6 stycznia 2020 r. ulicami Włodawy tradycyjnie przeszedł Orszak Trzech Króli upamiętniający jedną z piękniejszych opowieści w historii świata.
Tradycja Orszaku Trzech Króli
Orszak Trzech Króli na stałe wpisał się już w tradycję okresu świątecznego. Pochód organizowany ulicami miast jest formą jasełek organizowanych corocznie w dniu 6 stycznia. W tym dniu obchodzone jest Święto Trzech Króli – Kacpra, Melchiora i Baltazara. Trasa orszaku we Włodawie rozpoczęła się z kościoła pw. św. Ludwika.
Scena finałowa organizowana była w kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego. Ulicami Włodawy przeszli mieszkańcy miasta i okolic, uczestnicząc na żywo w trasie orszaku oraz scenach związanych z drogą Trzech Króli, których ostatecznym celem jest bożonarodzeniowa stajenka.
Organizatorem parady było Stowarzyszenie Chrześcijańsko - Patriotyczne Ziemi Włodawskiej im. H. Rudzkiego oraz Fundacja Orszaku Trzech Króli.
Udział Zakładu Karnego we Włodawie
Zakład Karny we Włodawie został wpisany jako instytucja wspierająca organizację Orszaku Trzech Króli. Jedną ze scen odegrali osadzeni z Zakładu Karnego we Włodawie, przygotowani i prowadzeni przez funkcjonariuszy działu penitencjarnego.
Osadzeni z włodawskiej jednostki penitencjarnej odegrali scenę – „walkę dobra ze złem”. Grupa została podzielona na "dobrych – aniołów" i "złych – diabłów".
Jedni i drudzy nawoływali zebrany tłum na swoja stronę. Ostatecznie przy dźwiękach kolęd zwyciężyli aniołowie i ogłosili światu dobrą nowinę. Udział skazanych z Zakładu Karnego we Włodawie był ciekawym i pouczającym elementem w procesie resocjalizacji z wykorzystaniem tradycji związanej ze Świętem Trzech Króli.
Wójt Gminy Arkadiusz Misztal i Gminny Ośrodek Kultury w Sławatyczach ogłaszają konkurs sławatyckiej tradycji regionalnej pożegnania starego roku jednej z nielicznych w kraju „ Na Najładniejsze Przebranie” (Okrycie, Maskę i Kapelusz Brodacza).
Prezentacje i wybory BRODACZA roku 2019 odbędą się w Centrum Sławatycz 29 grudnia 2019 r. godz. 13.00. W przerwie prezentacji odbędą się występy solistów i grupy wokalnej Nadbużańskie Słowiki w repertuarze kolęd i pastorałek. Organizatorzy zapewniają trzy nagrody pieniężne dla trzech Najładniejszych stroi BRODACZY oraz 2 wyróżnienia.
Tradycję zakończenia starego roku BRODACZE prezentują tylko w pełnym obowiązującym przebraniu. Zakaz prezentacji bez kapelusza i maski. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy chętni bez względu na wiek.
Uczestnicy konkursu „Brodacze„ proszeni są o osobisty kontakt z organizatorami konkursu w Gminnym Ośrodku Kultury celem omówienia szczegółów prezentacji do dnia 27.12.2019 roku.
Radosław Szczur
/ź/ slawatycze.pl
tv.wlodawa.netmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
8 grudnia 2019 roku w hali sportowej Zespołu Szkół w Sławatyczach odbył się Nadbużański Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Starosty Bialskiego Mariusza Filipiuka i Wójta Gminy Sławatycze Arkadiusza Misztala. W imprezie uczestniczyły drużyny z powiatu bialskiego i włodawskiego. Po losowaniu przystąpiono do rozgrywek na dwóch boiskach w systemie „każdy z każdym”.
Świetna atmosfera imprezy oraz bardzo udana organizacja pozwoliły na oddanie się w całości rywalizacji oraz kibicowaniu rywalizującym drużynom. Zacięta walka o każdą piłkę, ale zawsze w duchu fair play spowodowały, że emocje towarzyszyły wszystkim do samego końca.
Po blisko pięciu godzinach rozgrywek: Puchar Starosty Bialskiego Mariusza Filipiuka i I miejsce w turnieju zdobyli TURYŚCI z Włodawy, II miejsce i puchar Wójta Gminy Sławatycze Arkadiusza Misztala wywalczyli STRAŻACY z Zaświatycz, III stopień podium i Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Moniki Tyszczuk zdobyli siatkarze z drużyny ABSTYNENT Sławatycze - Kodeń IV – KS PERŁA Sławatycze V – WARKA Dobratycze
Organizatorzy przyznali puchary dla Najmłodszego i Najstarszego zawodnika turnieju. Najmłodszym zawodnikiem turnieju okazał się Mateusz Zagajski zdobywając Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Mariusza Oleszczuka, Puchar Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Bolesława Szuleja dla Najstarszego zawodnika turnieju zdobył Roman Stanielewicz.
Zwycięskim drużynom pamiątkowe puchary, medale i dyplomy wręczyli Wójt Gminy Sławatycze Arkadiusz Misztal i Przewodnicząca Rady Gminy Sławatycze Monika Tyszczuk. Drużynom zapewniono posiłek regeneracyjny. Organizatorami turnieju byli: Zespół Szkół i Gminny Ośrodek Kultury w Sławatyczach. Impreza organizowana była przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej i Gminy Sławatycze.
Corocznie, 10 grudnia, w rocznicę podpisania Deklaracji, na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (rezolucja 423 (V) z 1950 r. W tym roku, po raz kolejny, polska Policja organizuje tzw. Tydzień Praw Człowieka w Policji.
„Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw”
”Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby”
te fundamentalne dla każdego człowieka wartości są zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, ogłoszonej 10 grudnia 1948 r.
10 grudnia — Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, to przede wszystkim święto osób, zaangażowanych w działania na rzecz poszanowania praw i wolności człowieka. Historia pokazuje, jak wiele osób, z różnych kontynentów i kultur, wkładało wysiłek w walkę o prawa człowieka. Wiele z tych osób doznało z tego powodu prześladowań, skazywanych było na długoletnie wyroki więzienia lub nawet karę śmierci. Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka są okazją do uczczenia ich odwagi i osiągnięć, ale także zwrócenia uwagi na współczesne wyzwania w obszarze praw człowieka.
Również w grudniu, lecz w 2004 r., w polskiej Policji ustanowiono, unikatowy na skalę europejską, system policyjnych pełnomocników ds. ochrony praw człowieka. Pełnomocnicy ustanowieni zostali w Komendzie Głównej Policji, Komendzie Stołecznej Policji, komendach wojewódzkich Policji, Centralnym Biurze Śledczym Policji, Biurze Spraw Wewnętrznych Policji oraz szkołach Policji. W wielu z tych jednostek stworzono także Zespoły ds. ochrony praw człowieka, w skład których wchodzą pełnomocnicy. Istotną rolę w tym systemie pełnią także nieetatowi liderzy ds. ochrony praw człowieka, ustanowieni w większości komend powiatowych/ miejskich/ rejonowych w całej Polsce. Wszystkie te osoby na co dzień urzeczywistniają wymiar Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz wielu innych dokumentów i aktów prawa krajowego i międzynarodowego, które regulują zagadnienia związane z prawami człowieka.
W 2019 r. przypada 15 rocznica ustanowienia policyjnych pełnomocników ds. ochrony praw człowieka.
Są z nami i wśród nas od 15 lat
W 2015 r., podczas spotkania z okazji obchodów 10-lecia powołania policyjnej sieci pełnomocników ds. ochrony praw człowieka zrodziła się idea zapoczątkowania zwyczaju obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka w Policji. Dzień 10 grudnia poprzedzony jest tzw. Tygodniem Praw Człowieka w Policji, którego celem jest zintensyfikowanie działań nakierowanych na promocję praw i wolności człowieka. Kalendarze części jednostek Policji już dziś wypełniły debaty społeczne, wykłady, szkolenia, spotkania z dorosłymi i młodzieżą, spotkania z tzw. żywą biblioteką, projekcje filmów, zamieszczanie informacji edukacyjnych na policyjnych stronach internetowych oraz wiele innych przedsięwzięć.
Jednym z akcentów otwierających Tydzień Praw Człowieka w Policji jest powołanie grupy eksperckiej w Policji, której celem będzie dokonanie analizy wybranych elementów etyki zawodowej, w tym przede wszystkim zasady lojalności i przypadków patologizacji tej zasady w środowisku policyjnym. Jednym z zadań będzie wdrożenie rozwiązań na rzecz wzmocnienia systemu zgłaszania nieprawidłowości, przede wszystkim w obszarze łamania praw człowieka oraz zdarzeń godzących w wizerunek formacji i naruszających zasady etyczne, obowiązujące policjantów i pracowników Policji.
Wspomnieć należy, że rozpoczął się także proces włączania do procedur antykonfliktowych instytucji ochrony tzw. sygnalistów, czyli osób zgłaszających nieprawidłowości. W grudniu, przedstawiciele Komendy Głównej Policji oraz wybranych komend wojewódzkich Policji wezmą udział w seminarium eksperckim „No Difference, Big Difference”. Przedsięwzięcie to podsumowuje dwuletni, międzynarodowy projekt „Horyzontalna edukacja retrospektywna w zakresie działań antydyskryminacyjnych”, realizowany w Policji we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin oraz instytucjami z Belgii (Kazerne Dossin) oraz Holandii (Anne Frank House).
Starosta Bialski, Wójt Gminy Sławatycze, Zespół Szkół w Sławatyczach, Gminny Ośrodek Kultury w Sławatyczach
II. Cel zawodów:
1. Popularyzacja siatkówki wśród młodzieży i dorosłych. 2. Wyłonienie najlepszej drużyny turnieju. 3. Promowanie zdrowego trybu życia a także aktywnego wypoczynku i rekreacji.
III. Termin i miejsce:
8 grudnia 2019 r. (niedziela), godz. 10:00, hala sportowa Zespołu Szkół w Sławatyczach.
IV. Uczestnictwo:
1. Turniej przeznaczony jest dla męskich drużyn amatorskich. 2. Uczestnikami Turnieju mogą być wyłącznie amatorzy, tzn. osoby nie zgłoszone dorozgrywek OZPS i PZPS (we wszystkich kategoriach rozgrywkowych PZPS). 3. Warunkiem uczestnictwa jest złożenie u organizatora w wyznaczonym terminie, listy zawodników z podaniem imienia, nazwiska, podpisaną przez kierownika drużyny 4. W skład zespołu może wchodzić min. 6, a maks. 12 zawodników. 5. Zawodnik może występować tylko w jednej drużynie. 6. Drużyna winna mieć jednego kierownika, który odpowiada za kontakt z organizatorem oraz za zawodników podczas turnieju. 7. Nazwa drużyny musi zawierać nazwę miejscowości reprezentowaną przez dany zespół. 8. Zawodnicy startują na własną odpowiedzialność i nie mają żadnych przeciwwskazań lekarskich. 9. Uczestnicy poniżej 18 roku życia obowiązkowo muszą posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na udział w turnieju, (w przypadku jej braku nie zostaną dopuszczeni do rozgrywek)
1. System rozgrywania meczy jest zależny od ilości drużyn biorących udział w turnieju i zostanie ustalony po konsultacji z sędzią głównym i kapitanami drużyn przed rozpoczęciem zawodów. 2. Losowanie grup/drabinki turniejowej odbędzie się w dniu turnieju o godz. 9:50. 3. Mecze rozgrywane są na dwóch boiskach jednocześnie. 4. O kolejności w grupie decydują odpowiednio: a. Liczba punktów ( zwycięstwo 2:0 – 3 pkt,zwycięstwo 2:1 – 2 pkt, porażka 1:2 – 1pkt, porażka 0:2 – 0pkt) b. Lepszy (wyższy) stosunek setów zdobytych do setów straconych c. Lepszy (wyższy) stosunek małych punktów zdobytych do małych punktów straconych. d. Jeżeli mimo zastosowania reguł określonych w ust. a, b i c nadal nie można ustalić kolejności, o wyższej pozycji w tabeli decydują mecze pomiędzy zainteresowanymi drużynami. 5. Mecz rozgrywany jest do dwóch wygranych setów (każdy do 25 pkt.) w razie konieczności rozgrywany jest trzeci set (również do 15 pkt.). 6. W trakcie każdego seta drużynie przysługuje jedna 30 sekundowa przerwa na życzenie. 7. W czasie trwania zawodów prawo zwracania się do sędziego ma tylko i wyłącznie kapitan drużyny. 8. Pozostałe przepisy zgodnie z przepisami PZPS.
VI. Zapisy:
Zgłoszenia przyjmowane są do 5 grudnia 2019 r., do godz. 15:00.
VII. Nagrody:
Puchary dla trzech najlepszych drużyn oraz Dyplomy dla wszystkich zespołów
VIII. Postanowienia końcowe:
1. Każda drużyna jest zobowiązana do zapoznania się i przestrzegania powyższego regulaminu. 2. Drużyny ubezpieczają się na koszt własny. 3. Organizator zapewnia podstawową opiekę medyczną. 4. Za rzeczy zagubione podczas turnieju organizator nie odpowiada. 5. Dopuszczalna jest gra tylko w miękkim obuwiu. Nie można grać w obuwiu o czarnej podeszwie pozostawiającej ślady na nawierzchni sali sportowej. 6. Drużyna i jej zawodnicy ponoszą pełną odpowiedzialność materialną za szkody wyrządzone przez jej zawodników podczas turnieju. 7. Organizatorzy informują, że na terenie obiektu obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu i spożywania alkoholu. 8. Zawodnicy będący pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających nie zostaną dopuszczeni do rozgrywek. 9. Zawodnicy wyrażają zgodę na publikację, pokazywanie i wykorzystywanie w zależności od wyboru wizerunku, nazwiska, zdjęć z turnieju, w dowolnym formacie i we wszystkich mediach istniejących obecnie i w przyszłości na całym świecie. 10. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do dokonywania zmian oraz ostatecznej interpretacji regulaminu i zasad gry. 11. W sprawach spornych lub nie ujętych w regulaminie decyduje sędzia główny zawodów.
Celem tego przedsięwzięcia jest podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwijanie świadomości narodowej i kulturalnej wśród dzieci i młodzieży. Najmłodsze pokolenie Polaków chętnie słucha i wykonuje pieśni patriotyczne i żołnierskie z różnych okresów historycznych.
W tym roku po raz kolejny do festiwalu czynnie włączyła się nauczycielka religii p. Renata Ślązak, która z córką Julią wykonała wzruszającą piosenkę „Nie idź na wojnę syneczku”.
Do festiwalu przygotowują się wszyscy uczniowie szkoły pod kierunkiem swoich wychowawców. Uroczystość ma radosny, ale i podniosły charakter. Imprezę kończy wręczenie uczniom dyplomów i słodyczy ufundowanych przez Radę Rodziców.
Włodawscy policjanci wczoraj wyeliminowali z ruchu drogowego pięciu nietrzeźwych kierujących. Wśród zatrzymanych był również kierowca nieposiadający uprawnień do kierowania pojazdów. Wszyscy amatorzy jazdy na tzw. „podwójnym gazie” staną teraz przed sądem.
Policjanci patrolowali drogi powiatu w ramach codziennych obowiązków. W miejscowości Lack zatrzymali 55-latka kierującego rowerem, u którego urządzenie do pomiaru poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu wskazało blisko 1,5 promila. W Hańsku Pierwszym wpadł kierujący Citroenem, który prowadził swój pojazd znajdując się w stanie nietrzeźwości, mając na wydechu 0,5 promila.
Przed sądem stanie również 45-letni mieszkaniec gm. Hanna, który wczoraj w Nowym Holeszowie, kierował ciągnikiem rolniczym mając 0,5 promila. Dodatkowo mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania. W Zastawiu wpadł kierujący rowerem 56-letni mieszkaniec gm. Urszulin, u którego urządzenie do pomiaru poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu wskazało ponad 1,5 promila. Ostatnim nietrzeźwym kierującym zatrzymanym wczoraj po południu był 53-letni mieszkaniec gm. Włodawa, który w Różance poruszał się rowerem znajdując się w stanie nietrzeźwości. Rekordzista wczorajszego dnia miał ponad 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.
Przypominamy, że za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w kwocie nie niższej niż 5 000 złotych. Natomiast zatrzymanym rowerzystom grozi wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres do 3 lat.
25 października 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie odbyło się uroczyste podsumowanie VII Ogólnopolskiego Konkursu Pisania Ikon.
Z historii Konkursu Pisania Ikon
Idea Konkursu Pisania Ikon zrodziła się w 2008 roku w Zakładzie Karnym we Włodawie. Miało to miejsce przy realizacji programu resocjalizacyjnego pt. „Sztuka to moje drugie życie”, którego pomysłodawczynią i autorką była kpt. Iwona Odyniec (ówczesny wychowawca do spraw kulturalno-oświatowych). Początkowo Międzyokręgowy Konkurs Wschodniego Pogranicza Pisania Ikon obejmował jednostki penitencjarne położone na wschodzie Polski.
W kolejnym roku konkurs wzbudził niezwykle duże zainteresowanie wśród osadzonych, co znalazło odzwierciedlenie w liczbie zgłoszonych prac - aż 22 ikony. W 2012 roku odbyła się piąta i ostatnia edycja konkursu o zasięgu międzyokręgowym. Z uwagi na zainteresowanie skazanych z całej Polski udziałem w konkursie, podjęto decyzję aby Konkurs Pisania Ikon odbywał się na skalę krajową. Tak też się stało i od 2013 roku konkurs nosi nazwę Ogólnopolski Konkurs Pisania Ikon. W tym roku konkurs został rozstrzygnięty po raz siódmy na poziomie krajowym oraz po raz dwunasty od pierwszej edycji.
Pisanie Ikon - twórcza resocjalizacja
Głównym celem Konkursu Pisania Ikon jest zainteresowanie osadzonych wartościami duchowymi, estetycznymi i artystycznymi płynącymi z tradycji prawosławnej, jak również z dziedziny ikonografii oraz uwydatnienie roli kultury w życiu człowieka. Więzienna twórczość osadzonych ma coraz większe znaczenie. Zajęcia artystyczne wpływają niezwykle pozytywnie na funkcjonowanie skazanych w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności. Twórcza resocjalizacja rozwija poczucie estetyki, pobudza aktywność artystyczną i uwrażliwia na piękno. Pisanie ikon daje osadzonym możliwość wypowiedzenia się, skłania do refleksji nad życiem świętych, postaci umieszczonych na tychże ikonach, a jednocześnie nad życiem własnym. Ten rodzaj twórczości daje skazanym możliwość duchowego wyciszenia się, spokoju oraz kontemplacji. To ważna forma resocjalizacji osadzonych.
Podsumowanie VI Ogólnopolskiego Konkursu Pisania Ikon 2019 r.
W tym roku konkurs cieszył się ogromną popularnością, co potwierdza liczba zgłoszonych prac - do Zakładu Karnego we Włodawie wpłynęło 42 ikony. VII Konkurs Pisania Ikon został podsumowany 25 października 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie. Organizatorem był ppłk Jacek Sankowski - Dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie i ksiądz Jerzy Ignaciuk - kapelan prawosławny. Patronat nad konkursem objął Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Lublinie ppłk Krzysztof Stefanowski oraz Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Abel, Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski. Ppłk. Krzysztofa Stefanowskiego podczas podsumowania konkursu reprezentowała mjr Mariola Mielniczuk - specjalista Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie. Podziękowania Dyrektora Generalnego Służby Więziennej za organizację konkursu na ręce Dyrektora Zakładu Karnego we Włodawie ppłk. Jacka Sankowskiego przekazał mjr Mirosław Radliński – specjalista Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
W wernisażu udział wzięli zaproszeni goście - Starosta Miasta Włodawy – Andrzej Romańczuk, dyrektorzy jednostek penitencjarnych okręgu lubelskiego, kierownicy działów penitencjarnych, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych, księża i kapelani oraz funkcjonariusze Zakładu Karnego we Włodawie. Gospodarzem wystawy był Dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie – ppłk Jacek Sankowski. Pierwsze miejsce przyznano ikonie nadesłanej z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze, drugie miejsce otrzymała praca nadesłana z Aresztu Śledczego w Białymstoku, trzecie ikona z Zakładu Karnego we Włodawie. Przyznano również trzy wyróżnienia. Podsumowanie konkursu uświetnione zostało występem chóru szkolnego Gaudeamus ze szkoły podstawowej nr 3 we Włodawie.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej