Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i spowodowanie kolizji drogowej odpowie 54-letnia mieszkanka Urszulina. Kobieta, mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie, wsiadła za kierownicę seata i wyjeżdżając z posesji spowodowała kolizję.
Policjanci z włodawskiej drogówki oraz strażacy ochotnicy z OSP Urszulin w sobotę zostali wezwani na ulicę Lubelską w Urszulinie, gdzie miała miejsce kolizja. Kierująca seatem nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu podczas włączania się do ruchu. Wyjeżdżając z posesji doprowadziła do zderzenia z pojazdem m-ki Ford, którym kierował mieszkaniec Włodawy. Gdy policjanci przybyli na miejsce zaczęli od legitymowania kierujących.
Zachowanie kobiety wzbudziło ich podejrzenie, że może być nietrzeźwa. Wyczuwalna była od niej woń alkoholu. Badanie alkomatem potwierdziło, że nie powinna wsiadać za kierownicę. Miała w organizmie ponad 2 promile. Drugi z kierujących był trzeźwy. Nikt z uczestników kolizji nie odniósł obrażeń. 54-latce zatrzymano uprawnienia do kierowania pojazdami.
W dniu 2 listopada o godzinie 14:30 jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Urszulina została zaalarmowana, że w Woli Wereszczyńskiej pali się dom drewniany.
Po przybyciu na miejsce zastaliśmy wszystkich mieszkańców poza budynkiem, a ogień rozprzestrzeniony był już na niemal na cały dom. Dwie osoby o własnych siłach opuściły budynek. Jedna z nich została przetransportowana do szpitala.
Akcję gaśniczą utrudniał silny wiatr. W akcji brały udział 3 zastępy straży pożarnej z Urszulina, Woli Wereszczyńskiej i Włodawy oraz zespół ratownictwa medycznego. Trwa ustalanie okoliczności pojawienia się ognia.
W dniu 4 października 2019 r. o godz. 13.00 na placu wewnętrznym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie samochodu ratowniczo – gaśniczego MAN dla KP PSP oraz samochodu Jelcz dla OSP Włodawa.
Na uroczystość przybyli: Wiceprezes Rady Ministrów RP – Jacek Sasin, Senator RP – Józef Zając, Poseł na Sejm RP – Janusz Szewczak, Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Grzegorz Alinowski, Starosta Powiatu Włodawskiego – Andrzej Romańczuk, Burmistrz Włodawy – Wiesław Muszyński, kapelan strażaków województwa lubelskiego ks. bryg. Mirosław Ładniak, kapelan strażaków powiatu włodawskiego ks. Dariusz Parafiniuk.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku przez Zastępcę Komendanta Powiatowego PSP st. kpt. Andrzeja Łosia dla Wiceprezesa Rady Ministrów Jacka Sasina, następnie nastąpił przegląd pododdziału złożonego z funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz druhów Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu włodawskiego. Komendant Powiatowy mł. bryg. Paweł Basaj przywitał przybyłych gości. Następnie dokonano poświęcenia obu pojazdów.
Uroczystego przekazania kluczyków do pojazdów dokonali Wiceprezes Rady Ministrów Jacek Sasin i Lubelski Komendant Wojewódzki st. bryg. Grzegorz Alinowski. Kluczyki do przekazywanych pojazdów otrzymali dh. Franciszek Gruszkowski prezes Ochotniczej Straży Pożarnej we Włodawie oraz mł. bryg. Paweł Basaj Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie.
Kolejnym elementem uroczystości było przekazanie promes na kwotę 5 tys. zł. w ramach zadania publicznego „Dofinansowanie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” w 2019 r. Promesy dla przedstawicieli 31 jednostek OSP z terenu powiatu włodawskiego na łączną kwotę 155 tys. zł. wręczył Wicepremier Jacek Sasin
Dotychczas użytkowany przez tutejszą komendę samochód marki Jelcz 014 został przekazany dla Ochotniczej Straży Pożarnej we Włodawie natomiast w jego miejsce do podziału bojowego wszedł nowoczesny ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy na terenowym podwoziu MAN TGM 18.320 4×4 z z zabudową wykonaną w układzie skrytek 4+4+1. Nowoczesny pojazd został wyposażony w autopompę o wydajności 3200 l/min oraz zbiornik wody o pojemności 5 000 l. i zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 500 l.
Pojazd został kompletnie wyposażony w różny sprzęt ratowniczo – gaśniczy w tym piły, agregaty, węże, zestaw hydrauliczny do ratownictwa drogowego, poduszki pneumatyczne do podnoszenia przedmiotów o wadze do 50 t., czujniki i sprzęt detekcyjny oraz wiele innych urządzeń wykorzystywanych codziennie przez strażaków. Zakup został sfinansowany ze środków unijnych w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV” realizowanego przez Komendę Wojewódzką PSP w Kielcach na podstawie upoważnienia Komendanta Głównego PSP. Samochód został skarosowany przez firmę Moto-Truck Sp. z o.o. w Kielcach.
tekst i zdjęcia mł. bryg. Waldemar Makarewicz
/ź/ strazwlodawa.pl
Czyżby starosta włodawski Andrzej Romańczuk w ferworze walki przedwyborczej popełnił faux pas? Zastanawia seria nieprzychylnych Romańczukowi komentarzy na jego profilu społecznościowym, oto dwa z nich:
1 października 2019 w Wytycznie oddadzą hołd żołnierzom KOP, którzy walczyli w bitwie pod Wytycznem.
Obchody 80. rocznicy bitwy pod Wytycznem odbędą się nie tylko na miejscu pamięci walk, lecz również w Chełmie. Uczestnicy uczczą pamięć o żołnierzach Korpusu Ochrony Pogranicza sadząc „Dąb Pamięci”, modląc się i składając wieńce.
Program:
9.00 – Zasadzenie na terenie Komendy NOSG (Chełm, Trubakowska 2) „Dębu Pamięci” ku czci zamordowanych latach 1939-1940 żołnierzy KOP: oficerów – lekarzy medycyny i weterynarii oraz podoficerów sanitarnych i weterynaryjnych;
11.00 – Rozpoczęcie uroczystości Przy Kopcu Chwały w Wytycznie;
11.20 – Msza św., modlitwa ekumeniczna;
12.00 – Przemówienia okolicznościowe, Apel Pamięci i złożenie wieńców, wręczenie aktów mianowani, odznaczeń i wyróżnień
13.00 – Zakończenie uroczystości
Historia bitwy pod Wytycznem
Po agresji sowieckiej 17 września 1939 r., zgrupowanie KOP dowodzone przez gen. Wilhelma Orlika-Rückemanna, wycofując się na zachód i tocząc z Sowietami walki odwrotowe, po bitwie pod Szackiem stoczonej w dniach 28-30 września, przeprawiły się przez rzekę Bug i skoncentrowały w lasach pod Kosyniem. 30 września trzytysięczna Grupa KOP podjęła dalszy marsz w kierunku Lasów Parczewskich, gdzie spodziewano się połączyć z Samodzielną Grupą Operacyjną „Polesie” gen. Kleeberga. 1 października, w okolicach wsi Wytyczno, oddziały polskie zostały zaatakowane przez kompanię czołgów batalionu rozpoznawczego, posuwającego jako szpica 253 pułku strzeleckiego Armii Czerwonej.
Zgrupowanie KOP podjęło obronę, niszcząc w pierwszej fazie walki dwa sowieckie czołgi. Poszczególne bataliony przez kilka godzin powstrzymywały natarcie Sowietów, likwidując kolejne dwa czołgi, jednak wobec przeważających sił wroga, wspieranego przez artylerię i lotnictwo, gen. Orlik-Rückemann, po naradzie z oficerami, podjął decyzję o zakończeniu walki i oderwaniu się od nieprzyjaciela. Około godz. 12:00 zgrupowanie KOP wycofało się w kierunku lasów w rejonie Sosnowicy, gdzie poszczególne pododdziały, żegnane przez swoich dowódców, rozproszyły się lub z bronią w ręku próbowały dotrzeć do SGO „Polesie” gen. Kleeberga. Te, którym się to udało, wzięły udział w ostatnich walkach tej formacji – bitwie z Niemcami pod Kockiem.
Bitwa pod Wytycznem była jednym z ostatnich i największych starć z sowieckim najeźdźcą w 1939 r. Podczas walk zginęło najprawdopodobniej 93 żołnierzy polskich, a wielu zostało zamordowanych w niewoli lub zmarło wskutek ran i nieudzielenia pomocy medycznej. Po bitwie grupy pościgowe Armii Czerwonej wyłapały około 300 żołnierzy KOP, którzy zaginęli bez wieści.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa mając na względzie bezpieczeństwo uczniów i pracowników w dniu 26 września 2019 r. o godzinie 11:00 w Zespole Szkół w Urszulinie przeprowadzono ćwiczenia praktyczne w zakresie sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji w budynku.
Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Podstawowym obowiązkiem wszystkich osób przebywających w budynku w przypadku powstania zagrożenia, jest współpraca oraz bezwzględne podporządkowanie się poleceniom kierującego akcją ratowniczą, który do czasu przybycia jednostek Państwowej lub Ochotniczej Straży Pożarnej musi zorganizować ewakuację ludzi i mienia.
W ewakuacji brali udział: Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, pracownicy obsługi oraz funkcjonariusze z KP PSP we Włodawie i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Urszulinie. Łącznie ewakuowano: 319 uczniów, 13 nauczycieli, 16 pracowników obsługi. Po przeprowadzonej kontroli budynku informacja o stanie ewakuacji przekazana została Dyrektorowi, który odwołał alarm.
W dniach 21 – 22 września 2019 roku w Olsztynie odbył się Finał XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Kronik. Do konkursu zgłoszono 78 kronik OSP w ilości 118 tomów. Z województwa lubelskiego zostało zgłoszonych 6 kronik. Kronika Ochotniczej Straży Pożarnej w Urszulinie – a dokładnie jej IV tom – jako jedyna z powiatu włodawskiego brała udział w konkursie. Kroniki oceniało Jury powołane przez Komisję Historyczną Zarządu Głównego ZOSP RP. Zgodnie z Regulaminem Ogólnopolskiego Konkursu Kronik przyjęte były kryteria oceny: koncepcja kroniki i zakres problematyki wynikającej z funkcji realizowanych statutowo przez OSP i poszczególne oddziały ZOSP RP; stopień powiązania działalności OSP z problematyką funkcjonowania lokalnych środowisk; poziom merytoryczny zapisów dokumentacyjnych; autentyczność, obiektywizm zapisów; poziom, forma zapisów i zakres ilustracji tekstów; poziom techniczny i estetyczny materiału ilustracyjnego.
W tegorocznej ocenie komisja zwracała szczególną uwagę na sposób i treść opisów zdarzeń, które w przyszłości będą najcenniejszym źródłem dla badaczy historii. Jury doceniło pracę druhny Iwony Jung oraz druha Andrzeja Junga, wyróżniając Kronikę Ochotniczej Straży Pożarnej w Urszulinie.
Laureaci konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi. W czasie pobytu strażacy mieli okazję zwiedzenia miejsc historycznych miasta. Odbyły się również warsztaty szkoleniowe dla kronikarzy oraz sesja p.n. przyszłość ruchu strażackiego „Strategia Związku OSP RP Florian 2050”
Zarządowi i pracownikom biura Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Lublinie składamy podziękowania za okazaną pomoc i zorganizowanie wspólnego wyjazdu na konkurs. Dzięki tej pomocy mogliśmy aktywnie uczestniczyć we wszystkich warsztatach i wykładach dotyczących historii pożarnictwa. Podnieśliśmy swoje umiejętności oraz wymieniliśmy się doświadczeniami z innymi autorami kronik.
Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Urszulinie poza stałą gotowością bojową jaką pełnią w swojej jednostce, starają się także wykazywać w pracach społecznych.
Doskonałą okazją do zaobserwowania ich wysiłku były dni 11-12.09.2019 r. Wówczas druhowie wraz z MDP Urszulin wykonali prace renowacyjne trzech krzyży, które mieszczą się przy Kościele pw. Chrystusa Miłosiernego w Urszulinie.
W piątek 06.09.2019 roku rano w Stefanowie doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego z udziałem dwóch pojazdów. Na skrzyżowaniu dróg powiatowych 33-letni kierujący mercedesem nie udzielił pierwszeństwa przejazdu kierowcy hondą.
Do zdarzenia doszło w miejscowości Stefanów, gdzie 33-letni kierujący mercedesem na skrzyżowaniu nie zastosował się do znaku STOP. W wyniku zbagatelizowania oznakowania wymusił on pierwszeństwo poruszającemu się z pierwszeństwem pojazdu pojazdowi marki honda, którym kierował 30-letni mieszkaniec Cycowa. Doszło do poważnego uszkodzenia obydwu pojazdów.
Za spowodowanie kolizji drogowej 33-latek został ukarany mandatem karnym, dodatkowo uczestnikom zdarzenia zostały zatrzymane dowody rejestracyjne. Apelujemy o zachowanie ostrożności i rozsądku za kierownicą oraz do stosowania się do pionowego i poziomego oznakowania na drodze.
W niedzielę 13 października 2019 roku odbędą się wybory parlamentarne. Kandydaci z naszego powiatu będą zabiegać o mandaty posła w okręgu numer 7 i senatora w okręgu numer 18. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już pełne listy kandydatów, ale my wybraliśmy tylko tych którzy na co dzień związanie są z Włodawą i powiatem Włodawa.
Kandydaci do Sejmu w okręgu nr 7
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej - Chełm
Liczba mandatów 12
Zasięg: część województwa lubelskiego obejmująca obszary powiatów: bialski, biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, krasnostawski, parczewski, radzyński, tomaszowski, włodawski, zamojski oraz miast na prawach powiatu: Biała Podlaska, Chełm, Zamość
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej