Dzisiaj około godziny 3 dyżurny włodawskiej komendy otrzymał informację o zdarzeniu drogowym na drodze wojewódzkiej numer 812 w pobliżu Włodawy. Policjanci na miejscu wstępnie ustalili, że 37-letni obywatel Ukrainy kierujący peugeotem zjechał na przeciwległy pas ruchu, a następnie uderzył w betonowy przepust.
[wp_ad_camp_4] Mężczyzna z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala. Została od niego pobrana krew do dalszych badań. 37-latek prawdopodobnie zasnął za kierownicą ze zmęczenia.
Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Włodawy nie dopuścili do przemytu papierosów o wartości prawie 70 tys. zł. Na miejscu zatrzymano również dwie osoby uczestniczące w przemycie nielegalnego towaru z Ukrainy do Polski.
[wp_ad_camp_4]
Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu, kiedy to funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki we Włodawie, prowadząc obserwację granicy państwowej, dostrzegli dwie osoby poruszające się w pobliżu rzeki granicznej Bug. Wysłany na miejsce patrol SG, ujawnił i zabezpieczył w zabudowaniach położonych blisko granicy państwowej, wyroby tytoniowe bez polskich znaków akcyzy. Papierosy spakowane w pakiety i owinięte folią w ilości prawie 90 tys. szt., zostały przemycone z Ukrainy do Polski, przez rzekę graniczną Bug i czekały na wywiezienie ich w głąb kraju.
W toku podjętych działań, na miejscu zatrzymano dwóch mężczyzn, obywateli Polski w wieku 44 i 22 lat, którzy jak się okazało, mieli odebrać i wywieźć przemycone wcześniej papierosy. Wartość przemyconego towaru oszacowano wstępnie na kwotę blisko 67 tys. zł. W sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze, zatrzymani mężczyźni odpowiedzą za przestępstwo skarbowe, które zagrożone jest karą grzywny.Od początku roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG ujawnili i zabezpieczyli nielegalne wyroby akcyzowe o wartości prawie 4 mln zł.
Jak przekonali się funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, kreatywność osób dokonujących przemytu papierosów nie zna granic. Tym razem mundurowi, zatrzymali na gorącym uczynku przemytników, którzy motocyklami odwozili od granicy państwowej przemycone wcześniej papierosy.
14 maja br., funkcjonariusze z Placówki SG w Dorohusku, podczas działań prowadzonych w pobliżu granicy państwowej, zatrzymali przemytników, którzy użyli do transportu nielegalnego towaru specjalnie przystosowane do tego celu terenowe motocykle. Mężczyźni odwozili w ten sposób od rzeki granicznej Bug papierosy, które były wcześniej przemycone z Ukrainy do Polski. W wyniku podjętych czynności na miejscu zatrzymano czterech obywateli Polski, mieszkańców regionu. Funkcjonariusze Straży Granicznej podczas zatrzymania, zabezpieczyli również „przemytnicze motocykle”, radiotelefony oraz sprzęt, który był wykorzystywany do obserwacji granicy państwowej.
Okazało się, iż ten nietypowy sposób przemytu był jednak mało szczęśliwy dla samych „innowatorów”, którzy zostali zatrzymani wraz z przewożonym towarem o szacunkowej wartości ponad 116 tys. zł. W sprawie zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze. Zatrzymani mężczyźni odpowiedzą teraz za przestępstwo skarbowe związane z nielegalnym wprowadzeniem na teren kraju papierosów bez polskich znaków akcyzy. Czyn ten usankcjonowany jest karą grzywny, karą pozbawienia wolności lub obu tym karom łącznie.
Dziś czyli 15 maja 2021 roku został zniesiony obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką na otwartym powietrzu, ale policjanci będą nadal egzekwować wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia, aby maksymalnie ograniczyć transmisje koronawirusa
Pomimo tego, że nastąpi luzowanie obostrzeń to wiele z nich będzie dalej obowiązywać. Pamiętajmy stan epidemii nadal trwa w związku z tym policjanci stanowczo będą egzekwować obowiązujące nakazy, zakazy i ograniczenia. Apelujemy o rozsądek, odpowiedzialność i przestrzeganie wprowadzonych zaleceń, bo służą one ochronie życia i zdrowia nas wszystkich! Od soboty 15 maja złagodzeniu ulegają kolejne obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Jest to kolejny etap stopniowego odmrażania gospodarki i życia społecznego w Polsce. Mimo, że liczba zakażeń spada, wirus wciąż krąży i powoduje zgony. Dbajmy o siebie i innych.
Noszenie maseczek na świeżym powietrzu – zniesienie obowiązku o ile zachowamy odpowiedni dystans. Oczywiście dla własnego komfortu i bezpieczeństwa każdy może założyć maseczkę w dowolnym momencie. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, środkach komunikacji zbiorowej.
Transport zbiorowy - 100 procent liczby miejsc siedzących lub 50 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy zachowaniu 50 procent miejsc siedzących niezajętych).
Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu) – otwarte ogródki restauracyjne:
[wp_ad_camp_4] działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik.
Kultura – otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu: max 50 proc. Obłożenia, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.
Imprezy okolicznościowe na zewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii: limit do 25 osób, w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej).
Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu: max 25 procent publiczności.
Przypominamy, że pozostałe obostrzenia znane nam z wcześniejszych miesięcy nadal obowiązują. Policjanci stanowczo będą egzekwować wprowadzone dla bezpieczeństwa nas wszystkich przepisy. Każda osoba, która narusza obowiązujące przepisy sanitarne, może zostać ukarana mandatem w wysokości 500 zł, funkcjonariusze mogą skierować do sądu wniosek o jej ukaranie. O rażącym łamaniu przepisów mundurowi poinformują też inspektora sanitarnego, kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet 30 tys. zł. Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność. Wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia mają jeden cel-ochronę życia i zdrowia.
Przemyt 14 kg pijawek udaremnili funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej (NOSG) i lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Ujawnione zwierzęta należą do gatunków chronionych Konwencją Waszyngtońską (CITES). Na pijawki funkcjonariusze natrafili w trakcie kontroli autokaru wjeżdżającego z Ukrainy przez przejście graniczne w Hrebennem. Zwierzęta ukryte były w workach w jednym z bagaży. Łącznie funkcjonariusze ujawnili 14 kg pijawek, co odpowiada kilkunastu tysiącom sztuk.
W związku z przemytem przeciwko kierowcy autokaru, 42-letniemu obywatelowi Ukrainy, funkcjonariusze KAS wszczęli postępowanie karne skarbowe, zajmując na poczet kary 4 tys. złotych. Mężczyzna wyjaśnił, iż przesyłka została nadana we Lwowie i miała zostać odebrana w Warszawie Zachodniej przez nieznaną mu osobę. Miały się w niej znajdować robaki na ryby. Ze wstępnych ustaleń wynika, że ujawnione pijawki należą do gatunków objętych ochroną Konwencji Waszyngtońskiej.
Konwencja CITES reguluje przemieszczanie przez granice ponad 5 tys. gatunków zwierząt i ponad 28 tys. gatunków roślin. Każdego roku te liczby rosną. Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje obligatoryjną konfiskatą okazów CITES, karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Mszą świętą w intencji Ojczyzny rozpoczęły się włodawskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja. Następnie delegacje z Burmistrzem Włodawy Wiesławem Muszyńskim Przewodniczącą Rady Miejskiej Joanną Szczepańską oraz Wicestarostą Włodawskim
[wp_ad_camp_4]
Tomaszem Korzeniewskim na czele złożyły wieńce pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki i na cmentarzu wojennym. Dopełnieniem obchodów były mini koncerty osiedlowe.
22 kwietnia 2021 roku odbyło się wojewódzkie podsumowanie 18. edycji konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy". Celem konkursu, organizowanego przez Business Centre Club we współpracy z Ministerstwem Finansów, jest promowanie wysokich standardów obsługi klienta.
Kolejny raz urzędy skarbowe zostały ocenione przez przedsiębiorców. Ze względu na pandemię, centralne obchody odbyły się w formie online. W tegorocznej edycji laur przyjazności otrzymało 66 urzędów skarbowych w tym 5 z naszego województwa. Przedsiębiorcy oceniali jakość obsługi podatnika przez urząd, łatwość komunikacji i kompetencje pracowników. Certyfikat „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy" przyznawany jest na rok.
Wyróżnione urzędy:
Urząd Skarbowy w Krasnymstawie; Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie; Urząd Skarbowy we Włodawie; Urząd Skarbowy w Łukowie; Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim.
Wojewódzkie podsumowanie konkursu odbyło się 22 kwietnia w siedzibie Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. Wzięli w nim udział naczelnicy zwycięskich urzędów skarbowych województwa lubelskiego. W uroczystości wzięli udział Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie - Artur Krukowski, Wojewoda Lubelski - Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski, Kanclerz lubelskiej loży BCC, Wiceprezes BCC – Mirosława Gałan oraz naczelnicy zwycięskich urzędów skarbowych.
-Konkurs na Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy jest dla nas cenną inicjatywą. Przedsiębiorcy oceniają urzędy w anonimowych ankietach, a dzięki temu otrzymujemy realną ocenę naszego działania z pierwszej ręki. Te oceny są dla nas impulsem do dalszych zmian i zachętą wypracowywania nowych rozwiązań - mówi Artur Krukowski, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.
[wp_ad_camp_4] Ta edycja konkursu po raz pierwszy została przeprowadzona na podstawie elektronicznych ankiet, których wpłynęło ponad 8 tys. w całej Polsce. Dzięki ankietom można było dowiedzieć się m.in. jak przedsiębiorcy oceniają kontakt elektroniczny i telefoniczny z urzędami skarbowymi w dobie pandemii.
Przedsiębiorcy biorący udział w ankiecie, bardzo wysoko ocenili kompetencje i uprzejmość pracowników:
91 % badanych oceniło, że obsługujący ich urzędnicy byli kompetentni, 93% oceniło, że urzędnicy byli uprzejmi podczas spotkań.
Ponad 35 wolontariuszy z włodawskiej IPA na czele z przewodniczącą – policjantką włodawskiej komendy, włączyło się do finału ogólnopolskiej akcji – Operacja Czysta Rzeka. W efekcie sprzątania rzeki Bug i jej okolic zebrano ponad 300 worków śmieci i różne odpady wielkogabarytowe. Celem akcji było zwrócenie uwagi i zachęcenie do dbania o czystość naszej pięknej przyrody.
Finał największej ogólnopolskiej akcji sprzątania rzek i ich okolic – Operacja Czysta Rzeka 2021 miał miejsce w sobotę, 17 kwietnia. Wśród wielu innych sztabów, które włączyły się w sprzątanie rzeki Bug był sztab, który koordynowała włodawska policjantka – przewodnicząca regionu IPA Włodawa – podinspektor Bożena Szymańska.
[wp_ad_camp_4] Do sztabu IPA, organizacji zrzeszającej służby mundurowe działającej przy włodawskiej komendzie, dołączyli policjanci i funkcjonariusze innych służb mundurowych z całej Polski, emerytowani komendanci włodawskiej komendy, a nawet kilkuletnie dzieci. Łącznie ponad 35 osób przez ponad 5 godzin sprzątało ponad 10 kilometrowy teren od „Kiszarni” w Orchówku do „Kaflarni” we Włodawie.
Efektem całej włodawskiej akcji i pracy wszystkich sztabów było ponad 300 worków zebranych śmieci oraz odpady wielkogabarytowe takie jak: opony, fotele samochodowe, meble, części aut czy środki higieniczne. Wszystkie śmieci zostały odebrane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej we Włodawie. Miłym akcentem na zakończenie akcji było wręczenie włodawskiej policjantce podziękowań za zaangażowanie w organizację i przebieg przedsięwzięcia.
W całą operację zaangażowało się łącznie 100 osób, które pracowało w różnych sztabach. Niewątpliwie przy tej całej górze zebranych śmieci, niezwykle budujące jest to, że wciąż znajdują się osoby, którym zależy na czystości i dbaniu o piękno naszej lokalnej przyrody, z której przecież będą korzystać przyszłe pokolenia.
W związku z poważnymi trudnościami w zakresie składania wniosków o wydanie dowodów osobistych, wynikającymi z trwającej pandemii COVID-19 oraz wprowadzonych środków bezpieczeństwa m.in. polegających na zmniejszeniu liczby obsługiwanych interesantów, widoczne jest drastyczne zmniejszenie liczby wydawanych dowodów w stosunku do zeszłego roku (o ponad 50%), co może stwarzać problemy w obrocie prawnym.
W wyniku rozmów z Ministerstwem Cyfryzacji stworzone zostało narzędzie umożliwiające rozwiązanie problemów w zakresie składania wniosków o dowód osobisty tj. Kreator zdjęć dowodowych. Korzystanie przez obywateli z Kreatora do 30 czerwca 2021 r. będzie całkowicie bezpłatne.
Kreator zdjęć do dowodów osobistych powstał w ramach realizacji projektu współfinansowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) program “Bon na Innowacje” (nr umowy POIR.02.03.02-14-0048/19-00). Kreator umożliwia wykonanie zdjęcia biometrycznego do dowodu osobistego w postaci cyfrowej, przy pomocy telefonu komórkowego, bez potrzeby udawania się do fotografa.
Ministerstwo Cyfryzacji od 2016 r. umożliwiło składanie wniosków o wydanie dowodu osobistego przez Internet (gov.pl). Realnym i istotnym kłopotem w skorzystaniu z tej usługi jest uzyskanie przez wnioskujących poprawnego zdjęcia biometrycznego, które spełnia wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kreator zdjęć do dowodu rozwiązuje ten problem.
Dzięki bezpłatnemu kreatorowi zdjęć można wykonać zdjęcie do dowodu szybko i bez wychodzenia z domu. Wystarczy ustawić się do zdjęcia zgodnie z instrukcją, która znajduje się na stronie, a kreator wykona resztę pracy tzn. wykadruje zdjęcie, zapisze je w odpowiednim formacie pliku oraz ujednolici tło.
Takie zdjęcie obywatel może użyć jako załącznik do wniosku o wydanie dowodu na stronie gov.pl – uzyskaj dowód osobisty dzięki czemu zmniejszy się jego kontakt z urzędem. Obywatel osobiście będzie musiał wyłącznie odebrać dowód w urzędzie, a nie składać wniosek papierowy, co wydłuża kontakt bezpośredni i zwiększa ryzyko zakażenia.
[wp_ad_camp_4] W tym miejscu musimy zwrócić Państwa uwagę, że opisany wyżej kreatora zdjęć do dokumentów zbiera Wasze dane osobowe w postaci zdjęcia, IP oraz opcjonalnie email. Wszystko zgodnie z RODO, ale wygląda na to, że aplikacja nie jest od końca przetestowana. Ponieważ prosty test polityka ze świeczkami na głowie został pozytywnie zweryfikowane prze aplikację ? Czyżby jedna z prostszych technik weryfikacji obrazu za pomocą ML/AI posiadała taką lukę? Być może rozwiązaniem tej zagadki jest informacja dotycząca nakrycia głowy umieszczona na rządowej stronie www - "
Nakrycie głowy
jeśli nosisz nakrycie głowy, bo tego wymaga twoja religia – możesz je mieć na zdjęciu, jeśli twoja twarz jest nadal widoczna. Wtedy do wniosku o dowód lub paszport dołącz zaświadczenie, które potwierdzi, że należysz do wspólnoty wyznaniowej (dotyczy to wyłącznie wspólnot zarejestrowanych w Polsce). Jeśli składasz wniosek o dowód przez internet – dołącz orzeczenie w postaci dokumentu elektronicznego podpisanego przez wystawcę albo dołącz skan orzeczenia, a oryginał przekaż urzędnikowi przy odbiorze dowodu,
cały owal twarzy oraz linia uszu muszą być odsłonięte. " - gov.pl
Wiec jeśli nie straszne Ci, że twoje dane osobowe gromadzone są prze prywatne spółki internetowe, oraz że w końcowym etapie składania dokumentów możesz rozczarować się, gdy urzędnik realnie weryfikujący fotografię odrzuci Twój wniosek, to ta aplikacja jest w zasięgu twoje ręki.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej