Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość. Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością i szczęściem. Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia życzy
Dzisiaj, 21 grudnia 2023 roku, podczas Sesji Rady Powiatu we Włodawie, zauważono nietypowy incydent z udziałem włodawskich urzędników, w tym starosty Andrzeja Romańczuka, jego zastępcy Tomasz Korzeniewskiego, przewodniczącego rady powiatu Romualda Prylla, który pełni również funkcję sekretarza gminy Hańsk, oraz innych pracowników urzędu i instytucji podległych staroście. Otóż, okazało się, że pomimo zgromadzenia ponad 20 osób, w tym kilku mundurowych, nikt nie zauważył rażącego błędu w eksponowaniu symboli państwowych.
Podczas sesji nie została zachowana zasada poprawnego eksponowania flagi Rzeczypospolitej Polskiej wobec innych flag. W hierarchii flag, pierwszeństwo zawsze powinna mieć flaga gospodarza. Niestety, podczas sesji Rady Powiatu we Włodawie, te zasady zostały zignorowane, co może budzić uzasadnione oburzenie.
Wlodawa.net przypomina, że na terenie Polski flagi polskich samorządów mają pierwszeństwo przed flagami zagranicznych jednostek terytorialnych tego samego rzędu. W przypadku eksponowania większej liczby flag, zastosowanie mają zasady oparte na heraldyce, uwzględniające parzystą lub nieparzystą liczbę flag. Niewłaściwe eksponowanie symboli państwowych stanowi poważne niedoprecyzowanie i wymaga pilnego podjęcia działań korygujących.
"Jeśli eksponowana jest parzysta liczba flag, honorowe miejsce znajduje się po prawej stronie (lewa dla patrzącego) i od tego miejsca do lewej umieszcza się kolejne flagi w hierarchii. Jeśli mamy do czynienia z liczbą nieparzystą, najważniejsze miejsce znajduje się w środku, drugie po prawej (lewej dla patrzącego), trzecie po lewej, następne kolejno według podanej zasady, prawa, lewa…
Flagi umieszczamy zgodnie z następującą hierarchią: 1) flaga Rzeczypospolitej Polskiej, 2) flaga innego państwa, 3) flaga województwa, 4) flaga powiatu, 5) flaga gminy, 6) flaga Unii Europejskiej, 7) flaga organizacji ogólnopolskiej, 8) flaga organizacji międzynarodowej, 9) flaga służbowa, 10) flaga firmowa, 11) flaga okolicznościowa." - pisze ppoz.pl
Jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że Burmistrz Włodawy Wiesława Muszyński odebrał w Lublinie ”Kryształową cegłę” – to nagroda w konkursie którego celem jest pobudzanie aktywności ekonomicznej, gospodarczej i obywatelskiej regionów Europy Wschodniej poprzez promowanie i dokumentowanie działań w zakresie rozwoju regionalnej infrastruktury, budownictwa i architektury. Organizatorom konkursu zależy na promocji najlepszych inwestycji oraz premiowaniu wzorcowych praktyk w budownictwie, uwzględniających też ochronę środowiska.
Do konkursu mogą być zgłaszane inwestycje z województw po prawej stronie Wisły: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego oraz z przygranicznych obwodów Ukrainy i Litwy. W tegorocznej edycji konkursu w 11 kategoriach zgłoszono 27 obiektów.
W kategorii „Obiekty Przestrzeni Publicznej” za najlepszą inwestycję uznano rewitalizację zabytkowego rynku we Włodawie. Statuetki za zajęcie pierwszego miejsca odebrali Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński oraz wykonawcy projektu Pan Wiesław i Robert Blicharscy właściciele F.H.U. Handbud z Włodawy.
Ale zanim Burmistrz odebrał nagrodę, to pragniemy przypomnieć naszym czytelnikom jakie ciekawe piruety wykręcał Burmistrz Muszyński i jego ówczesny pomocnik sekretarz miasta Krzysztof Małecki, aby projekt rewitalizacji włodawskiego Rynku został taki jak oni wcześniej zaakceptowali. Poniżej przedstawiamy kilka informacji prasowych z tamtego okresu. Warto, aby mieszkańcy miasta i nasi czytelnicy sami sobie wyrobili opinie, kto tu tak naprawdę jest laureatem i kto powinien odebrać nagrodę za rewitalizację Rynku, a kto chce nim się mianować - gdyby nie mieszkańcy miasta Włodawy, to Rynek wyglądał by zupełnie inaczej !
Niżej garść linków do ogólnopolskich i regionalnych dzienników, w których zostały opisane perypetie związane z rewitalizacją włodawskiego Rynku:
KRÓTKA OPOWIEŚĆ O ŚWIECIE Opowieść ilustruje hipotetyczną historię. Wszystkie przedstawione wydarzenia są fikcyjne, a ewentualne podobieństwo do miejsc czy osób przypadkowe. Burmistrz pewnego miasta robił w domu remont. Dość duży, bo całej kuchni. Dostał nawet na to dofinansowanie w ramach rządowego programu. Umówił się z majstrem, że chciałby położyć nowe kafelki, wymienić rury, zmienić meble. Pod wpływem żony, której podobał się ich obecny zlew kuchenny, ustalił z majstrem, że stary, ale dobry zlew chciałby zostawić. Majster powiedział: - Skoro tak, to zlew zostaje! Pewnego dnia żona dzwoni do burmistrza i mówi, że była w domu i zlewu nie ma! Burmistrz zdenerwował się, bo inaczej się umówił z majstrem. Ale, że panowała straszna grypa wokół, to nie mógł się z nim spotkać. Zaczął mówić znajomym, że nierzetelną wynajął firmę, że mu zlew wyrzucili, a żonie obiecał, że zostanie. Tego samego dnia w mieście zahuczało! Firma remontowa zaczęła się chwalić, że zlew burmistrza zainstalowała u jego sąsiada,.... więcej na Między Drzewami - Zielone Notatki
tv.wlodawa.net
masz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
Mineło 17 miesiecy i ..
tv.wlodawa.netmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
Jakiś czas temu Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński opublikowała na swoim FB zdjęcie i opis gdzie pochwalił się pracą skarbnika miasta Pani Elżbiety Torbicz, ale że Burmistrz zablokował nam możliwość zadawania nie wygodnych pytań. Wiec tu zastanawiamy się nad deficytem w budżecie, który jak sam określił
"Deficyt 4.492.222 zostanie w części pokryty z wolnych środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu 3.674.996"
Deficyt prawie 4.5 miliona złotych, to dużo czy mało, jak państwo sądzicie?
Oto cały wpis z fb - Wiesław Muszyński - Burmistrz Włodawy
Przed sobą trzymam PROJEKT BUDŻETU GMINY MIEJSKIEJ WŁODAWA NA 2024 ROK 15 listopada minął termin złożenia projektu budżetu na przyszły rok do Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Biura Rady Miejskiej. Projekt naszego budżetu został złożony. Bardzo trudno tworzyło nam się ten budżet mając na uwadze niestabilne czasy jakie są obecnie i przede wszystkim wzrost wydatków od nas niezależnych ale, na które musimy znaleźć środki. Ale najważniejsze, że udało nam się spiąć budżet, zachowując przy tym większość inwestycji zgłaszanych przez Radnych miasta, zabezpieczając środki na podwyżki wynagrodzeń, przeznaczyć ponownie sporo środków na współpracę z organizacjami pozarządowymi, ochronę środowiska czy oświatę i pomoc społeczną i nawet 50 tys na nasze zwierzaki
Przede wszystkim ze względu na to, że nie wiemy dziś czy w przyszłym roku będą kontynuowane tzw. tarcze dla mieszkańców, czy opłaty np. prądu pójdą mocno w górę. Postanowiliśmy, że nie będziemy dodatkowo obciążać naszych mieszkańców, w tym przede wszystkim przedsiębiorców podatkami lokalnymi ale tak jak dotychczas będziemy bardzo rozsądnie, oszczędnie zarządzać finansami Włodawa Miasto Trzech Kultur. Zresztą jak widać robimy to dobrze, bo przypominam, że wg rankingu "Wspólnota" Miasto Włodawa znalazło się w czołówce polskich miast, które najmniej wydają na własną administrację.
Ale może przedstawię kilka głównych składników naszego budżetu : Dochody 78.305.500 Wydatki 82.797.722
Deficyt 4.492.222 zostanie w części pokryty z wolnych środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu 3. 674.996
WYDATKI min :. Oświata 31.665.103 w tym UWAGA planowana subwencja Państwa 14.642.533, pozostałą kwotę AŻ 17 022 570 musimy pokryć z budżetu miasta (prośba do nowej tworzącej się władzy w państwie, koniecznie wielkość subwencji z Państwa na oświatę musi się zwiększyć, długo tak samorządy nie pociągną)
Pomoc społeczna 5 682 772 Ochrona środowiska 1.785.982 Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego 7.138.000 Kultura fizyczna 2.939.543
Inwestycje na 2024 rok
UWAGA 18.357.848, w tym środki własne 2.953.997, pozostała część czyli 15 403 851 to uzyskane dofinansowania ze środków zewnętrznych (krajowych i unijnych) Jak więc widać, będzie się działo w 2024 roku także trzymajcie za nas kciuki. A całemu zespołowi pracowników Urzędu Miejskiego oraz naszych miejskich instytucji bardzo dziękuję za Waszą, naszą wspólną pracę dla naszego pięknego miasta. Zgodnie z procedurą, teraz nad budżetem będą pracowali Państwo Radni, którzy mogą jeszcze proponować zmiany. Następnie projekt budżetu stanie pod obrady Rady Miejskiej i zostanie ogłoszony. Wiesław Muszyński
Strasznie dużo miasto Włodawa wydaje na oświatę, ale nic dziwnego jak większość radnych to belfrzy i znaczny procent posiedzeń Rady Miasta, kręci się wokół spraw związanych z oświatą, bardzo często radna Janina Klimczyk mówi o potrzebach oświaty. Wydatki na oświatę rosną z roku na rok, a włodawskie szkoły są na szarym końcu, we wszystkich oświatowych rankingach.
^p^
/ź/ fb.com, toutube.com
tv.wlodawa.netmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
Święto niepodległości we Włodawie obchodzono bardzo patriotycznie. Było wyjątkowo dużo delegacji, w tym władze powiatu i miasta. Uroczystości zorganizowane przez powiat uświetniła obecność kompanii 19 Chełmskiego Dywizjonu Artylerii Samobieżnej. Dzień wcześniej (10 listopada) 1 Włodawscy hercerze zorganizowali przy włodawskim czworoboku akcję “Ogień Niepodległości”.
Były tam pieśni patriotyczne i opowieści przy gitarze i ognisku. Główne piątkowe uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. NSJ we Włodawie. Po mszy kilkanaście pocztów sztandarowych wraz z klasą mundurową oraz żołnierzami i licznymi delegacjami przemaszerowało przez miasto pod pomnik T. Kościuszki przy al. Piłsudskiego. Na czele kolumny szła orkiestra dęta. Tam po przemówieniach miał miejsce Niepodległościowy Apel Pamięci.
Następnie około stu delegacji złożyło wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Wśród nich jako pierwsza była delegacja powiatu ze starostą i wicestarostą. Na koniec, po defiladzie żołnierzy z Chełma, w sali kina można było obejrzeć krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów I LO we Włodawie oraz wychowanków MDK-u.
W dniu 16 października 2023 roku obywatele RP udali się do urn wyborczych, aby wybrać posłów i senatorów na Sejm i Senat nowej kadencji, oraz odpowiedzieć na pytania referendalne. Jak podaje gazetaprawna.pl - "We wtorek (17.10) po godz. 9.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne końcowe wyniki głosowania do Sejmu z 100 proc. komisji. Według tych danych startujące w wyborach komitety zdobyły następujący procent głosów:
Prawo i Sprawiedliwość - 35,38 proc. Koalicja Obywatelska - 30,70 proc. Trzecia Droga - 14,40 proc. Nowa Lewica - 8,61 proc. Konfederacja - 7,16 proc. Bezpartyjni Samorządowcy - 1,86 proc. Polska Jest Jedna - 1,73 proc.
Kadr z filmu - Wesel - reż. Wojciech Smarzowski 2004
A w naszym powiecie - Kolejny raz okazało się, że mieszkańcy naszego powiatu, nie potrafią ocenić #szans kandydatów w szopce zwanej #wybory. My z #zasady nigdy nie pomagamy tym którzy sięgają po publiczne pieniądze, ale jak już to #warto #liczyć szanse na zamiary - Bo oto po raz kolejny okazuje się, że gdyby nasi ludzie głosowali na #swoich mieli byśmy jako mieszkańcy powiatu #Włodawa reprezentanta w Sejmie ? , a tak dalej będą chodzić jeden za drugim ??♀??♂?♀??♂ jak #chłopy pańszczyźniane zgięci w paragraf z pognieciona czapką w rekach za ?♀ kolejnym, który będzie udawał że coś Wam pomoże ?♂ ? Radna gminna Kamila Grzywaczewska #piswlodawa jednak nie zostanie #SenatorRP, ponieważ mieszkańcy z naszego powiatu woleli głosować na Zająca i Dude - #BrawoWY Kamili Grzywaczewskiej z Urszulina #zabrakło 4 000 głosów, a w powiecie Włodawa na przeciwników Grzywaczewskiej oddano razem 10 210 głosów a było ich tylko dwóch.
Niżej przedstawiamy kilka ciekawych faktów na temat aktywności wyborczej mieszkańców powiatu włodawskiego. "W powiecie włodawskim w referendum mogło wziąć udział 29 281 osób. W poprawny sposób karty wypełniło 13 612 wyborców. Ponad 12 tys. z nich na każde pytanie odpowiedziało sposób negatywny i było na „NIE”, natomiast pozostali mieli inne zdanie i głosowali na „TAK”. Frekwencja wyniosła tutaj 46,49%. "Warto zauważyć, że ogólna frekwencja wyniosła w całym kraju 40,91%, w związku z czym uznano referendum za niewiążące." - supertydzien.pl
Zauważyliśmy, że w naszym powiecie od ostatnich wyborów zabrakło, aż 3 356 mieszkańców, wynika to z zestawienia ostatnich wyborów na Prezydenta RP z tegorocznymi wyborami do Sejmu i Senatu.
Frekwencja w drugiej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. - Liczba uprawnionych - 32 637
Frekwencja w wyborach do Sejmu w 2023 r. Liczba uprawnionych do głosowania - 29 281 Liczba kart ważnych - 19 671
Liczba uprawnionych do głosowanie - 29 281 / 32 637 - dane z wyborów na prezydenta RP Liczba kart wydanych - 19 670 / 20 964 - dane z wyborów na prezydenta RP
Frekwencja w zależności od siedziby obwodu wyborczego
Miasto Liczba uprawnionych do głosowanie - 10 005 / 11 041 - dane z wyborów na prezydenta RP Liczba kart wydanych - 6 948 / 6 943 - dane z wyborów na prezydenta RP
Wieś Liczba uprawnionych do głosowanie - 19 276 / 21 596 - dane z wyborów na prezydenta RP Liczba kart wydanych - 12 722 / 13 845 - dane z wyborów na prezydenta RP
Gminy z największą frekwencją to Urszulin, co ciekawe tam wyborców przybyło.
gm. Urszulin Liczba uprawnionych do głosowanie - 3 253 / 3 499 - dane z wyborów na prezydenta RP Liczba kart wydanych - 2 366 / 2 518 - dane z wyborów na prezydenta RP
To tyle na temat samych wyborów do Parlament, ale nie zapomnijmy że koszyka bliższa ciału i oto przyjrzyjmy się kto rachował głosy mieszkańców powiatu w komisjach wyborczych, rozsianych po całym naszym powiecie. Przygotowaliśmy wyszukiwarkę, która pozwala na przeszukiwanie danych po gminie, lub po nazwisku czy też funkcji.
Jak informowaliśmy w money.pl, Państwowa Komisja Wyborcza zwiększyła diety dla członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu. I tak przewodniczący komisji otrzymywał dotychczas 500 zł, a obecnie stawka wynosi 800 zł. Jego zastępca dostawał 400 zł, a podczas wyborów parlamentarnych w 2023 roku - już 700 zł. Członkowie komisji otrzymywali 350 zł, a w tym roku - już 600 zł. Nowością w tegorocznych wyborach jest wynagrodzenie dla mężów zaufania. Chodzi o 40 proc. diety członka komisji wyborczej, czyli 240 zł. - pisze money.pl Nazwisk osób pełniących funkcję "męża zaufania" PKW w swych danych udostępnionych na swojej stronie www na czas powstania tego artykułu nie zamieściła - może w przyszłości one się pojawią.
Miłośnicy ekstremalnej jazdy na deskorolce i rolkach zyskali swoje miejsce, gdzie będą mogli rozwijać swoje pasje i talenty. Zakończyła się bowiem budowa włodawskiego skateparku. Skatepark powstał na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 we Włodawie. Jest wykonany w technologii betonowej, wśród dostępnych przeszkód są m.in.: grindboxy, rampy i poręcze. Powstała też strefa dla najmłodszych, gdzie pod okiem rodziców mogli oni stawiać pierwsze kroki w nauce jazdy na rolkach, deskorolce czy hulajnodze. Pojawiły się także elementy małej architektury, jak ławki, kosze na śmieci, parking rowerowy i tablice informacyjne z regulaminem korzystania z obiektu. Teren jest oświetlony i monitorowany. Nie zabrakło również nowych nasadzeń drzew i krzewów. Dodatkowo dzięki współpracy z LGD „Poleska Dolina Bugu” przy skateparku powstał tzw. pumptrack.
Wartość zadania „Budowa skateparku wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy Szkole Podstawowej nr 3 we Włodawie” to 1 529 100,00 zł. Uzyskane przez miasto dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wyniosło 400 00000 zł. Natomiast „Budowa ogólnodostępnych pumptracków modułowych na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 we Włodawie” kosztowała 190 648,00 zł. Na ten cel miasto również pozyskało środki zewnętrzne w kwocie 121 309,00 zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.
Przypominamy, że na terenie skateparku i pumptracku znajdują się tablice z regulaminem korzystania z obiektów. Zgodnie z którym każdy korzystający z obiektów powinien posiadać kask ochronny oraz ochraniacze. Osoby niepełnoletnie powinny korzystać z obiektu pod opieką rodziców/opiekunów prawnych. Prosimy o szczegółowe zapoznanie się z regulaminem korzystania z nowo wybudowanych obiektów oraz jego przestrzeganie.
W październiku 1943 roku w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Sobiborze doszło do wybuchu powstania i masowej ucieczki więźniów. Z obozu zbiegło wówczas ok. 300 osób, a do końca wojny przeżyło ok. 50 z nich. Wydarzenie to było jednym z najbardziej heroicznych przejawów oporu Żydów podczas II wojny światowej. Upamiętniające uroczystości rozpoczęły się w czwartek, 12 października o godz. 13. W programie ceremonii znalazły się przemówienia, ekumeniczna modlitwa za pomordowanych, a także złożenie wieńców. Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy uroczystości mogli zapoznać się z wystawą stałą „SS-Sonderkommando Sobibor. Niemiecki obóz zagłady 1942–1943” prezentowaną w budynku muzealnym, a także z nowym urządzeniem przestrzennym terenu byłego obozu, które zwiedzającym zostało udostępnione 13 października.
Do Sobiboru przyjechali m.in. przedstawiciele rodzin pomordowanych w obozie, Mark Rutte – Premier Niderlandów, Miroslav Wlachovský – Minister Spraw Zagranicznych i Europejskich Republiki Słowacji, Yakiv Livne – Ambasador Izraela w Polsce,Viktor Elbling – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RFN w Polsce oraz władze samorządowe, w tym starosta włodawski Andrzej Romańczuk.
Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze jest oddziałem Państwowego Muzeum na Majdanku od 2012 r. Projekt jego utworzenia to międzynarodowa inicjatywa podjęta przez Polskę, Holandię, Izrael i Słowację. Instytucja powstała w miejscu niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze, który funkcjonował w strukturach „Aktion Reinhardt” od maja 1942 r. do października 1943 r. Zamordowano w nim ok. 180 tys. Żydów. Liczba ta obejmuje 70 tys. żydowskich mieszkańców Lubelszczyzny, 34 tys. Żydów z Holandii i 24 tys. ze Słowacji. Wśród ofiar byli również Żydzi czescy, francuscy, niemieccy, białoruscy. W dniu 14 października 1943 r. w obozie wybuchło powstanie, w wyniku którego część więźniów zdołała zbiec. Niedługo po tym obóz zlikwidowano, wysadzając w powietrze budynek z komorami i demontując praktycznie wszystkie zabudowania.
/ź/ powiatwlodawski.pl
Komentarz redakcji: Czym dalej od tych tego wydarzenia tym następuję zmiana narracji - gdy większość świadków żyła informowano nas o UCIECZCE z Sobiboru, później o buncie, a obecnie dowiadujemy się że to było powstanie. A co na to mówi wyrocznia obecnego półinteligentnego świata czyli wikipedia Bunt – zachowanie dewiacyjne wobec konformizmu. :) ale dobrym przykładem nawiązującym do tematu będzie np.Bunt na HMS Bounty - rebelia na pokładzie okrętu Royal Navy HMS „Bounty”, do której doszło na południowym Pacyfiku 28 kwietnia 1789 roku. Załoga, której przewodził porucznik Fletcher Christian, przejęła kontrolę nad okrętem i zmusiła kapitana, Williama Bligha wraz z osiemnastoma innymi do opuszczenia „Bounty” w łodzi okrętowej. Buntownicy zawrócili do Tahiti, a następnie pożeglowali ku wyspie Pitcairn; tymczasem Bligh, czego się nie spodziewali, przepłynął 3500 mil morskich (dalej Mm), osiągając w końcu bezpieczną przystań, co pozwoliło rozpocząć proces poszukiwania rebeliantów celem oddania ich w ręce wymiaru sprawiedliwości. A teraz definicja powstania.Powstanie, rebelia[a] (dawniej insurekcja[b]) – zbrojne wystąpienie ludności państwa, miasta lub pewnego obszaru, skierowane przeciw władzy okupacyjnej. Powstania często dążyły do uzyskania niepodległości państwa, autonomii obszaru lub przyłączenia obszaru do innego państwa. - tyle o tym Wikipedia. Wiec 14 października 1943 roku w Sobiborze nie doszło do żadnego buntu, a tym bardziej powstania, ponieważ Żydzi nie przejęli władzy w obozie KL Sobibor. Jak zwykle w notatce zapomniano wspomnieć o licznej grupie 120 Ukraińskich strażników, przypadek? Ale za to Ukraińcy w swojej notatce prasowej określili Sobibór, jako wioskę która kiedyś była ukraińska, a dziś jest polska. A i jeszcze jedno do Sobiboru to Starosta Romańczuk w te pędy poleciał, a na otwarciu pomnika we Włodawie SGO Polesie jakoś go nie było, jedynie wystąpił w spocie wyborczym kolegi partyjnego, na tle jeszcze nie odsłoniętego pomnika - dziwne zachowani jak na włodarza terenu z powiatu o bezgranicznych możliwościach ?
Piątek „trzynastego”, okazał się szczęśliwym dniem dla 65 nowo przyjętych funkcjonariuszy NOSG. Mundurowi na początku swej kariery w Straży Granicznej ślubowali dziś: „Służyć wiernie Narodowi Polskiemu, mając zawsze na względzie interes Państwa Polskiego. Stać nieugięcie na straży niepodległości i suwerenności oraz strzec nienaruszalności granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, nawet z narażeniem życia”.
Warto zaznaczyć, że tylko w tym roku przyjęliśmy do służby w Nadbużańskim Oddziale SG rekordową liczbę 180 nowych funkcjonariuszy. Uroczystość odbyła się w komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, w asyście pocztu sztandarowego oraz w obecności kadry kierowniczej NOSG. Rotę ślubowania odczytał gen. bryg. SG Jacek Szcząchor - Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, zaś błogosławieństwa nowym funkcjonariuszom udzielili: ks. ppłk SG Wiesław Kondraciuk - kapelan katolicki NOSG oraz ks. dr Jarosław Szczur - proboszcz parafii św. Jana Teologa w Chełmie.
„Wierzę, że podejmujecie się tego wyzwania świadomie. Wierzę również, że dumnie nosząc od tej pory mundur funkcjonariusza, będziecie kierować się najpiękniejszymi wartościami, jakie przyświecają naszej formacji. Godność, honor, poświęcenie, rzetelność – to cechy, które bezsprzecznie powinien mieć każdy z Was i to one powinny już zawsze kierować Waszym postępowaniem” – powiedział w swoim wystąpieniu do zebranych funkcjonariuszy gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.
Nowi funkcjonariusze SG, najbliższy czas spędzą w ośrodku szkoleniowym, by po ukończonym kursie powrócić do służby w ochronie granicy państwowej.
Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba: - o nieposzlakowanej opinii, - która nie była karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, - korzystająca w pełni z praw publicznych, - posiadająca co najmniej średnie wykształcenie, - posiadająca zdolność fizyczną i psychiczną do służby, - gotowa podporządkować się szczególnej dyscyplinie, - dająca rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych, - posiadająca uregulowany stosunek do służby wojskowej (warunek nie dotyczy kobiet oraz absolwentów szkół wyższych), - która podda się procedurze kwalifikacyjnej i zda egzamin w jednym z Ośrodków Szkolenia SG.
Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie prowadzi nabór kandydatów do służby przygotowawczej na 2024 rok. W przyszłym roku planuje się przyjąć do służby w NOSG około 150 funkcjonariuszy.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej