Wytyczno: Prezydent RP składa wieniec po Kopcem Chwały KOP /wideo/
17 września, pod pomnikiem ku chwale żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Wytycznie, z udziałem Pary Prezydenckiej odbyły się uroczystości 81. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę. Gospodarzem obchodów był Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga. W uroczystościach wzięła udział Para Prezydencka, Pan Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Duda. Policję reprezentowali: Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Tomasz Szymański oraz Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie inspektor Artur Bielecki.
Obchody rocznicy upamiętniały ofiary sowieckiej agresji z przełomu września i października 1939 roku. Miejscem uroczystości był Cmentarz Wojenny żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy pod Wytycznem stanęli do heroicznego boju przeciw wkraczającym od wschodu sowietom. Obchody rozpoczęły się o godz. 13:00 wystawieniem warty honorowej na cmentarzu przy Kopcu Chwały oraz uroczystym meldunkiem złożonym prezydentowi Andrzejowi Dudzie.
– Tu, pod Wytycznem, żołnierze Zgrupowania KOP stawili heroiczny opór oddziałom sowieckim. Mówię o tym z wielką dumą, bo nasza formacja czuje się spadkobiercą chlubnych tradycji Korpusu Ochrony Pogranicza. Świadczą o tym między innymi historyczne mundury, w których występuje dziś kompania reprezentacyjna Straży Granicznej - powiedział Komendant Główny SG gen. dyw. SG Tomasz Praga witając Parę Prezydencką i zaproszonych gości.
– Patriotycznym obowiązkiem dziś żyjących, naszym obowiązkiem, jest pamiętać o bohaterach tamtego września. Tradycja i historia są ważnym elementem budowania naszej narodowej tożsamości. – Mówiło się, że Korpus Ochrony Pogranicza był formacją elitarną.
W tamtych dniach żołnierze KOP pokazali, że jest to prawda - powiedział podczas uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda. – Dzięki ich męstwu i ich krwi tutaj przelanej, będziemy jako naród istnieli wiecznie. Dziękuję współczesnej Straży Granicznej, że pamiętacie o tamtych bohaterach.
Zobacz również:.
Historia: Początki sowieckiej okupacji w rejonie Włodawy
Region: Wspominamy leśników /wideo/
Historia: Nieśmiertelnik, poszukiwana rodzina
Po apelu poległych odmówiona została modlitwa ekumeniczna. Następnie delegacje złożyły wieńce na cmentarzu wojennym obok kopca chwały KOP. W imieniu władz samorządowych wieniec złożyli – A. Romańczuk, Romuld Pryll, Marian Kupisz, Tomasz Antoniuk i Piotr Kamela.

Uroczystość zakończył koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz defilada Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej, występującej w mundurach wzorowanych na umundurowaniu formacji granicznych II RP. W defiladzie uczestniczyła też grupa rekonstrukcyjna kawalerii KOP.
– Podczas bitwy pod Wytycznem, na przełomie września i października 1939 r., Zgrupowanie żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, dowodzone przez generała Wilhelma Orlik-Rückemanna, stawiło opór wkraczającym od wschodu oddziałom sowieckim. Bitwa ta była ostatnim akcentem obrony polskich kresów wschodnich, a zarazem ostatnim starciem regularnego Wojska Polskiego z wojskiem sowieckim.
Organizatorem obchodów rocznicy jest Straż Graniczna, a partnerem Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.
/ź/ nadbuzanski.strazgraniczna.pl,
lubelska.policja.gov.pl,
powiatwlodawski.pl
Zobacz również:
Fotorelacja z zorganizowanego w MOSiR Włodawa Dnia Kobiet
Więcej...
data publikacji: 18/09/2020
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Urszulin: Wypadku na skrzyżowaniu ulicy Szkolnej i Leśnej
W dniu 16.09.2020 r. o godz. 20:20 zostaliśmy wezwani do wypadku na skrzyżowaniu ulicy Szkolnej i Leśnej w Urszulinie, gdzie zderzyły się dwa pojazdy osobowe. Poszkodowana osoba po udzieleniu pierwszej pomocy została przewieziona przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala.
Zobacz również:.
Urszulin: Dachowanie na ulicy Szkolnej w Urszulinie
Urszulin: Kolizja na drodze krajowej nr 82 w Wytycznie
Urszulin: Strażacy ochotnicy z Urszulina ratują łabędzia z potrzasku
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu pojazdu, udzieleniu pierwszej pomocy medycznej, oświetleniu miejsca zdarzenia oraz kierowaniu ruchem. W akcji brała również udział Jednostka Ratowniczo Gaśnicza z PSP we Włodawie. Policjanci ustalają dokładne okoliczności zdarzenia.

Tekst i fot. Andrzej Jung
/ź/ osp-urszulin.cba.pl
Zobacz również:
Więcej...
data publikacji: 20/10/2017
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Włodawa: Spotkanie organizacji pozarządowych 2020
W środę 16 września w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego we Włodawie odbyło się spotkanie z przedstawicielami stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Było ono poświęcone omówieniu projektu Rocznego Programu Współpracy Gminy Miejskiej Włodawa z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2021.
– Spotykamy się dzisiaj, aby porozmawiać o współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi w przyszłym roku. Spotkania te stają się już tradycją. Dzięki nim nasza współpraca jest coraz lepsza i coraz bardziej efektywna, co widać na przestrzeni kilku ostatnich lat – mówił burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.
W dalszej części spotkania przedstawiony został projekt Rocznego Programu Współpracy Gminy Miejskiej Włodawa z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2021. Przedstawiciele stowarzyszeń mogą zgłaszać swoje uwagi do projektu do 30 września.
Zobacz również:.
Włodawa: X-lecia Centrum Wolontariatu /wideo/
Włodawa: Skarbówka szkoliła włodawskie organizacje pozarządowe
Region: Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą /wideo/
Program Współpracy Gminy Miejskiej Włodawa z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2021 – PROJEKT
Formularz zgłoszenia propozycji do projektu Programu

/ź/ wlodawa.eu
Zobacz również:
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Copyright © 2oo0-2o21 nasza.wlodawa.pl vel wlodawa.NET | Sitemap xml | Polityka prywatności
