W dniu 31 marca br. na terenie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego im. II Warszawskiej Brygady Saperów we Włodawie zorganizowane zostały Targi Edukacji i Pracy. Organizatorami byli: Młodzieżowe Centrum Kariery OHP we Włodawie oraz Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące im. II Warszawskiej Brygady Saperów we Włodawie.
Głównym celem Targów było wsparcie młodzieży - uczniów ostatnich klas lokalnych szkół ponadpodstawowych, w planowaniu kształcenia i przyszłej kariery zawodowej. Targi były świetną okazją aby zachęcić młodzież do wstąpienia w szeregi Służby Więziennej, co funkcjonariusze ZK Włodawa zrealizowali poprzez prelekcję skierowaną do młodzieży, stoisko informacyjne naszej jednostki oraz udostępnienie pojazdu służbowego operacyjno-konwojowego. Młodzież miała również okazję aby zapoznać się ze specyfiką pracy funkcjonariuszy poprzez bezpośrednią rozmowę. Zakład Karny we Włodawie udostępnił sprzęt ochronny wykorzystywany do działań i technik interwencyjnych w Służbie Więziennej.
Młodzież, chętnie zadawała pytania związane ze służbą w jednostce oraz interesowała się szczególnie zestawem ochronnym. Oprócz naszych funkcjonariuszy obecni również na targach przedstawiciele Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości zachęcali młodzież aby swoją przyszłość związać ze Służbą Więzienną i rozpocząć studia na wybranym kierunku w uczelni.
Jeżeli ktoś z mieszkańców Włodawy jeszcze nie wie, że nasz lokalny klub Włodawianka ❤️? w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia, to może się o tym dowiedzieć za sprawą wlodawa.net - oto link do historii klubu Włodawianka Włodawa. Ale mało też kto z mieszkańców wie o niedawnym powstaniu we Włodawie nowego klubu, który podobnie jak Włodawianka pieczętuje się kolorami czerwieni i błękitu. Zakładający go kibice z Włodawy chcieli odróżnić się do weteranów miejskiej piłki jakimi są kibice Włodawianki, i których ukochanymi barami są barwy CZERWONO-NIEBIESKIE czyli jak mówi Stara Włodawa – Czerwono Niebieskie to barwy królewskie !!
Nowy klub który powstał w marcu 2023 roku w piwnicy znanego włodawskiego domu, pieczętuje się odwrotnością barw Włodawianki i nazywa się Piwniczanka, a reprezentują go kibice dla których aberacja od miejskich barw to sprawa honorowa i prestiżu. Naszej redakcji nie udało się z nimi skontaktować ponieważ, ani Prezes Skręcina jak i działacze nowo powstałego klubu unikają rozgłosu i zeszli do podziemia, pragną pozostać anonimowi. Co ciekawe, na dotacje z miejskiej kasy nie liczą, i jak sami mówią nie są łasi ta ochłapy. Już tu i ówdzie w internetach zadeklarowali, że mają zamiar utrzymać swój klub jedynie ze sprzedaży piłek nożnych w barwach swojego klubowych czyli w kolorach NIEBIESKIE - CZERWONY - NIEBIESKIE. Jednak wielu mieszkańców Włodawy którzy od dawna kibicują Włodawiance nurtuje jedno pytanie - Czy w naszym mieście jest miejsce dla dwóch klubów piłkarskich? No i jak ich teraz rozróżnić? Już wyjaśniamy dla mniej zorientowanych, barwy Piwniczanki zaczynają się od niebieskiego, a Włodawianki zawsze od koloru czerwonego.
Co gorsza w powiecie włodawskim, mamy jeszcze czwartoligowy klub - Bug Hanna z miejscowości Hanna w gmina Hanna powiat Włodawa, który też używa prawie tych samych barwa co oba włodawskie kluby, z tą różnicą że zawodnicy kluby z Hanny miedzy barwą czerwoną i niebieską mają w herbie barwę w kolorze białym coś jak flaga Francji ??. - notabene Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński już 3 lata czeka na list z Francji, więcej na temat listu z Francji w linku Jedyne co może Włodawę odróżnić w województwie od innych gmin regionu to barwa Włodawskiej Orkiestry Dętej. Ale i tu jest problem, bo legenda miejska mówi, że kiedyś na dożynkach w Cycowie włodawska orkiestra została pomylona z kapelą z Chełma. Bęben, trzeci fagot i puzon, po uroczystym pożegnaniu kapel zostały skierowane nie do włodawskiego busa, a zgodnie z heraldyczną barwą do busa który im wskazano - a może je tam wsadzono? - nie ważne - ważne, że instrumenty pojechały do Chełma, zamiast do Włodawy.
foto. fb/wdk
Więc co robić? Jak żyć?
Odpowiedź jest prosta – należy znać historię, a tym bardziej lokalną historię, wówczas nie będzie takich pomyłek i a tym bardziej pomyłek w roku 100 lecia najstarszego klubu w regionie klubu z Włodawy. - „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”
Podczas piątej już edycji powiatowych „Oscarów” (po 3-letniej przerwie spowodowanej pandemią i stanem wyjątkowym) laureatami zostali:
w kategorii Osoba – prof. Józef Fert,
w kategorii Firma – Auto-West z Włodawy,
w kategorii Instytucja – Nadleśnictwo Sobibór.
Wśród nominowanych było 11 podmiotów: po trzy w kategorii osoba i firma oraz 5 instytucji. Laureatów wyłoniła Kapituła złożona z redaktorów lokalnych gazet, samorządowców i przedsiębiorców.
Firmy: Carstar Włodawa, Dolina Bugu Mieczysława Omelczuka, Auto-West (ECPS Group).
Instytucje: Nadleśnictwo Włodawa, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włodawie, Nadleśnictwo Sobibór, Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości we Włodawie, Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy we Włodawie.
Osoby: prof. Józef Fert, trener zapasów – Robert Lenart, artysta – Roman „Igor” Korczyński.
Instytut Pamięci Narodowej przesłał do włodawskiego ratusza projekt nowego pomnika, który stanie w zabytkowym centrum miasta przy Czworoboku na miejscu starego. Poświęcony będzie gen. Franciszkowi Kleebergowi i żołnierzom SGO „Polesie”. Instytut Pamięci Narodowej na mocy zawartego z miastem Włodawa porozumienia przygotował projekt pomnika, który stanie w zabytkowym centrum Włodawy.
-Otrzymaliśmy projekt nowego pomnika, który wpisuje się wyglądem w otoczenie zabytkowego centrum miasta. Pomnik poświęcony będzie generałowi Franciszkowi Kleebergowi i żołnierzom SOG „Polesie”. Obelisk będzie również upamiętniał tzw. Rzeczpospolitą Włodawską czyli jeden z ostatnich skrawków Polski bronionej przez Wojsko Polskie przed najeźdźcami podczas wojny obronnej 1939 roku. Będzie to więc zarówno miejsce pamięci jak i atrakcja turystyczna, dzięki której mieszkańcy i turyści będą mogli bliżej poznać historię naszego miasta – mówi Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.
Nowy pomnik wzniesiony będzie na fundamencie rozebranego w ubiegłym roku pomnika. Składać się będzie z granitowego obelisku w kształcie prostopadłościanu. Z czterech stron zakończony będzie orłami Wojska Polskiego. Z przodu znajdować się będzie wizerunek gen. Franciszka Kleeberga. Z tyłu znajdzie się informacja dotycząca upamiętnienia. Całości dopełnią stalowe maszty i ławodonica. Koszt projektu i wykonania pomnika pokryje Instytut Pamięci Narodowej. Uroczyste odsłonięcie nowego obelisku planowane jest na drugą połowę września, czyli w rocznicę pobytu gen. Kleeberga na Ziemi Włodawskiej. Wcześniej stosowna uchwała będzie musiała zostać przyjęta przez Radę Miejską.
Są cztery, ich zadaniem jest ratowanie życia. Defibrylatory – bo o nich mowa pojawiły się w czterech lokalizacjach we Włodawie. Miasto zakupiło te urządzenia, by niesienie pomocy w stanach zagrożenia życia było jeszcze skuteczniejsze. Miasto Włodawa otrzymało milion złotych, który był nagrodą w konkursie na gminę z najwyższym wskaźnikiem zaszczepienia się przeciwkoCovid-19. Środki zostały przeznaczone między innymi na zakup czterech defibrylatorów. – Chcieliśmy, żeby kilka takich urządzeń pojawiło się w miejscach użyteczności publicznej. Kto wie, może w ten sposób uratujemy czyjeś życie – mówi Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński. – Zakupiliśmy również bardzo dobrze wyposażoną torbę medyczną, która jest na wyposażeniu włodawskiej Straży Miejskiej. Są to kolejne nasze zakupy sfinansowane z środków Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w ramach konkursu „Najbardziej odporna gmina”.
Defibrylatory dostępne są przez 24 godziny na dobę. Te umieszczone na zewnątrz znajdują się w specjalnych, ogrzewanych i podświetlanych kapsułach. Dzięki temu będzie możliwość ich użycia w każdych warunkach atmosferycznych oraz o każdej porze. Pierwszy z nich pojawił się we włodawskim ratuszu. Drugi w zabytkowym centrum Włodawy, który po rewitalizacji przyciąga nie tylko mieszkańców ale też wielu turystów. Dwa kolejne w pobliżu popularnych punktów handlowych. Wszystkie zostały opatrzone specjalną tablicą informacyjną. - Dziękuję Panu Januszowi Sławińskiemu za udostępnienie miejsca do montażu defibrylatorów przy sklepach na ulicy Jana Pawła II i alei Józefa Piłsudskiego. Oby te urządzenia były jak najrzadziej potrzebne – dodaje W. Muszyński
Zakupione przez miasto Włodawa defibrylatory należą do grupy AED. Są to urządzenia medyczne, które oddziałując na serce prądem o odpowiedniej energii, pomagają ratować życie w przypadku zatrzymaniu krążenia. Celem defibrylacji jest wytłumienie chaotycznych impulsów elektrycznych, które przepływają przez serce i umożliwienie mu powrotu do normalnej, regularnej pracy. Są to urządzenia automatyczne, które może być używane przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego.
Po włączeniu defibrylatora urządzenie prowadzi ratownika przez proces ratowania życia, nawet jeśli defibrylacja nie jest wskazana. Komendy głosowe i dźwiękowe krok po kroku mówią, co należy robić. W trakcie analizy EKG oraz podczas defibrylacji nie należy dotykać poszkodowanego (AED wyraźnie o tym informuje komendami głosowymi). Defibrylatory AED po zanalizowaniu pracy serca informują czy defibrylacja jest konieczna czy też nie. Jeśli pacjent nie wymaga defibrylacji, defibrylator nie wygeneruje wstrząsu. Podstawowe wyposażenie defibrylatorów AED zawiera elektrody dla dorosłych. Aby defibrylować dzieci do 8 roku życia (do 25 kg masy ciała) konieczne jest użycie elektrod pediatrycznych, które również znajdują się w zestawie. Defibrylator automatycznie rozpoznaje elektrody pediatryczne. Wszystko to sprawia, że urządzenie jest bardzo proste w użyciu. Rocznie przez nagłe zatrzymanie krążenia umiera 40 tys. Polaków. Tam, gdzie jest prowadzona sama resuscytacja, nie ma dostępu do szybkiej defibrylacji, przeżywa zazwyczaj od 6 do 12 proc. osób. Szybkie użycie defibrylatora zwiększa szanse na przeżycie aż do 75 proc.
6 stycznia 2023 r. ulicami Włodawy tradycyjnie przeszedł Orszak Trzech Króli, który upamiętnił jedną z piękniejszych opowieści w historii świata.
Tradycja Orszaku Trzech Króli
Orszak Trzech Króli na stałe wpisał się już w tradycję okresu Świąt Bożego Narodzenia. Pochód organizowany ulicami miast jest formą jasełek organizowanych corocznie w dniu 6 stycznia. W tym dniu obchodzone jest Święto Trzech Króli – Kacpra, Melchiora i Baltazara. Trasa orszaku we Włodawie rozpoczęła się z kościoła pw. św. Ludwika. Scena finałowa organizowana była w kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie. Ulicami Włodawy przeszli mieszkańcy miasta i okolic, uczestnicząc na żywo w trasie orszaku oraz scenach związanych z drogą Trzech Króli, których ostatecznym celem jest bożonarodzeniowa stajenka.
Zakład Karny we Włodawie po raz kolejny pomógł w organizacji Orszaku Trzech Króli. Dzięki inicjatywie funkcjonariuszy działu penitencjarnego Zakładu Karnego we Włodawie jedną ze scen odegrali osadzeni z włodawskiej jednostki. Skazani odegrali scenę – „walkę dobra ze złem”. Grupa została podzielona na "dobrych – aniołów" i "złych – diabłów". Jedni i drudzy nawoływali zebrany tłum na swoja stronę. Ostatecznie scena sfinalizowana została improwizacją walki aniołów i diabłów. Udział skazanych z Zakładu Karnego we Włodawie był ciekawym i pouczającym elementem w procesie resocjalizacji z wykorzystaniem tradycji związanej ze Świętem Trzech Króli.
Wręczenie zaświadczeń o wyborze, ślubowanie radnych oraz wybór prezydium – to główne punkty inauguracyjnej sesji Rady Miejskiej we Włodawie nowej kadencji. W środę 4 stycznia w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego we Włodawie odbyła się inauguracyjna sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej we Włodawie kadencji 2023-2024. Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca Rady Miejskiej we Włodawie Joanna Szczepańska. Następnie Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński oraz Rafał Iwaniuk przedstawiciel Miejskiej Komisji Wyborczej Młodzieżowej Rady Miejskiej we Włodawie wręczyli nowo wybranym radnym zaświadczenie o wyborze.
Po złożeniu ślubowania radni przystąpili do pracy. W pierwszej kolejności przeprowadzone zostały wybory Przewodniczącego. W głosowaniu tajnym na tę funkcję wybrany został Mateusz Kondraciuk. Następnie wybrano Wiceprzewodniczącego oraz Sekretarza. Zostali nim odpowiednio Anna Leszczyńska i Kacper Smuga. Młodzieżowa Rada Miejska we Włodawie liczy 11 radnych, reprezentujących włodawskie szkoły. Wybory do rady przeprowadzono jeszcze przed końce ubiegłego roku. Wystartowało w nich 18 kandydatów. Po ogłoszeniu wyników mandaty zdobyli: Borodijuk Patryk (I LO), Książek Miłosz (I LO), Łobko Szymon (II LO), Kondraciuk Mateusz (II LO), Smuga Kacper (II LO), Leszczyńska Anna (II LO), Grzywaczewski Jakub (SP2), Brejer Natalia (SP2), Winiarczyk Michał (SP2), Markiewicz Lena (SP3), Werner Wiktoria (SP3).
Celem Młodzieżowej Rady Miejskiej jest między innymi upowszechnienie idei samorządności wśród młodzieży, wspieranie aktywności, umożliwienie uczestnictwa w procesie podejmowania decyzji bezpośrednio wpływających na sposób i jakość życia, kształtowanie i utrwalanie postaw demokratycznych, obywatelskich i patriotycznych, współpraca i integracja środowisk młodzieżowych, oraz promowanie kultury dyskusji i wypowiedzi. Te cele Rada realizować będzie poprzez m.in. wyrażanie opinii w sprawach dotyczących młodych ludzi, inicjowanie działań na rzecz ich integracji i współpracy, prowadzenie działalności informacyjno-doradczej w sprawach istotnych dla nich samych, nawiązywanie współpracy z krajowymi oraz zagranicznymi organizacjami oraz uczestnictwo swoich przedstawicieli w procesie podejmowania decyzji mających bezpośredni wpływ na warunki rozwoju młodzieży.
29 grudnia 2022 w Sławatyczach odbyły się wybory „Brodacza Roku 2022”. Sławatycze to jedne miejsc w kraju, gdzie tradycja Brodaczy kończy stary roku. Konkursie uczestniczyło dziewięciu brodaczy. Każdy z Brodaczy prezentował swój misternie przyozdobiony strój kapelusz, maskę i okrycie, aby pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie artystyczne.
Komisja oceniająca w składzie: Beata Mazurek /PiS/ – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Mariusz Oleszczuk – Dyrektor ZS w Sławatyczach, Franciszek Gruszkowski – wieloletni Brodacz, wnikliwie przypatrywała się poszczególnym elementom stroju.
Po naradzie komisja postanowiła nagrodzić następujących brodaczy:
I miejsce i tytuł BRODACZA ROKU 2022 zdobył Damian Zagajski z Nr 9, II nagrodę zdobył Mateusz Jaszczuk z Nr 2, III miejsce zdobył Arnold Sołoduszkiewicz z Nr 3.
Przyznano również 6 wyróżnień:
Wyróżnienie nr 1 – Szymon Kańczucki nr 1 Wyróżnienie nr 2 – Tomasz Buraczyński nr 4 Wyróżnienie nr 3 – Michał Lewczuk nr 6 Wyróżnienie nr 4 – Kacper Onieszczuk nr 7 Wyróżnienie nr 5 – Przemysław Lewandowicz nr 8 Wyróżnienie nr 6 – Mateusz Zagajski nr 5
Komisja poza konkursem przyznała dodatkowe 3 wyróżnienia:
Wyróżnienie nr 7 – Krzysztof Romańczuk „Żydek Nr 1” Wyróżnienie nr 8 – Dominik Osic„Żydek Nr 1” Wyróżnienie nr 9 – Lucyna Gierlińska „BABKA”
Dodatkowo zgromadzona publiczność mogła posłuchać recitalu kolęd i pastorałek w wykonaniu: Izabeli Jaszczuk, Elżbiety Gruszkowskiej oraz Janusza Pruniewicza. Organizatorem konkursu byli Gmina Sławatycze oraz Gminny Ośrodek Kultury. Współorganizatorami imprezy byli: Zespół Szkół i Gminna Biblioteka Publiczna w Sławatyczach.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej