1 września obchodziliśmy 80 - tą rocznicę napaści hitlerowskich Niemiec na Państwo Polskie. Ta data to jednocześnie początek II wojny światowej - ciemnych kart w historii polski i świata, które przyniosły ból, cierpienie i łzy.
Lokalne uroczystości
1 września 2019 r. na Cmentarzu Wojennym we Włodawie odbyły się powiatowe obchody upamiętniające 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uroczystości rozpoczęły się od hymnu państwowego i wystąpień okolicznościowych. Następnie przybyłe na uroczystości delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Niemieckiej i Sowieckiej Napaści. Zapalono znicze na grobach żołnierskich. Zakład Karny we Włodawie reprezentowali: ppłk Jacek Sankowski - Dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie wraz z pocztem sztandarowym jednostki. Mjr Krzysztof Jeleński podczas uroczystości objął dowództwo pocztów sztandarowych.
II wojna światowa trwała 6 lat (1939-1945). Działania wojenne prowadzone były w całej Europie, wschodniej i południowej Azji, w północnej Afryce, na bliskim Wschodzie oraz na morzach. Jako początek uznaje się atak wojsk niemieckich w dniu 1 września 1939 r. na placówkę Westerplatte. W nocy z 8/9 maja 1945 r. dowództwo niemieckie podpisało akt bezwarunkowej kapitulacji, co oficjalnie kończyło działania wojenne w Europie. Państwo polskie po klęsce wrześniowej znajdowało się pod okupacją i szczególnie mocno ucierpiało w wyniku prowadzonych działań zbrojnych oraz działań skierowanych w kierunku wyniszczenia ludności. W II wojnie światowej brało udział 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln żołnierzy z 61 państw. Według danych szacunkowych zginęło w niej ponad 60 mln istnień ludzkich. Konflikt zbrojny w którym zaangażowane było wiele państw był największym i najstraszniejszym z dotychczasowych konfliktów zbrojnych.
tekst: ppor. Daniel Pręciuk, źródło historyczne: wikipedia, zdjęcia: Waldemar Zakrzewski
/ź/ sw.gov.pl
tv.wlodawa.net masz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
Wczoraj w m. Urszulin doszło do wypadku w trakcie budowy metalowej hali konstrukcyjnej. Podczas wykonywania pracy na 19-letniego obywatela Ukrainy runął mur z cegły. Mężczyzna pracował przy budownictwie i wyposażeniu obór.
Wczoraj po godzinie 18:00 policjanci otrzymali zgłoszenie, że w miejscowości Urszulin podczas wykonywania pracy na 19-letniego obywatela Ukrainy runął mur z cegły. Młody mężczyzna zatrudniony był w jednej z firm zajmujących się budowaniem i wyposażeniem obór.
W wyniku zdarzenia 19-latek z obrażeniami ciała zabrany został przez LPR do lubelskiego szpitala celem udzielenia pomocy medycznej. W chwili obecnej nie jest znany stan poszkodowanego pracownika budowy. W akcji udział brała również Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza z Włodawy, Ratownicy ze Stacji Ratownictwa Medycznego, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Policja.
Wstępne ustalenia wykluczają udział osób trzecich, które mogły przyczynić się do zawalenia ściany. Prowadzone jest postępowanie, które ma na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności tego zdarzenia.
To był czas pełen świetnej muzyki i znakomitej rozrywki. Gmina Urszulin hucznie świętowała swoje dni w tym trzeci Jarmark Poleski. Już tradycją stało się, że wszystkie imprezy kulturalne w Urszulinie na długo zapadają w pamięci ich uczestników. Faktem jest, że na tych imprezach bawią się ludzie nie tylko z terenu gminy lecz również z całego powiatu. W tym roku było podobnie w te cztery dni od czwartku do niedzieli (4 – 7 lipca 2019 r.) Urszulin gościł osoby chętne dobrej zabawy i festynowych atrakcji. Było wesoło, gwarnie i ciekawie.
Pierwszy dzień zaczął się od seansu pod chmurką tak, wiec późnym wieczorem w Parku rekreacyjnym w Urszulinie zostało wyświetlone kino plenerowe. Wieczorny seans pomimo chłodu zgromadził liczne grono kinomaniaków. Widzowie na rozłożonych leżakach i kocach obejrzeli film pt. „Prawdziwe życie”.
Natomiast w piątek podczas „targu” można było posłuchać występu Szczebrzeskiej Kapeli Podwórkowej, która grała znane i lubiane piosenki ludowe. Tego samego dnia w godzinach popołudniowych rozegrano Turniej Piłkarski i nawet drobny deszczyk nie przeszkodził zawodnikom w zaciekłej rywalizacji. Pod koniec dnia niesprzyjająca deszczowa, wietrzna aura pokrzyżowała jednak plany organizatora i zaplanowany pokaz ratownictwa wodnego niestety trzeba było odłożyć. Za to wieczorem bez problemów pogodowych została wyświetlona kolejna plenerowa projekcja filmu pt. „Konopielka” w Parku rekreacyjnym w Urszulinie.
Trzeci dzień gminnego święta rozpoczął się już wczesnym rankiem od zawodów wędkarskich na dwóch akwenach wodnych w których udział brali dzieci, młodzież i dorośli. W tym dniu nie trzeba było już z niepokojem patrzeć w niebo, co prawda słońce tylko przez chwilę uśmiechnęło się do uczestników imprezy ale deszcz nas oszczędził, a to już w zupełności wystarczyło do dobrej zabawy. Sobotnie zmagania sportowe były skierowane do prawdziwych miłośników tego sportu, bo kto inny niż zapaleni wędkarze jest wstanie w wolny dzień siedzieć z wędką w dłoni.
Potem rozpoczął się kolejny etap imprezy czyli muzyczny. Na scenie pojawiły się zespoły polskiej muzyki tanecznej takie jak :„Macho, „ Energy Girls”, „Shantel” oraz „Mejk”, które rozgrzały uczestników do czerwoności i wzbudziły aplauz. Zebrana pod sceną publiczność bawiła się w rytm największych przebojów. Dalej sobotni program zakończył się plenerową dyskoteką.
Niedziela była ostatnim dniem obchodów Dni Gminy Urszulin i trzecim Jarmarkiem Poleskim. Oficjalnego otarcia i powitania uczestników Jarmarku dokonał Wójt gminy- Tomasz Antoniuk. Ten dzień był równie udany i obfitował w innego typu atrakcje. Było dużo muzyki, konkursów, gier i zabaw dla dzieci. Podczas Jarmarku była możliwość obejrzenia wystawy rękodzieła i sztuki ludowej. Wśród stoisk można było odnaleźć rzemieślnicze i artystyczne cuda niespotykane na co dzień w centrach handlowych. Oryginalne stoiska oraz degustacja specjałów regionalnych przyciągały kupujących. Dodatkowo podczas Jarmarku przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na leczenie dwuletniej Wiktorii Dyś.
Jako pierwsze na scenie pojawiły się zespoły ludowe z repertuarem popularnych piosenek, przyśpiewek oraz melodii ludowych. Później wielbiciele muzyki folkowej mogli posłuchać zespół „Bonanza” i „Horpyna”
Niedzielny wieczór należał jednak do gwiazdy tegorocznych Dni Gminy Urszulin czyli zespołu „Brathanki”. Pod sceną panował prawdziwy ścisk, wszyscy chcieli być jak najbliżej gwiazdy. Koncert wart był wysłuchania, było wyjątkowo przyjemnie, a publika szalała z zadowolenia. Punktem kulminacyjnym koncertu był pokaz pirotechniczny, który rozświetlił niebo nad Urszulinem tysiącem migocących i kolorowych światełek. Ostatnim punktem Jarmarku była trwająca do rana dyskoteka pod chmurką.
tv.wlodawa.net
masz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
Atrakcji na te cztery dni było wiele i każdy na pewno znalazł coś szczególnego dla siebie. Tegoroczna edycja Dni Gminy Urszulin była niezwykle udana. Nie byłoby to możliwe gdyby nie licznie obecni mieszkańcy naszej gminy. Wójt gminy – Tomasz Antoniuk serdecznie dziękuje wszystkim za czynny udział oraz pomoc w przygotowaniu naszego święta. Zapraszamy za rok gdzie i tym razem nie zabraknie ciekawej rozrywki . Organizatorem Dni Gminy Urszulin w tym Jarmarku Poleskiego, była Gmina Urszulin we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną oraz Klubem Sportowym „Polesie Urszulin.
Autor tekstu : Monika Kędzierska/ Autor zdjęć : Piotr Kędzierski
Do śmiertelnego wypadku doszło dziś rano na DK-82 w miejscowości Kopina. Kierujący ciągnikiem siodłowym z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu, następnie na pobocze i do rowu doprowadzając do wywrócenia się pojazdu. Kierującego pojazdem mężczyzny niestety nie udało się uratować. Droga w miejscu zdarzenia jest zablokowana, wyznaczono objazdy.
Do wypadku doszło dziś po 8. Według wstępnych ustaleń policjantów, kierujący ciągnikiem siodłowym marki Man wraz z naczepą jadąc od strony Włodawy na prostym odcinku drogi z niewyjaśnionych na chwilę obecną przyczyn zjechał na lewy pas ruchu, następnie na pobocze i do rowu doprowadzając do wywrócenia się pojazdu.
56-letni mieszkaniec pow. chełmskiego, który kierował pojazdem, pomimo akcji reanimacyjnej prowadzonej przez zespół ratownictwa medycznego zmarł. Na miejscu pracują policjanci, prokurator oraz biegły sądowy. Droga w miejscu zdarzenia jest zablokowana, wyznaczono objazdy przez miejscowości Cyców – Podgłębokie – Garbatówka – Świerszczów.
W dniu 28 czerwca 2019 r. w Lublinie odbył się I Wojewódzki Konkurs Kronik Ochotniczych Straży Pożarnych województwa lubelskiego. Naszą jednostkę reprezentowali druhna Iwona Jung, autorka kroniki zgłoszonej do konkursu, oraz druh Andrzej Jung, pasjonat historii, odpowiedzialny za gromadzenie materiałów archiwalnych.
Kronika Ochotniczej Straży Pożarnej w Urszulinie – a dokładnie jej IV tom – jako jedyna z powiatu włodawskiego brała udział w konkursie. Zanotowane są w niej wszystkie ważniejsze wydarzenia z życia straży. Dzięki temu zawsze można powrócić do minionych wydarzeń, obejrzeć fotografie, przeczytać notatki prasowe, odświeżyć ulotną ludzką pamięć.
Podczas konkursu członek komisji historycznej ZOW ZOSP RP w Lublinie Jerzy Brzozowski prowadził warsztaty dla kronikarzy. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń w zakresie dokumentowania kronikarskiej działalności. Podczas uroczystego podsumowania wręczono dyplomy z oceną.
Ponadto każdy z uczestników otrzymał czystą kronikę, która ma być zachętą do kontynuowania tradycji i zapełniania jej stron nowymi zapiskami. Dyplomy i nagrody wręczyli Przewodniczący komisji historycznej ZOW ZOSP RP w Lublinie Mirosław Walicki oraz Tadeusz Szyszko – Dyrektor Zarządu Wykonawczego. Druhowie Iwona i Andrzej Jungowie zostali wysoko ocenieni przez jury i otrzymali ocenę wzorową za prowadzenie kroniki.
W dniu 28 czerwca br. około godziny 12:30 Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Urszulin została zadysponowana do akcji gaszenia pożaru lasu w miejscowości Kołacze.
Na miejscu z ogniem walczyli strażacy z OSP Urszulin, OSP Hańsk, OSP Stary Brus oraz JRG Włodawa. Dzięki szybkiej reakcji i sprawnie przeprowadzonej akcji gaśniczej udało uniknąć się większych strat.
W dniu 25 czerwca 2019 roku na akwenie i terenie przyległym do jeziora Rotcze w miejscowości Grabniak przeprowadzono ćwiczenia doskonalące działania ratownicze jednostek ochrony przeciwpożarowej, w których brała udział jednostka OSP Urszulin.
Założeniem do ćwiczeń było, że na jeziorze Rotcze znajdują się osoby wymagająca podjęcia z wody i udzielenia im pierwszej pomocy. Zachodzi potrzeba jak najszybszego podjęcia poszkodowanych z wody i udzielania im pierwszej pomocy, przeprowadzenia działań poszukiwawczych.
Celem ćwiczeń było podniesienie poziomu i efektywności prowadzenia działań ratowniczych jak również stanu wyszkolenia jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu włodawskiego podczas prowadzenia akcji ratowniczych na akwenach wodnych. Sprawdzenie możliwości użycia specjalistycznego sprzętu, oraz doskonalenie zasad BHP.
W dniu 05.06.2019 r. na terenie powiatu włodawskiego odbyły się niezapowiedziane ćwiczenia z zakresu działań przeciwpowodziowych. Miejscem ćwiczenia było jezioro Glinki w gminie Włodawa.
Ratownicy podczas manewrów mieli przepompować znaczne ilości wody przy pomocy pomp pływających oraz pompy dużej wydajności oraz przeprowadzić ewakuację osób poszkodowanych z zalanych budynków przy pomocy łodzi.
Celem głównym ćwiczeń było sprawdzenie przygotowania sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego, mobilność specjalistycznego sprzętu, stan wyposażenia i gotowości operacyjnej do działań ratowniczych związanych z usuwaniem i ograniczaniem skutków powodzi. W ćwiczeniach z jednostki OSP Urszulin brało udział 6 strażaków.
Kierujący pojazdem marki Fiat Panda podczas manewru skrętu zjechał na przeciwległy pas ruchu. Jadący z naprzeciwka kierujący samochodem marki Audi, by uniknąć czołowego zderzenia zjechał do rowu. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi, nikt nie doznał obrażeń ciała. Policjanci apelują o rozważną i ostrożną jazdę.
Wczoraj kierujący pojazdem marki Fiat Panda, mieszkaniec gm. Urszulin skręcając w lewo zjechał na przeciwległy pas ruchu, którym poruszał się samochód marki Audi A4 kierowany przez mieszkańca gm. Włodawa z którym podróżowało 3 pasażerów.
Mieszkaniec gm. Włodawa, by uniknąć czołowego zderzenia zjechał na pobocze i wpadł do głębokiego rowu. Na szczęście nikt nie doznał obrażeń ciała. W związku ze znacznymi uszkodzeniami pojazdu policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny audi. Kierujący fiatem został ukarany mandatem.
Policjanci apelują o rozważną i ostrożną jazdę! Pamiętajmy, że tylko stosując się do przepisów ruchu drogowego oraz zachowując szczególną uwagę można uniknąć wypadków i kolizji. Wsiadając za kierownicę respektujmy znaki drogowe i kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania względem innych uczestników ruchu drogowego.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej