Przy pięknej pogodzie „Polskiej Złotej Jesieni”, i „Babiego Lata ‘, w miesiącu październiku dnia dwudziestego przyjechali do Sławatycz chórzyści na VII Regionalny Przegląd Chórów i Zespołów Wokalnych „Jak Paciorki Różańca” by głosami połączonymi w harmonię śpiewać pieśni ku czci M. B. Różańcowej. Sławatycka świątynia w 2019 roku obchodzi setną rocznicę konsekracji.
Pierwsza zaprezentowała się Schola „Nadbużańskie Słowiki” ze Sławatycz. Dynamicznie z pełną koncentracją wykonały „Dzięki Ci Maryjo”, „Matko życia” i „Błogosław duszo moja Pana”. Grupę w nowym składzie prowadzi Pani Elżbieta Gruszkowska.
Kolejni wykonawcy to Schola Parafii Narodzenia NMP w Motwicy prowadzona przez Panią Monikę Chudzik. Dzieci i młodzież z wielkim zaangażowaniem zaśpiewały: „Cały jestem Twój Maryjo”, „Alleluja miłość Twa”, „Magnificat” (canon Taize).
Po prezentacjach grup wokalnych rozpoczęły się występy chórów. Jako pierwszy zaprezentował się znany od 11 lat chór męski „AVE” ze Sławatycz na czele z dyrygentem Ludwikiem Sławińskim w utworach: „Różańcowa Pani nieba ziemi”, „Jedyna i władna” i „Dnia każdego”. Za występ chórzyści otrzymali długie i głośne oklaski.
Chór „CORDE CHRISTI” z Zarzecza Łukowskiego pod dyrekcją Pani Anny Lichawskiej zaśpiewał: „Ave Maria” Ginlio Cacciniego, „ Matko miłości”- Giuseppe De Marzi i „Totus Tuus” – Marco Frisina. Słuchaczy zachwyciło piękne śpiewanie trudnych utworów.
Z dalekiego Łukowa przyjechał trzygłosowy Chór „AVE CRUX” pod dyrekcja Pana Jana Rzewuskiego. Czyste tony w pieśniach „Matko nasza dzieci Twoje”, „Matko Boża z Betlejem”, Ave Maria” – Remino Reala podobały się wszystkim.
Swoją obecnością zaszczycił Chór Ziemi Chełmskiej „HEJNAŁ” im. Mieczysława Niedźwieckiego. Znany i ceniony chór pod dyrekcją Pani Danuty Bałki – Kozłowskiej zaprezentował publiczności „O Maryjo kwiecie biały”, „Ora pro nobis” – R. Papperta, „O Matko miłościwa” – Sykulskiego.
Silne wzruszenia i emocje artystyczne to prezent od chóru „W Dubicy”. Śpiewają w nim przeważnie mieszkańcy gminy Wisznice. Pan Piotr Korniecki dyrygował wykonanie: „Matko Najświętsza” oprac. H.M. Górecko, „Pozdrowienie Maryi” – J. Świder i „Ave Maria” – Javier Busto. Występy były nagradzane gromkimi oklaskami. Wisienkę na torcie położył artysta ustnej harmonijki Pan Wojtuś z Łukowa, który zagrał „Czarną Madonnę”. Prezentacje VII Regionalnego Przeglądu „Jak Paciorki Różańca” zakończył wspólny śpiew ok.170 osób pieśni „Zawitaj Królowo”.
Po zakończeniu prezentacji Wójt Gminy Arkadiusz Misztal podziękował występującym za bardzo wysoki poziom wykonania pieśni maryjnych, piękny emocjonalny przekaz głosów dzieci, młodzieży i dorosłych.
Grand Prix VII Przeglądu zdobył Chór Ziemi Chełmskiej „HEJNAŁ” z Chełma, natomiast Nagrodę Publiczności VII Przeglądu zdobyła Schola Parafialna z Motwicy. Wyróżnieniotrzymali w nagrodę puchary z rąk Pana Arkadiusza Misztala Wójta Gminy i Proboszcza Parafii ks. Mirosława Krupskiego. Uczestniczące chóry i grupy wokalne otrzymały grawertony i upominki z podziękowaniem za trud, zaangażowanie i wrażenie artystyczne, które pozostawiły w Sławatyczach. Po występach wszyscy uczestnicy przeglądu udali się do miejscowego Zespołu Szkół na wspólny obiad przygotowany przez niezawodne Panie z miejscowej kuchni i tradycyjnie już na lody ufundowane przez Magdalenę i Andrzeja Chyz. Impreza organizowana była przy wsparciu finansowym Powiatu Bialskiego, Gminy Sławatycze. Organizatorami Przeglądu byli: Parafia p.w. MBR w Sławatyczach, Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Gmina Sławatycze, Zespół Szkół i Gminny Ośrodek Kultury w Sławatyczach.
tekst i foto: B. Szulej, video: RadioBiper
/ź/ slawatycze.pl
tv.wlodawa.net/BiperTVmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
(26 października) Kilka zaprzyjaźnionych zespołów wystąpiło w sali włodawskiego Nadleśnictwa podczas obchodów jubileuszu 15-lecia istnienia zespołu śpiewaczego „Kresowianki”. Jubileusz przyciągnął wielu przyjaciół zespołu śpiewaczego. „Kresowianki” to bowiem laureat wielu licznych wojewódzkich, krajowych, a nawet międzynarodowych przeglądów i festiwali.
Wśród wielu wyjątkowych gości w sobotnie popołudnie nie zabrakło samorządowców: starosty włodawskiego Andrzeja Romańczuka i burmistrza Wiesława Muszyńskiego. Obecni byli także dyrektorzy jednostek, stowarzyszeń i placówek zaprzyjaźnionych z zespołem oraz wielu włodawian zakochanych w muzyce zespołu.
W swoim wystąpieniu dedykowanym „Kresowiankom” starosta powiedział m.in. – „Kresowianki” to już muzyczna legenda Włodawy i powiatu włodawskiego, która ma uznaną markę i renomę. Już niemal całe pokolenie wychowało się na pieśniach i stylu nieśmiertelnych „Kresowianek”, które podczas koncertów rozsławiają piękno naszej nadbużańskiej ziemi. Zespół jest włodawską perłą kresowej twórczości ludowej.
Kierowniczka „Kresowianek” Barbara Litwiniuk nie kryła łez wzruszenia, kiedy zobaczyła jak wielu przyjaciół, tak wśród zespołów, jak i ludzi niezwiązanych muzycznymi pasjami. Są trzy wskazówki dotyczące Włodawy – codzienny pomiar stanu Bugu, coroczny festiwal trzech kultur i nieśmiertelne Kresowianki.
Wspólne działania funkcjonariuszy z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej doprowadziły do zatrzymania automatów do gier hazardowych we Włodawie.
W środę (23.10) funkcjonariusze NOSG z Placówki we Włodawie oraz KAS z Białej Podlaskiej prowadzili na terenie Włodawy działania ukierunkowane na walkę z nielegalnym hazardem. W jednym z kontrolowanych lokali, mundurowi ujawnili nielegalne automaty do gier. Korzystający z niego gracze mogli wygrywać nagrody pieniężne. aUrządzenia o wartości około 36 tys. zł, zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy KAS jako dowód w sprawie karnej skarbowej.
Osobom odpowiedzialnym za urządzanie i prowadzenie nielegalnych gier hazardowych grozi odpowiedzialność karna: kara grzywny do 720 stawek dziennych albo kara pozbawienia wolności do lat 3, albo obie te kary łącznie (art. 107 kks). Niezależnie od tego organizatorowi nielegalnych gier, ale także właścicielowi lokalu grozi kara administracyjna - sto tysięcy złotych od każdego nielegalnego automatu. Dalsze czynności procesowe w tej sprawie prowadzone są przez Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej.
Wyjątkowymi gośćmi tego wydarzenia byli: Dziekan Dekanatu Włodawskiego i Proboszcz Parafii p. w. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie – Ks. Dariusz Parafiniuk, Burmistrz Miasta Włodawy – Wiesław Muszyński, Radni Rady Miasta Włodawa: Janina Klimczuk, Anna Megiel, Łucja Pamulska, Joanna Uryniuk, Lucjan Gąsiorowski oraz Dyrektor Miejskiego Przedszkola Integracyjnego we Włodawie – Pani Jolanta Karpiuk. Zaproszeni goście dokonali uroczystego przecięcia wstęgi w asyście rodziców i przedszkolaków.
Korzystając z okazji tego dnia odbyło się również oficjalne nadanie przez panią dyrektor Renatę Torbicz nazw grupom przedszkolnym. W ten czarodziejski sposób w naszym przedszkolu znalazły się: „Dzwoneczki”, „Pszczółki”, „Jeżyki”, „Wiewióreczki” i „Kasztanki”.
Na dzieci oraz rodziców czekało mnóstwo atrakcji: wspólny aerobic, warsztaty malowania jesiennych liści prowadzonych przez panią Jolantę Madej z Pracowni Artystycznej „Artjea”, malowanie twarzy. Była również możliwość zaspokojenia nie tylko walorów wizualnych, ale i smakowych poprzez przygotowany na tę okoliczność poczęstunek przez pracowników przedszkola. Koordynatorkami imprezy były: R. Torbicz, A. Matczuk, I. Danielczuk i H. Olszewska.
Gmina Stary Brus - zwycięża PiS zdobywa 610 głosów, drugie miejsce PSL 157 głosów, trzecie POKO 58 głosów zanosiło
się na remis z SLD.
Urszulin
Głosy:
Gmina Urszulin - zwycięża PiS zdobywa 1140 głosów, drugie miejsce PSL 342 głosów, trzecie POKO 166 głosów.
Wola Uhruska
Głosy:
Gmina Wola Uhruska - zwycięża PiS zdobywa 878 głosów, drugie miejsce PSL 294 głosy, trzecie POKO 209 głosów.
Wyryki
Głosy:
Gmina Wyryki - zwycięża PiS zdobywa 587 głosów, drugie miejsce PSL 213 głosów, trzecie POKO 95 głosów.
Podsuwmowanie całości wyników
Głosy:
W powiecie Włodawa wybory do Sejmu RP w 2019 roku wygrywa z miażdżącą przewagą Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 8 731 głosów. Pierwsze miejsce zajmuje partia rządzącą PiS, a za nią, długo ….. długo nic i pojawia się PSL z wynikiem 2978 oraz POKO z 2 380. Przepaść dzieląca zwycięzcę, do reszty peletonu w powiecie Włodawa to prawie 6000 głosów. Przepaść tę równie dobrze widać w skali mikro na przykładzie preferencjach wyborczych zawartych w wynikach w mieście i gminie Włodawa oraz gminie Urszulin. Mamy tam blisko 1000 punktów/głosów różnicy, między PiS, a PSL czy POKO.
Kolejna przepaść dzieli kandydata POKO Krzysztof Grabczuk - obecnie wiceprzewodniczącego rady nadzorczej włodawskiej spółki komunalnej MPGK we Włodawie, który to zdobywa w całym okręgu wyborczym wyborczym nr 7 Chełm aż 15 452 głosy. Jest to kolosalna przewaga nad drugi kandydatem związanym z Włodawą, którym jest Mariusz Zańko z PiS. Zańko z całego okręgu uzyskuje zaledwie 3 647 głosy - różnica miedzy kandydatami ponad 10 000 głosów, gdzie PiS w samym tylko powiecie Włodawa zdobywa 8 731 głosów. Trzecie miejsce zajmuje obecny starosta włodawski Andrzej Romańczuk kandydat PSL jego wynik w okręgu to 3 205 głosów. Głosy oddane na włodawskiego kandydata PSL, bardzo przydały się w uzyskaniu mandatu posła Jarosławowi Sachajko z Kukiz’15. Sachajko to wyborczy koalicjantowi ludowców, zajmował on pierwsze miejsce na liście PSL w naszym okręgu i tylko on z tej listy dostał się do sejmu.
Wczoraj w niedzielę 13 października 2019 roku wybieraliśmy posłów i senatorów lub też nie wybieraliśmy, ponieważ aż blisko połowa uprawnionych do głosowania wyborców nie brała udziału w wyborach. Najwyższą frekwencja odnotowano w gminie Urszulin, najniższą w gminie Wyryki. Liczba wszystkich uprawnionych obywateli do głosowania w powiecie włodawskim to 31 595, w tym miasto 10 821, wieś 20 773. Frekwencja wyborcza w powiecie wyniosła 53,13%, oddano 16 523 ważnych głosów.
Arytmetyka wyborcza przewiduje, że w najbliższym czasie zwolni się miejsce we włodawskiej spółce komunalnej. Krzysztof Grabczuk odpływa do stolic, a my już niebawem poznamy starego - nowego wiceprzewodniczącego rady nadzorczej MPGK'u z ramienia SLD. Królem zmarnowanych głosów w naszym regionie, jest PSL. Oto z listy wyborczej ludowców w okręgu nr 7 Chełm do sejmu dostaje się SACHAJKO Jarosław z Kukiz'15 koalicjant ludowców w tych wyborach. Jarosław Sachajko otrzymał w sumie 10 651 głosów, w tym zaledwie 203 głosy od mieszkańców naszego powiatu. Więc wszyscy którzy głosowali na PSL w tym i na starostę Andrzeja Romańczukaz z PSL, ostatecznie wsparli ugrupowanie Pawła Kukiza. Kolejną wartą odnotowania ciekawostką jest, to że PiS wprowadza do sejmu posłankę o nazwisku STRZAŁKA Beata Małgorzata, której wystarczyło zaledwie 7 785 głosów, aby otrzymać mandat posła.
Podsumowując. Mieszkańcy Włodawy i powiatu, nie zasługują na posła! Zmarnowali jedyna poważną okazję, która im się trafiła pierwszy raz od 30 lata. Czyżby wyziewy poleskich błot zaczadziły umysły mieszkańców? Szansa była, kandydat był, matematyka nie kłamie - ale to zostało zmarnowane i dziś zamiast posła z Włodawy mamy posła z Chełma - brawo WY!
Przesłanie do lokalnych politykierów - Wam gęsi szczać nad Bug prowadzać, a nie politykę robić!
Aby zobaczyć szczegółowe wyniki dla poszczególnych gmin - kliknij w obrazek wyżej.
Wczoraj 13 października 2019 roku wybieraliśmy posłów i senatorów lub też nie wybieraliśmy, ponieważ aż blisko połowa uprawnionych wyborców z powiatu Włodawa nie odwiedziła lokali wyborczych. Najwyższą frekwencja odnotowano w gminie Urszulin, najniższą w gminie Wyryki.
Liczba wszystkich uprawnionych obywateli do głosowania w powiecie włodawskim to 31 595 tyś, w tym miasto 10 821 tyś, wieś 20 773 tyś. Frekwencja wyborcza w powiecie Włodawa wynosiła 53,13%, głosów ważnych oddano 16 523 tyś.
Była to też dobra okazja, aby sobie dorobić. Obwodowe Komisje Wyborcze „szukały chętnych” do pracy. Stawka była bardzo kusząca.
Członkowie obwodowych komisji wyborczych mogli za dzień sporo dorobić. Stawki wahały się od 350 (w przypadku członka komisji) do 500 złotych (w przypadku przewodniczącego komisji). Z kolei zastępca przewodniczący otrzymał wynagrodzenie w wysokości 400 złotych.
Poniżej wykaz 355 członków obwodowych komisji wyborczych z powiatu Włodawa. Tabelkę można sortować i wyszukiwać członków po imieniu, nazwisku, gminie czy funkcji w komisji.
Wiec, kto zastał członkiem komisji? I ile zarobił? Policzcie już sami.
W dniach od 22 do 28 maja 2019 roku członkowie oraz pracownicy LGD Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu” oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Polesie” uczestniczyli w wyjeździe studyjno–szkoleniowym do Chorwacji w ramach międzynarodowego projektu współpracy pn. „Rozwój zrównoważonej turystyki przyrodniczej na przykładzie Chorwacji”.
Nie było by w tym nic dziwnego, gdy by nie to, że do dziś LGD nie potrafi w trybie 14 dni przekazać informacji publicznej o osobach, które uczestniczyły w wyjeździe do Chorwacji za publiczne pieniądze, a nie są funkcjonariuszami publicznymi. O taką informację poprosił włodawski bloger Włodawskie Kurioza.
Na stronie stowarzyszenie czytamy, że cel główny projektu, a zarazem i wyjazdu, to wzrost wiedzy z zakresu rozwoju zrównoważonej turystyki w oparciu o zasoby przyrodnicze na przykładzie dobrych praktyk z Chorwacji oraz promocja turystyki opartej o zasoby przyrodnicze dzięki wydanym materiałom promocyjnym oraz ich dystrybucji. Czy cel został osiągnięty czas pokaże.
Pracownicy i władze LGD Stowarzyszenia „Poleska Dolina Bugu”:
Walne Zebranie Członków. Najwyższa władza stowarzyszenia – składa się ze wszystkich członków stowarzyszenia. Członkowie Stowarzyszenia z podziałem na sektory – wg stanu na dzień 01.03.2019 r. – 72 członków.
Sektor publiczny (jednostki samorządu terytorialnego, samorządowe instytucje kultury) – 10 członków: Gmina Włodawa wiejska (przedstawiciel: Wójt Dariusz Semeniuk), Miasto Włodawa (przedstawiciel: Burmistrz Wiesław Muszyński), Gmina Wola Uhruska (przedstawiciel: Wójt Jan Łukasik), Gmina Hańsk (przedstawiciel: Wójt Marek Kopieniak), Gmina Ruda-Huta (przedstawiciel: Zastępca Wójta Jarosław Walczuk), Gmina Hanna (przedstawiciel: Wójt Grażyna Kowalik), Gmina Wyryki (przedstawiciel: Wójt Mirosław Torbicz), Gmina Stary Brus (przedstawiciel: Wójt Paweł Kołtun), Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku (przedstawiciel: Ariel Struski), Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Brusie (przedstawiciel: Bożena Trubaj).
Sektor społeczny-osoby prawne – 13 członków: Ochotnicza Straż Pożarna w Hannie (przedstawiciel: Wiesław Litwin), Parafia Prawosławna w Horostycie (przedstawiciel: ks. Tomasz Łotysz), Poleskie Towarzystwo Medialne (przedstawiciel: Aldon Dzięcioł), Stowarzyszenie „Tradycja i Nowoczesność” (przedstawiciel: Iwona Kwiatkowska), Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu we Włodawie (przedstawiciel: Monika Kędzierska), Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Gminy Włodawa (przedstawiciel: Marzena Kosior), Stowarzyszenie Klub Żeglarski „Wega” (przedstawiciel: Krzysztof Kratiuk), Stowarzyszenie Miłośników Gminy Ruda-Huta (przedstawiciel: Marcin Woszczewski), Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej (przedstawiciel: Barbara Puacz-Mazurek), Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji i Rozwoju Gminy Włodawa (przedstawiciel: Barbara Rybaczuk), Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej (przedstawiciel: Barbara Litwiniuk), Stowarzyszenie Zespół Pieśni i Tańca „Kresowiak” (przedstawiciel: Monika Kanadys), Towarzystwo Popularyzacji Piękna Polesia (przedstawiciel: Halina Trzcińska).
Zarząd Organ wykonawczo-zarządzający Stowarzyszenia. 1. Magdalena Oniszczuk – Prezes Zarządu 2. Teresa Beata Paszkiewicz – Skarbnik 3. Piotr Śliwa – Pierwszy Wiceprezes 4. Romuald Marek Pryll – Drugi Wiceprezes 5. Wiesław Litwin – Członek Zarządu
Rada Organ do którego wyłącznej kompetencji należy ocena i wybór operacji do dofinansowania oraz ustalenie kwoty wsparcia ze środków PROW 2014-2020. 1. Gmina wiejska Włodawa – reprezentowana przez Dariusza Semeniuka – sektor publiczny 2. Gmina Hańsk – reprezentowana przez Marka Kopieniaka – sektor publiczny 3. Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu we Włodawie – reprezentowane przez Monikę Kędzierską – sektor społeczny 4. Artur Kołodziej – mieszkaniec – sektor społeczny 5. Eliza Huzar – mieszkaniec – sektor społeczny 6. Zbigniew Walaszek – przedsiębiorca – sektor gospodarczy 7. Michał Marciocha – przedsiębiorca – sektor gospodarczy 8. Marek Kwietniewski – rolnik – sektor gospodarczy
Komisja Rewizyjna Organ kontroli wewnętrznej stowarzyszenia. 1. Marek Stanisław Słupczyński – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej 2. Barbara Myć – Wiceprzewodnicząca Komisji Rewizyjnej 3. Bożena Mikołajczak – Członek Komisji Rewizyjnej 4. Aldon Dzięcioł – Członek Komisji Rewizyjnej 5. Małgorzata Jałtoszuk – Członek Komisji Rewizyjnej
Pracownicy Biura: 1. Dyrektor Biura – Justyna Jellinek 2. Specjalista ds. koordynacji projektów – Marta Drejewicz 3. Księgowa – Zofia Halina Wilczyńska
W środę 9 października br. w Lublinie odbyły się oficjalne ogólnopolskie uroczystości 95. rocznicy utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza. W obchodach, które miały miejsce w lubelskim Centrum Spotkań Kultur, uczestniczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Sylwester Tułajew, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga wraz z Zastępcami, gen. bryg. SG Jacek Szcząchor Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, kadra kierownicza Straży Granicznej, przedstawiciele Prezesa Rady Ministrów, Sejmu i Senatu oraz władz samorządowych. Obecna była delegacja Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych oraz młodzież z klas mundurowych i harcerze.
"Wierna służba żołnierzy KOP to zobowiązanie dla funkcjonariuszy dzisiejszej Straży Granicznej, która jest spadkobierczynią i kontynuatorką tradycji Korpusu" - napisał w liście do uczestników uroczystości Premier Rządu RP Mateusz Morawiecki.
- Żołnierze KOP, chroniący polską wschodnią granicę, byli to prawdziwi tytani, najdzielniejsi z dzielnych - powiedział podczas uroczystości wiceminister SWiA Sylwester Tułajew. – Świeżo utworzone państwo nie opierało się na instytucjach, których nie zdążyło jeszcze wykształcić, ale na ludziach, na mężach stanu. Na takich, jakimi byli żołnierze Korpusu.
- Korpus Ochrony Pogranicza był silny ludźmi i ich czynami – zwrócił uwagę Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. - Ta siła była większa, niż wszelka przemoc najeźdźców i okupantów. Ta siła to pamięć, która żyje i będzie przekazywana młodemu pokoleniu.
- Dziś możemy z dumą patrzeć na żołnierzy KOP jako naszych poprzedników w granicznej służbie. I w pełni brać z nich wzór profesjonalizmu i umiłowania Ojczyzny – podsumował Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.
W drugiej części uroczystości podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Strażą Graniczną a Instytutem Pamięci Narodowej. Obejmuje ono m.in. działalność edukacyjną, upamiętnienia żołnierzy i funkcjonariuszy polskich formacji granicznych II Rzeczypospolitej oraz opiekę nad ich grobami.
Po części oficjalnej na placu przed Centrum Spotkania Kultur odbył się piknik edukacyjny, podczas którego swój kunszt zaprezentowały Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej oraz Kompania Reprezentacyjna SG, występująca w umundurowaniu wzorowanym na uniformach KOP. Na specjalnych stoiskach można było zobaczyć broń, sprzęt i wyposażenie, stosowane podczas służby granicznej, a także zrobić sobie zdjęcie przy atrapie znaku granicznego. Na specjalnych pokazach swoimi możliwościami pochwaliły się psy służbowe SG oraz robot pirotechniczny.
Źródło: KGSG Zdjęcia NOSG.
/ź/ nadbuzanski.strazgraniczna.pl
tv.wlodawa.netmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej