W ramach obchodów 80. rocznicy zagłady włodawskiej społeczności żydowskiej Stowarzyszenie Bramy Pamięci Włodawa – Sobibór przygotowało seminarium naukowe „Getto we Włodawie – historia i edukacja” i dwa spacery historyczne – szlakiem kultury żydowskiej we Włodawie, jak i podsumowanie projektu w listopadzie bieżącego roku w Muzeum Zespole Synagogalnym.
Historia: Włodawskie ofiary holokaustu narodowości polskiej /wideo/
Historia: Początki sowieckiej okupacji w rejonie Włodawy
Historia: Przyczynek do powstania gett żydowskich na terenie Generalnej Guberni /wideo/
Seminarium „Getto we Włodawie – historia i edukacja” oraz dwa spacery historyczne szlakiem kultury żydowskiej we Włodawie dopełniły uroczystości 80. rocznicy likwidacji włodawskiego getta. Mam nadzieję, że te przedsięwzięcia zaistniały w świadomości młodych ludzi, ponieważ wiedza o żydowskiej przeszłości Włodawy, jak i zagładzie jest znikoma. Brakuje im wiedzy i informacji, żeby włączyć mniejszość żydowską do grupy obywatelskiej, brakuje wiedzy o podstawowych faktach.
Działania projektowe przyczyniły się do zmiany postaw młodzieży i mieszkańców Włodawy. Niezwykle ważnym aspektem projektu było ukazanie dziejów i kultury żydowskiej. Seminarium i spacery historyczne włączyły włodawian, młodzież i turystów, którzy „dopowiedzieli” zapomniane dzieje społeczności żydowskiej we Włodawie w ramach dialogu międzypokoleniowego.
W działania projektowe zaangażowanych było 150 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych;
30 emerytów z Klubu „Złota Jesień”;
60 osób zwiedzających i zainteresowanych turystyką historyczną, historycy włodawscy i członkowie Stowarzyszenia Bramy Pamięci Włodawa – Sobibór.
– Co ciekawe w ramach obchodów 80. rocznicy likwidacji getta włodawskiego zainicjowaliśmy wolontariat edukacyjny. Zaproponowaliśmy młodzieży z najwyższych klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych formy samoedukacji poprzez pozyskanie relacji, fotografii od mieszkańców Włodawy i okolic na temat ich żydowskich sąsiadów, ich historii, zwyczajów, obrzędów, tradycji – dodaje M. Czuj.
/ź/ powiatwlodawski.pl
Komentarz redakcji: A kiedy będą zbierane relacje na temat Włodawy i mieszkańców Włodawy innych narodowości niż tylko żydowska? Może coś więcej dowiemy się o kolaboracji włodawskich Żydów z okupantem sowieckim jak i okupantem niemieckim, przeciwko mieszkańcom Włodawy narodowości polskiej - bo jak na razie jest to temat taboo
Bardzo ciekawe informacje, ale to bardzo - główne informacje dotyczące niemieckiej ekonomii zagłady znajdują się około 39 minuty audycji - KChT red. Piotr Wrońskiego
tv.wlodawa.net
masz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤