Dziś czyli 15 maja 2021 roku został zniesiony obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką na otwartym powietrzu, ale policjanci będą nadal egzekwować wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia, aby maksymalnie ograniczyć transmisje koronawirusa
Pomimo tego, że nastąpi luzowanie obostrzeń to wiele z nich będzie dalej obowiązywać. Pamiętajmy stan epidemii nadal trwa w związku z tym policjanci stanowczo będą egzekwować obowiązujące nakazy, zakazy i ograniczenia. Apelujemy o rozsądek, odpowiedzialność i przestrzeganie wprowadzonych zaleceń, bo służą one ochronie życia i zdrowia nas wszystkich! Od soboty 15 maja złagodzeniu ulegają kolejne obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Jest to kolejny etap stopniowego odmrażania gospodarki i życia społecznego w Polsce. Mimo, że liczba zakażeń spada, wirus wciąż krąży i powoduje zgony. Dbajmy o siebie i innych.
Noszenie maseczek na świeżym powietrzu – zniesienie obowiązku o ile zachowamy odpowiedni dystans. Oczywiście dla własnego komfortu i bezpieczeństwa każdy może założyć maseczkę w dowolnym momencie. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, środkach komunikacji zbiorowej.
Transport zbiorowy - 100 procent liczby miejsc siedzących lub 50 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy zachowaniu 50 procent miejsc siedzących niezajętych).
Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu) – otwarte ogródki restauracyjne:
[wp_ad_camp_4] działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik.
Kultura – otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu: max 50 proc. Obłożenia, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.
Imprezy okolicznościowe na zewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii: limit do 25 osób, w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej).
Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu: max 25 procent publiczności.
Przypominamy, że pozostałe obostrzenia znane nam z wcześniejszych miesięcy nadal obowiązują. Policjanci stanowczo będą egzekwować wprowadzone dla bezpieczeństwa nas wszystkich przepisy. Każda osoba, która narusza obowiązujące przepisy sanitarne, może zostać ukarana mandatem w wysokości 500 zł, funkcjonariusze mogą skierować do sądu wniosek o jej ukaranie. O rażącym łamaniu przepisów mundurowi poinformują też inspektora sanitarnego, kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet 30 tys. zł. Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność. Wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia mają jeden cel-ochronę życia i zdrowia.
Rok 2020 nie był łatwy dla wielbicieli krótkich, kilkudniowych wycieczek do dużych miast, czyli tzw. city breaków. Tego rodzaju wypady popularne są między innymi wśród miłośników sztuki czy smakoszy. Jednak zamknięte z powodu pandemii COVID-19 muzea, galerie, restauracje i bary, a także obawy przed zarażeniem bądź przebywaniem na kwarantannie w obcym kraju, w znaczący sposób ograniczyły ruch turystyczny. Teraz, gdy coraz szerzej stosowane są szczepienia przeciwko tej chorobie, z nadzieją można spoglądać na kolejny sezon turystyczny. Oto kilka propozycji miejsc z niepowtarzalnym, artystycznym klimatem, które warto zobaczyć w pierwszej kolejności.
FRIEDRICHSHAIN-KREUZBERG (BERLIN)
Friedrichshain-Kreuzberg to prawdziwa mekka nie tylko niemieckich, ale także europejskich hipsterów. Alternatywny tygiel kulturowy, w którym swoje miejsce znajdują zastępy artystów. Wśród licznych muzeów i galerii z pewnością największą sławą cieszy się East Side Gallery, czyli fragment Muru Berlińskiego o długości ponad 1,3 km. Stał on się swoistą przestrzenią wystawienniczą dla ponad 100 dzieł, w tym słynnego na cały świat graffiti przedstawiającego komunistycznych dygnitarzy – Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera. Turyści odwiedzający stolicę Niemiec z pewnością powinni również zajrzeć do znajdującego się nieopodal Muzeum Żydowskiego. Oprócz wartościowej ekspozycji, to także prawdziwa perełka architektoniczna. Jeden z gmachów, zaprojektowany został przez urodzonego w Łodzi, światowej sławy architekta Daniela Libeskinda – twórcę niezliczonych budynków w różnych częściach globu, w tym warszawskiej Złotej 44.
TRASTEVERE (RZYM) Stolica Włoch to w świadomości turystów z niemal całego świata przede wszystkim Koloseum, Panteon, Forum Romanum, Zamek Świętego Anioła czy Bazylika św. Piotra i Muzea Watykańskie. To oczywiście miejsca, których będąc w Rzymie grzechem byłoby nie zobaczyć. Ale warto wiedzieć, że kolebka europejskiej kultury oferuje inne atrakcje. Trastevere, czyli Zatybrze, to niezliczone knajpki z doskonałym jedzeniem, gwarne bary serwujące w upalne dni zimne piwo i drinki oraz lokalne, nocne życie. Ciepły klimat Wiecznego Miasta sprzyja spędzaniu wieczorów na zewnątrz, nie tylko w restauracyjnych ogródkach – jednym z miejsc, gdzie niemal codziennie spotyka się alternatywna część Rzymu jest plac Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu. To świetny punkt do nawiązania nowych znajomości i poznania smaku nocnego życia oraz skosztowania włoskiego wina w niepowtarzalnym otoczeniu.
[wp_ad_camp_4] MONTMARTRE, MONTPARNASSE (PARYŻ) Paryż niezmiennie kojarzy się z elegancją, szykiem, wszelkiego rodzaju sztuką i tworzącymi ją artystami, którzy na przestrzeni ostatnich dekad zamieszkiwali różne dzielnice miasta. W XIX wieku europejska awangarda skupiała się na Montmartre – do dziś można tam poczuć ducha genialnego Vincenta van Gogha czy naszego Fryderyka Chopina. Pierwsza połowa poprzedniego stulecia to z kolei rozkwit Montparnasse. To tutaj tworzyli pionierzy kubizmu – Pablo Picasso i Georges Braque – których płótna dziś sprzedawane są światowych aukcjach za dziesiątki milionów dolarów. Interesującym miejscem, istniejącym do dziś, jest zaprojektowany przez Gustawa Eiffela budynek zwany „La Ruche”, czyli po prostu ul. Przez lata tworzyli w nim tacy twórcy jak Marc Chagall czy Mosze Kisling. Obecnie zresztą nieruchomość, mieszcząca się skądinąd w Pasażu Gdańskim, nadal skupia artystów z różnych zakątków Francji i nie tylko.
UŽUPIS (WILNO) Chcąc poczuć awangardowy klimat miasta, wcale nie trzeba wybierać się za zachodnią granicę. Znajdujące się w Wilnie Užupis (Zarzecze), nazywane niekiedy litewskim Montmartre, to artystyczna kolebka naszego północno-wschodniego sąsiada. Mieszkał tam m.in. poeta Konstanty Ildefons Gałczyński czy malarz Ferdynand Ruszczyc. Przez lata zaniedbywany kwartał miasta, położony nad Wilejką, dziś znów przeżywa rozkwit. Przechadzając się po urokliwych uliczkach, nietrudno natrafić na takie perełki architektury jak kościół św. Bartłomieja czy świetne bary i knajpki, których nie brakuje w okolicy. Na Zarzeczu znajduje się m.in. restauracja Amandus, uznawana za najlepszą w całej stolicy Litwy.
PRAGA-PÓŁNOC (WARSZAWA) Poszukując nietuzinkowych, klimatycznych miejsc, warto również zwrócić uwagę na warszawską Pragę-Północ. Ta interesująca dzielnica artystyczna, położona podobnie jak rzymskie Trastevere czy wileńskie Užupis w bezpośredniej bliskości rzeki, w ostatnim czasie nabiera nowego blasku. Zaniedbywana przez lata część ścisłego centrum miasta – tylko spacer mostem Śląsko-Dąbrowskim dzieli ją od Zamku Królewskiego i Kolumny Zygmunta – obecnie przyciąga artystów i wielbicieli sztuki nie tylko ze stolicy, ale także z całej Polski. Jednym z najciekawszych miejsc na Pradze-Północ jest Centrum Praskie Koneser. To starannie odrestaurowana przestrzeń byłej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”, w której prężnie działają liczne galerie sztuki oraz odbywają się wystawy cenionych na świecie twórców: Banksy’ego, Józefa Wilkonia czy Zdzisława Beksińskiego. W tym artystycznym zagłębiu nie brakuje też znakomitych barów i restauracji, a całości dopełnia Muzeum Polskiej Wódki. Można w nim poznać kilkusetletnią historię produkowanych nad Wisłą alkoholi, w tym znanych dziś na całym świecie marek, w przeszłości rozlewanych w Koneserze.
Przy Urzędzie Miejskim we Włodawie stanęło serce na plastikowe nakrętki. W ten sposób miasto włączyło się w akcję „Wkręć się w pomaganie” zorganizowaną przez stowarzyszenie „Lepsze jutro”.
Zakupione przez miasto serce ustawione zostało przy Urzędzie Miejskim. Drugie zakupione przez inicjatorów akcji ustawione jest przy alei Jana Pawła II 23. Serca są również pomocne w segregacji odpadów plastikowych, wpływają pozytywnie na promocję ekologii i zrównoważonej gospodarki odpadami wśród mieszkańców.
Stowarzyszenie „Lepsze jutro” zbiera i sprzedaje nakrętki już od 2015 roku. Dochód przeznaczany jest na realizację celów statutowych, czyli wsparcia terapii i integracji społecznej podopiecznych. Nakrętek potrzeba dużo bowiem potrzeb jest wiele. Cena z kilogram plastikowych korków to ok. 1 złoty. Jedno pełne serce to ponad 50 kg nakrętek. Jednocześnie inicjatorzy akcji prowadzą zbiórkę pieniędzy na zakup kolejnych pojemników w kształcie serca, które staną w innych gminach naszego powiatu.
22 kwietnia 2021 roku odbyło się wojewódzkie podsumowanie 18. edycji konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy". Celem konkursu, organizowanego przez Business Centre Club we współpracy z Ministerstwem Finansów, jest promowanie wysokich standardów obsługi klienta.
Kolejny raz urzędy skarbowe zostały ocenione przez przedsiębiorców. Ze względu na pandemię, centralne obchody odbyły się w formie online. W tegorocznej edycji laur przyjazności otrzymało 66 urzędów skarbowych w tym 5 z naszego województwa. Przedsiębiorcy oceniali jakość obsługi podatnika przez urząd, łatwość komunikacji i kompetencje pracowników. Certyfikat „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy" przyznawany jest na rok.
Wyróżnione urzędy:
Urząd Skarbowy w Krasnymstawie; Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie; Urząd Skarbowy we Włodawie; Urząd Skarbowy w Łukowie; Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim.
Wojewódzkie podsumowanie konkursu odbyło się 22 kwietnia w siedzibie Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. Wzięli w nim udział naczelnicy zwycięskich urzędów skarbowych województwa lubelskiego. W uroczystości wzięli udział Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie - Artur Krukowski, Wojewoda Lubelski - Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski, Kanclerz lubelskiej loży BCC, Wiceprezes BCC – Mirosława Gałan oraz naczelnicy zwycięskich urzędów skarbowych.
-Konkurs na Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy jest dla nas cenną inicjatywą. Przedsiębiorcy oceniają urzędy w anonimowych ankietach, a dzięki temu otrzymujemy realną ocenę naszego działania z pierwszej ręki. Te oceny są dla nas impulsem do dalszych zmian i zachętą wypracowywania nowych rozwiązań - mówi Artur Krukowski, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.
[wp_ad_camp_4] Ta edycja konkursu po raz pierwszy została przeprowadzona na podstawie elektronicznych ankiet, których wpłynęło ponad 8 tys. w całej Polsce. Dzięki ankietom można było dowiedzieć się m.in. jak przedsiębiorcy oceniają kontakt elektroniczny i telefoniczny z urzędami skarbowymi w dobie pandemii.
Przedsiębiorcy biorący udział w ankiecie, bardzo wysoko ocenili kompetencje i uprzejmość pracowników:
91 % badanych oceniło, że obsługujący ich urzędnicy byli kompetentni, 93% oceniło, że urzędnicy byli uprzejmi podczas spotkań.
Wójt Gminy Wyryki zaprasza na imprezę o charakterze patriotyczno-sportowym w ramach projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, która odbędzie się 16 maja 2021 r. w Suchawie.
Rozpoczęcie biegu planowane jest na godz. 12.00. Zawody zostaną przeprowadzone na dystansach 1963 i 5000 m. Biuro biegu zostanie otwarte o godz. 10.30 w namiocie organizatorów, natomiast zakończenie planowane jest. ok. godz. 14.00. Zapisy są możliwe na stronie: elektronicznezapisy.pl
W przypadku wolnych miejsc zapisy będą prowadzone w dniu zawodów w godz. 10.30-11.45.
Z dumą, radością i satysfakcją informujemy, że I LO im. T. Kościuszki we Włodawie jest jednym z 500 najlepszych liceów ogólnokształcących w Polsce - według Ogólnopolskiego Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2021 przeprowadzonego przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.
Pierwsze liceum z Włodawy w ogólnopolskim rankingu zajęło 448 miejsce. Awansując w ciągu roku o 101 miejsc, z miejsca 549 które Kościuszko zajmował w ubiegłym roku, do pierwszej pięćsetki liceów w Polsce. Dzięki awansowi szkoła uzyskała tytuł „Srebrnej Szkoły 2021”. Natomiast w Wojewódzkim Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2021 wśród 62 najlepszych liceów woj. lubelskiego I LO im. T. Kościuszki z Włodawy zajęło 23 miejsce.
Zdobycie miejsca w czołówce tego rankingu jest dla każdego liceum i technikum zasłużonym powodem do dumy. Świadczy to przecież o bardzo dobrej atmosferze w szkole, tworzonej wspólnie przez znakomitą kadrę, zdolnych i ambitnych uczniów, a także władze samorządowe, dbające o jak najlepsze warunki nauczania.
Jak mówi Arlena Krawczuk, dyrektor I LO im. T. Kościuszki we Włodawie: „Jest to najlepszy prezent na jubileusz 85-lecia szkoły, który będziemy obchodzić w tym roku. Jesteśmy z tego wyróżnienia bardzo dumni i szczęśliwi. Chciałabym w tym miejscu podziękować całemu gronu nauczycieli, którzy dzięki konsekwentnej, sumiennej i rzetelnej pracy są współautorami uczniowskich sukcesów, podziękować naszej wspaniałej młodzieży oraz władzom samorządowym, które stwarzają dobry klimat do pracy ze zdolnymi i pracowitymi uczniami. Wysoka jakość kształcenia i wychowania polskiej młodzieży jest najlepszą inwestycją w przyszłość naszego narodu i ojczyzny.”
[wp_ad_camp_4]
Cieszymy się, że codzienna, sumienna i rzetelna praca nauczycieli i dyrekcji naszej szkoły została po raz kolejny uhonorowana. Jest to nasz wspólny sukces - całej społeczności kościuszkowskiej! Nie od dziś wiadomo – „Kościuszko – to brzmi dumnie!” - dodają uczniowie.
Liceum i Technikum z Modrzaka poza ogólnopolską tabelą. Technikum czyli ZSZ nr 1 w rankingu techników z województwa lubelskiego zajęło 32 miejsce na 57 sklasyfikowanych. Liceum z Modrzaka w 2020 roku było klasyfikowane na 975 miejscu, w tym roku jest poza pierwszym 1000 liceów w Polsce. Technikum rolnicze w Korolówce nie jest wcale uwzględnione w tegorocznym jak i ubiegło rocznym rankingu fundacji edukacyjną „Perspektywy”.
Kryteria
Rankingu Liceów 2021 - sukcesy w olimpiadach 25%, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Rankingu Techników 2021 - sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
Muzeum we Włodawie po raz kolejny „pompuje żydowską narrację historyczną” zapominając, albo i celowo pomijając polskie ofiary holokaustu. Szczególnie boli fakt, że włodawscy muzealnicy pomijają milczeniem mieszkańców Włodawy narodowości Polskiej, którzy jako pierwsi ginęli w niemieckich obozach śmierci.
Oto co dziś 27 stycznia 2020 roku na profilu społecznościowym Muzeum zamieściło:
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Jest to święto obchodzone w rocznicę wyzwolenia byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau. Zostało ono uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r. Dziś pamiętamy o społeczności żydowskiej z Włodawy, ale także o przesiedleńcach z Europy, którzy zostali zgładzeni w pobliskim Niemieckim Obozie Zagłady w Sobiborze. Na fotografii Żydzi z Włodawy tuż po wojnie, którzy przeżyli Holocaust.
Notoryczne pomijanie włodawskich ofiar holokaustu polskiego pochodzenie, przez muzealników z Włodawy oraz lokalnych publicystów jest co najmniej zastanawiające, by nie powiedzieć żenujące. W kółko tylko czytamy, że jedynymi ofiarami niemieckiego terroru podczas II Wojny Światowej we Włodawie i okolicach byli tylko i wyłącznie mieszkańcy narodowości żydowskiej.
Być może jest to spowodowane niewygodnymi faktami i nie pasującymi do już utartej narracji historii XX wieku miasta i powiatu. Ponieważ w internecie są dostępne dokumenty, które w inny sposób opisują wydarzenie które miały miejsce we Włodawie i bliskiej okolicy w okresie niemieckiej okupacji.
Oto raport z dnia 23 lipca 1941 r. wysłany z okupowanej przez Niemców Polski do Londynu. Raport informuje rząd polski w Londynie o masowych aresztowaniach, egzekucjach i deportacjach Polaków do Oświęcimia/Auschwitz oraz na Pawiak w Warszawie. Tu warto zwrócić uwagę na wzmianka informującą o kolaboracji włodawskich Żydów z niemieckim okupantem.
W raporcie czytamy, że
We Włodawie aresztowano prawie wszystkich poborowych. Aresztowanych wywieziono po przesłuchaniu na Zamek Lubelski lub do Oświęcimia/Auschwitz. Szereg osób rozstrzelano. W aresztowaniu pomagali władzom niemieckim Żydzi, polepszając sobie w ten sposób warunki bytowe.
Dziwne, że mieniący się znawcami włodawskiej historii kwartalinicy przez ostatnie 10 lat nic na temat aresztowań włodawskich harcerzy i nauczycieli nie napisali. Historia bardzo ciekawa, lecz do dnie dzisiejszego szerzej nie opisana. Zapewne żydowska kolaboracja nikomu nie jest na rękę. Łącząc kropki okazuje się, że we Włodawie nie było tak różowo, jak to jest często lokalnie przedstawiane i promowane.
Prawdopodobnie na początku 1940 r. harcmistrz P. Kołodziejek zorganizował we Włodawie konspiracyjną działalność „Szarych Szeregów”[30]. Sądzić należy, że na jej czele stanęli bracia Żelaźniewiczowie. Zajęcia w zastępach miały charakter wojskowy. Prowadzono m.in. szkolenie z bronią i obserwację ruchów wojsk niemieckich. Jerzy Jagiełło dostarczał zdjęcia niemieckich funkcjonariuszy i oficerów[31].
Jednak w okresie kwiecień – czerwiec 1941 r. okupant zlikwidował cały trzon organizacji. Miał ułatwione zadanie, gdyż już jesienią 1939 r. zdobył całą przedwojenną dokumentację włodawskiego hufca[32]. Niewątpliwie do aresztowania około 50-ciu osób, głównie uczniów gimnazjum, doprowadziły też liczne błędy organizacyjne.
Włodawskie „Szare Szeregi” nie posiadały odpowiedniej siatki konspiracyjnej. Harcerze nie byli przygotowani do pracy w podziemiu. Do organizacji z łatwością mogły przenikać niewłaściwe osoby[33]. Wszystkich aresztowanych poddano wstępnym przesłuchaniom, często połączonym z biciem, w budynku miejscowego gestapo. Po czym przewieziono ich na Zamek Lubelski, a następnie chłopców osadzono w obozie w Oświęcimiu, a dziewczęta – w Ravensbrück.
Wśród wywiezionych znaleźli się następujący uczniowie[34]: 1. Bajuk Piotr - zginął 10.08.1942 r.; 2. Bartnicka Henryka; 3. Basiak[35] Zdzisław - zginął; 4. Biernacki Marian; 5. Buska Kazimierz [36] - zginął we wrześniu 1942 r.; 6. Bychawski Zbigniew - zginął 28.10.1942 r.; 7. Głogowski Zbigniew - zginął 25.09.1941 r.; 8. Iwanicki Jerzy - zginął; 9. Kosiński Henryk [37] - zginął 17.03.1942 r.; 10. Kukiełka[38] Leon - zginął 30.10.1942 r.; 11. Marciuszek Stefan - zginął; 12. Nagiel Józef - zginął; 13. Osipowski Walerian - zginął 30.07.1941 r.; 14. Ostrowski Stanisław - zginął 04.03.1942 r.; 15. Partyka Tadeusz - zginął; 16. Skrzyński Janusz - zginął 22.11.1941 r.; 17. Szyszkowski Zygmunt - zginął w październiku 1942 r.; 18. Witkowski Zdzisław - zginął; 19. Zbyszyński[39] Zbigniew - zginął 13.02.1942 r.; 20. Żelaźniewicz Bogdan - zginął 12.03.1942 r.; 21. Żelaźniewicz Jerzy - zginął 14.08.1942 r.
Kronika Szkolna do tej listy dodaje nazwisko Antoniego Gąski oraz Zbigniewa Głowackiego.
Wśród poległych i zabitych w różnych okolicznościach wojny znaleźli się ponadto: prof. Piotr Krejpowicz[40], uczniowie: Stanisław Horszczaruk, Marian Kazimierczuk, Zbigniew Kołodyński, Zygmunt Paciorkowski oraz Andrzej Matczuk, Feliks Najda, Zdzisław Serdakowski, Joanna Teratycka[41].
Liczymy, że włodawscy muzealnicy z Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie oraz redakcja kwartalnika Wschód nadrobią zaległości i wydadzą większe opracowanie w formie druku. Opisujące historię niemieckich aresztowań włodawskich konspiratorów, o których mowa wyżej i wyjaśnią nie do końca jasną kartę współpracy żydowskich mieszkańców miasta z niemieckim okupantem w czasie II Wojny Światowej - liczymy ma Was.
Dodatek specjalny
Godzinę po naszej publikacji, pracownicy muzeum obudzili się, i w pospiechu na profilu fb zaczęli publikować kolejne zdjęcie mieszkańców miasta Włodawy. Mieszkańcy ci zostali aresztowanie w akacji likwidacji włodawskiej komórki "Szarych Szeregów" lub innych organizacji podziemnych wiosną 1941 roku - o czym możemy dowiedzieć się z opisów zdjęci jak i raportu wysłanego do władz polskich w Londynie. Aresztowania odbyła się wiosną - latem 1941 roku, aresztowanych wywieziono w pierwszej kolejności na Zamek Lubelski, a następnie do Auschwitz gdzie otrzymali status więźniów politycznych.
Bardzo ciekawe informacje, ale to bardzo - główne informacje dotyczące niemieckiej ekonomii zagłady znajdują się około 39 minuty audycji - KChT red. Piotr Wrońskiego
Ogólnopolska akacja #SzczepimySię ruszyła pełną parą. Pierwsze szczepionki dotarły wcześniej niż obiecana Staroście pomoc z Niemiec, ale jak to zwykle bywa we Włodawie poszło coś nie tak. I w dzisiejszych wydaniach lokalnych gazet czytamy, że tydzień temu w naszym powiecie wybuchła
Szczepionkowa afera po włodawski
We włodawskim szpitali ponoć miały zostać zaszczepione przeciw COVID-19 osoby spoza grupy zero, niebędące nawet mieszkańcami tego powiatu. Jedna podobno przyjechała aż z Warszawy, aby szybciej przyjąć szczepionkę. Szef włodawskiego PiS zapowiada, że osobiście zajmie się wyjaśnieniem sprawy. - pisze supertydzien.pl
Nowytydzien.pl sprawę pierwszych szczepień przeciwko korona wirusowi we Włodawie opisuje w artykule pod tytułem:
Lekarz chciał wymusić szczepionkę
Doniósł w zemście za pominięcie syna.
Dyrektor włodawskiego szpitala nie pozwoliła poza kolejnością zaszczepić syna jednego z lekarzy na Covid-19, więc ten w odwecie rozpętał ogólnopolską aferę. Poinformowała krajowe media, że we Włodawie akcja szczepień przebiega w sposób nie prawidłowy i wybiórczy, ale o swoim zachowaniu, groźbach i krzykach już nie wspomniał. - donosi nowytydzien.pl
Więcej na temat włodawskiej procedury szczepień, można przeczytać w wersji papierowej obu tygodni, jak i w wersji elektronicznej na ich stronach www. Niżej zamieszczamy link do artykułu, który ukazał się w lubelskim Onecie w ubiegly czwartek. Artykuł ten zapoczątkował opisane wyżej szczepionkowe perypetie włodawskich specjalistów medycznych - #szczepimySię
Przedszkole Miejskie nr 2 we Włodawie było organizatorem Międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego pt. „Aniołek Bożonarodzeniowy”. Ze względu na pandemię jest to pierwsza tego typu impreza w tym roku. Jej celem było rozwijanie aktywności twórczej dzieci, wzmacnianie współpracy środowiska rodzinnego z przedszkolem oraz kontynuowanie współpracy placówek oświatowych z terenu Włodawy w nowej rzeczywistości.
W konkursie mogły wziąć udział dzieci w wieku od 3 do 6 lat wraz z rodzicami, dziadkami lub rodzeństwem. Ich zadaniem było wspólne wykonanie postaci anioła dowolną techniką plastyczną. Ten sposób międzypokoleniowej, wspólnej aktywności pielęgnuje i wzmacnia więzi rodzinne, co korzystnie wpływa na harmonijny rozwój dziecka. W konkursie wzięło udział łącznie 66 uczestników z Przedszkola Miejskiego nr 2 we Włodawie, Miejskiego Przedszkola Integracyjnego we Włodawie, Niepublicznego Przedszkola „Mała Akademia” we Włodawie oraz grup przedszkolnych Szkoły Podstawowej nr 3 we Włodawie.
Oceny prac konkursowych dokonała Komisja konkursowa, w skład której weszły Radne Rady Miejskiej z Komisji Oświaty, Kultury i Sportu – Joanna Szczepańska i Joanna Uryniuk na czele z Przewodniczącą Komisji Janiną Klimczuk. Głównymi kryteriami oceny prac były pomysłowość i oryginalność w doborze materiałów, estetyka i staranność wykonania pracy oraz ogólne wrażenie artystyczne. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie. Ostatecznie nagrody przyznano za prace, które wykonali: Kacper Zieliński, Zosia Paszkiewicz, Kacper Gajewski oraz Laura i Martyna Szczepaniak. Jury przyznało także wyróżnienia, które otrzymali: Emilia Niedzielak, Tobiasz Pyć, Staś Mietiułka, Filip Bieliński, Nela Glina, Iga Torbicz, Aleksander Olszewski i Kacper Sieradzki. Laureatom organizatorzy przygotowali dyplomy i nagrody, natomiast pozostali uczestnicy, biorący udział w konkursie, otrzymają pamiątkowe dyplomy uczestnictwa oraz upominki. Ze względu na obostrzenia sanitarne nagrody zostaną przekazane dyrektorom placówek wraz z prezentacją multimedialną, relacjonującą to wydarzenie.
Ze względu na obostrzenia sanitarne dyrektor Danuta Kloc przekazała przygotowane nagrody, upominki i dyplomy dyrektorom placówek wraz z prezentacją multimedialną, relacjonującą to wydarzenie. Z kolei anioły, które wykonały dzieci wspólnie z rodzinami organizatorzy przewieźli do Domu Pomocy Społecznej „Senior” w Różance i po obowiązkowej kwarantannie oraz ozonowaniu, zaprezentowane będą podczas wystawy, a następnie wręczone pensjonariuszom w formie upominków podczas Świąt Bożego Narodzenia. Koordynatorami konkursu były nauczycielki: Marzena Sugier i Monika Kisiel.
/ź/ wlodawa.eu
tv.wlodawa.netmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej