Turniej - Strona 20 z 68 - wlodawa.NET

Urszulin: Gminne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej 2020

Urszulin: Gminne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej 2020 Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale W dniu 7 i 10 marca 2020 r. Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Urszulinie po raz kolejny zorganizował eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pn. „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W bieżącym roku jest to już XLIII edycja OTWP. Zwycięzcy eliminacji gminnych, po trzy najlepsze osoby z każdej grupy wiekowej zakwalifikowały się do eliminacji powiatowych, które odbędą się w dniu 26 marca 2020 r. w Komendzie Powiatowej PSP we Włodawie. Celem turnieju jest:

stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości zapoznania się z problematyką bezpieczeństwa pożarowego i problematyką ochrony środowiska,  praktyczne posługiwanie się podstawowym sprzętem przeciwpożarowym,
zapoznanie się ze sposobami i metodami zapobiegania pożarom.

Zobacz również:.

Sport: XIX Walentynkowy Turnieju Służb Mundurowych w halową piłkę nożną

Urszulin -Turniej tenisa stołowego

Powiatowe zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

[wp_ad_camp_4]

Ilość uczestników eliminacji gminnych w poszczególnych grupach przedstawia się następująco:

– Szkoła Podstawowa w Woli Wereszczyńskiej:
I grupa – uczniowie klas I-VI szkół podstawowych  -   19 uczestników
II grupa uczniowie szkół podstawowych klasy VII-VIII -  8 uczestników

– Szkoła Podstawowa w Wytycznie:
I grupa – uczniowie klas I-VI szkół podstawowych - 6 uczestników
II grupa uczniowie szkół podstawowych klasy VII-VIII - 5 uczestników

– Zespół Szkół w Urszulinie:
I grupa – uczniowie klas I-VI szkół podstawowych - 9 uczestników
II grupa uczniowie szkół podstawowych klasy VII-VIII - 16 uczestników

– Szkoły ponadpodstawowe
III grupa uczniowie szkół ponadpodstawowych - 6 uczestników

/ź/ osp-urszulin.cba.pl

data publikacji: 13/03/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Polska: Szkoły i przedszkole w całej Polsce zamknąć na dwa tygodnie! /wideo/

Polska: Szkoły i przedszkola w całej Polsce zamknąć na dwa tygodnie!  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Premier Morawiecki - Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych na dwa tygodnie.  Podczas posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych na dwa tygodnie; placówki będą zamknięte od poniedziałku - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

"Od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego, jednak ze względu na to, że niektórym rodzicom może być trudno zorganizować opiekę tak szybko, z dnia na dzień, to w dniu jutrzejszym i w piątek placówki będą otwarte. W klasach nauczyciele będą mogli pilnować niejako dzieci, po to, by umożliwić logistykę, od strony praktycznej zorganizowanie opieki nad dziećmi" - dodał Morawiecki.

Zobacz również:.

Orchówek: Zielona szkoła w Janowie Lubelskim

Włodawa: Szkoła muzyczna w nowych murach

Arduino w szkołach powiatu włodawskiego

Morawiecki podkreślał, że epidemia koronawirusa może stać się globalną pandemią. "Mamy w Rzeczpospolitej dzisiaj 25, prawdopodobnie 26 przypadków zarejestrowanych, ale chcemy spowolnić maksymalnie możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa" - mówił szef rządu.

/ź/ (PAP)

[wp_ad_camp_4]

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka - klubu dziecięcego - przedszkola – szkoły?

Szeroko zakrojone działania profilaktyczne

Najbliższe dwa tygodnie to czas szeroko zakrojonych działań, które mają zapobiegać szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Działamy zapobiegająco i profilaktycznie. Dzięki takim działaniom ograniczymy w Polsce duże skupiska ludzi. Im mniej ludzi w jednym miejscu, tym mniejsze szanse na szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa lub innych wirusów. Stąd decyzja o ograniczeniu miejsc pełnych ludzi, żebyśmy mogli działać zapobiegawczo. To zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach, żłobkach, a także uczelniach.

Wszystkie działania są możliwe dzięki tzw. specustawie - specjalnej ustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa. Dzięki tej ustawie rodzicom dzieci w wieku do lat 8, będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego.

Bieżące informacje można znaleźć na: gov.pl/koronawirus (link do strony zewnętrznej)

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:

  • opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
  • są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą).

Czy okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego wlicza się do limitu 60 dni?

Nie. Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad dzieckiem do lat 14.

Ile lat mają dzieci objęte dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców?

Dzieci poniżej 8. roku życia. Z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka.

Przykład
Mama wystąpiła o zasiłek opiekuńczy od 16 marca 2020 r. w związku z zamknięciem szkoły. Jej córka urodziła się 22 marca 2012 r. Zasiłek opiekuńczy przysługuje jej od 16 do 21 marca 2020 r.

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Wystarczy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej ZUS (plik docx 15kb).

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Nie jest potrzebny wniosek Z-15A.

Jak wypełnić w oświadczeniu okres sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem ?

Możesz podać łączny okres opieki nad dzieckiem albo wyłączyć z tego okresu dni, w których nie byłeś zobowiązany pracować, np. sobotę i niedzielę lub dziecko miało zapewnioną opiekę.

Kogo powinienem poinformować o korzystaniu z zasiłku?

Pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność pozarolniczą – bezpośrednio ZUS.

Kiedy powinienem poinformować o korzystaniu z zasiłku?

W dowolnym momencie, ale od tego uzależniona jest wypłata zasiłku. Bez oświadczenia nie jest możliwa wypłata.

Jak liczyć 14 dni dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki.

Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.

Kto finansuje zasiłek?

Zasiłek opiekuńczy oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługują z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że zasiłki nie obciążają funduszu pracodawców. Nawet jeżeli pracodawca wypłaca zasiłek (w przypadku gdy jest do tego zobowiązany), wypłacone kwoty rozlicza z ZUS.

Numer Infolinii ZUS

Dodatkowe pytania można zadawać na specjalnej infolinii ZUS. Numer: 22 560 16 00. Wydzielimy dwie dedykowane linie:

  • ulgi i umorzenia dla płatników składek: gdzie będą mogli uzyskać informacje m.in. dotyczące ulg w spłacie należności, umorzeń, rozłożenia należności z tytułu składek na raty, zawieszenia działalności gospodarczej,
  • „koronawirus – zasiłki” dotycząca zasiłku opiekuńczego dla opiekunów  oraz zasiłku chorobowego w związku z COVID-19, w tym z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji.

Wzór oświadczenia (plik docx 15kb)

/ź/ zus.pl


Komunikat UM Włodawa

Burmistrz Włodawy informuje, że w związku rosnącym ryzykiem zarażenia się wirusem SARS-CoV-2 w dniach 12-13 marca 2020 r. we włodawskich szkołach podstawowych i przedszkolach nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno – wychowawcze. Prowadzone będą jedynie działania opiekuńcze. Zgodnie z decyzją Prezesa Rady Ministrów od poniedziałku 16 marca do środy 25 marca 2020 r. szkoły i przedszkola pozostaną zamknięte.

Burmistrz Włodawy informuje również, o zamknięciu od 12 marca włodawskiego basenu i kina. Odwołane zostały również wszystkie zajęcia w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji i Włodawskim Domu Kultury. Szczegółowe informacje są dostępne w komunikatach poszczególnych placówek.

/ź/ um.wlodawa.eu

tv.wlodawa.net/RMFfm
masz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net data publikacji: 11/03/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Sport: Włodawscy leśnicy na podium zawodów wojewódzkich /wideo/

 Sport: Włodawscy leśnicy na podium zawodów wojewódzkich Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale Przez dwa dni leśnicy rywalizowali w Mistrzostwach Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Rozgrywki odbywały się w dniach 27-28 02 2020 r. Najlepsza okazała się drużyna z Nadleśnictwa Chełm. Kolejne miejsca zajęły drużyny z Biłgoraja i Włodawy. Sport: Włodawscy leśnicy na podium zawodów wojewódzkich Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

W wydarzeniu, które miało miejsce w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju brały udział 22 drużyny.  Organizatorem XIX Mistrzostwach Nadleśnictw w Piłce Siatkowej o Puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, był Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju, Nadleśnictwo Biłgoraj oraz Uczniowski Klub Sportowy „LEŚNIK”. Sport: Włodawscy leśnicy na podium zawodów wojewódzkich  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Udział wzięły następujące nadleśnictwa: Biłgoraj, Chełm, Gościeradów, Janów Lubelski, Józefów, Kraśnik, Lubartów, Międzyrzec, Mircze, Nowa Dęba, Parczew, Puławy, Radzyń Podlaski, Rozwadów, Rudnik, Sarnaki, Świdnik, Tomaszów, Włodawa, Zwierzyniec oraz Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej i RegionalnaDyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie. 

Zobacz również:.

Włodawa: Leśnicy uczcili 100-lecie odzyskania niepodległości Polski

1000 drzew na minutę /wideo/

112: Gwałciciele z lasu, już w więzieniu

[wp_ad_camp_4]

Sport: Włodawscy leśnicy na podium zawodów wojewódzkich  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Najlepszym rozgrywającym okazał się PRZEMYSŁAW KUBÓW, atakującym  TOMASZ CHOŁODNIAK, obrońcą MACIEJ CHWALCZUK, a najwszechstronniejszym zawodnikiem RAFAŁ MRÓZ. 

tv.wlodawa.net/BTK
masz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net

/ź/ wlodawa.lublin.lasy.gov.pl, YT/Biłgorajska Telewizja Kablowa

 

data publikacji: 07/03/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Sławatycze: III Mistrzostwa Gmin Nadbużańskich w halowej piłce nożne /wideo/

Sławatycze: III Mistrzostwa Gmin Nadbużańskich w halowej piłce nożne /wideo/ Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale W dniu 16.02.2020 r. w hali sportowej Zespołu Szkół w Sławatyczach odbyły się III Mistrzostwa Gmin Nadbużańskich w Halowej Piłce Nożnej. Udział w zawodach wzięło:

9 drużyn z trzech powiatów województwa lubelskiego ( bialskiego – Twierdza Kobylany, Orzeł Kobylany, Chotyłowiak Chotyłów, Max Rossosz, Perła Sławatycze, włodawskiego – L-4 Włodawa, Bad Boys Włodawa, Różanianka Różanka oraz chełmskiego – Plaża Rejowiec).Sławatycze: III Mistrzostwa Gmin Nadbużańskich w halowej piłce nożne /wideo/  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Zawody rozegrano w dwóch grupach systemem "każdy z każdym", a dwa najlepsze zespoły z grup uzyskały awans do gier półfinałowych. Organizatorem zawodów było Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Urząd Gminy w Sławatyczach, Gminny Ośrodek Kultury w Sławatyczach oraz Zespół Szkół w Sławatyczach.Sławatycze: III Mistrzostwa Gmin Nadbużańskich w halowej piłce nożne /wideo/  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Po zakończeniu zawodów puchary, medale i dyplomy wręczył Sekretarz Gminy Gerard Skalski.Puchar Starosty Mariusza Filipiuka za I miejsce zdobyła drużyna Różanianki Różanka,

Zobacz również:.

Sport: Młodzi sportowcy otrzymali stypendia sportowe 2020 /wideo/

Sport: TURYŚCI z Włodawy zdobywają Puchar Starosty Bialskiego

Sport: Szatnia Klubu Włodawianka Włodawa już otwarta

[wp_ad_camp_4]

Sławatycze: III Mistrzostwa Gmin Nadbużańskich w halowej piłce nożne /wideo/  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Puchar Wójta Gminy Arkadiusza Misztala zdobyła drużyna Chotyłowiaka Chotyłów, puchar Przewodniczącej Rady Gminy Moniki Tyszczuk zdobyła drużyna Twierdzy Kobylany.

Wyróżnienia indywidualne otrzymali:

Król strzelców – Mateusz Chwedoruk - Różanianka Różanka.
Najlepszy bramkarz – Jakub Bielecki - Plaża Rejowiec.
Najlepszy zawodnik – Tomasz Trochimiuk - Chotyłowiak Chotyłów.

Sławatycze: III Mistrzostwa Gmin Nadbużańskich w halowej piłce nożne /wideo/  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Końcowa kolejność turnieju:

I miejsce - Różanianka Różanka
II miejsce - Chotyłowiak Chotyłów
III miejsce - Twierdza Kobylany
IV miejsce - Plaża Rejowiec
V miejsce - Orzeł Kobylany
VI miejsce - L-4 Włodawa
VII miejsce - Max Rossosz
VIII miejsce - Bad Boys Włodawa
IX miejsce - Perła Sławatycze

tv.wlodawa.net/BiperTV
masz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net

Impreza organizowana była przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej i Gminy Sławatycze. Patronat medialny i prasowy sprawowały Radio Biper, Podlasie 24, Słowo Podlasia i Gościniec Bialski. 

  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

tekst: B. Bandzerewicz foto: B. Szulej, Gwalbert Krzewicki - Radio Biper

/ź/ slawatycze.pl

data publikacji: 04/03/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Ekologia: Brakuje wody w polskich rzekach

Ekologia: Brakuje wody w polskich rzekach  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale Polska, choć leży w umiarkowanej strefie klimatycznej, nie jest krajem zasobnym w wodę. Dodatkowo, po rekordowo ubogim w opady styczniu 2020 r., można spodziewać się znacznych problemów w cieplejszych miesiącach – szczególnie w czerwcu i sierpniu należy być przygotowanym na suszę.

Sytuacja hydrologiczna Polski jest alarmująca. Jak wynika z danych Eurostatu, na jednego mieszkańca przypada 1 600 m3 wody rocznie. Tymczasem, średnia europejska jest niemal trzykrotnie wyższa (4560 m3). Aby jeszcze lepiej zobrazować powagę sytuacji, należy porównać sytuację Polski do naszego południowego sąsiada – Słowacji, gdzie na jedną osobę przypada aż 14 800 m3 wody. Naszą sytuację negatywnie ocenia również raport ONZ, wskazujący, że znajdujemy się wśród państw narażonych na deficyty wody. Za bezpieczny uznawany jest bowiem współczynnik kształtujący się na poziomie co najmniej 1 700 m3

Problemy w naszym kraju związane są m.in. z retencją, czyli zdolnością gromadzenia i magazynowania wody – zarówno w sposób naturalny (np. jeziora i rzeki, ale także roślinność), jak i sztuczny (np. zbiorniki powstałe w wyniku budowy tamy na rzece). – Postępująca urbanizacja sprawia, że coraz większe obszary zajmowane są m.in. przez beton, kosztem gleb. W ten sposób duże połacie terenu zostają uszczelnione, ograniczając wchłanianie wody. To sprawia, że konieczne jest tworzenie nowych, sztucznych zbiorników – wyjaśnia Radosław Żuk, prezes zarządu Fundacji BOŚ.Ekologia: Brakuje wody w polskich rzekach  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Zwiększenie pojemności retencyjnej rzek pozwoliłoby ograniczyć skutki powodzi i susz. Obecnie jednak ilość wody magazynowanej w zbiornikach retencyjnych wynosi ok. 4 mld m3, czyli tylko nieco ponad 6,5 proc. średniorocznego odpływu rzecznego. Tymczasem, zatrzymywanej wody mogłoby być znacznie więcej. Szacuje się, że warunki występujące w Polsce pozwalają na retencję 15 proc. wód rzecznych.

Rekordy ciepła i braku opadów

Niepokoić mogą również dane meteorologiczne. Rok 2019 został zaklasyfikowany jako anomalnie ciepły. Średnia roczna temperatura w Polsce wyniosła 10,2°C, czyli o 2,4°C więcej od normy wieloletniej (1971-2000). To również oznacza, że zabrakło jedynie 0,1°C do tego, by uznać ubiegły rok za ekstremalnie ciepły. Opady roczne z kolei osiągnęły poziom 91,7 proc. normy wieloletniej (wg klasyfikacji Z. Kaczorowskiej) – niezmiernie dotkliwe zjawisko suszy było w okresie wakacyjnym (czerwiec-sierpień), kiedy średnie opady ukształtowały się na poziomie 69,4 proc. normy wieloletniej.

Zobacz również:.

Włodawa: Zakład Karny i Operacji Czysta Rzeka

Sławatycze: Operacja CZYSTA RZEKA już wystartowała /wideo/

Włodawa: Pogranicznicy wykryli ścieki w Bugu

[wp_ad_camp_4]


Dodatkowo, już w styczniu 2020 r. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie poinformowało, że na znacznym obszarze kraju – od Pomorza Zachodniego, przez Wielkopolskę, Kujawy i Pomorze oraz część woj. łódzkiego, po Warmię i Mazury – występuje susza atmosferyczna (związana z niedostatecznymi opadami) i rolnicza (niski poziom wilgotności gleby). Opady na przełomie stycznia i lutego nie zdołały poprawić sytuacji hydrologicznej – nadal w wielu miejscach Polski jest ona niekorzystna.Ekologia: Brakuje wody w polskich rzekach  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Anomalie związane z opadami występowały w naszym kraju nie tylko na początku 2020 roku. Warto zwrócić uwagę, że średni opad w ubiegłym roku jedynie nieznacznie przekroczył granicę dzielącą lata suche od normalnych. – Zgodnie z klasyfikacją Z. Kaczorowskiej, sześć miesięcy 2019 roku zaliczono do suchych. Dodatkowo miesiące, które na ogół charakteryzują się wysokimi opadami, czyli czerwiec i lipiec, zostały zakwalifikowane do bardzo suchych. To alarmujące dane – ocenia Radosław Żuk, prezes zarządu Fundacji BOŚ.

Każdy może oszczędzać wodę

W obliczu zagrożenia suszą, koniecznością jest zatem racjonalne gospodarowanie wodą – nie tylko w zakładach produkcyjnych, ale także w naszych domach. A oszczędności w tym zakresie mogą być znaczne. Pojemność przeciętnej wanny to około 200 l. Zapełniając ją tylko do połowy, i tak zużywa się 100 l wody. Biorąc kilkuminutowy prysznic możemy zredukować zużycie wody do 45 l, jeżeli posiadamy odpowiednio efektywną armaturę. Należy również pamiętać o właściwej konserwacji sprzętu. Cieknący kran lub spłuczka to bowiem marnotrawienie zarówno wody, jak i pieniędzy.Ekologia: Brakuje wody w polskich rzekach  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Ciekawym rozwiązaniem, w przypadku posiadania domu jednorodzinnego, jest także zdecydowanie się na zainstalowanie zbiornika retencyjnego na deszczówkę. W ten sposób magazynowana woda może zostać wykorzystana do podlewania trawnika czy warzywnika, przynosząc nam w ciągu roku znaczne oszczędności oraz satysfakcję.

/ź/ cecpolska.pl

data publikacji: 03/03/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Suchawa: Tropem Wilczym 2020 Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych /wideo/

Suchawa: Tropem Wilczym 2020 Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale 1 marca 2020 roku w Suchawie po raz pierwszy odbył się Bieg Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Było to jedyne takie wydarzenie tego dnia w powiecie włodawskim, rozpoczęła je Msza Św. w kaplicy rzymskokatolickiej w Suchawie. 

Od 2011 r. dzień 1 marca jest polskim świętem o charakterze państwowym, poświęconym żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.  Bieg „Tropem Wilczym” ma charakter ogólnopolski i odbył się w dniu 1 marca 2020 r. w 370 miejscowościach. Głównym celem imprezy oprócz promocji i rozwoju sportu było oddanie hołdu oraz popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych. W zawodach wzięli udział również  funkcjonariusze oraz osadzeni z Zakładu Karnego we Włodawie, jak i 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Lublina. 

Później uczestnicy przeszli pod pod pomnik Powstańców Styczniowych, gdzie nastąpiło powitanie uczestników przez Wójta Gminy Wyryki Mirosława Torbicza, który odczytał list Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, następnie odśpiewano hymn państwowy.Suchawa: Tropem Wilczym 2020 Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

O godzinie 12:15 rozpoczęto zmagania w dwóch biegach na dystansie honorowym 1963 m i 5000 m o charakterze rywalizacji, które wystartowały spod pomnika Powstańców Styczniowych w Suchawie. W biegu na 5000 metrów w kategorii panów zwyciężył Tomasz Pawłowski z Lacka, przed Jackiem Białasem z Suchawy oraz Emilem Mikulskim z Różanki. W kategorii Pań najlepsza okazała się Monika Milart z Mościc Dolnych przed Krystyną Olszańską z Białej Podlaskiej i Aleksandrą Orlińską ze Szczekocin.

Zobacz również:.

Włodawa: Resocjalizacja więźniów z Włodawy poprzez historię Polski

Włodawa: Ostatnie pożegnanie Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”

Region: Mapa mogił Powstańców Styczniowych

[wp_ad_camp_4]

Wydarzenie zgromadziło ok. 200 osób w tym ok. 150 uczestników obu biegów. W trakcie prowadzono również zbiórkę charytatywną zorganizowaną przez Poleskie Stowarzyszenie Wsparcia Społecznego „Nasz Dom’’ w Różance na rzecz niepełnosprawnego mieszkańca i podopiecznego fundacji mieszkańca Suchawy Kamila Góralczyka. Oprócz biegu można było podziwiać pokaz sprzętu i uzbrojenia 2 Lubelskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, udział kawaleryjskiej grupy rekonstrukcyjnej z Włodawy oraz spróbować pysznych ciast i grochówki oraz wzmocnić się ciepłymi napojami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie” z Włodawy oraz Koła Gospodyń Wiejskich „Suchawianki” z Suchawy.Suchawa: Tropem Wilczym 2020 Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

fot: plut.K.Śledziński/sw.gov.pl

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim uczestnikom i kibicującym im rodzinom, znajomym i przyjaciołom za udział w tej patriotycznej uroczystości. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem osób wspierających bieg, bez których nie mógł on by się odbyć, przede wszystkim: Panu Mariuszowi Zańko, Panu Piotrowi Kazaneckiemu, Panu Włodzimierzowi Czeżykowi z Nadleśnictwa Włodawa, Proboszczowi Parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie Dariuszowi Parafiniukowi, Paniom z Kół Gospodyń Miejskich i Wiejskich Pani Elżbiecie Wołoszun, Pani Marioli Szajewskiej, Prezesowi Klubu Sportowego „Agros Suchawa” Panu Robertowi Wójcikowi, Ochotniczej Straży Pożarnej z Wyryk w szczególności Panu Adamowi Busce,Suchawa: Tropem Wilczym 2020 Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

fot: plut.K.Śledziński/sw.gov.pl

Służbie Medycznej w szczególności Panu Radosławowi Bartosiakowi oraz Policji z Komendy Powiatowej we Włodawie, Harcerzom z 1 Włodawskiej Drużyny Harcerzy "Delta" im. Augusta Emila Fieldorfa ps. "Nil" oraz 1 Włodawskiej Drużynie Harcerek "Czeremcha" im. Henryki Bartnickiej - Tajchert za pomoc w zabezpieczeniu biegu. 2 Lubelskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” oraz grupie Poleskim Miłośnikom Koni i Jeździectwa z Włodawy pod kierunkiem Pana Wiesława Gryglickiego. Kolejna edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Gminie Wyryki już w przyszłym roku. Zapraszamy!

  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

/ź/ wyryki.eu, foto: K.Śledziński/sw.gov.pl

tv.wlodawa.net
masz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net data publikacji: 03/03/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Sport: XIX Walentynkowy Turnieju Służb Mundurowych w halową piłkę nożną

Sport: XIX Walentynkowy Turnieju Służb Mundurowych w halową piłkę nożną  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

W XIX Walentynkowym Turnieju Służb Mundurowych w halową piłkę nożną, który został rozegrany w dniu 14 lutego 2020 roku uczestniczyło 15 drużyn reprezentujących Straż Graniczną, Policję, Państwową Straż Pożarną, Służbę Więzienną.  Eliminacje turnieju odbyły się w halach sportowych w Piszczacu, Tucznej i Sławatyczach.

Piszczac Grupa A

1. OSP Kodeń
2. KMP Biała Podlaska
3. Brygada Wielonarodowa Lublin
4. IPA Old Boy Lublin
5. ZK Biała Podlaska

Tuczna Grupa B

1. IPA KMP Lublin
2. Batalion Roskosz
3. PSG Włodawa
4. PSG Dorohusk
5. PSP Biała PodlaskaSport: XIX Walentynkowy Turnieju Służb Mundurowych w halową piłkę nożną  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Sławatycze Grupa C

1. Brygada Zmechanizowana Lublin
2. PSG Hrebenne
3. OSP Sławatycze
4. PSG Terespol
5. KMP Radzyń Podlaski

Do dalszych rozgrywek w hali sportowej w Sławatyczach awansowały następujące drużyny:

1. KMP Biała Podlaska
2. Brygada Wielonarodowa Lublin
3. ZK Biała Podlaska
4. PSG Dorohusk
5. PSP Biała Podlaska
6. Batalion Roskosz
7. PSG Terespol
8. OSP Sławatycze
9. PSG Hrebenne

Sport: XIX Walentynkowy Turnieju Służb Mundurowych w halową piłkę nożną  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Rozgrywki grupowe i finałowe poprzedzone zostały uroczystym otwarciem Turnieju przez Wójta Gminy Arkadiusza Misztala w asyście przybyłych gości Prezydenta IPA Polska Piotra Wójcika, Dariusza Rubacha – Wiceprzewodniczącego ZG NSZZ FSG w Warszawie, Wiceprzewodniczącego WZ LZS w Lublinie Ryszarda Nilipiuka, Romana Bodziaka prezesa f-my „Horyzont”, Romana Karpowicza Dach – Serwis”, Piotra Frończuka prezesa f-my „Piotrans”, Komendantów PSG, Policji, Dyrektorów instytucji samorządowych,

Zobacz również:.

Sławatycze: Brodacz roku 2019 wybrany /wideo/

Sport: Nadbużański Turniej Piłki Siatkowej Mężczyzn Sławatycze

Sławatycze: 5000 paczek papierosów ukrytych w podłodze

[wp_ad_camp_4]

Po rozegranych meczach w 3 grupach do ścisłego finału zakwalifikowały się 3 drużyny z pierwszych miejsc: KMP w Białej Podlaskiej, PSG w Terespolu oraz Brygada Wielonarodowa z Lublina. Po meczach finałowych stan rywalizacji:
  • I miejsce i Puchar Wójta Gminy Sławatycze Arkadiusza Misztala zdobyła drużyna Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej
  • II miejsce i Puchar Wójta Gminy Tuczna Zygmunta Litwiniuka  przypadło Brygadzie Wielonarodowej z Lublina
  • III miejsce wraz z Pucharem Wójta Gminy Piszczac Kamila Kożuchowskiego wywalczyła Placówka Straży Granicznej w Terespolu
  • IV miejsce  i Puchar Wójta Gminy Kodeń Jerzego Trocia wywalczyła Placówka Straży Graniczej               w Dorohusku
  • V miejsce i Puchar Wójta Gminy Wisznice zdobyła PSP w Białej Podlaskiej
  • VI miejsce zdobyła drużyna Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej
  • VII miejsce wywalczyła drużyna Batalion Roskosz
  • VIII miejsce zajęli druhowie z OSP Sławatycze
  • IX miejsce przypadło drużynie PSG HrebenneSport: XIX Walentynkowy Turnieju Służb Mundurowych w halową piłkę nożną  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Przyznano również indywidualne  wyróżnienia:

  • Król Strzelców – Marcin Szpański
  • Najlepszy Zawodnik –  Paweł Komar
  • Najlepszy Bramkarz – Piotr Zieliński
  • Zawodnik Fair Play  - Jarosław Machoń
  • Najstarszy Zawodnik – Zbigniew Pakow
  • Najmłodszy Zawodnik – Kamil Mackiewicz

Nagrodzeni otrzymali medale, puchary.

Honorowy Patronat nad turniejem służb mundurowych sprawował Wójt Gminy Sławatycze – Arkadiusz Misztal. Fundatorami pucharów, medali, nagród i statuetek byli: Wójtowie Gmin ze Sławatycz, Tucznej, Piszczaca, Kodnia i Wisznic. Wsparcia finansowego i rzeczowego udzieliły: IPA Lublin, IPA Biała Podlaska, „Piotrans” Wisznice, „Petrodom”, „Dach – Serwis” z Łomaz, „Hermes”, „Etmus” Ewa Magier Biała Podlaska, Piekarnia „Partner” z Leśnej Podlaskiej, Woda Bystra PPHU SIMBA L. i R. Sim, „Pegaz”, „Horyzont”.Sport: XIX Walentynkowy Turnieju Służb Mundurowych w halową piłkę nożną  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Nad sprawnym przebiegiem i sportową rywalizacją czuwali sędziowie: Ryszard Nilipiuk, Kacper Czarnota, Mateusz Kwiatek, sędzia techniczny Bogdan Bandzerewicz i Sławomir Jarocki – honorowy organizator turniejów piłkarskich służb mundurowych. Patronat medialny sprawowały Katolickie Radio Podlasie, Radio Biper, Gościniec Bialski. Organizatorami imprezy byli Samorządy Gmin z Wisznic, Piszczaca, Kodnia, Tucznej i Sławatycz, Organizacje Terenowe NSZZ FSG, Zespół Szkół i Gminny Ośrodek Kultury w Sławatyczach.

  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Tekst i foto: B. Szulej

/ź/ slawatycze.pl

data publikacji: 01/03/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Włodawa: Kantatę promującą Włodawę wykona chór VLODAVIENSIS /wideo/

Włodawa: Kantatę promującą Włodawę wykona VLODAVIENSIS /wideo/ Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

I już wiemy kto wykona "Kantatę promującej miasto Włodawa" będzie to  burmistrz Wiesław Muszyński  ogłasza, że w otwartym konkursie ofert na realizację zadania pożytku publicznego z rodzaju: kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, na terenie Gminy Miejskie Włodawa w 2020 r. przeprowadzonego w dniu 27 lutego 2020 r. został wybrany oferent:

Zobacz również:.

Włodawa: Mieczysław Tokarski Primus civis urbis Vlodaviae

Włodawa: Mała ojczyzna we włodawskim więzieniu

Sławatycze: VII Przegląd Chórów i Zespołów Wokalnych /wideo/

[wp_ad_camp_4]

1) TOWARZYSTWO MUZYKI CHÓRALNEJ "VLODAVIENSIS" we Włodawie do realizacji zadania pt: "Nagranie kantaty promującej miasto Włodawa". Zadanie zostanie sfinansowane dotacją z budżetu gminy w kwocie 30 000 zł.

/ź/ wlodawa.eu

Wiadomo nie od dziś, że dobra sztuka sama się obroni. Więc zapraszamy już dziś do wysłuchania kantaty zatytułowanej "W kalejdoskopie wspomnień" w wykonaniu chóru VLODAVIENSIS po batutą maestro Marcina Obuchowskiego, słowa włodawska grupa poetycka "Nadbużańska Fraza", autorzy tekstów to: Edyta Lodwich, Teresa Maria Ciodyk, Czesława Michańska, Czesława Demczuk, Aldon Dzięcioł, Eugeniusz Daniluk.

tv.wlodawa.net/WDK
masz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net data publikacji: 29/02/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Urszulin: (w)schody 2019 powiatu Włodawa już rozdane

Urszulin: (w)schody 2019 powiatu Włodawa już rozdane Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale (21 lutego) Podczas uroczystej gali w hotelu „Drob” Urszulinie rozstrzygnięto prestiżowy konkurs do tytułu „(W)schody Powiatu Włodawskiego”. Podczas trzeciej edycji powiatowych „Oscarów” laureatami zostali otrzymali: w kategorii Osoba Roku – artysta rzeźbiarz Jan Pawłowski, w kategorii Firma – Energetyk z Włodawy, w kategorii Instytucja – Centrum Religijno-Zabytkowe w Hannie.

Wśród nominowanych było 9 podmiotów: po trzy w każdej kategorii. Laureatów wyłoniła Kapituła złożona z redaktorów lokalnych gazet, samorządowców i przedsiębiorców.

Kapituła:

Romuald Pryll - przewodniczący radny powiatu Włodawa (PSL)
Tomasz Korzeniewski - wiceStarosta powiatu Włodawa (ŁNS)
Anita Lewczuk vel Leoniuk - dyr. w zespole synagog włodawskich
Paweł Krysiak - gazeta wyborcza Lublin
Janina Klimczuk - radna miasta Włodawa (ŁNS)
Aldon Dzięcioł - kwartalnik Wschód
Bogumił Mikulski - Nowy Tydzień Chełm
Tomasz Wachulski - Super Tydzień Chełm

- To już czwarta gala, podczas której w szczególny sposób dziękujemy tym wszystkim, którzy rozsławiają piękną ziemię włodawską - mówił na wstępie pomysłodawca (W)schodów Andrzej Romańczuk, starosta włodawski. - O tym, że był to dobry pomysł świadczy chociażby fakt, że miejsc na sali zabrakło dla wszystkich chętnych. Co mnie jednak najbardziej cieszy to fakt, że udało nam się powoli stworzyć markę; markę, która już wychodzi daleko poza nasz powiat i województwo. To, że ktoś został laureatem (W)schodów jest powodem do szczególnej dumy i atencji. A wbrew pozorom takich anonimowych ludzi, instytucji i firm, które robią ogrom dobrej roboty jest u nas bardzo wielu. My tylko staramy się je wydobyć i oddać im należny nasz szacunek. Właśnie poprzez te symboliczne statuetki. I naprawdę należy im się nasze zainteresowanie oraz wdzięczność za to, co dla nas robią. Zdecydowanie za rzadko jednak ich wyróżniamy. Warto dodać, że tegoroczni laureaci są wyjątkowi pod każdym względem.

Zobacz również:.

Włodawa: (W)schody Powiatu Włodawskiego czekają na zgłoszenia

Włodawa: Narodowy Dzień Sportu we Włodawie 2019 – Zaproszenie /wideo/

Region: Worki na śmieci przeznaczone tylko na odpady suche

[wp_ad_camp_4]

Sala hotelu Drob zapełniona była tego wieczoru gośćmi nie tylko z powiatu, ale i województwa. Wśród tych specjalnych, poza nominowanymi, był m.in. wicewojewoda Robert Gmitruczuk oraz liczni samorządowcy i jeszcze liczniejsi lokalni przedsiębiorcy. Łącznie na galę przybyła rekordowa liczba 200 samorządowców, ludzi biznesu i kultury. Bogatą oprawę gali podkreślał specjalnie na tę okazję przygotowany film o nominowanych oraz koncert w wyjątkowego kwartetu z Centrum Muzyki oraz zabawa do rana z zespołem Cookies Band.

Zarówno nominowani, jak i sami laureaci oraz licznie zaproszeni goście byli pod wielkim wrażeniem rozmachu oraz perfekcyjnego przygotowania imprezy. Jak podkreślali uczestnicy – wysoki poziom artystyczny i przygotowania imprezy jest coraz wyższy, a profesjonalizmu mogą pozazdrościć inni organizatorzy.

Nominowani do Wschodów za 2019 rok

Firmy: Carstar Włodawa, Energetyk Włodawa i Bagna u Mańka – agroturystyka Wola Uhruska.

Instytucje: MLKS Włodawianka, Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Przystań” i Centrum Religijno-Zabytkowe w Hannie.

Osoby: Magda Ruta – piosenkarka, Włodzimierz Czeżyk – przyrodnik i Jan Pawłowski – rzeźbiarz.

Laureaci

Osoba - Jan Pawłowski. Urodził się w Lucie koło Włodawy. Jest rzeźbiarzem samoukiem. Od ponad 45 lat realizuje swoją pasję tworząc w drewnie rzeźby religijne, cykle wiejskich grajków, motywy diabła, ludzi pracujących na wsi, a zwłaszcza rozpoczęte w 1996 r. cykle żydowskie. Pan Jan uczestniczy w wielu wystawach i plenerach rzeźbiarskich w kraju i za granicą.

Jest laureatem wielu konkursów, podczas których został uhonorowany wieloma nagrodami. Prace Jana Pawłowskiego eksponowane są w wielu muzeach i instytucjach kulturalnych. Znajdują się również w licznych kolekcjach, zarówno publicznych jak i prywatnych na całym świecie.

Firma - Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „ENERGETYK” Spółka Jawna Franciszek Brzozowski, Józef Kędzierawski. Jest to przedsiębiorstwo 25-letnią tradycją. Przedsiębiorstwo, które zaczynało od jednego dźwigu i dostawczego żuka. Dziś, jako jedyne w regionie specjalizuje się w budowie, przebudowie oraz projektowaniu sieci elektroenergetycznych i instalacji elektrycznych, oświetlenia ulicznego, drogowego, parkowego i instalacji fotowoltaicznych.

W 2018 r. otrzymało wyróżnienie jako najdynamiczniej rozwijająca się firma. Spółka posiada Certyfikat Uczciwości. Zakład zatrudnia 35 pracowników, prowadzi także praktyczną naukę zawodu dla młodzieży. Ponadto wyspecjalizowana kadra przygotowuje chętnych do zawodu elektryka, prowadzi też działalność szkoleniową i egzaminacyjną w zakresie przygotowania do uzyskania świadectwa kwalifikacyjnego uprawniającego do zajmowania się eksploatacją urządzeń energetycznych.Urszulin: (w)schody 2019 powiatu Włodawa już rozdane  Wydarzenia z miasta Włodawa oraz powiat i gminy Polesie Zachodnie na Sygnale

Instytucja - 29 czerwca 2019 r. w Hannie w powiecie włodawskim zostało oddane do użytku Centrum Religijno-Zabytkowe. To wyremontowany zabytkowy XVIII-wieczny drewniany kościół parafialny, dzwonnica i budynek dawnej plebanii z przeznaczeniem na miejsce spotkań wielu kultur i religii. Wyremontowany też został budynek starej carskiej szkoły z przeznaczeniem na galerię artystyczną oraz muzeum gospodarstwa domowego. Drewniany kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Hannie został wybudowany w 1739 r. Wymagał natychmiastowego kapitalnego remontu. W kościele znajduje się m.in. pięć ozdobnych ołtarzy barokowych.

Wszystkie prace zostały wykonane w ramach unijnego projektu realizowanego przez gminę Hanna we współpracy z miejscową parafią. Wartość projektu opiewa kwotę 8 mln 900 tys. zł. To unikatowe Centrum jest perełką na mapie tego typu obiektów nie tylko na Lubelszczyźnie, ale w całym kraju. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że samorząd gminny przejął w czasowe użyczenie kościół parafialny w Hannie.

/ź/ powiatwlodawski.pl

 

Więcej...

data publikacji: 25/02/20

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy