Szukasz pracy i chcesz poznać charakterystykę rynku pracy w swojej miejscowości? Rozeznanie się w ogłoszeniach i ofertach bardzo pomaga na początku poszukiwania swojej drogi zawodowej. Zobacz, na jakich pracowników znajdzie się największe zapotrzebowanie i gdzie zarobki będą najlepsze.
Włodawa i okolice – analiza rynku pracy
Biała Podlaska to drugie największe miasto na terenie województwa lubelskiego. Za to sama Włodawa jest niezwykle blisko granicy Polski i Białorusi, co dość dobrze charakteryzuje zapotrzebowania i problemy miasta. Ze względu na brak większych branż przemysłowych Włodawa utrzymuje się głównie z turystyki. Zwiedzających przyciągają ciekawe zabytki, sama historia miejsca i przecinających się na przestrzeni lat trzech różnych kultur, oraz piękna natura w postaci na przykład pobliskiego Jeziora Białego.
Włodawa jest również ważnym węzłem drogowym łączącym przede wszystkim drogi krajowe i międzymiastowe. Przez to dość sprawnie rozwija się sektor transportowy tej części kraju. Budowa dróg wymaga w końcu pracowników branży budowlanej, magazynowej czy nawet logistycznej. To osoby w danych branżach o wysokich, dyrektorskich stanowiskach mają szansę na wysokie wynagrodzenie. Większych problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy nie powinni mieć również kierowcy, przedstawiciele i doradcy handlowi.
Chociaż Włodawa to piękne i urokliwe miejsce, brak większych przedsiębiorstw sprawia, że dużo młodych osób decyduje się na poszukiwanie szczęścia w zawodzie w innym miejscu. Warto przed decyzją przejrzeć parę ofert pracy z okolic swojego miasta. Pomocne w zrobieniu tego będą wyszukiwarki i porównywarki ogłoszeń pracy, na przykład GoWork.pl.
Wiadomo, ciężko rozstać się ze swoim rodzinnym miastem. Na szczęście coraz więcej firm z biurami w większych miastach oferuje również stanowiska zdalne, które można wykonywać z różnych miejsc na świecie. Czasami, częściej przy pracy hybrydowej, pracodawca może wymagać od Ciebie pojawienia się w firmie.
Nie powinno to sprawiać większych problemów dla osób, które mają samochody. Trasa z Włodawy do Białej Podlaskiej wynosi trochę ponad dwie i pół godziny w środku dnia. Jest również kilku prywatnych przewoźników albo sposobów na poruszanie się między miejscami bez własnego auta. Trzeba jednak przyznać, że do regularnych tras pomiędzy Włodawą a Białą Podlaską przydałby się własny samochód.
Czy warto się przenosić?
Praca w Białej Podlaskiej, a zwłaszcza sektor przemysłowy i gospodarczy, wydaje się rozwijać dość szybko, przede wszystkim ze względu na wielkość miasta i plany budowy ważnych dróg polskich i międzynarodowych. Z pewnością pozytywnie wpłynie to na połączenia komunikacyjne na przykład z Włodawą.
Poza większymi przedsiębiorstwami, które decydują się osiedlać w tym miejscu w kraju, w Białej Podlaskiej znajdziemy również dużo małych działalności gospodarczych. Ogromną rolę na rynku pracy w mieście mają małe, zazwyczaj rodzinne przedsiębiorstwa.
Rozważ możliwość zmiany miejsca zamieszkania, jeśli zależy Ci na pracy innej niż w sektorze usługowym albo gastronomicznym. Jeśli interesuje Cię jednak branża turystyczna, Włodawa będzie dobrym miejscem na rozwijanie się w tym kierunku zawodowym.
Dzisiejszej nocy przed północą zaniepokojony świadek poprosił o pomoc przejeżdżających policjantów, gdyż na jednej z ulic we Włodawie zauważył dziecko bez opieki. Policjanci natychmiast zajęli się dziewczynką. Dziecko nie potrafiło powiedzieć mundurowym, gdzie mieszka. Ubrana była jedynie w piżamkę z krótkim rękawem i sportowe buty. Policjanci podejrzewali, że może mieszkać w pobliżu. Dziewczynka trzęsła się z zimna. W chwili interwencji na dworze było tylko 3 stopnie celcjusza. Świadek okrył ją chwilę wcześniej własną kurtką.
Policjanci wzięli dziewczynę na ręce i poprosili o wskazywanie miejsca jej zamieszkania. Dziewczynka pokazując palcem kierunek zaprowadziła mundurowych do babci. Policjanci ustalili, że dziecko ma 8 lat. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe, które na szczęście nie stwierdziło podstaw do hospitalizacji. Policjanci próbowali skontaktować się telefonicznie z rodzicami jednak bezskutecznie. Odwiedzili ich w miejscu zamieszkania. Drzwi otworzyli im kompletnie pijani: 27-latka oraz 30-latek. Po zbadaniu stanu trzeźwości mężczyzny okazało się, że ma ponad 3 promile alkoholu w organizmie, zaś kobieta nie była w stanie poddać się badaniu. Pobrano jej krew do badania. Rodzice nie potrafili powiedzieć, gdzie jest ich córka. Nie zauważyli, że nie ma jej w domu. Oboje zostali zatrzymani i trafili do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu będą z nimi przeprowadzone dalsze czynności procesowe. Za narażenie dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia grozi kara do 5 lat więzienia.
Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość. Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością i szczęściem. Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia życzy
Przy okazji wernisażu XI Ogólnopolskiego Konkursu Pisania Ikon organizowanego przez Zakład Karny we Włodawie w Muzeum – Zespole Synagogalnym odbyła się uroczysta odprawa awansowa z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Podsumowanie XI Ogólnopolskiego Konkursu Pisania Ikon 2023 r.
XI Konkurs Pisania Ikon został podsumowany 1 grudnia 2023 r. w Małej Synagodze znajdującej się w kompleksie Muzeum – Zespołu Synagogalnego. Organizatorem wystawy byli: płk Jacek Sankowski - Dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie i ksiądz Jerzy Ignaciuk - kapelan prawosławny. Patronat nad konkursem objęli: Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Lublinie płk Piotr Burak oraz Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Abel, Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski. Na wernisażu obecny był płk Piotr Burak – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Lublinie, który wspólnie z gospodarzem wystawy płk. Jackiem Sankowskim - Dyrektorem Zakładu Karnego we Włodawie wręczał również funkcjonariuszom włodawskiej jednostki akty mianowania na wyższe stopnie służbowe.
W ramach organizowanego konkursu do Zakładu Karnego we Włodawie zgłoszono 20 ikon Pierwsze miejsce przyznano ikonie nadesłanej z Zakładu Karnego w Kamińsku, drugie miejsce otrzymała praca nadesłana z Zakładu Karnego w Strzelinie, trzecie ikona z Zakładu Karnego we Włodawie. Przyznano również dwa wyróżnienia dla osadzonego z Zakładu Karnego w Wierzchowie oraz ikony przesłanej z Zakładu Karnego we Włocławku. Podsumowanie konkursu uświetnione zostało występem chóru „Vlodaviensis”, który wprowadził gości w klimat starocerkiewny. W ramach wernisażu wykład na temat tajemnicy Ikony poprowadził ks. Mateusz Jaszczuk. Następnie uczestnicy zapoznali się z wystawą ikon oraz obejrzeli film VR związany z tematyką ikon w Kinie "Zachęta" z wykorzystaniem okularów Oculusów GO.
Głównym celem Konkursu Pisania Ikon jest zainteresowanie osadzonych wartościami duchowymi, estetycznymi i artystycznymi płynącymi z tradycji prawosławnej, jak również z dziedziny ikonografii oraz uwydatnienie roli kultury w życiu człowieka. Zajęcia artystyczne wpływają niezwykle pozytywnie na funkcjonowanie skazanych w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności. Twórcza resocjalizacja rozwija poczucie estetyki, pobudza aktywność artystyczną i uwrażliwia na piękno. Pisanie ikon daje osadzonym możliwość wypowiedzenia się, skłania do refleksji nad życiem świętych, postaci umieszczonych na tychże ikonach, a jednocześnie nad życiem własnym. Ten rodzaj twórczości daje skazanym możliwość duchowego wyciszenia się, spokoju oraz kontemplacji. To ważna forma resocjalizacji osadzonych.
Odprawa awansowa
Tradycyjnie już obchodzone w listopadzie Narodowego Święto Niepodległości wiążę się z uroczystą odprawą w Służbie Więziennej, podczas której przyznawane są funkcjonariuszom awanse, wyróżnienia, odznaczenia. W piątek 1.12.2023 r. akty mianowania na wyższe stopnie służbowe wręczał Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Lublinie – płk Piotr Burak, wspólnie z płk. Jackiem Sankowskim Dyrektorem Zakładu Karnego we Włodawie. Dyrektorzy podziękowali za zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych i pogratulowali funkcjonariuszom awansów. W trakcie odprawy służbowej z okazji Święta Niepodległości podkreślono rolę patriotyzmu oraz przypomniano okoliczności związane z odzyskaniem Niepodległości przez Polskę.
Święto niepodległości we Włodawie obchodzono bardzo patriotycznie. Było wyjątkowo dużo delegacji, w tym władze powiatu i miasta. Uroczystości zorganizowane przez powiat uświetniła obecność kompanii 19 Chełmskiego Dywizjonu Artylerii Samobieżnej. Dzień wcześniej (10 listopada) 1 Włodawscy hercerze zorganizowali przy włodawskim czworoboku akcję “Ogień Niepodległości”.
Były tam pieśni patriotyczne i opowieści przy gitarze i ognisku. Główne piątkowe uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. NSJ we Włodawie. Po mszy kilkanaście pocztów sztandarowych wraz z klasą mundurową oraz żołnierzami i licznymi delegacjami przemaszerowało przez miasto pod pomnik T. Kościuszki przy al. Piłsudskiego. Na czele kolumny szła orkiestra dęta. Tam po przemówieniach miał miejsce Niepodległościowy Apel Pamięci.
Następnie około stu delegacji złożyło wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Wśród nich jako pierwsza była delegacja powiatu ze starostą i wicestarostą. Na koniec, po defiladzie żołnierzy z Chełma, w sali kina można było obejrzeć krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów I LO we Włodawie oraz wychowanków MDK-u.
W dniu 16 października 2023 roku obywatele RP udali się do urn wyborczych, aby wybrać posłów i senatorów na Sejm i Senat nowej kadencji, oraz odpowiedzieć na pytania referendalne. Jak podaje gazetaprawna.pl - "We wtorek (17.10) po godz. 9.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne końcowe wyniki głosowania do Sejmu z 100 proc. komisji. Według tych danych startujące w wyborach komitety zdobyły następujący procent głosów:
Prawo i Sprawiedliwość - 35,38 proc. Koalicja Obywatelska - 30,70 proc. Trzecia Droga - 14,40 proc. Nowa Lewica - 8,61 proc. Konfederacja - 7,16 proc. Bezpartyjni Samorządowcy - 1,86 proc. Polska Jest Jedna - 1,73 proc.
Kadr z filmu - Wesel - reż. Wojciech Smarzowski 2004
A w naszym powiecie - Kolejny raz okazało się, że mieszkańcy naszego powiatu, nie potrafią ocenić #szans kandydatów w szopce zwanej #wybory. My z #zasady nigdy nie pomagamy tym którzy sięgają po publiczne pieniądze, ale jak już to #warto #liczyć szanse na zamiary - Bo oto po raz kolejny okazuje się, że gdyby nasi ludzie głosowali na #swoich mieli byśmy jako mieszkańcy powiatu #Włodawa reprezentanta w Sejmie ? , a tak dalej będą chodzić jeden za drugim ??♀??♂?♀??♂ jak #chłopy pańszczyźniane zgięci w paragraf z pognieciona czapką w rekach za ?♀ kolejnym, który będzie udawał że coś Wam pomoże ?♂ ? Radna gminna Kamila Grzywaczewska #piswlodawa jednak nie zostanie #SenatorRP, ponieważ mieszkańcy z naszego powiatu woleli głosować na Zająca i Dude - #BrawoWY Kamili Grzywaczewskiej z Urszulina #zabrakło 4 000 głosów, a w powiecie Włodawa na przeciwników Grzywaczewskiej oddano razem 10 210 głosów a było ich tylko dwóch.
Niżej przedstawiamy kilka ciekawych faktów na temat aktywności wyborczej mieszkańców powiatu włodawskiego. "W powiecie włodawskim w referendum mogło wziąć udział 29 281 osób. W poprawny sposób karty wypełniło 13 612 wyborców. Ponad 12 tys. z nich na każde pytanie odpowiedziało sposób negatywny i było na „NIE”, natomiast pozostali mieli inne zdanie i głosowali na „TAK”. Frekwencja wyniosła tutaj 46,49%. "Warto zauważyć, że ogólna frekwencja wyniosła w całym kraju 40,91%, w związku z czym uznano referendum za niewiążące." - supertydzien.pl
Zauważyliśmy, że w naszym powiecie od ostatnich wyborów zabrakło, aż 3 356 mieszkańców, wynika to z zestawienia ostatnich wyborów na Prezydenta RP z tegorocznymi wyborami do Sejmu i Senatu.
Frekwencja w drugiej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. - Liczba uprawnionych - 32 637
Frekwencja w wyborach do Sejmu w 2023 r. Liczba uprawnionych do głosowania - 29 281 Liczba kart ważnych - 19 671
Liczba uprawnionych do głosowanie - 29 281 / 32 637 - dane z wyborów na prezydenta RP Liczba kart wydanych - 19 670 / 20 964 - dane z wyborów na prezydenta RP
Frekwencja w zależności od siedziby obwodu wyborczego
Miasto Liczba uprawnionych do głosowanie - 10 005 / 11 041 - dane z wyborów na prezydenta RP Liczba kart wydanych - 6 948 / 6 943 - dane z wyborów na prezydenta RP
Wieś Liczba uprawnionych do głosowanie - 19 276 / 21 596 - dane z wyborów na prezydenta RP Liczba kart wydanych - 12 722 / 13 845 - dane z wyborów na prezydenta RP
Gminy z największą frekwencją to Urszulin, co ciekawe tam wyborców przybyło.
gm. Urszulin Liczba uprawnionych do głosowanie - 3 253 / 3 499 - dane z wyborów na prezydenta RP Liczba kart wydanych - 2 366 / 2 518 - dane z wyborów na prezydenta RP
To tyle na temat samych wyborów do Parlament, ale nie zapomnijmy że koszyka bliższa ciału i oto przyjrzyjmy się kto rachował głosy mieszkańców powiatu w komisjach wyborczych, rozsianych po całym naszym powiecie. Przygotowaliśmy wyszukiwarkę, która pozwala na przeszukiwanie danych po gminie, lub po nazwisku czy też funkcji.
Jak informowaliśmy w money.pl, Państwowa Komisja Wyborcza zwiększyła diety dla członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu. I tak przewodniczący komisji otrzymywał dotychczas 500 zł, a obecnie stawka wynosi 800 zł. Jego zastępca dostawał 400 zł, a podczas wyborów parlamentarnych w 2023 roku - już 700 zł. Członkowie komisji otrzymywali 350 zł, a w tym roku - już 600 zł. Nowością w tegorocznych wyborach jest wynagrodzenie dla mężów zaufania. Chodzi o 40 proc. diety członka komisji wyborczej, czyli 240 zł. - pisze money.pl Nazwisk osób pełniących funkcję "męża zaufania" PKW w swych danych udostępnionych na swojej stronie www na czas powstania tego artykułu nie zamieściła - może w przyszłości one się pojawią.
We wtorek 10 października radny powiatowy Mariusz Zańko na profilu w sieci antyspołecznościowej ogłosił że:
"Każda GMINA z frekwencją 60% otrzyma 500 tyś zł na KWG, Orkiestry,KlubySportowe"
Wygląda na to, że radny usilnie namawia do podwyższenia frekwencji w zamiana za pieniądze. Kiedyś już raz radny namawiał podczas innej wielkiej akcji zwanej #SzczepimySię Wówczas to można było wygrać indywidualnie hulejnogę, a miasto #Włodawa jako że zamieszkałe przez karne towarzystwo które przekroczyło ustalony próg otrzymało nagrodę w ramach konkursu #NajbardziejOdpornaGmina
I wygrane środki przez karnych mieszkańców Włodawy #Burmistrz Muszyński wydał już na #tężnię, #książkomat a teraz na wóz miejskich strażaków z wyposażony w sprzęt do wykrywania #smog'u.
Ale jest mały problem - skoro karni mieszkańcy tak ochoczo ruszyli do punktów #szczepień, które radni powiatowi chcieli organizować np pod #cmentarz'ami a nawet chodzić po domach i namawiać do szczepienia, to czy dziś weterani wcześniejszej akcji odpowiedzą na apel radnego? Trudno powiedzieć zważywszy, że #NIK poinformował, że 118 tys. osób dostało groźne dla zdrowia #szczepionki. A to może utrudnić walkę o frekwencję. - Czas pokaże! Zobaczymy jak będzie.
Mimo wszystko pamiętajmy, co jest najważniejsze: wszyscy członkowie komisji wyborczych powinni być #zaszczepieni, zgodnie z życzeniem aktywnego radnego. W końcu, niech wszędzie tam, gdzie się pojawi, wszyscy wokół będą zaszczepieni - w restauracji, na siłowni, czy w basenie a nawet przy urnie.
Niżej humorystyczny skrót z rady powiatu gdzie radni zastanawiali się jak namawiać do akcji #szczepimySię
^p^
tv.wlodawa.netmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
Może ktoś wie jak to jest❓Jest we Włodawie ❤💙 dwóch urzędników ⏳ tytułujących się mianem #Burmistrz, obaj biorą jak na Włodawę 🍚 z naszych podatków 💸 dobrą pajdę 🍞, i jak widać nie potrafią dogadać się w prostej sprawie jaką jest kolejna rocznica 🇵🇱 Powstania Warszawskiego 🇵🇱 Obaj zrobili sobie 𝘀𝘄𝗼𝗷𝗲 obchody państwowego 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱 święta! ☣ Jeden poszedł pod #WDKWłodawa na ławeczkę Krahelskiej, a drugi pod #PocztaWlodawa pod pomnik #WINwlodawa - jeśli się we Włodawie nie potrafią dogadać, to co dopiero w kraju nad Wisłą? 🎪🎠🎡🎢🎪
"Jutro 79 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Spotkajmy się o godz 17 czyli o tzw. "Godzinie 0" kiedy w mieście zawyją syreny przy pomniku - ławeczce Krystyny Krahelskiej, Sanitariuszki Powstania Warszawskiego". - pisze na fb Wisław Muszyński Burmistrz Miasta Włodawa
"Każdego roku w tym samym miejscu czcimy bohaterów powstania Warszawskiego i polskiego podziemia niepodległościowego". - pisze na fb Wiesław Holaczuk wiceBurmistrz
Kilka dni przed rocznicą Stowarzyszenie Odkrywców Ziemi Włodawskiej, na swoim fb zaprosiło wszystkich z miasta jak i powiatu tymi oto słowami - "Wzorem ubiegłego roku Stowarzyszenie Odkrywców Ziemi Włodawskiej oraz Stowarzyszenie IPA Region Włodawa w dniu 1 sierpnia 2023 r o godz. 17.00 zapraszają wszystkich mieszkańców Włodawy i okolic, pasjonatów historii, przedstawicieli organizacji samorządowych i społecznych na skwer przy ul. Piłsudskiego we Włodawie obok WDK. Chcemy spotkać się przy ławeczce poświęconej poetce Krystynie Krahelskiej ps. „Danuta” i minutą ciszy uczcić i oddać hołd żołnierzom Powstania Warszawskiego i mieszkańcom stolicy, którzy bohatersko walczyli i zginęli. Powstanie Warszawskie było największym zrywem i najdłużej trwającym powstaniem w mieście. 63 dni walki prowadzonej przez utworzone w konspiracji wojsko polskie głównie Armię Krajową, wspartą przez inne organizacje podziemne nie miało odpowiednika w historii. Wśród ofiar, które oddały życie w walce o wolność i niepodległość była Krystyna Krahelska ps. „Danuta” zmarła w drugim dniu powstania w wyniku odniesionych ran. Poetka we Włodawie przebywała w latach 1943-1944, była autorką piosenki „Hej chłopcy bagnet na broń”, jej twarz do dzisiaj można oglądać w obliczu Syrenki warszawskiej.
Jednocześnie wychodząc naprzeciw osobom mieniącym się jako „prawdziwi patrioci”, stwierdzamy, że patriotyzm to nie tylko składanie wieńców, to też dbałość o kulturę, o historię i nasze dziedzictwo narodowe. To dbałość o groby naszych przodków, groby żołnierzy, którzy oddali życie za wolność Polski, to pamięć o nich. To dbałość o środowisko naturalne w którym żyjemy i przyszłość naszych dzieci. Patriotyzm to uczciwość i kultura osobista w każdych relacjach." - fb/Stowarzyszenie Odkrywców Ziemi Włodawskiej
Jak widać, trzeba było we Włodawie dokonać podziałów i podzielić się na frakcje, aby rywalizować o to, kto posiada większą flagę we Włodawie. W rezultacie, jak zawsze, wyszło to bezsensownie - można to nazwać "popeliną po włodawsku". Wydaje się, że mieszkańcy powinni samodzielnie organizować swoje uroczystości i oficjalnie nie zapraszając lokalnych polityków. Ponieważ zapraszanie ich na uroczystości tylko buduje podziały w naszym lokalnym społeczeństwie. Ci, którzy pragną zyskać popularność, powinni uczestniczyć jako zwykli mieszkańcy, a nie politycy. Albo mogą zorganizować swoje własne imprezy, na które żaden rozsądnie myślący mieszkaniec miasta by się nie wybierał, chyba że tylko ich krasnale ogrodowe.
Jest również śmieszne to, jak ostatnio wszyscy nagle zaczęli przywiązywać wagę do patriotyzmu, podczas gdy jeszcze kilka lat temu nie przejmowali się różnymi historycznymi rocznicami, ignorując je zupełnie. A dziś prześcigają się w byciu strażnikami historii i tradycji, ale mimo to nasze miasto wciąż posiada w herbie chełmskie barwy, co dla lokalnych patriotów i strażników tradycji z urzędy miasta nie stanowi żadnego problemu :)
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej