Zakończyło się głosowanie mieszkańców na propozycje zgłoszone do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.
Zespół komisyjnie dokonał otwarcia urn, zawierających karty do głosowania. Łącznie oddanych zostało 479 głosów. W formie papierowej na kartach do głosowania oddano 221 głosów, z czego głosów ważnych 212 oraz 9 głosów nieważnych. W formie elektronicznej w głosowaniu internetowym oddano w sumie 258 głosów, z czego 226 głosów ważnych oraz 32 głosy nieważne.
Najwięcej głosów ważnych otrzymała propozycja zadania „Plac zabaw dla dzieci przy Przedszkolu Miejskim nr 1” – 305.
Kolejnym projektem pod względem ilości uzyskanych głosów jest propozycja „Kubiczne Lampiony Sztuki. Letnio-jesienna lampionowa galeria w otwartej przestrzeni publicznej” – 61.
Pozostałe propozycje otrzymały następującą ilość głosów:
Integracyjny plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych – zlokalizowany na placu przy skrzyżowaniu ulic Jasnej i Kraszewskiego – 31;
Poprawa funkcjonalności i estetyki targowiska przy ulicy Sokołowej – poprzez wykonanie lekkich zadaszonych konstrukcji wyposażonych w stanowiska handlowe. – 31;
Organizacja wykładu i pokazu ekonomicznego palenia w piecu. Zakup dwóch piecyków typu „koza” wraz z osprzętem, wyposażeniem i zapasem paliwa do przeprowadzenia serii szkoleń z techniki prawidłowego palenia przez Straż Miejską. – 10;
Zespół stwierdził, że w wyniku głosowania mieszkańcy Włodawy dokonali wyboru propozycji zadania publicznego – „Plac zabaw dla dzieci przy Przedszkolu Miejskim nr 1”.
Z jakiego okresu pochodzą najstarsze wzmianki o Włodawie? Jakie atrybuty posiada rycerz przedstawiony na herbie Włodawy? Na te i wiele innych pytań musieli odpowiedzieć uczestnicy Interaktywnego Testu Wiedzy o Włodawie zorganizowanego z okazji 485 rocznicy nadania praw miejskich Włodawie.
W poniedziałek 13 maja uczniowie włodawskich szkół podstawowych mieli okazję wykazać się wiedzą na temat naszego miasta. Każdy z 25 uczestników otrzymał urządzenie za pomocą którego udzielał odpowiedzi na pytania wyświetlane na kinowym ekranie. Dzięki oprawie muzycznej i grze świateł uczestnicy i dopingująca ich publiczność mogli poczuć się jak w teleturnieju.
Zakres tematów, których dotyczyły pytania był bardzo szeroki. Pytano m.in. na jakim obszarze leży Włodawa? Jaka była dominująca grupa etniczna we Włodawie w okresie międzywojennym? Oraz jakie wydarzenie miało miejsce w 1648 roku?
Po każdym pytaniu na ekranie prezentowano wyniki, co tylko wzmagało ducha rywalizacji. Po 21 rundach największą liczbę punktów zgromadził Adam Chorąży. Drugie miejsce zajął Franciszek Szczurek. Na podium stanął również Marcel Wawryszuk. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, natomiast zwycięzcy specjalne przygotowane statuetki.
/ź/ wlodawa.eu
loading...
tv.wlodawa.net/UMWłodawamasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
(8 maja) – Wielką szansą dla naszego powiatu jest na pewno turystyka, która to branża jest przewodnim tematem dzisiejszego IV już Włodawskiego Spotkania Biznesowego. Udało nam się na nie zaprosić przede wszystkim ludzi kompetentnych, którzy o biznesie w tej wymagającej dziedzinie działalności gospodarczej wiedzą bardzo wiele. I bardzo chętnie tą wiedzą się podzielą. Turystyka jest bowiem w dzisiejszych czasach, zwłaszcza dla idealnie do tego stworzonego powiatu włodawskiego, wielkim wyzwaniem. Niestety, często jeszcze nie w pełni wykorzystanym – mówił Andrzej Romańczuk, starosta włodawski w Małej Synagodze Muzeum, otwierając IV Włodawskie Spotkanie Biznesowe, którego organizatorem było Starostwo Powiatowe we Włodawie.
Spotkanie zgromadziło kilkudziesięciu przedsiębiorców. Tegorocznym tematem przewodnim była turystyka, która w powiecie włodawskim ma naturalne predyspozycje do rozwoju. Dlatego też wśród prelegentów jako pierwsi głos zabrali przedstawiciele portalu Nocowanie.pl. Najpierw Marek Skowron mówił o istnych elementach oferty noclegowej, później zaś jego koleżanka Kamila Miciuła przedstawiła skuteczne metody komunikacji z klientami. O produktach lokalnych i tradycyjnych jako sposobie na sukces mówił z kolei Jakub Paszkiewicz z lubelskiego urzędu marszałkowskiego. Ostatnimi prelegentami byli przedstawiciele banku i strefy ekonomicznej. Najpierw ten pierwszy – Tomasz Bembenek z Regionalnego Banku Gospodarstwa Krajowego mówił o swojej firmie jako potencjalnym partnerze w kreowaniu lokalnej przedsiębiorczości. Po nim o Polsce jako wielkiej strefie ekonomicznej mówił Janusz Miś – ekspert-koordynator Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan.
Spotkanie było również doskonałą okazją do uhonorowania przedsiębiorców. Nagrody Gospodarcze Starosty Włodawskiego otrzymali: Siedlisko Sobibór Ewa Szeloch; Gospodarstwo ekologiczne Roberta Kuryluka i Moniki Styczek-Kuryluk; Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „ENERGETYK” Spółka Jawna Franciszek Brzozowski, Józef Kędzierawski; AUTO WEST Renata i Mariusz Pastrykowie.
Gospodarstwo ekologiczne Roberta Kuryluka i Moniki Styczek-Kuryluk położone jest we wsi Holeszów w gminie Hanna w powiecie włodawskim. Gospodarstwo jest ukierunkowane na produkcję warzyw i ich przetwórstwo. Produkty gospodarstwa są sprzedawane do hurtowni i przetwórni ekologicznych oraz sklepów specjalistycznych w kraju. Część produktów trafia również do kontrahentów za granicą. Obecnie dobrze rozwija się sprzedaż bezpośrednia i współpraca z kooperatywami spożywczymi.
W środę 1 maja 2019 r. na terenie Parku Rekreacyjnego w Urszulinie przy pięknej wiosennej pogodzie odbył się już po raz kolejny pod patronatem Wójta Gminy Urszulin Tomasza Antoniuka „Piknik Rodzinny z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja.” Uroczystego otwarcia dokonał Wójt Gminy, który odniósł się do ważnych uroczystości świąt majowych, złożył wszystkim mieszkańcom życzenia, podziękował za wspólną organizację pikniku i życzył dobrej zabawy. Program artystyczny rozpoczął się odśpiewaniem hymnu narodowego, a wszyscy uczestnicy otrzymali kokardę narodową – „kotylion” będącą patriotycznym symbolem Polaków.
Podczas tegorocznej edycji pikniku można było posłuchać występu Chóru Parafialnego z Urszulina, lokalnych i gminnych zespołów ludowych oraz muzycznych umiejętności uczniów Pani Natalii Wilk i Pana Tomasza Momota. Poza tym odbywały się różnego rodzaju gry i zabawy dla dzieci przygotowane między innymi przez Poleski Park Narodowy, a także konkursy z nagrodami oraz zabawy animacyjne. Dzieci mogły także do woli korzystać z licznych atrakcji np. zjeżdżalnie, zamek z piłeczkami, ścianka wspinaczkowa, rodeo.
Nie zabrakło także waty cukrowej i popcornu. Wielu emocji dostarczyły również strażackie pokazy medyczne w wykonaniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Urszulinie. Ponadto Gminna Biblioteka Publiczna propagowała akcję czytania w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” gdzie prowadzącą była Bogusława Górska – koordynatorka kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”- Powiatu Włodawskiego. Na początku „spotkania z książką” Bogusława Górska wystąpiła na scenie i opowiedziała zgromadzonej publiczności jak ważne jest czytanie dzieciom. Następnie chętne osoby przeczytały krótkie opowiadania, a dalsze zagadki i zabawy z książką odbyły się przy namiocie biblioteki.
Oprócz tego przez cały czas trwania uroczystości paliło się ognisko, nad którym czuwała Ochotnicza Straż Pożarna w Urszulinie. Dla wszystkich uczestników były pyszne kiełbaski, które pomagały zregenerować siły na dalszą zabawę. Był to cudowny dzień spędzony w rodzinnej i przyjacielskiej atmosferze. Promujący aktywny wypoczynek oraz zapewniający mieszkańcom możliwość relaksu na świeżym powietrzu, jak również dobrego spotkania i radosnej wspólnej rodzinnej zabawy.
Organizatorem tej plenerowej uroczystości był Urząd Gminy Urszulin i Gminna Biblioteka Publiczna w Urszulinie. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizacje oraz licznie przybyłym uczestnikom. Dodatkowo Gminna Biblioteka Publiczna bardzo serdecznie dziękuje za okazałą pomoc przy pikniku Paniom: Annie Gierlińskiej i Grażynie Radko.
Wczoraj w Korolówce Osadzie odbył się etap powiatowy Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. W turnieju w różnorodnych konkurencjach rywalizowały ze sobą drużyny z Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego w Korolówce Osadzie i Zespołu Szkół Zawodowych i Technikum we Włodawie.
Konkurs składał się z kilku etapów - testów wiedzy, zadań z bezpiecznej jazdy samochodem i motorowerem oraz z udzielania pierwszej pomocy. Nad przebiegiem konkursu czuwał niezawodny sędzia Pan Jan Nieścioruk, zaś całość konkursu przebiegała pod czujnym okiem Zastępcy Dyrektora WORD w Chełmie Pana Tadeusza Łańcuckiego oraz nauczycieli i przedstawicieli instytucji i służb zaangażowanych w realizację konkursu.
Najlepsza okazała się drużyna Zespołu Szkół Zawodowych i Technikum we Włodawie, w klasyfikacji indywidualnej zwyciężył uczeń Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego w Korolówce Osadzie – Marek Baj. Teraz czeka ich rywalizacja na szczeblu wojewódzkim. Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Teatr Kontakt i Grupa baletowa Ecarte z Młodzieżowego Domu Kultury im. Oskara Kolberga we Włodawie wzięli udział 13 kwietnia w 41 edycji konkursu teatralnego Scena Młodych organizowanego przez Centrum Kultury w Lublinie.
Zaprezentowali spektakl pt.: Księżniczka na ziarnku grochu" w reżyserii Sebastiana Jakimiuka, wg scenariusza i w choreografiach Renaty Jakimiuk. Jury przyznało dla Mateusza Pielaka (aktora Teatru Kontakt) wyróżnienie specjalne za stworzenie roli komediowej wychodzącej poza wszelkie schematy.
Natomiast Sebastian Jakimiuk (nauczyciel MDK) otrzymał nagrodę reżyserską za osobowość, która sprawia, że młodzi aktorzy czerpią autentyczną radość z tworzenia teatru.
11 kwietnia Gminna Biblioteka Publiczna w Sławatyczach po raz kolejny zorganizowała akcję sprzątania nawiązującą do obchodzonego 22 kwietnia Dnia Ziemi. Jednak tegoroczne sprzątanie miało wyjątkowy przebieg, ponieważ uczestniczyli w nim przedstawiciele akcji "Operacja czysta rzeka”.
Przybył do nas redaktor naczelny czasopisma "Kraina Bugu" i pomysłodawca akcji P. Daniel Parol oraz P. Dominik Stecki - reporter.
Wspólnymi siłami uprzątnęliśmy śmieci wzdłuż drogi prowadzącej z Lisznej do Mościc Dolnych. Następnie dzięki gościnności Radnej P. Barbary Szczur spędziliśmy czas przy ognisku, które odbyło się w Mościcach Dolnych.
14 kwietnia 2019 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej został rozstrzygnięty I Wojewódzki konkurs na palmę i pisankę wielkanocną ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.
Do konkursu Gmina Włodawa przesłała dwie prace: pisankę wielkanocną – pracę zbiorową wykonaną przez dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Róży Marii Zamoyskiej w Różance oraz palmę wielkanocną, którą wykonała Karolina Horszczaruk – uczennica Szkoły Podstawowej w Żukowie.
W sumie do konkursu zgłoszonych zostało ponad 200 prac z województwa lubelskiego. Jesteśmy niezmiernie dumni z wyróżnienia, które otrzymała za swoją palmę Karolina Horszczaruk. Serdecznie gratulujemy sukcesu!
W niedzielę 14 kwietnia w kościele p. w. Matki Bożej Różańcowej w Sławatyczach odbył się konkurs na "Najładniejszą Palmę Wielkanocną". Organizatorami konkursu byli: Ks. Proboszcz Parafii Sławatycze, Wójt Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury.
Komisja konkursowa w składzie: ks. Mirosław Krupski - Proboszcz Parafii, Maria Witt – nauczyciel religii, Bolesław Szulej – dyrektor GOK-u, pod przewodnictwem ks. Dariusza Denisiuka prowadzącego rekolekcje wielkopostne dokonała oceny 22 palm i przyznała nagrody następującym osobom:
Miejsce I - Emilia Litkowska oraz harcerze z Zespołu Szkół w Sławatyczach Miejsce II – Krzysztof Kaca,Paweł Pruniewicz oraz Milena i Bernard Szustowicz Miejsce III – Jagoda Korzeniewska, Piotr Litkowski
Pozostali uczestnicy otrzymali upominki. Fundatorem nagród był Proboszcz Parafii i Wójt Gminy
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej