Wczoraj 9 lipca 2021 roku, w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie odbyło się ślubowanie aż 53 nowo przyjętych funkcjonariuszy SG. Zbiórka odbyła się w asyście pocztu sztandarowego oraz obecności kadry kierowniczej NOSG.
Rotę ślubowania odczytał Zastępca Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej - płk SG Tomasz Zybiński, zaś błogosławieństwa nowym funkcjonariuszom udzielili: ks. ppłk Mariusz Antczak – proboszcz parafii św. Kazimierza w Chełmie oraz dziekan prawosławny SG ks. ppłk SG Adam Weremijewicz.
53 nowo przyjętych funkcjonariuszy SG, najbliższy czas spędzi w ośrodku szkoleniowym, by po ukończonym kursie powrócić do służby w ochronie granicy państwowej. Jest to największa od wielu lat, tak duża grupa osób przyjęta do służby w szeregach Nadbużańskiego Oddziału SG.
Do poważnie wyglądającej kolizji doszło wczoraj w Hannie na drodze wojewódzkiej numer 816. Kierujący volskwagenem passatem nagle zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w renault. Najprawdopodobniej mężczyzna zasnął za kierownicą. Apelujemy o ostrożność i odpowiednie przygotowanie do każdej podróży.
[wp_ad_camp_4] Wczoraj tuż przed 14 doszło do poważnie wyglądającej kolizji na drodze wojewódzkiej numer 816 w miejscowości Hanna. Z ustaleń policjantów wynika, że kierujący pojazdem marki Volkswagen Passat nagle zjechał na przeciwny pas ruchu i uderzył w jadący z naprzeciwka Renault, którym kierował 26-latek z gminy Biała Podlaska.
73-latek został zabrany do szpitala, na szczęście nie odniósł poważnych obrażeń. Z relacji świadków zdarzenia wynikało, że mężczyzna zasnął za kierownicą. Badanie alkomatem wykazało, że obydwaj kierujący byli trzeźwi.
Kajakarze uczestniczący w spływie na rzece Bug, wbrew przepisom przekroczyli granicę polsko-białoruską. Przed zbliżającym się okresem wakacyjnym, Straż Graniczna przypomina zasady uprawiania turystyki w strefie nadgranicznej. Podczas minionego weekendu, funkcjonariusze z Placówki NOSG we Włodawie, podczas prowadzonego patrolu zauważyli, iż pięciu turystów uczestniczących w spływie kajakowym na rzece Bug, przekroczyło wbrew przepisom granicę państwową z Białorusią. Kontrolowane osoby to obywatele Polski. Przyznali się do przekroczenia granicy wbrew przepisom na rzece granicznej Bug z Polski na Białoruś i z powrotem za co zostali ukarani mandatami karnym.
Przed nami okres wakacyjny, aby uniknąć takich sytuacji, Straż Graniczna przypomina zasady uprawiania turystyki w strefie nadgranicznej.
Kwestie pobytu i organizacji wypoczynku w strefie nadgranicznej regulują przepisy Rozporządzenia MSWiA z dnia 21 kwietnia 2008 roku w sprawie warunków uprawiania turystyki, sportu, polowań i połowu ryb w strefie nadgranicznej (Dz.U. nr 80, poz. 481). Zgodnie z cytowanym wyżej rozporządzeniem, uprawianie turystyki, sportu i połowu ryb w strefie nadgranicznej na wodach granicznych przy wykorzystaniu sprzętu pływającego dozwolone jest do granicy państwowej, tylko w porze dziennej zaczynającej się pół godziny po wschodzie słońca, a kończącej się pół godziny przed zachodem słońca.
O zamiarze wykonania powyższych czynności, osoby fizyczne lub w przypadku imprez zorganizowanych – organizator, ma obowiązek powiadomić właściwego miejscowo komendanta placówki Straży Granicznej nie później niż na 2 godziny przed planowanym rozpoczęciem czynności lub imprezy. W zależności od miejsca pobytu ostatnią placówką podległą Nadbużańskiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Chełmie na północ jest Placówka Straży Granicznej w Janowie Podlaskim a na południe Placówka Straży Granicznej w Hrebennem. Wykaz wszystkich placówek NOSG znajdziemy na stronie internetowej oddziału: www.nadbuzanski.strazgraniczna.pl są tam numery telefonów do służb dyżurnych poszczególnych placówek Straży Granicznej, którym należy podać szczegóły imprezy turystycznej.
Korzystając ze sprzętu pływającego należy pamiętać, iż granica państwowa na rzece granicznej Bug przebiega linią środkową koryta, a w miejscach żeglownych linią środkową głównego nurtu. Dodatkowo, w trakcie planowania przedsięwzięć z wykorzystaniem sprzętu pływającego należy uwzględnić, iż na wysokości m. Terespol, rzeka Bug, w rejonie znaków granicznych 139-143 przepływa w całości przez terytorium Republiki Białoruś.
Należy przestrzegać również rozporządzeń porządkowych Wojewody Lubelskiego (http://edziennik.lublin.uw.gov.pl), określających, m.in. zakaz bezpośredniego komunikowania się przez granicę państwową oraz przerzucania lub przejmowania przez linię graniczną jakichkolwiek przedmiotów, a także zwrócić uwagę na odcinki pasa drogi granicznej, na których obowiązuje zakaz przebywania a tym samym cumowania i prowadzenia postojów osób wykorzystujących sprzęt pływający.
Pamiętajmy również o tym, iż zabronione jest kąpanie się w rzece granicznej z wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych i oznakowanych, fotografowania obiektów, znaków i urządzeń granicznych oraz terenów poza linią granicy państwowej. Pamiętajmy o tym by nie rozniecać otwartego ognia w pasie drogi granicznej oraz pozostawiać nie wygaszonych ognisk lub tlących się przedmiotów w odległości do 300 metrów od linii granicy państwowej. (Pas drogi granicznej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.)
Sankcje: Art. 49a §1 kw - Kto wbrew przepisom przekracza granicę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze grzywny. Art. 54 kw. - Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych lub karze nagany.
Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, podczas prowadzonych działań kontrolnych, ujawnili sześciu nielegalnie zatrudnionych obywateli Indonezji. Funkcjonariusze z Placówki SG we Włodawie podczas prowadzonych działań kontrolnych na terenie Włodawy, ujawnili 6 nielegalnie zatrudnionych obywateli Indonezji. Mężczyźni w wieku 24 - 45 lat pracowali bez wymaganych zezwoleń uprawniających ich do wykonywania pracy. W związku ze stwierdzonymi podczas kontroli nieprawidłowościami, wobec cudzoziemców wszczęto postępowania administracyjne. Nielegalnych pracowników zobowiązano do opuszczenia naszego kraju w terminie 30 dni oraz wydano im zakaz ponownego wjazdu na terytorium Polski na okres 1 roku. Skierowano również wniosek do sądu o ukaranie pracodawcy.
[wp_ad_camp_4] W bieżącym roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili ponad 126 kontroli legalności zatrudnienia, które objęły ponad 5314 cudzoziemców. W wyniku tych działań ponad 14 cudzoziemców zostało zobowiązanych do opuszczenia terytorium Polski, wobec 188 nielegalnych pracowników z zagranicy skierowano wnioski do Sądu o ukaranie. Kontrole legalności spowodowały również skierowaniem do sądu wniosków o ukaranie wobec 44 pracodawców, którzy nielegalnie zatrudniali obcokrajowców. Szczegółowe informacje dotyczące legalnego zatrudnienia cudzoziemców można znaleźć na stronie www NOSG
Zgromadzenie Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie swoje kolejne posiedzenie w V kadencji odbyło w dniu 9 czerwca b.r. w nietypowych jak na ostatni okres warunkach. Przedstawiciele gmin członkowskich Związku powrócili do tradycyjnej formy odbywania posiedzeń. Jednak ze względów panujących jeszcze obostrzeń sanitarnych, korzystając z gościnności Nadleśnictwa Włodawa, zorganizowali je w warunkach plenerowych w zadaszeniu turystycznym w Adamkach nad rzeką Włodawką.
Tematem wiodącym posiedzenia były uchwały tzw. absolutoryjne, czyli w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem Zarządu Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie z wykonania planu finansowego za 2020 r. oraz o udzieleniu absolutorium Zarządowi Związku z tytułu wykonania planu finansowego za 2020 r. Obie uchwały podjęto jednogłośnie.
[wp_ad_camp_4] Podjęto jednak jeszcze jedną, bardzo istotną z punktu widzenia społecznego uchwałę, a chodzi tu o zmianę uchwały w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości (…). Owa uchwała, będąca aktem prawa miejscowego, wydłuża okresy odbioru z nieruchomości odpadów tzw. sezonowych, a konkretnie chodzi tu o popioły z palenisk domowych i odpady ulegające biodegradacji w zakresie liści, traw, chwastów i gałęzi, czyli tzw. odpady zielone. Dla pierwszych z nich wydłużono okres odbioru o jeden miesiąc (maj), dla drugich zaś o dwa miesiące (marzec i listopad).
Zarząd Związku zaproponował Zgromadzeniu takową zmianę wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców gmin członkowskich w celu poprawy standardu gospodarowania odpadami komunalnymi. Ocena kosztowa blisko rocznego już okresu obowiązywania czterofrakcyjnej selektywnej u źródła zbiórki odpadów wskazuje, iż przedmiotowa zmiana nie spowoduje konieczności zmiany stawki opłaty śmieciowej. W tej sprawie Zgromadzenie Związku również było jednomyślne.
Wczoraj funkcjonariusze ukraińskiej policji przy silnym wsparciu jednostki specjalnej „DOZOR” i służby granicznej (typ C) przeprowadzili 8 przeszukań w przygranicznych wsiach powiat kowelski na Ukrainie.
Funkcjonariusze Łuckiego Oddziału Granicznego ujawnili grupę przestępczą zajmującą się przemytem wyrobów tytoniowych do Polski, udokumentowano co najmniej pięć takich epizodów. Nielegalną działalność w powiecie kowelskim zorganizowało dwóch mieszkańców pogranicza. Mężczyźni szukali osób w trudnej sytuacji materialnej, w tym nieletnich, których następnie paczkami papierosów przywożono nad brzeg rzeki granicznej Bug, a następnie osoby te przepływały z kontrabandą na polską stronę rzeki.
[wp_ad_camp_4] Przemytnicy rekrutów wyposażali w urządzenia techniczne i jednostki pływające niezbędne do przeprawy przez rzekę, w tym telefony i pontony. Funkcjonariusze ustalili, że przemytnicy przewozili również wyroby tytoniowe przez granicę ukraińsko-polską za pomocą samolotów domowej roboty.
W wyniku przeszukań mieszkań znaleziono i skonfiskowano: bezzałogowe statki powietrzne i ich elementy, nadmuchiwane łodzie i kamizelki do pływania, kamery termowizyjne, lornetki, radia, telefony komórkowe, fotopułapkę, laptopy, niezarejestrowaną strzelbę myśliwską oraz amunicja. Ponadto skonfiskowano sześć pojazdów wykorzystywanych do nielegalnej działalności.
/ź/ dpsu.gov.ua
tv.wlodawa.netmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
Ukraińska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie nadużyć w urzędzie celnym na Wołynia, u jednego z naczelników urzędu celnego skonfiskowano ponad 700 tysięcy dolarów amerykańskich.
Śledczy ujawnili masowe nadużycia ze strony wołyńskich celników Państwowej Służby Celnej Ukrainy. Ustalono, że niektórzy urzędnicy ułatwiają nielegalny przepływ towarów przez granicę państwową bez płacenia ceł i czerpią z tego nielegalne zyski.
Naczelnik jednego z jego urzędów celnych systematycznie zbierał i gromadził otrzymane pieniądze, z których część rozdzielała między inne organy ścigania w rejonie przejścia granicznego. Ukraińscy śledczy przeszukali jego samochód na posterunku przy drodze Kijów-Czop w obwodzie rówieńskim. Podczas przeszukania skonfiskowano 704,3 tys. dolarów amerykańskich.
"Nazwisko urzędnika, u którego w samochodzie śledczy znaleźli gotówkę, nie zostało wymienione w komunikacie. Społeczeństwo dowiedziało się z własnych źródeł, że 3 czerwca śledczy przeszukali samochód i dom naczelnika urzędu celnego w Jagodnym. Przypomnijmy, że na początku kwietnia na Ukrainie w ramach walki z korupcją odsunięto od wykonywania obowiązków służbowych ponad 100 pracowników służb celnych, w tym 17 naczelników i urzędów celnych . Wśród zwolnionych w tym czasie pracowników było 23 celników z Wołynia." - pisze suspilne.media
/ź/dbr.gov.ua, suspilne.media
tv.wlodawa.netmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
27 maja br., funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Woli Uhruskiej, prowadzili działania związane z ochroną granicy państwowej. W ich trakcie mundurowi ujawnili i zabezpieczyli w pobliżu rzeki granicznej Bug, wyroby tytoniowe bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Były to papierosy w ilości 150 tys. sztuk, spakowane w pakiety i owinięte czarną folią. Jak ustalili funkcjonariusze, zostały one przemycone przy pomocy łodzi pontonowej, przez rzekę graniczną Bug z terytorium Ukrainy do Polski.
[wp_ad_camp_4]
Ukryta w zaroślach kontrabanda miała zostać na kolejnym etapie przemytu odwieziona w głąb kraju. Funkcjonariusze zabezpieczyli jednak przemycone papierosy i przewieźli je na teren placówki. Wartość przemyconego towaru oszacowano wstępnie na kwotę ponad 112 tys. zł. W sprawie zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze, w ramach którego ustalani są obecnie sprawcy udaremnionego przemytu. Od początku roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG ujawnili i zabezpieczyli nielegalne wyroby akcyzowe o wartości prawie 4 mln zł.
1 czerwca br zmianie ulegną poszczególne przepisy dotyczące kierowców i osób pieszych. Nowe regulacje prawne w tym zakresie mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię, ujednolicenie dopuszczalnych prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia, a także wprowadzenie minimalnego odstępu od poprzedzającego pojazdu podczas jazdy autostradą lub drogą ekspresową.
Dodatkowe uprawnienie dla pieszych
Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych, a także wchodzący na „zebrę” będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.
[wp_ad_camp_4] Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych
Kierujący pojazdem (z wyłączeniem kierującego tramwajem) zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
Zabraniać się będzie pieszemu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również przez przejście dla pieszych lub torowisko, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych
Koniec jazdy na zderzak
Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową będzie obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu.
Odstęp ten wyrażony w metrach określać się będzie jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę.. Tak więc kierujący poruszający z prędkością 100k/h będzie musiał zachować co najmniej 50 m odległości od poprzedzającego go pojazdu. Przepisu tego nie będzie się stosować podczas manewru wyprzedzania.
50km/h w terenie zabudowanym
Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym wynosić będzie 50 km/h (obecnie między 23:00 a 05:00 prędkość jest podwyższona do 60km/h). Wyjątek stanowić będzie strefa zamieszkania, gdzie prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów wynosi i nadal będzie wynosić 20 km/h.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej