W sobotę wieczorem w miejscowości Szuminka policjanci Zespołu Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli kierowcę audi, który jechał w terenie zabudowanym z prędkością 112 km/h. 45-letni mieszkaniec Warszawy złamał przepisy dotyczące dozwolonej prędkości, która w obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h. Za przekroczenie prędkości o 62 km/h policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy i ukarali wysokim mandatem oraz 14 punktami karnymi.
Przypominamy! Kierujący, który przekroczy prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, musi liczyć się z konsekwencjami utraty prawo jazdy na 3 miesiące. Jeżeli taka osoba w dalszym ciągu będzie prowadzić pojazd to 3 miesięczny okres zostanie przedłużony do 6 miesięcy. Jeśli kierowca pomimo tego wsiądzie za kierownicę starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania. Aby je odzyskać trzeba będzie spełnić wszystkie wymagania stawiane osobom, które po raz pierwszy ubiegają się o prawo jazdy.
W czwartek, 29 lutego, miejscowość Włodawa stała się miejscem intensywnego protestu rolników, którzy wyrazili swoje obawy związane z sytuacją polskiego rolnictwa. Ponad setka maszyn rolniczych zablokowała przez kilka godzin drogę wojewódzką nr 812 na ul. Korolowskiej, demonstrując jedność i determinację w obliczu ważnych kwestii dotykających ich społeczność.
Rolnicy w całej Polsce jednoczą się w obronie polskiego rolnika przed napływem ukraińskich produktów, podnosząc kwestie związane z kosztami unijnego "Zielonego Ładu" oraz uciążliwą biurokracją, której doświadczają. W dniu 29 lutego br. rozpoczął się protest, który przyciągnął uwagę i poparcie środowisk rolniczych.
Uczestnicy zgromadzenia postanowili wyrazić swoje niezadowolenie, blokując możliwość przejazdu na drodze krajowej nr 82 w kierunku na Lublin oraz drodze wojewódzkiej nr 812 relacji Wisznice - Chełm. Zablokowane zostało również skrzyżowanie ulic DW812 z ulicą Żołnierzy Win we Włodawie.
Było też kilku lokalnych polityków jeden z Lewicy, a drugi z PSL którzy postanowili polansować się przy okazji Protestu Rolników. Obaj są aktywnymi działaczami partii, które obecnie w koalicji tworzą trzeci rząd Donalda Tuska.
W sobotę po południu w Uhrusku w gminie Wola Uhruska doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego. Kierujący samochodem Volkswagen na łuku zjechał z drogi i uderzył w ogrodzenie cmentarza niszcząc około 50 metrów przęseł. Uszkodził również cztery nagrobki.
Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 54- latek z gminy Sławatycze nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. Mężczyzna wyjechał samochodem do drogi i wezwał na miejsce lawetę. 54-latek nie wpadł na pomysł poinformowania służb o zdarzeniu. Na szczęście zawiadomił nas o tym świadek. Kierowcy nic się nie stało. Badanie alkomatem wykazało, że był trzeźwy. Za spowodowanie zdarzenia odpowie po przeprowadzonych czynnościach wyjaśniających.
Stan wody w Bugu we Włodawie prezentuje się następująco: – Aktualny stan wody: 315 cm (07.02.2024 r.) – Stan ostrzegawczy na Bugu wynosi 300 cm – Stan alarmowy na Bugu 390 cm
W ostatnich dniach ze względu na przekroczony stan ostrzegawczy na rzece Bug dokonano sprawdzenia linii brzegowej oraz wałów przeciwpowodziowych rzeki Bug na całej długości powiatu włodawskiego. W związku z zaistniałą sytuacją strażacy utrzymują w gotowości sprzęt ratowniczy i logistyczny. Podczas obserwacji stwierdzono nieznaczne zalania łąk i terenów w pobliżu linii brzegowej rzeki Bug.
W dniu 22 stycznia 2024 r., w 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, we Włodawie oddano hołd powstańcom, którzy polegli w jednym z największych polskich zrywów niepodległościowych.
Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 r., tj. 161 lat temu, przeciwko Rosji. Było największym polskim zrywem niepodległościowym. Trwało do jesieni 1864 r. i zgodnie z opinią historyczną w trakcie jego trwania doszło do około 1200 starć zbrojnych. W walce po stronie polskiej wzięło udział ok. 200 tys. osób. Powstanie zakończyło się klęską, następstwem były liczne represje i zsyłki. W trakcie powstania na ziemi lubelskiej w dniu 8 sierpnia 1863 r. doszło do ważnej i największej bitwy w tym rejonie, pod Żyrzynem. Starcie zakończyło się zwycięstwem wojsk polskich.
W lokalnych uroczystościach wziął udział por. Paweł Łukaszewicz – kierownik działu ewidencji Zakładu Karnego we Włodawie. Modlitwą, odśpiewaniem hymnu oraz wspomnieniem historycznymi przywołano ważne dla Polski wydarzenia tamtych lat. Dla upamiętnienia tej ważnej dla Ojczyzny daty, pod pomnikiem i mogiłą powstańców poległych w bitwie pod Adamkami zapalono znicze. Do bitwy pod Adamkami doszło w dniu 7 marca 1863 r., kiedy to oddział polskich powstańców po dzielnej walce został zmuszony do wycofania się w okolice Luty. Powstańców aresztowanych przez władze carskie spotkały najwyższe kary – wyroki śmierci, więzienia i zesłania na Syberię. Lokalne obchody kolejnej rocznicy wybuchu powstania styczniowego zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie „Rodzina Katyńska Włodawa”.
/ź/ sw.gov.pl
tv.wlodawa.netmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
17 stycznia 2024 r. w Komendzie Powiatowej PSP we Włodawie odbył się uroczysty apel z okazji ślubowania, które złożyli strażacy przyjęci do służby przygotowawczej w Państwowej Straży Pożarnej.
Ślubowanie złożyli:
– str. Jakub Kubera
– str. Paweł Ruta
Ślubowanie przyjął Komendant Powiatowy PSP we Włodawie bryg. Robert Barszczewski w obecności Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP bryg. Waldemara Makarewicza, funkcjonariuszy i pracowników Komendy.
Przed przystąpieniem do służby każdy strażak Państwowej Straży Pożarnej ma obowiązek złożenia ślubowania. Jest to bardzo uroczysty moment w życiu zawodowym, postrzegany jako coś podniosłego, stanowi symbol pełnego włączenia do cieszącej się społecznym uznaniem służby i wzmacnia świadomość własnej tożsamości zawodowej.
Podejmując służbę w Państwowej Straży Pożarnej, strażak składa ślubowanie według następującej roty:
Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej oraz wykonywać polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnicy państwowej i służbowej, a także honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej.
Nowo przyjętym strażakom życzymy zdrowia, wytrwałości oraz realizowania się w służbie. Niech satysfakcja z dokonanego wyboru drogi życiowej i zawodowej w przyszłości przyniesie Wam dumę z faktu niesienia pomocy potrzebującym jak również z bycia strażakiem.
W ramach obchodów 80. rocznicy zagłady włodawskiej społeczności żydowskiej Stowarzyszenie Bramy Pamięci Włodawa – Sobibór przygotowało seminarium naukowe „Getto we Włodawie – historia i edukacja” i dwa spacery historyczne – szlakiem kultury żydowskiej we Włodawie, jak i podsumowanie projektu w listopadzie bieżącego roku w Muzeum Zespole Synagogalnym.
Seminarium „Getto we Włodawie – historia i edukacja” oraz dwa spacery historyczne szlakiem kultury żydowskiej we Włodawie dopełniły uroczystości 80. rocznicy likwidacji włodawskiego getta. Mam nadzieję, że te przedsięwzięcia zaistniały w świadomości młodych ludzi, ponieważ wiedza o żydowskiej przeszłości Włodawy, jak i zagładzie jest znikoma. Brakuje im wiedzy i informacji, żeby włączyć mniejszość żydowską do grupy obywatelskiej, brakuje wiedzy o podstawowych faktach.
Działania projektowe przyczyniły się do zmiany postaw młodzieży i mieszkańców Włodawy. Niezwykle ważnym aspektem projektu było ukazanie dziejów i kultury żydowskiej. Seminarium i spacery historyczne włączyły włodawian, młodzież i turystów, którzy „dopowiedzieli” zapomniane dzieje społeczności żydowskiej we Włodawie w ramach dialogu międzypokoleniowego.
W działania projektowe zaangażowanych było 150 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych;
30 emerytów z Klubu „Złota Jesień”;
60 osób zwiedzających i zainteresowanych turystyką historyczną, historycy włodawscy i członkowie Stowarzyszenia Bramy Pamięci Włodawa – Sobibór.
– Co ciekawe w ramach obchodów 80. rocznicy likwidacji getta włodawskiego zainicjowaliśmy wolontariat edukacyjny. Zaproponowaliśmy młodzieży z najwyższych klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych formy samoedukacji poprzez pozyskanie relacji, fotografii od mieszkańców Włodawy i okolic na temat ich żydowskich sąsiadów, ich historii, zwyczajów, obrzędów, tradycji – dodaje M. Czuj.
/ź/ powiatwlodawski.pl
Komentarz redakcji: A kiedy będą zbierane relacje na temat Włodawy i mieszkańców Włodawy innych narodowości niż tylko żydowska? Może coś więcej dowiemy się o kolaboracji włodawskich Żydów z okupantem sowieckim jak i okupantem niemieckim, przeciwko mieszkańcom Włodawy narodowości polskiej - bo jak na razie jest to temat taboo
Bardzo ciekawe informacje, ale to bardzo - główne informacje dotyczące niemieckiej ekonomii zagłady znajdują się około 39 minuty audycji - KChT red. Piotr Wrońskiego
W środę, po godzinie 19:00 dyżurny włodawskiej komendy otrzymał zgłoszenie o nietrzeźwym kierującym poruszjącym się toyotą po Holeszowie w gminie Hanna. Policjanci podczas patrolu wsi zauważyli wskazywany pojazd, który na ich widok skręcił w boczną uliczkę i się zatrzymał. Funkcjonariusze zatrzymali się za pojazdem, włączając sygnały świetlne i dźwiękowe nakazujące pozostanie w miejscu. Kiedy policjant zbliżył się do auta, kierowca gwałtownie odjechał. Policjanci natychmiast ruszyli w pościg za kierowcą. Po około 2 kilometrach kierujący zjechał z drogi na pole, gdzie próbował kontynuować ucieczkę.
Kiedy jego rozwiązanie okazało się mało skuteczne zamknął się w aucie. Policjanci szybko przekonali go do wyjścia. Za kierowcą toyoty znajdował się 37-letni mężczyzna, od którego była wyczuwalna woń alkoholu. Po zbadaniu stanu trzeźwości, okazało się, że mieszkaniec gminy Hanna ma w organizmie blisko 2,5 promila alkoholu. Jakby tego było mało, kiedy funkcjonariusze sprawdzili go w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna ma dożywotni zakaz kierowania pojazdami.
Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu, a jego pojazd został zabezpieczony na strzeżonym parkingu. Skrajnie nieodpowiedzialny 37-latek odpowie teraz za niezatrzymanie się do kontroli drogowej – za to przestępstwo grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Poza tym odpowie za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości oraz wbrew orzeczonemu dożywotniemu zakazowi sądowemu.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej