Dziś czyli 15 maja 2021 roku został zniesiony obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką na otwartym powietrzu, ale policjanci będą nadal egzekwować wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia, aby maksymalnie ograniczyć transmisje koronawirusa
Pomimo tego, że nastąpi luzowanie obostrzeń to wiele z nich będzie dalej obowiązywać. Pamiętajmy stan epidemii nadal trwa w związku z tym policjanci stanowczo będą egzekwować obowiązujące nakazy, zakazy i ograniczenia. Apelujemy o rozsądek, odpowiedzialność i przestrzeganie wprowadzonych zaleceń, bo służą one ochronie życia i zdrowia nas wszystkich! Od soboty 15 maja złagodzeniu ulegają kolejne obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Jest to kolejny etap stopniowego odmrażania gospodarki i życia społecznego w Polsce. Mimo, że liczba zakażeń spada, wirus wciąż krąży i powoduje zgony. Dbajmy o siebie i innych.
Noszenie maseczek na świeżym powietrzu – zniesienie obowiązku o ile zachowamy odpowiedni dystans. Oczywiście dla własnego komfortu i bezpieczeństwa każdy może założyć maseczkę w dowolnym momencie. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, środkach komunikacji zbiorowej.
Transport zbiorowy - 100 procent liczby miejsc siedzących lub 50 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy zachowaniu 50 procent miejsc siedzących niezajętych).
Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu) – otwarte ogródki restauracyjne:
[wp_ad_camp_4] działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik.
Kultura – otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu: max 50 proc. Obłożenia, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.
Imprezy okolicznościowe na zewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii: limit do 25 osób, w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej).
Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu: max 25 procent publiczności.
Przypominamy, że pozostałe obostrzenia znane nam z wcześniejszych miesięcy nadal obowiązują. Policjanci stanowczo będą egzekwować wprowadzone dla bezpieczeństwa nas wszystkich przepisy. Każda osoba, która narusza obowiązujące przepisy sanitarne, może zostać ukarana mandatem w wysokości 500 zł, funkcjonariusze mogą skierować do sądu wniosek o jej ukaranie. O rażącym łamaniu przepisów mundurowi poinformują też inspektora sanitarnego, kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet 30 tys. zł. Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność. Wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia mają jeden cel-ochronę życia i zdrowia.
Rok 2020 nie był łatwy dla wielbicieli krótkich, kilkudniowych wycieczek do dużych miast, czyli tzw. city breaków. Tego rodzaju wypady popularne są między innymi wśród miłośników sztuki czy smakoszy. Jednak zamknięte z powodu pandemii COVID-19 muzea, galerie, restauracje i bary, a także obawy przed zarażeniem bądź przebywaniem na kwarantannie w obcym kraju, w znaczący sposób ograniczyły ruch turystyczny. Teraz, gdy coraz szerzej stosowane są szczepienia przeciwko tej chorobie, z nadzieją można spoglądać na kolejny sezon turystyczny. Oto kilka propozycji miejsc z niepowtarzalnym, artystycznym klimatem, które warto zobaczyć w pierwszej kolejności.
FRIEDRICHSHAIN-KREUZBERG (BERLIN)
Friedrichshain-Kreuzberg to prawdziwa mekka nie tylko niemieckich, ale także europejskich hipsterów. Alternatywny tygiel kulturowy, w którym swoje miejsce znajdują zastępy artystów. Wśród licznych muzeów i galerii z pewnością największą sławą cieszy się East Side Gallery, czyli fragment Muru Berlińskiego o długości ponad 1,3 km. Stał on się swoistą przestrzenią wystawienniczą dla ponad 100 dzieł, w tym słynnego na cały świat graffiti przedstawiającego komunistycznych dygnitarzy – Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera. Turyści odwiedzający stolicę Niemiec z pewnością powinni również zajrzeć do znajdującego się nieopodal Muzeum Żydowskiego. Oprócz wartościowej ekspozycji, to także prawdziwa perełka architektoniczna. Jeden z gmachów, zaprojektowany został przez urodzonego w Łodzi, światowej sławy architekta Daniela Libeskinda – twórcę niezliczonych budynków w różnych częściach globu, w tym warszawskiej Złotej 44.
TRASTEVERE (RZYM) Stolica Włoch to w świadomości turystów z niemal całego świata przede wszystkim Koloseum, Panteon, Forum Romanum, Zamek Świętego Anioła czy Bazylika św. Piotra i Muzea Watykańskie. To oczywiście miejsca, których będąc w Rzymie grzechem byłoby nie zobaczyć. Ale warto wiedzieć, że kolebka europejskiej kultury oferuje inne atrakcje. Trastevere, czyli Zatybrze, to niezliczone knajpki z doskonałym jedzeniem, gwarne bary serwujące w upalne dni zimne piwo i drinki oraz lokalne, nocne życie. Ciepły klimat Wiecznego Miasta sprzyja spędzaniu wieczorów na zewnątrz, nie tylko w restauracyjnych ogródkach – jednym z miejsc, gdzie niemal codziennie spotyka się alternatywna część Rzymu jest plac Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu. To świetny punkt do nawiązania nowych znajomości i poznania smaku nocnego życia oraz skosztowania włoskiego wina w niepowtarzalnym otoczeniu.
[wp_ad_camp_4] MONTMARTRE, MONTPARNASSE (PARYŻ) Paryż niezmiennie kojarzy się z elegancją, szykiem, wszelkiego rodzaju sztuką i tworzącymi ją artystami, którzy na przestrzeni ostatnich dekad zamieszkiwali różne dzielnice miasta. W XIX wieku europejska awangarda skupiała się na Montmartre – do dziś można tam poczuć ducha genialnego Vincenta van Gogha czy naszego Fryderyka Chopina. Pierwsza połowa poprzedniego stulecia to z kolei rozkwit Montparnasse. To tutaj tworzyli pionierzy kubizmu – Pablo Picasso i Georges Braque – których płótna dziś sprzedawane są światowych aukcjach za dziesiątki milionów dolarów. Interesującym miejscem, istniejącym do dziś, jest zaprojektowany przez Gustawa Eiffela budynek zwany „La Ruche”, czyli po prostu ul. Przez lata tworzyli w nim tacy twórcy jak Marc Chagall czy Mosze Kisling. Obecnie zresztą nieruchomość, mieszcząca się skądinąd w Pasażu Gdańskim, nadal skupia artystów z różnych zakątków Francji i nie tylko.
UŽUPIS (WILNO) Chcąc poczuć awangardowy klimat miasta, wcale nie trzeba wybierać się za zachodnią granicę. Znajdujące się w Wilnie Užupis (Zarzecze), nazywane niekiedy litewskim Montmartre, to artystyczna kolebka naszego północno-wschodniego sąsiada. Mieszkał tam m.in. poeta Konstanty Ildefons Gałczyński czy malarz Ferdynand Ruszczyc. Przez lata zaniedbywany kwartał miasta, położony nad Wilejką, dziś znów przeżywa rozkwit. Przechadzając się po urokliwych uliczkach, nietrudno natrafić na takie perełki architektury jak kościół św. Bartłomieja czy świetne bary i knajpki, których nie brakuje w okolicy. Na Zarzeczu znajduje się m.in. restauracja Amandus, uznawana za najlepszą w całej stolicy Litwy.
PRAGA-PÓŁNOC (WARSZAWA) Poszukując nietuzinkowych, klimatycznych miejsc, warto również zwrócić uwagę na warszawską Pragę-Północ. Ta interesująca dzielnica artystyczna, położona podobnie jak rzymskie Trastevere czy wileńskie Užupis w bezpośredniej bliskości rzeki, w ostatnim czasie nabiera nowego blasku. Zaniedbywana przez lata część ścisłego centrum miasta – tylko spacer mostem Śląsko-Dąbrowskim dzieli ją od Zamku Królewskiego i Kolumny Zygmunta – obecnie przyciąga artystów i wielbicieli sztuki nie tylko ze stolicy, ale także z całej Polski. Jednym z najciekawszych miejsc na Pradze-Północ jest Centrum Praskie Koneser. To starannie odrestaurowana przestrzeń byłej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”, w której prężnie działają liczne galerie sztuki oraz odbywają się wystawy cenionych na świecie twórców: Banksy’ego, Józefa Wilkonia czy Zdzisława Beksińskiego. W tym artystycznym zagłębiu nie brakuje też znakomitych barów i restauracji, a całości dopełnia Muzeum Polskiej Wódki. Można w nim poznać kilkusetletnią historię produkowanych nad Wisłą alkoholi, w tym znanych dziś na całym świecie marek, w przeszłości rozlewanych w Koneserze.
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia dużo zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa, mnóstwo wiosennego słońca oraz samych sukcesów!
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchodzone jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, przypadającej po 21 marca (czyli dacie kalendarzowej wiosny). To tłumaczy, dlaczego święto to jest ruchome i w każdym roku przypada w innym dniu.
Na piątkowej sesji Rady Miejskiej we Włodawie podjęta została uchwała w sprawie zgody na zawarcie aneksu do umowy użyczenia gruntu zawartej między miastem i LGD „Poleska Dolina Bugu”. Dzięki temu miasto będzie mogło skorzystać z projektu „Sieć punktów aktywnego wypoczynku i rekreacji”. Zakłada on utworzenie 31 punktów aktywnego wypoczynku. Jeden z nich powstanie właśnie przy włodawskim Okopcu.
[wp_ad_camp_4] -Budowa promenady nad Włodawką ożywiła wschodnią część miasta. Wielu mieszkańców chętnie spędza tam wolny czas. Dlatego postanowiliśmy rozwijać infrastrukturę rekreacyjną w tym miejscu. Dzięki udziałowi w projekcie Lokalnej Grupy Działania przy zbiorniku Okopiec powstanie altana z murowanym grillem. Co ważne miasto nie poniesie w związku z jej budową żadnych kosztów – mówi burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.
Powstanie altany o powierzchni do 35 metrów, uzupełni już istniejącą infrastrukturę nad zbiornikiem Okopiec. Jej budowa kosztować będzie ok. 70 000 zł. Całość tej kwoty zostanie pokryta między innymi ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Podpisanie umowy na realizację tej inwestycji planowane jest już w kwietniu. Prace zakończą się w III kwartale bieżącego roku.
Jest dużo prawdy w stwierdzeniu, że człowiek uczy się całe życie. Warto jednak mieć świadomość, że niektóre aktywności znacznie lepiej od innych wpływają na kondycję mózgu. Udowodniono, iż nauka języków obcych bez wątpienia jest jednym z najsilniejszych stymulatorów rozwoju naszego umysłu.
Korzystając z okazji, iż 17 marca w krajach anglojęzycznych, a szczególnie w Irlandii, obchodzony jest Saint Patrick’s Day, czyli Dzień Świętego Patryka ubrane na zielono przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 2 we Włodawie świętowały w irlandzkim stylu, poznając kulturę tego kraju. Zaczęło się od prezentacji multimedialnej dotyczącej Irlandii oraz od poznania symboli związanych z tym świętem.
Były też zagadki w języku angielskim. Później dzieci przeszły do zajęć praktycznych dzięki temu, że za pomocą nowoczesnych technologii mogły połączy się z panią Agnieszką Wojtaszek z Niepublicznego Przedszkola i Żłobka KARUZELA w województwie wielkopolskim, która zapoznała je z muzyką irlandzką i krokami do tańca Irish jig. Po radosnym, ale meczącym tańcu, wszyscy relaksowali się wykonując w grupach pracę plastyczną, przedstawiającą poznane symbole – koniczynkę i garnek ze złotem.
Za scenariusz imprezy i prowadzenie zajęć oraz montaż filmu odpowiedzialna była nauczycielka j. angielskiego Izabela Lewis.
Państwowa Agencja Atomistyki uruchomiła w kraju trzynaście nowych stacji systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych PMS. Jedna z nich powstała we Włodawie. Włodawa znalazła się w gronie pięciu miejscowości województwa lubelskiego, w których zamontowane zostały elementy systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Pozwala on na szybsze i dokładniejsze wykrycie potencjalnego skażenia radiacyjnego. Stacje PMS zapewniają monitorowanie poziomu promieniowania jonizującego 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
[wp_ad_camp_4] – W połowie roku odbyło się spotkanie z przedstawicielami Państwowej Agencji Atomistyki. Razem z Dyrektorem Wydziału Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Panem Andrzejem Odyńcem zaproponowaliśmy kilka lokalizacji. Zapadła decyzja że włodawska stacja PMS zostanie zlokalizowana przy ulicy Suchawskiej. Funkcjonowanie takiej stacji na terenie naszego miasta z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Włodawy i okolic – wyjaśnia burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.
Rozbudowa sieci stacji i jej zagęszczenie umożliwi Państwowej Agencji Atomistyki wcześniejsze wykrywanie zdarzeń radiacyjnych oraz dokładniejsze prognozowanie ich rozwoju. Nowe stacje, które wzmocnią krajowy system wykrywania skażeń promieniotwórczych przenoszonych drogą atmosferyczną, zostały rozlokowane na terenie województw: podlaskiego, podkarpackiego i lubelskiego. W naszym województwie nowe stacje uruchomiono we Włodawie, Chełmie, Czerniczynie, Machnowie Nowym i Wólce Dobryńskiej. Na obszarze województwa lubelskiego funkcjonuje również stacja w Lublinie. Wyniki pomiarów z wszystkich stacji systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych znaleźć można na stronie internetowej Państwowej Agencji Atomistyki.
Bardzo ciekawy artykuł z dnia 1 sierpnia 1924 roku, który ukazał się w numerze 14 Ziemi Włodawskiej. Jak sami wydawcy o sobie wówczas pisali, pismo było organem samorządowo-społecznym wydawanym na terenie powiatu włodawskiego.
Artykuł, który przytaczamy niżej dotyczy rzekomego prześladowań mniejszości mieszkającej w powiecie włodawskim. Z perspektywy czasu widzimy, że historia kołem się toczy. Z artykułu Ziemi Włodawskiej dowiadujemy się, że nie wszyscy mieszkańcy przedwojennego powiatu włodawskiego, jak to jest dziś opisywane chcieli i żyli zgodnie. Włodawska gazeta z 1924 roku opisuje przypadek prawosławnego kowal / zapewne pochodzenie rusińskie aka ukraińskie / który miał dużo pracy i w święta katolickie czyli polskie dzwonił młotem na mszę o kowadło :) To widocznie nie spodobało się Polakom, a może Żydom, ktoś i sprawę zgłosił na Policję. Kowal odwiedził policjant i jak opisuje gazeta, po rozmowie z nim odjechał dojechał do dalszych działań służbowych.
Jednak sprawa na tym się nie nie skończyła - bo oto sprawie policyjnej interwencji w kuźni pod Włodawą i na polu w Stulnie interweniował - poseł na Sejm II RP 1919-27 Stefan Makówka ukraiński działacz "Ridnej Chaty" i Sel-Rob – ukraińska rewolucyjna chłopska partia polityczna, działająca w okresie II Rzeczypospolitej.*
Z igły — widły
Poseł Makówka wniósł interpelacja sejmowa że w drugi dzień Wielkiejnocy konny oddział policji we wsi Stulno gminy Sobibór spędzał nahajem ludność prawosławna od pracy z pola, aby nie pracowała w polskie święta. O tem spędzaniu pisało również „Nasze Zytja”.
Starostwo otrzymawszy taką interpretację, zarządzi dochodzenia. I jakżeż w świetle owych dochodzi ów ucisk prawosławnej ludności przez polski rząd wygląda?
W drugi dzień Wielkiejnocy był z Włodawy wysłany służbowo policjant, który przejeżdżając obok kuźni, ujrzał w niej pracującego kowala i zapytał go, dlaczego tenże pracuje, skoro jest święto. Kowal odpowiedział, że jest prawosławnym i oświadczył, że na podwójne świętowanie brak czasu. Kowal odpowiedział, policjant pojechał i na tem się cała historia skończyła, ale ta ciekawość policjanta wystarczyła p. Makówce do wniesienia interpelacji na temat ucisku ludności prawosławnej na ziemiach Podlasia. Za cała historja nieprawdziwa, to mniejsza, ale chodzi o to, aby zagranica z interpelacji ogłoszonych dowiadywała się, jak ludność prawosławna jest w Polsce uciskaną.
Włodawska Firma Handlowo Usługowa HANDBUD złożyła najkorzystniejszą ofertę w ogłoszonym przez włodawski ratusz przetargu na rewitalizację placu wokół tzw. Czworoboku. Wielka rewitalizacja Włodawy wkracza w decydującą fazę. Miasto wybrało najkorzystniejszą ofertę na roboty budowlane obejmujące nadanie nowych funkcjonalności społecznych, gospodarczych i rekreacyjnych obszarowi rynku starego miasta we Włodawie.
- Dziękuję wszystkim firmom, które przystąpiły do przetargu. Po analizie złożonych ofert najkorzystniejsza okazała się ta złożona przez włodawską Firmę Handlowo Usługową HANDBUD. Tym samym wielka rewitalizacja Włodawy wkracza w decydującą fazę – mówi Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.
[wp_ad_camp_4] To nie pierwsza inwestycja w naszym mieście, której wykonawcą będzie FHU Handbud. Przypomnijmy, że ta właśnie firma prowadzi obecnie prace w ramach projektu „Przebudowa drogi gminnej nr 104292L – ul. Rynek wraz z infrastrukturą towarzyszącą we Włodawie”. Wybór tego samego wykonawcy do rewitalizacji pozostałej części zabytkowego centrum Włodawy z pewnością ułatwi realizację najbardziej oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji.
Jak zatem zmieni się otoczenie tzw. Czworoboku? Włodawski rynek czeka pełna metamorfoza. Zostaną mu nadane nowe funkcje społeczne, gospodarcze i rekreacyjne. Zupełnej przebudowie ulegnie ponad hektarowy obszar, gdzie powstanie nowa płyta rynku, dwie fontanny (Fontanna Trzech Kultur i tzw. Dry Plaza), kameralny amfiteatr wewnątrz Czworoboku, ponad 1600 m kw terenów zielonych z nasadzeniami drzew i krzewów oraz ławkami.
Całość zostanie dopełniona podświetleniem z projektorów. Dodatkowo zakupione zostanie kilkanaście stylowych, drewnianych straganów wystawienniczych, które wpiszą się w klimat zabytkowej zabudowy miasta i będą wykorzystywane przy organizacji festiwalów, a także festynów produktów regionalnych czy świątecznych jarmarków. Przebudowy doczekają się również ulice i chodniki okalające rynek, gdzie powstaną także nowe miejsca parkingowe.
/ź/ wlodawa.eu
tv.wlodawa.netmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej