Uroczystości odbyły się z uwagi na rangę i znaczenie Święta Narodowego 3 maja, w kolejną rocznicę uchwalonej w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy rządowej spisanej – konstytucji. Ustawa zasadnicza stała się dokumentem tworzącym tożsamość polskiego, suwerennego narodu. Konstytucja regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli oraz przekształciła państwo w monarchię konstytucyjną. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele pw. św. Ludwika.
Właściwe uroczystości odbyły się w zabytkowej części Włodawy, na włodawskim Rynku, gdzie pod pomnikiem upamiętniającym Rzeczpospolitą Włodawską odbyły się wystąpienia okolicznościowe, Apel Pamięci. Następnie delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem. Zakład Karny we Włodawie reprezentował ppłk Marek Kudyk – Dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie.
W uroczystościach wziął udział Poczet Sztandarowy włodawskiej jednostki. Mjr Służby Więziennej w stanie spoczynku Krzysztof Jeleński podczas uroczystości objął dowództwo pocztów sztandarowych. W obchodach uczestniczyli żołnierze 19. Chełmskiego Dywizjonu Artylerii Samobieżnej.
Włodawscy policjanci zakończyli poszukiwania zaginionej 73-latki z gminy Urszulin. Kobieta pod koniec lutego ubiegłego roku wyszła z domu i od tamtej pory nie nawiązała z nikim kontaktu. Policjanci prowadzili działania poszukiwawcze za zaginioną wspólnie z innymi służbami i przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Na początku stycznia tego roku na skraju lasu w gminie Urszulin ujawniono szczątki ludzkie, które zostały zabezpieczone do dalszych badań. Prowadzone czynności identyfikacyjne potwierdziły, że należały do osoby zaginionej.
Coraz dłuższe dni zachęcają do uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Do osiągnięcia pełni szczęścia przydadzą się jeszcze spotkania ze znajomymi, radosna biesiada i życzliwa atmosfera. Wszystko to, a nawet więcej znajdziemy już 7 czerwca 2025 r. podczas imprezy „Jagiełło” VIII Półmaraton Chełmski. Organizatorzy proponują do wyboru trzy konkurencje: półmaraton, pięciokilometrowy bieg oraz pięciokilometrowy marsz Nordic Walking. Trasy planowane są na terenach Miasta i Gminy Chełm zahaczając o takie atrakcje turystyczne jak Zalew Żółtańce czy Plac Łuczkowskiego. Start i meta zagoszczą w Browarze Jagiełło w Pokrówce. Na imprezie nie może zabraknąć żadnego miłośnika dobrej zabawy! Zapisy drogą internetową pozostają otwarte do 16 maja, a do końca kwietnia obowiązuje niższa opłata wpisowa.
Wydarzenie jest drugim spotkaniem realizowanym w podobnej formule po reaktywacji cyklu w 2024 roku. Po dobrym przyjęciu zeszłorocznych atrakcji przez biegaczy i kibiców, po niewielkich korektach pojawią się one ponownie. W organizację imprezy zaangażowani są członkowie nieformalnej grupy Chełm Biega, Chełmskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, lokalni sponsorzy oraz Służby i Samorządy. Wydarzenie wyróżnia się względnie kameralnym charakterem w porównaniu do biegów masowych, co pozwala na odprężenie i celebrację chwil w gronie znajomych. Lokalizacja Browaru w niewielkiej odległości od Zalewu, boiska piłkarskiego i drzewostanu daje możliwość łatwego wyboru miejsca spędzania czasu z bliskimi. Same biegi i marsz będą odbywać się po nawierzchniach utwardzonych, co jest ukłonem w stronę uczestników, którym mniej odpowiadały piaszczyste i błotniste trasy marcowego biegu Hardcorowa Kumowa.
Czerwcowe spotkanie nie jest powiązane z upamiętnieniem jakiejś szczególnej rocznicy lub sprawy, a jest wyrazem potrzeb uczestników, co sprzyja luźnej i swobodnej atmosferze. Mile widziani są na nim wszyscy, którym uprawianie sportu sprawia przyjemność, zarówno ci z dużym doświadczeniem, jak i stawiający dopiero swoje pierwsze kroki. Być może tutejszy medal z półmaratonu lub 5-tki Browarnika (bo tak nazywa się bieg na dystansie pięciu kilometrów) albo podium w marszu Nordic Walking będzie dla kogoś pierwszym w karierze. Po zakończonych zmaganiach sportowych impreza będzie kontynuowana w formie spotkania towarzyskiego.
Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym wlodawa.net
W czwartek w Szkole Podstawowej Nr 3 we Włodawie odbył się powiatowy etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Łącznie 7 drużyn ze szkół podstawowych rywalizowało w II grupach wiekowych. Młodzież zmagała się w 4 konkurencjach: test wiedzy, pierwsza pomoc przedmedyczna, jazda rowerem po miasteczku ruchu drogowego oraz po torze przeszkód.
Po zmaganiach młodzieży w grupie I najlepsi okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaplonosach, zawodnik drużyny – Juliusz Majewski okazał się bezkonkurencyjny w klasyfikacji indywidualnej. II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa Nr 2 we Włodawie. W grupie II zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 2 we Włodawie. Jednak w klasyfikacji indywidualnej najlepszy okazał się zawodnik drużyny gospodarzy – Maciej Pawlik.
Na uroczystym podsumowaniu Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 we Włodawie wspólnie z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego włodawskiej komendy i przedstawicielem Starostwa Powiatowego we Włodawie wręczyli nagrody drużynom ufundowane przez sponsorów.
W sobotę włodawscy policjanci interweniowali po zgłoszeniu, że 20-latek pod działaniem alkoholu wszczyna awantury, podczas których wyzywa swoją rodzinę. Policjanci po podjęciu czynności ustalili, że sprawca przemocy domowej znęca się psychicznie i fizycznie nad swoją rodziną, kieruje także wobec nich groźby karalne. Policjanci w wyniku podjętych czynności zatrzymali 20-letniego mieszkańca gminy Stary Brus, który w momencie interwencji wyszedł z domu.
Mężczyzna został umieszczony w policyjnym areszcie. Usłyszał zarzuty znęcania się psychicznego i fizycznego nad swoją rodziną oraz zarzut uszkodzenia ciała. Mężczyzna jest podejrzany o to, że będąc pod działaniem alkoholu wszczynał awantury, wyzywał pokrzywdzone, popychał szarpał, kopał i rzucał w ich kierunku różnymi przedmiotami. Właśnie w dniu podjęcia interwencji przez Policję miał rzucić w jedną ze swoich sióstr krzesłem. Włodawski sąd na wniosek Policji i Prokuratury zastosował wobec mężczyzny tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Zgodnie z Kodeksem Karnym za przestępstwo znęcania się grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia dużo zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa, mnóstwo wiosennego słońca oraz samych sukcesów!
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchodzone jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, przypadającej po 21 marca (czyli dacie kalendarzowej wiosny). To tłumaczy, dlaczego święto to jest ruchome i w każdym roku przypada w innym dniu.
9 kwietnia br., podczas prowadzonego patrolu granicznego funkcjonariusze z Placówki SG w Woli Uhruskiej, ujawnili na terenie powiatu chełmskiego, balon z podczepionym ładunkiem wyrobów tytoniowych. W pakunku znajdowało się 30 000 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy o szacunkowej wartości ponad 26 tys. zł. Do sprawy zatrzymano jednego ob. RP, mieszkańca woj. lubelskiego, wobec którego przeprowadzono niezbędne czynności procesowe, po których został on zwolniony do miejsca zamieszkania. Zdarzenie zostało objęte postępowaniem przygotowawczym prowadzonym przez funkcjonariuszy z Placówki SG w Woli Uhruskiej.
Skuteczna ochrona granicy państwowej sprawia, iż przemytnicy towarów akcyzowych wciąż szukają nowych metod, aby przerzucić nielegalny towar przez granicę. Tym razem amatorzy łatwego zarobku wykorzystali do swoich celów wiatr wiejący ze wschodu w kierunku Polski. Do przemytu został użyty balon meteorologiczny z podczepionym ładunkiem papierosów. Po nielegalnym przekroczeniu granicy drogą powietrzną, odnajdywany on jest przez osoby trudniące się przemytem, dzięki lokalizacji GPS oraz na podstawie siły i kierunku wiatru.
Około godziny 6:20 doszło do zderzenia 2 samochodów osobowych w miejscowości Dominiczyn na drodze krajowej nr 82. Wstępne ustalenia wskazują, że kierujący VW Golfem 27-letni mieszkaniec Włodawy, z nieustalonych na chwilę obecną przyczyn zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się z pojazdem Rover. Pojazdem podróżowało 2 mężczyzn: 61-letni kierujący i pasażer, obydwaj mieszkańcy Włodawy. W wyniku zderzenia wszyscy uczestnicy trafili do szpitala z obrażeniami ciała.
Wczoraj po godzinie 16:00 doszło do poważnie wyglądającej kolizji na drodze krajowej K82 w miejscowości Kołacze. Policjanci ustalili, że kierująca Audi 41-latka z gminy Stary Brus podróżująca z dzieckiem straciła panowanie nad pojazdem, "złapała" pobocze i "dachując" wjechała do rowu. Na szczęście ani kobiecie ani dziecku nic poważnego się nie stało. Obydwoje mieli zapięte pasy bezpieczeństwa. Jako wstępną przyczynę zdarzenia ustalono niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej