte pakunki różnej wielkości z krystaliczną substancją. W sumie w pojeździe, ujawniono ponad 50 kg MDMA o szacunkowej wartości ponad 10 mln zł. Jeśli przemycane narkotyki trafiły by do nielegalnego obrotu, mogłyby odurzyć około miliona osób, a ich wartość na czarnym rynku wzrosłaby dwukrotnie.
Podróżni, którzy zostali zatrzymani, usłyszeli już zarzuty związane z próbą przemytu narkotyków. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Lublinie, decyzją Sądu, zostali aresztowani na okres 3 miesięcy. Za popełniony czyn, grozi im kara nie mniejsza niż 3 lata pozbawienia wolności. Dalsze czynności w tej sprawie, prowadzone są pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie.
tv.wlodawa.netmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
Urząd Regulacji Energetyki pozytywnie rozpatrzył wniosek Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej we Włodawie. Wniosek został złożono w dniu 24 maja 2019 r. i URE wszczęło postępowanie administracyjne w sprawie zatwierdzenia nowych wyższych taryfy dla ciepła, ustalonych przez przedsiębiorstwo z Włodawy, które to posiada koncesję na wytwarzanie ciepła oraz na przesyłanie i dystrybucję ciepła.
Oto jak wysokie będą podwyżki?
Podział odbiorców na grupy taryfowe
Występują dwie grupy odbiorców:
A - odbiorcy pobierający ciepło bezpośrednio z sieci ciepłowniczej,
B - odbiorcy, do których ciepło dostarczane jest z grupowych węzłów cieplnych poprzez zewnętrzne instalacje odbiorcze, które stanowią własność i są eksploatowane przez przedsiębiorstwo ciepłownicze. Ciepło dostarczane jest na potrzeby centralnego ogrzewania oraz podgrzania wody użytkowej.
Do cen i stawek opłat naliczany będzie podatek od towarów i usług VAT zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali poszukiwaną w Norwegii TESLĘ o wartości 300 tys. zł.
Wczoraj w godzinach wieczornych, na terenie drogowego przejścia granicznego w Dorohusku, na kierunku wyjazdowym z Polski, przerwano podróż 33 – letniemu ob. Ukrainy.
Mężczyzna usiłował wyjechać z Polski, samochodem marki TESLA o szacunkowej wartości 300 000 zł. W czasie kontroli granicznej funkcjonariusze ustalili iż pojazd jest poszukiwany jako utracony w Norwegii.
W sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze. Od początku roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG, odzyskali już ponad 200 pojazdów pochodzących z przestępstwa o wartości ponad 9 mln zł.
I Forum Kół Gospodyń Miejskich we Włodawie to podsumowanie projektu „Piękna Lubelska” realizowanego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Wzięła w nim udział Małżonka Prezydenta, która objęła wydarzenie patronatem honorowym. – Dzisiejsze spotkanie, ale przede wszystkim aktywność wszystkich pań, dobitnie pokazują, że my kobiety nie lubimy być bierne – mówiła Agata Kornhauser-Duda.
Wyjątkowe w skali całego kraju wydarzenie zainicjowane zostało przez włodawskie gospodynie, które w swojej miejscowości nie znalazły interesujących zajęć społeczno-kulturalno-oświatowych. Postanowiły więc połączyć swoje pasje i otwartość z chęcią działania na rzecz lokalnej społeczności, zakładając Koło Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie”. – My kobiety angażujemy się w różnego rodzaju inicjatywy z trzech podstawowych powodów – wskazywała w swoim wystąpieniu Pierwsza Dama.
– Po pierwsze: lubimy ze sobą przebywać i wiemy, że możemy na siebie liczyć. Po drugie: chcemy poszerzać swoje horyzonty i jesteśmy otwarte na nowości. Wreszcie po trzecie, co uważam za ogromnie ważne: mamy w sobie potrzebę działania na rzecz dobra wspólnego – mówiła Małżonka Prezydenta.
Organizacja wspiera kobiety pragnące podniesienia swojej samooceny oraz odkrywania własnych możliwości. Jak same gospodynie wyliczają, są wśród nich emerytki, panie aktywne zawodowo, bezrobotne, singielki, mężatki, babcie i mamy, kobiety o różnych statusach społecznych i materialnych. Łączy je kobieca siła, energia, pragnienie samorealizacji, a przede wszystkim chęć kultywowania nadbużańskich tradycji i działania na rzecz innych.
Agata Kornhauser-Duda podziękowała paniom za budowanie wspólnoty, która, jak podkreśliła, jest w obecnych czasach naprawdę potrzebna. Dodała, że działalność kół gospodyń wspaniale wpływa także na budowanie więzi międzypokoleniowych poprzez wzajemne czerpanie z wiedzy i doświadczenia. „Zosie Samosie” organizują szkolenia i warsztaty, włączają się w działania wolontariackie, współpracują ze szkołami, placówkami opiekuńczymi, stowarzyszeniami oraz lokalnymi instytucjami kultury. Promują też swoją niezwykłą inicjatywę w innych polskich miastach, a dzisiejsze forum zgromadziło przedstawicielki kolejnych kół.
Głównym celem projektu „Pięknej Lubelskiej” jest promocja kół gospodyń miejskich i budowanie sieci współpracy. – Inicjatywa kół gospodyń miejskich przede wszystkim jest dowodem na to, że kobiety oprócz pracy zawodowej, obowiązków domowych i wychowywania dzieci, chcą szerzej angażować swoje siły, talenty i pasje – powiedziała Małżonka Prezydenta. – A jak doskonale wiemy, rozwój osobisty to zadanie na całe życie.
Dobrze, że dla wielu kobiet koła gospodyń miejskich tworzą przestrzeń do działalności i do samorealizacji. Myślę, że jest to bardzo dobre miejsce, żeby zdobyć nowe umiejętności, nowe kompetencje, by mieć okazję do inspirujących rozmów, a wreszcie odczuwać satysfakcję i radość ze wspólnie realizowanych przedsięwzięć. Nie mam wątpliwości, że jesteście inspiracją nie tylko dla mam, sióstr i koleżanek, ale także dla wielu panów – dodała Pierwsza Dama, życząc zebranym owocnej i trwałej współpracy.
Włodawa. Dziś byłem z wizytą na trójstyku granic: polskiej, ukraińskiej i białoruskiej. Piękne tereny i wspaniali Ludzie. Bardzo dziękuję Mieszkańcom Włodawy za życzliwe przyjęcie i ważne dla mnie rozmowy. Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam! Do zobaczenia! pic.twitter.com/zEOiJJCI2f
Spotkanie odbyło się na placu przy zabytkowym Czworoboku. Zakład Karny we Włodawie reprezentował kpt. Artur Łyszczyk, z-ca Dyrektora Zakładu Karnego we Włodawie. Przed spotkaniem z mieszkańcami Prezydent złożył wieńce na cmentarzu wojennym we Włodawie pod Pomnikiem Katyńskim oraz na grobie por. Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia” będącym jednocześnie symbolicznym miejscem pochówku ppor. Edwarda Taraszkiewicza – Żołnierzy Wyklętych.
Regularnie osadzeni pod opieką funkcjonariuszy z naszej jednostki porządkują teren cmentarza wojennego oraz groby żołnierskie. Prezydent, który był po raz pierwszy we Włodawie podkreślił również, że jest zaskoczony pięknem włodawskiej ziemi i jej walorami. Zaznaczył, że tu zaczyna się Polska i ta część naszego kraju również powinna się prężnie rozwijać.
W związku z wizytą we Włodawie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy wprowadzona zostanie czasowa zmiana organizacji ruchu na ulicy Rynek. Zmiany obowiązywać będą w dniach 17-18 września 2019 r.
Prezydent RP Andrzej Duda odwiedzi Włodawę w środę 18 września 2019 r.
Kierujący dacią stracił panowanie nad pojazdem i dachował. Dwóch nietrzeźwych uczestników zdarzenia trafiło do policyjnego aresztu, ponieważ żaden z nich nie przyznawał się do kierowania. Gdy mężczyźni wytrzeźwieją jeden z nich usłyszy zarzut kierowania w stanie nietrzeźwości. Odpowie też za popełnione wykroczenia. Policjanci apelują o rozważną i ostrożną jazdę.
Wczoraj po godz. 18:00 policjanci z Włodawy pojechali do Siedliszcza, gdzie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu marki Dacia. Na miejscu policjanci zastali znacznie uszkodzony samochód i dwóch obywateli Ukrainy – obaj byli pod wyraźnym działaniem alkoholu. Samochód, którym jechali nie miał ważnych badań technicznych i od kilku miesięcy miał zatrzymany dowód rejestracyjny. Mężczyźni nie doznali obrażeń ciała i twierdzili, że nie wiedzą, kto kierował samochodem, ale zapewniali, że żaden z nich. Po badaniu uczestników zdarzenia okazało się, że 33-latek i 28-latek mieli ponad 2 promile alkoholu. Obaj zostali zatrzymani i trafili do policyjnego aresztu.
Po wytrzeźwieniu zostaną przeprowadzone z nimi dalsze czynności procesowe. Policjanci będą ustalać, który z mężczyzn prowadził pojazd. Zgodnie z kodeksem karnym za ten czyn grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Kierujący odpowie też za popełnione wykroczenia.
Policjanci apelują o rozważną i ostrożną jazdę! Pamiętajmy, że bezpieczeństwo ma drodze zależy od bardzo wielu czynników, a nieostrożność, brak rozwagi, niedostosowanie prędkości do panujących warunków to najczęstsze przyczyny wielu tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Pamiętajmy, że tylko stosując się do przepisów ruchu drogowego oraz zachowując szczególną uwagę można uniknąć wypadków i kolizji.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej