1 października 2019 w Wytycznie oddadzą hołd żołnierzom KOP, którzy walczyli w bitwie pod Wytycznem.
Obchody 80. rocznicy bitwy pod Wytycznem odbędą się nie tylko na miejscu pamięci walk, lecz również w Chełmie. Uczestnicy uczczą pamięć o żołnierzach Korpusu Ochrony Pogranicza sadząc „Dąb Pamięci”, modląc się i składając wieńce.
Program:
9.00 – Zasadzenie na terenie Komendy NOSG (Chełm, Trubakowska 2) „Dębu Pamięci” ku czci zamordowanych latach 1939-1940 żołnierzy KOP: oficerów – lekarzy medycyny i weterynarii oraz podoficerów sanitarnych i weterynaryjnych;
11.00 – Rozpoczęcie uroczystości Przy Kopcu Chwały w Wytycznie;
11.20 – Msza św., modlitwa ekumeniczna;
12.00 – Przemówienia okolicznościowe, Apel Pamięci i złożenie wieńców, wręczenie aktów mianowani, odznaczeń i wyróżnień
13.00 – Zakończenie uroczystości
Historia bitwy pod Wytycznem
Po agresji sowieckiej 17 września 1939 r., zgrupowanie KOP dowodzone przez gen. Wilhelma Orlika-Rückemanna, wycofując się na zachód i tocząc z Sowietami walki odwrotowe, po bitwie pod Szackiem stoczonej w dniach 28-30 września, przeprawiły się przez rzekę Bug i skoncentrowały w lasach pod Kosyniem. 30 września trzytysięczna Grupa KOP podjęła dalszy marsz w kierunku Lasów Parczewskich, gdzie spodziewano się połączyć z Samodzielną Grupą Operacyjną „Polesie” gen. Kleeberga. 1 października, w okolicach wsi Wytyczno, oddziały polskie zostały zaatakowane przez kompanię czołgów batalionu rozpoznawczego, posuwającego jako szpica 253 pułku strzeleckiego Armii Czerwonej.
Zgrupowanie KOP podjęło obronę, niszcząc w pierwszej fazie walki dwa sowieckie czołgi. Poszczególne bataliony przez kilka godzin powstrzymywały natarcie Sowietów, likwidując kolejne dwa czołgi, jednak wobec przeważających sił wroga, wspieranego przez artylerię i lotnictwo, gen. Orlik-Rückemann, po naradzie z oficerami, podjął decyzję o zakończeniu walki i oderwaniu się od nieprzyjaciela. Około godz. 12:00 zgrupowanie KOP wycofało się w kierunku lasów w rejonie Sosnowicy, gdzie poszczególne pododdziały, żegnane przez swoich dowódców, rozproszyły się lub z bronią w ręku próbowały dotrzeć do SGO „Polesie” gen. Kleeberga. Te, którym się to udało, wzięły udział w ostatnich walkach tej formacji – bitwie z Niemcami pod Kockiem.
Bitwa pod Wytycznem była jednym z ostatnich i największych starć z sowieckim najeźdźcą w 1939 r. Podczas walk zginęło najprawdopodobniej 93 żołnierzy polskich, a wielu zostało zamordowanych w niewoli lub zmarło wskutek ran i nieudzielenia pomocy medycznej. Po bitwie grupy pościgowe Armii Czerwonej wyłapały około 300 żołnierzy KOP, którzy zaginęli bez wieści.
I Forum Kół Gospodyń Miejskich we Włodawie to podsumowanie projektu „Piękna Lubelska” realizowanego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Wzięła w nim udział Małżonka Prezydenta, która objęła wydarzenie patronatem honorowym. – Dzisiejsze spotkanie, ale przede wszystkim aktywność wszystkich pań, dobitnie pokazują, że my kobiety nie lubimy być bierne – mówiła Agata Kornhauser-Duda.
Wyjątkowe w skali całego kraju wydarzenie zainicjowane zostało przez włodawskie gospodynie, które w swojej miejscowości nie znalazły interesujących zajęć społeczno-kulturalno-oświatowych. Postanowiły więc połączyć swoje pasje i otwartość z chęcią działania na rzecz lokalnej społeczności, zakładając Koło Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie”. – My kobiety angażujemy się w różnego rodzaju inicjatywy z trzech podstawowych powodów – wskazywała w swoim wystąpieniu Pierwsza Dama.
– Po pierwsze: lubimy ze sobą przebywać i wiemy, że możemy na siebie liczyć. Po drugie: chcemy poszerzać swoje horyzonty i jesteśmy otwarte na nowości. Wreszcie po trzecie, co uważam za ogromnie ważne: mamy w sobie potrzebę działania na rzecz dobra wspólnego – mówiła Małżonka Prezydenta.
Organizacja wspiera kobiety pragnące podniesienia swojej samooceny oraz odkrywania własnych możliwości. Jak same gospodynie wyliczają, są wśród nich emerytki, panie aktywne zawodowo, bezrobotne, singielki, mężatki, babcie i mamy, kobiety o różnych statusach społecznych i materialnych. Łączy je kobieca siła, energia, pragnienie samorealizacji, a przede wszystkim chęć kultywowania nadbużańskich tradycji i działania na rzecz innych.
Agata Kornhauser-Duda podziękowała paniom za budowanie wspólnoty, która, jak podkreśliła, jest w obecnych czasach naprawdę potrzebna. Dodała, że działalność kół gospodyń wspaniale wpływa także na budowanie więzi międzypokoleniowych poprzez wzajemne czerpanie z wiedzy i doświadczenia. „Zosie Samosie” organizują szkolenia i warsztaty, włączają się w działania wolontariackie, współpracują ze szkołami, placówkami opiekuńczymi, stowarzyszeniami oraz lokalnymi instytucjami kultury. Promują też swoją niezwykłą inicjatywę w innych polskich miastach, a dzisiejsze forum zgromadziło przedstawicielki kolejnych kół.
Głównym celem projektu „Pięknej Lubelskiej” jest promocja kół gospodyń miejskich i budowanie sieci współpracy. – Inicjatywa kół gospodyń miejskich przede wszystkim jest dowodem na to, że kobiety oprócz pracy zawodowej, obowiązków domowych i wychowywania dzieci, chcą szerzej angażować swoje siły, talenty i pasje – powiedziała Małżonka Prezydenta. – A jak doskonale wiemy, rozwój osobisty to zadanie na całe życie.
Dobrze, że dla wielu kobiet koła gospodyń miejskich tworzą przestrzeń do działalności i do samorealizacji. Myślę, że jest to bardzo dobre miejsce, żeby zdobyć nowe umiejętności, nowe kompetencje, by mieć okazję do inspirujących rozmów, a wreszcie odczuwać satysfakcję i radość ze wspólnie realizowanych przedsięwzięć. Nie mam wątpliwości, że jesteście inspiracją nie tylko dla mam, sióstr i koleżanek, ale także dla wielu panów – dodała Pierwsza Dama, życząc zebranym owocnej i trwałej współpracy.
Włodawa. Dziś byłem z wizytą na trójstyku granic: polskiej, ukraińskiej i białoruskiej. Piękne tereny i wspaniali Ludzie. Bardzo dziękuję Mieszkańcom Włodawy za życzliwe przyjęcie i ważne dla mnie rozmowy. Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam! Do zobaczenia! pic.twitter.com/zEOiJJCI2f
Spotkanie odbyło się na placu przy zabytkowym Czworoboku. Zakład Karny we Włodawie reprezentował kpt. Artur Łyszczyk, z-ca Dyrektora Zakładu Karnego we Włodawie. Przed spotkaniem z mieszkańcami Prezydent złożył wieńce na cmentarzu wojennym we Włodawie pod Pomnikiem Katyńskim oraz na grobie por. Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia” będącym jednocześnie symbolicznym miejscem pochówku ppor. Edwarda Taraszkiewicza – Żołnierzy Wyklętych.
Regularnie osadzeni pod opieką funkcjonariuszy z naszej jednostki porządkują teren cmentarza wojennego oraz groby żołnierskie. Prezydent, który był po raz pierwszy we Włodawie podkreślił również, że jest zaskoczony pięknem włodawskiej ziemi i jej walorami. Zaznaczył, że tu zaczyna się Polska i ta część naszego kraju również powinna się prężnie rozwijać.
We Włodawie w dniach 4-6 września odbył się III Międzynarodowy Trójstyk Literacki. W trzecim dniu imprezy w Sali Włodawskiego Domu Kultury odbył się konkurs wokalny w ramach Przeglądu Piosenki Poetyckiej.
Jury pod przewodnictwem Pawła Łobacza Dyrektora Szkoły Muzycznej I Stopnia we Włodawie postanowiło przyznać I nagrodę Muzycznego Lauru Międzynarodowego Trójstyku Izabeli Jaszczuk ze Sławatycz. Gratulacje!!
(12 września) Starosta włodawski i dowódca 2. Mazowieckiego Pułku Saperów byli organizatorami obchodach 75. rocznicy powstania we Włodawie 2. Warszawskiej Brygady Saperów. W słońcu uroczyście oddano hołd saperom, którzy formowali się jesienią 1944 r. właśnie we Włodawie.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Ludwika. Z kolei główne uroczystości miały miejsce pod pomnikiem saperów przy al. Jana Pawła II. Głos zabrali – Andrzej Romańczuk, starosta, ppłk Artur Gruszczyk, zca dowódcy pułku i Wiesław Muszyński, burmistrz. - Jesteśmy dumni, i słusznie, z własnej historii; jesteśmy dumni też z historii, która połączyła Włodawę i ziemię włodawską z żołnierzami, którzy formowali się tutaj jesienią 1944 roku. Wówczas służyło w brygadzie ok. 1500 żołnierzy, z czego zdecydowana większość pochodziła z powiatu włodawskiego. To m.in. ci żołnierze brali udział w wyzwoleniu Warszawy i jej rozbrajaniu z min i niewybuchów. Nieśli ze sobą nadzieję na wolną Polskę, która oznaczała koniec okrutnej wojny. Z II Warszawską Brygadą Saperów jestem związany od dziecka, a to za przyczyną mojego świętej pamięci dziadka, który mi jako dziecku opowiadał codziennie dzień po dniu o jego służbie w tej brygadzie. Zawsze z nostalgią i zadumą wspominał tamten czas. Dla niego to byli zawsze „jego”, włodawscy saperzy, którzy urodzili się na tej pięknej nadbużańskiej ziemi – mówił starosta A. Romańczuk.
Po przemówieniach okolicznościowe, apelu pamięci i salwie honorowej delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem. Na koniec odsłonięto tablicę pamiątkową w ZSZ nr 1 z okazji 40. rocznicy nadania tej szkole chlubnego imienia II WBS. Główny trud organizacyjny uroczystości spoczywał na barkach ZSZ nr 1 i II LO, popularnego „Modrzaka”.
/ź/ powiatwlodawski.pl
Tradycje 2. Mazowieckiego Pułku Saperów
2 Warszawska Brygada Saperów im. gen. Jerzego Bordziłowskiego (2 BSap)* została powołana rozkazem Naczelnego Dowódcy Ludowego Wojska Polskiego 20 sierpnia 1944 roku. Formowanie rozpoczęło się praktycznie 6 września 1944 roku we Włodawie nad Bugiem. Okres organizacyjny trwał do 17 września, po czym rozpoczęło się szkolenie. Trzon Brygady stanowiły cztery bataliony saperów – 24, 26. 27 i 29. Po dwumiesięcznym przeszkoleniu nastąpił wymarsz całego stanu osobowego w kierunku frontu. Brygada rozpoczęła swój szlak bojowy od udziału w wyzwalaniu Warszawy. W przededniu ofensywy styczniowej rozkazem Dowódcy Wojsk Inżynieryjno-Saperskich 1 Armii Ludowego Wojska Polskiego jednostka otrzymała zadanie przygotowania przepraw i dróg dojazdowych dla walczących związków taktycznych. W czasie natarcia 17 stycznia 1945 roku saperzy, walcząc z dużym poświęceniem, dotarli do stolicy, po czym wzięli udział w historycznej defiladzie zwycięstwa.
tv.wlodawa.netmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
Rozpoczęte w czasie walk prace związane z rozminowaniem Warszawy Brygada prowadziła do 13 marca. Na podstawie rozkazu Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego nr 32 z 28 lutego 1945 roku o przystąpieniu do całkowitego rozminowania kraju, 2 Brygada Saperów rozpoczęła oczyszczanie centralnych i południowych rejonów Polski. Przed saperami stanęło zadanie rozminowania m.in. powiatów: kozienickiego, opatowskiego, sandomierskiego oraz przyczółków: wareckiego, puławskiego i sandomierskiego. W późniejszym okresie saperzy oczyszczali także ziemie zachodnie, aż do Odry z Wrocławiem włącznie oraz kwaterę Hitlera w Gierłoży. Ogółem w czasie rozminowania kraju straciło życie 117 żołnierzy Brygady, a blisko 500 zostało rannych.
Po zakończeniu działań wojennych saperzy przystąpili do wykonywania zadań przy odbudowie kraju ze zniszczeń. Brali udział w odbudowie obiektów przemysłowych, mostów i dróg. Uczestniczyli w budowie falochronów w Gdańsku, Gdyni, elektrowni w Dąbiu, Mazowieckich Zakładów Petrochemicznych w Płocku, Ośrodka Badań Jądrowych w Świerku oraz wielu obiektów w Warszawie, np. Huty Warszawa, Domu Słowa Polskiego czy też większych arterii komunikacyjnych stolicy. Za zasługi dla Warszawy i udział w walkach Brygada odznaczona została Krzyżem Grunwaldu III klasy. Wielokrotnie była wyróżniana przez Ministra Obrony Narodowej jako przodująca w Wojsku Polskim.
Od 1973 roku kazuńscy saperzy biorą udział w misjach pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jednostka kontynuuje tradycje bojowe poprzedników, kultywując pamięć o żołnierzach jednostki poległych w czasie II wojny światowej w walkach o wyzwolenie kraju i poległych w czasie rozminowania.
W dowód uznania waleczności żołnierzy w walkach o wyzwolenie kraju oraz w dowód więzi żołnierzy jednostki ze społeczeństwem Mazowsza nadano w 1994 roku wyróżniającą nową nazwę 2 Mazowiecka Brygada Saperów, a Wojewoda Warszawski oraz społeczeństwo gminy Czosnów ufundowało sztandar.
1 lipca 2011 roku Rozkazem Dowódcy Wojsk Lądowych na bazie 2 Mazowieckiej Brygady Saperów w Kazuniu Nowym został sformowany 2 Pułk Saperów. W dniu 2 września 2011 r. Decyzją nr 312/MON z 2 września 2011r 2 Pułk Saperów przejął tradycje 2 Mazowieckiej Brygady Saperów.
1 września 1919 wstąpił do Armii Czerwonej i został wcielony do 422 Pułku Piechoty. W składzie tego pułku walczył po stronie radzieckiej w wojnie polsko-bolszewickiej, został wzięty pod Kijowem do niewoli polskiej, z której zbiegł po dwóch miesiącach i ponownie wrócił na front. Uczestniczył w wojnie domowej w Rosji.
Wydał rozkaz krwawego stłumienia protestów ludności w czasie wydarzeń Poznańskiego Czerwca 56.
Święto Patrona
12 września świętowaliśmy czterdziestą rocznicę nadania imienia naszej szkole i 75 rocznicę sformowania 2. Warszawskiej Brygady Saperów. Organizatorem jubileuszowych uroczystości był Starosta Włodawski i Dowódca 2. Mazowieckiego Pułku Saperów.
Swoją obecnością zaszczycili: zastępca dowódcy 2. Mazowieckiego Pułku Saperów pan pułkownik Adam Gruszczyk, szef wydziału profilaktyki i dyscypliny wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych pan pułkownik Dariusz Urban, były szef Inżynierii Wojskowej, były dowódca 2. Mazowieckiej Brygady Saperów pan generał dywizji doktor Janusz Lalka z małżonką. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem św. Ludwika z udziałem Kompanii Honorowej 2. Mazowieckiego Pułku Saperów, następnie pod pomnikiem saperów były okolicznościowe przemówienia, Apel Pamięci i salwa honorowa oraz uroczyste złożenie wieńców.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącym, gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Swoje przemówienie wygłosił również dyrektor szkoły pan Eugeniusz Omelczuk. Po części oficjalnej wszyscy spotkali się na słodkim poczęstunku.
Piękna pogoda, wspaniała atmosfera i tłumy ludzi towarzyszyły tegorocznym Dożynkom Powiatu Włodawskiego w Woli Uhruskiej. Obchody święta plonów rozpoczęły się 1 września br. uroczystą mszą świętą, podczas której poświęcono wieńce dożynkowe.
Następnie korowód dożynkowy przeszedł na teren rekreacyjny nad starorzeczem Bugu w Woli Uhruskiej gdzie miał miejsce ceremoniał dożynkowy. Mieszkańcy powiatu oraz przybyli goście mogli posmakować specjałów regionalnych na stoiskach gmin.
Gminę Urszulin barwnie i wesoło reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich „Wereszczynianki” z Wereszczyna oraz „Bubnowskie Baby” z Sękowa. Ich stoisko obfitowało w różnorakie wyroby rękodzielnicze oraz smaczne tradycyjne wyroby lokalne. Ponadto zostało docenione przez komisje konkursową I miejscem za najciekawsze stoisko dożynkowe.
Tego dnia odbył się także konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wieńce przywiozły ze sobą reprezentacje wszystkich Gmin Powiatu Włodawskiego, które przed komisją konkursową prezentowały swoje tradycje i wykonany wieniec. Gmina Urszulin zajęła II miejsce w tym konkursie – wieniec przygotowany został przez Zespół „Seniorzy” z Urszulina.
Wójt Gminy Urszulin Tomasz Antoniuk oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Urszulinie bardzo serdecznie dziękuje wszystkim tym, którzy brali udział w przygotowaniach do Dożynek Powiatu Włodawskiego. Zapraszamy do obejrzenia pełnej galerii zdjęć na Facebook Gminnej Biblioteki Publicznej w Urszulinie: https://www.facebook.com/Bibliotekaurszulin/ Autor tekstu: Monika Kędzierska, Autor zdjęć: Piotr Kędzierski
W ramach prezentacji poszczególnych gmin na scenie wystąpiły następujące zespoły:
Dołhobrodzkie Zadułyńce z gminy Hanna Koło Aktywnych Kobiet z Hańska Kresowianki z Włodawy Poleska Nuta i Wesołe Sąsiadki ze Starego Brusa Seniorzy i Chór Kościelny z Urszulina oraz Bellada z Wereszczyna Orchowianki z Orchówka Swańki z Wyryk Kresowiak z Woli Uhruskiej
W programie Dożynek konkursy dożynkowe. Poniżej przedstawiamy laureatów tych konkursów.
Najładniejszy wieniec dożynkowy I miejsce – wieniec przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Siedliszcza, gmina Wola Uhruska II miejsce – wieniec przygotowany przez Zespół “Seniorzy” z Urszulina III miejsce – wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Hanny Wyróżnienia otrzymały wieńce z gmin Hańsk, Stary Brus, Włodawa, Wyryki i gminy miejskiej Włodawa.
Najciekawsze stoisko dożynkowe I miejsce – stoisko gminy Urszulin II miejsce – stoisko gminy Włodawa III miejsce – stoisko gminy Hańsk Wyróżnienia przyznano stoiskom z gmin Hanna, Stary Brus, Wyryki, Wola Uhruska i gminy miejskiej Włodawa
Najlepszy chleb dożynkowy I miejsce – chleb zgłoszony z gminy Hańsk II miejsce – chleb zgłoszony z miasta Włodawa III miejsce – chleb zgłoszony z gminy Wyryki Chleby zgłoszone z gmin Hanna, Stary Brus, Urszulin, Włodawa, Wola Uhruska otrzymały wyróżnienia.
Najlepsza potrawa regionalna I miejsce – potrawa z gminy Wyryki II miejsce – potrawa z gminy Wola Uhruska III miejsce – potrawa z gminy Włodawa Potrawy zgłoszone z gmin Hanna, Hańsk, Stary Brus, Urszulin i gminy miejskiej Włodawa otrzymały wyróżnienia
Najlepszy napój regionalny I miejsce – napój z gminy Stary Brus II miejsce – napój z gminy Hanna III miejsce – napój z gminy Hańsk Napoje zgłoszone z gmin Urszulin, Włodawa, Wola Uhruska, Wyryki i gminy miejskiej Włodawa otrzymały wyróżnienia.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przebiegu dożynek.
1 września 2019 roku w Wilczynie gmina Biała Podlaska odbyły się XXI Dożynki Powiatu Bialskiego. Jak co roku w uroczystościach uczestniczyła delegacja naszej gminy na czele z Wójtem Arkadiuszem Misztalem i Przewodniczącą Rady Gminy Moniką Tyszczuk.
W korowodzie dożynkowym w delegacji Sławatycz podążali przedstawiciele Rady Gminy, instytucji samorządowych, druhowie OSP i działacze kultury. Gmina nasza zaprezentowała wieniec dożynkowy w formie nowoczesnej przedstawiający Matkę Bożą Różańcową patronkę naszego kościoła, który w tym roku obchodzi Jubileusz 100 – lecia zakończenia budowy.
Prezentowana była również ekspozycja – pawilon promujący gminę z miejscowymi przysmakami rybnymi, dziełami sztuki ludowej i akcesoriami służącymi do połowu ryb. Wystrój stoiska nawiązujący do naszych nadbużańskich okolic zrobił wrażenie na komisji oceniającej, która przyznała wyróżnienie w konkursie na ekspozycję promującą gminę.
Podsumowano konkurs „Piękne, bo Bialskie”. W kategorii „Gospodarz Roku” w powiecie bialskim zwyciężył Damian Łuciuk mieszkaniec Krzywowólki gmina Sławatycze, który otrzymał też odznakę ministerstwa rolnictwa „Zasłużony dla Rolnictwa”. W kategorii „Najpiękniejszy ogród” w powiecie bialskim II miejsce zajęła Anna Korzeniewska z Krzywowólki gm. Sławatycze.
Za przygotowanie potraw i dekoracji ekspozycji Wójt Gminy Arkadiusz Misztal, Przewodnicząca Rady Gminy Monika Tyszczuk wraz z Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury odpowiedzialnego za przygotowanie delegacji gminnej, słowa podziękowania kierują Paniom: Monice Hasiuk, Jolancie Sołoduszkiewicz, Elżbiecie Gruszkowskiej, Małgorzacie Walczuk, Małgorzacie Gil, Ewie Gierlińskiej, Wandzie Łuciuk.
(6-8 września) Pierwszy w historii trzydniowy Rajd Rowerowy Włodawa – Brześć zorganizowany przez włodawskiego starostę zakończył się pełnym sukcesem. Rajd zorganizowany w związku z obchodami 1000-lecia Brześcia zachwycił również władze tego miasta.
W piątkowy (6 września) poranek 40-osobowa grupa rowerzystów z całej Lubelszczyzny zaczęła swoją przygodę spod budynku włodawskiego starostwa. Tam wręczono im okolicznościowe koszulki, zapoznano z trasą i zasadami bezpieczeństwa, zarówno na drogach w Polsce, jak i na Białorusi. Już po niecałych dwóch godzinach cykliści zjawili się w odległych od Włodawy o prawie 30 km Sławatyczach. Tam przed przejściem granicznym na rower wsiadł starosta Andrzej Romańczuk, inicjator całego przedsięwzięcia.
Po odprawie granicznej w Sławatyczach na polską grupę czekała już kilkunastoosobowa grupa cyklistów z Białorusi, w tym młodzież. Do pokonania było jeszcze prawie 50 km. Po powrocie na trasę, już najedzeni i pełni dalszej chęci pedałowania, rowerzyści w błyskawicznym tempie pokonali trasę do Brześcia. Tak szybko, że byli u celu nawet przed pojazdem z bagażami.
W sobotę, drugiego dnia rano miały miejsce w Brześciu oficjalne uroczystości w sali teatru. Wśród kilkudziesięciu delegacji miast, powiatów i regionów jako jeden z pierwszych na scenie pojawił się starosta Andrzej Romańczuk. Jego wystąpienie z zaznaczeniem, że przyjechał nie samochodem, lecz rowerem wraz z dużą grupą, wywołało największe oklaski.
W tym samym czasie cykliści zwiedzili z przewodnikiem twierdzę brzeską, zaś później mieli okazję wykorzystać całe bogate spektrum imprez przygotowanych z okazji millenium miasta. Jedną z największych atrakcji była parada centralną ulicą Brześcia, jak również wieczorny koncert na wodzie, liczne wystawy, widowiska uliczne, pokazy. Cykliści wraz z miastem bawili się do późnych godzin wieczornych. Powrót w niedzielę rano przebiegł bez kłopotów, choć trasa rowerzystom zabrała ładnych kilka godzin (bez mała 80 km, tym razem pod wiatr). Brześć jest miastem partnerskim powiatu włodawskiego.
Festiwal Trzech Kultur we Włodawie - zainicjowany w 1995 roku - to pierwsze tego typu wydarzenie kulturalne w Polsce. To również niezwykła impreza łącząca przeszłość naszego małego, kresowego miasteczka z jego teraźniejszością.
XX Jubileuszowy Festiwal Trzech Kultur odbędzie się w od 20 do 22 września 2019 r.
Piątek - 20 września
10.00 (kino WDK) – Teatralny piątek – Magiczny medalion – spektakl teatralny dla dzieci w wykonaniu Grupy Zaplecze
11.00 (mała synagoga) – Teatralny piątek – Wbrew swojej woli. Spektakl dla młodzieży i dorosłych na podstawie Punktu odniesienia Pawła Nowaka, w reżyserii Małgorzaty Głuchowskiej, wykonanie Modest Ruciński
12.00 (wielka synagoga) – Języki pogranicza – Warsztaty języka hebrajskiego – prowadzenie – Małgorzata Lipska
13.30 (plac synagogalny) – Warsztaty tańca izraelskiego – prowadzenie Marzena Dudziuk-Koluch – Grupa Tańca Izraelskiego Kachol
15.00 (wielka synagoga) – Wernisaż wystawy – Dom Wieczności/ House of Eternity. Suranyi Andras (Węgry). Fotografia oraz spotkanie z autorem
15.30 (mała synagoga) – Notes Krystyny Gucewicz czyli Fołtyn w śmietanie. Spotkanie autorskie i promocja książki z udziałem Krystyny Gucewicz i Krystyny Czubówny
17.00 (wielka synagoga) – Inauguracja XX Festiwalu Trzech Kultur
17.30 (wielka synagoga) – Już nie zapomnisz mnie – recital Tomasza Stockingera z piosenkami autorstwa legend polskiej literatury muzycznej: J. Hemara, J. Tuwima, S. Warsa, J. Petersburskiego wykonywane naprzemiennie z żydowskimi szmoncesami
19.00 (wielka synagoga) – Żydowska ulica – recital Izabeli Szafrańskiej
21.00 (plac synagogalny) – Szabaton na Solnej – Potańcówka bałkańska z zespołem BUM BUM ORKeSTAR
Sobota - 21 września
10.00 (kino WDK) – Teatralna Sobota – O rybaku i złotej rybce – spektakl teatralny dla dzieci w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora Kubuś z Kielc
10.00 (klasztor oo. Paulinów) – Hetman Ludwik Konstanty Pociej (1664 – 1730). Pan na Różance i Włodawie, fundator konwentu oo. paulinów we Włodawie – promocja książki i spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Kęderem
10.30 (mała synagoga) – Języki pogranicza – spotkanie z językiem starocerkiewnym oraz nadbużańską gwarą chachłacką – warsztaty oraz debata „Czy chachłacki obraża?” – prowadzenie prof. Feliks Czyżewski, prof. Stanisław Baj, z udziałem Zespołu Folklorystycznego „Jutrzenka” z Dołhobród
12.00 (klasztor oo. Paulinów) – Moja Tomaszówka – prezentacja wystawy oraz spotkanie ze świadkami historii
13.00 (kino WDK) – Teatralna Sobota – Ja J u poli verboju rosla – spektakl teatralny dla młodzieży i dorosłych w wykonaniu Teatru Czrevo
14.00 (mała synagoga) – Wernisaż wystawy – Hramoty. Opowieść o polskich Tatarach. Wystawa fotografii Selima Koryckiego
14.30 (mała synagoga) – Spotkanie z Prawosławiem – Wokół Świąt Narodzenia Najświętszej Marii Panny – spotkanie i panel dyskusyjny – prowadzenie ks. Jan Grajko
15.30 (parafia pw. NSJ we Włodawie) – Katarzyna Gärtner - MISSA PAPAE GIA SANTO występują: Kamila Lendzion - sopran, Kazimierz Mazur, Kazimierz Mazur jr, Elwira Sibiga, Caroline Theophile, Magdalena Zimny, Antek Smykiewicz, Bartłomiej Gärtner, Zespół ludowy Jaworzanki oraz Chór Gaudeamus z Włodawy
16.30 (cerkiew pw. Narodzenia NMP) – Prezentacja wystawy - Prawosławie w obiektywie. Wystawa w ramach 15. lat OrthPhoto
17.00 (cerkiew pw. Narodzenia NMP) – Koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu Chóru Seminarium Duchownego z Poczajewa (Ukraina)
18.00 (wielka synagoga) – Koncert Tatarski - Karolina Cicha z zespołem
19.00 (plac synagogalny) – Dikanda – koncert specjalny z gościnnym udziałem tradycyjnych śpiewaczek Polesia Włodawskiego
20.30 (plac synagogalny) – Koncertowa Noc Bardów pod dyr. Janusza Kasprowicza z udziałem Lecha Dyblika, Mirosława Czyżykiewicza i Witolda Cisło, Jacka Bończyka, Trzeciego Oddechu Kaczuchy, Kuby Blokesza, Janusza Kasprowicza i Stanisława Marinczenko, prowadzenie Paweł Sztompke - Polskie Radio Trójka
9.00 (cerkiew) – Nabożeństwo wraz z oprawą muzyczną liturgii w wykonaniu Chóru Seminarium Duchownego w Poczajewie (Ukraina)
10.00 (mała synagoga) – Teatralna Niedziela – Kusy Janek – spektakl teatralno – muzyczny dla dzieci w wykonaniu Teatru Słuchaj Uchem z udziałem Janusza Prusinowskiego, Kai Prusinowskiej, Piotra Piszczatowskiego i Michała Żaka
11.30 (wielka synagoga) – Języki pogranicza – Język niegiętki – rzecz o polszczyźnie po dwóch dekadach XXI stulecia – warsztaty językowe z dr Maciejem Malinowskim
12.30 (mała synagoga) – Teatralna Niedziela – Warsztaty teatralne – prowadzenie Kazimierz Mazur i Kazimierz Mazur Jr
13.30 (plac synagogalny) – Festiwalowa katecheza muzyczna – Małe TGD
15.00 (kościół św. Ludwika) – Muzyka sakralna Kościoła Rzymsko - Katolickiego w wykonaniu Archidiecezjalnego Chóru Chłopięco - Męskiego PUERI CANTORES LUBLINENSES, dyrygent - ks. Attila A. Honti; organy - Małgorzata Skwarzyńska
18.00 (kościół pw. NSJ we Włodawie) – Msza św. w rycie trydenckim pod przewodnictwem ks. Piotra Paćkowskiego z oprawą muzyczną Chóru Fletnia Pana
19.45 (plac synagogalny) – 20 lat Festiwalu Trzech Kultur – animacja multimedialna videomapping 3D na fasadzie Wielkiej Synagogi
20.00 (plac synagogalny) – Cohen i Kobiety kameralnie – koncert piosenek Leonarda Cohena pod kierownictwem muzycznym Leszka Biolika w wykonaniu Natalii Kukulskiej, Anity Lipnickiej i Barbary Wrońskiej
Prowadzenie: Anna Duda
Od piątku do niedzieli (20-22.09):
Jarmark Festiwalowy - wśród ginących rzemiosł, Jarmark Sztuk Nieuchwytnych – spotkania z tradycją niematerialną Polesia Zachodniego, Kolorowe Jarmarki, czyli animacje Teatru Gry Wstępnej, Lampiony na Szlaku Trzech Kultur - instalacja artystyczna Jarosława Koziary, KloszArt na Solnej - instalacja świetlna na deptaku, Urodzinowe Kadry Historii – wystawa w przestrzeni miejskiej z okazji 485-lecia nadania praw miejskich Włodawie (Szlak Trzech Kultur, Park Kasztanowy), Inicjatywa LWL dla Festiwalu Trzech Kultur (skwer przy Czworoboku), MPK Włodawa czyli Miejski Przystanek Kultura – przejazd przez miasto z przewodnikiem (start: skwer przy Czworoboku, piątek godz. 13.00, 15.00, 19.00, sobota godz. 13.00, 15.00, 19.00, niedziela godz. 10.00), Spotkania z Gwiazdami, zwiedzanie kościoła św. Ludwika i klasztoru oo. Paulinów - piątek 10.00-15.00, sobota 10.00-14.00, w tym zwiedzanie z przewodnikiem w piątek: godz. 10.00, 11.00 i 14.00, sobota: godz. 10.00 i 12.00), Festiwalowy Dar Serca – akcja oddawania krwi (Krwiobus, skwer przy Czworoboku, sobota godz. 10.00-14.00)
/ź/ muzeumwlodawa.pl
tv.wlodawa.netmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
(7 września) Święto Działkowca obchodzili w sobotę posiadacze ogródków działkowych nad Włodawką we Włodawie. Wśród wielu gości honorowych zaproszonych na tę uroczystość pojawili się m.in. starosta Andrzej Romańczuk i radni miejscy. Działkowcy licznie stawili się na swoim święcie,
Rolę gospodarza Stowarzyszenia Rodzinnego Ogrodu Działkowego Nasze Ogrody pełniła Stanisława Zaprzaluk. Starosta w swoim wystąpieniu podkreślał znaczenie pracy działkowców, ich pasji oraz stałego kontaktu z naturą. Dodał, że ci, którzy uprawiają swój ogródek, wiedzą najlepiej, jak smakuje dobra, własna żywność, w której wyhodowanie włożony jest nie tylko wysiłek, ale i serce.
Dzień Działkowca był również doskonałą okazją do wręczenia okolicznościowych dyplomów i nagród, dla tych, którzy swoja pracą w sposób wyjątkowy zasłużyli się dla ogrodu działkowego pomiędzy Bugiem a Włodawką. Zdaniem wielu jest to najurokliwsze miejsce do odpoczynku we Włodawie.
Miłą atmosferę zapewnili organizatorzy, którzy serwowali dla uczestników napoje i kiełbaski pieczone na ognisku. Były oczywiście tańce i naprawdę dobra zabawa na powietrzu wśród pięknych kwiatów, zadbanych krzewów i dorodnych drzewek owocowych.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej