Ruszył projekt „Pod biało-czerwoną”, który zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce. Inicjatywa zakupu zależeć będzie jednak od mieszkańców gminy, która dołączy do projektu.
Aby wziąć udział w akcji, należy zebrać odpowiednią (szczegóły w regulaminie) liczbę głosów poparcia online za pomocą rządowego serwisu www. Głos poparcia dla inicjatywy zakupu masztu i umieszczonej na nim flagi, która będzie dumnie eksponowana w centralnym miejscu gminy, mogą oddawać jej mieszkańcy.
Zaproponowany sposób zbiórki głosów poparcia online zakłada połączenie tradycji z nowoczesnością. Jest jednocześnie całkowicie bezpieczny dla chcących się zaangażować w zbiórkę, co w dobie pandemii ma kluczowe znaczenie.
„Pod biało-czerwoną” to projekt, który ma zjednoczyć nasz kraj i jego mieszkańców. Nie tylko uhonoruje Poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także zachęci do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami.
Ta patriotyczna inicjatywa, realizowana pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, będzie się opierała o zapał i działanie mieszkańców naszych Małych Ojczyzn.
Dzięki projektowi chcemy także budować wspólnotę i wzmacniać ideę zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego. Niech biało-czerwona dumnie, przez cały rok, powiewa w sercach naszych małych Ojczyzn!
Ile głosów potrzeba do realizacji projektu?
- dla gmin do 20 000 mieszkańców - 100 głosów;
- dla gmin powyżej 20 000 do 100 000 mieszkańców - 500 głosów;
- dla gmin powyżej 100 000 mieszkańców - 1000 głosów.
Bez względu na powyższe wymogi nie warto poprzestawać na spełnieniu powyższych warunków. W trzech gminach, które osiągną największą procentowo liczbę głosów w stosunku do liczby mieszkańców gminy, przewidujemy udział Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w uroczystości zawieszenia flagi na maszcie. DOŁĄCZ DO NAS!
Obecna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w granicach działania Międzygminnego Związku Celowego w skład którego wchodzą takie gminy jak Hanna, Hańsk, Podedwórze, Sławatycze, Sosnówka, Stary Brus, miasto Włodawa, wynosi 13 zł od osoby.
Jako metodę ustalenia opłaty przyjęto, tak jak dotychczas, iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz wysokość stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która wynosić będzie odpowiednio:
I tak od dnia 1 sierpnia 2020 r. zaczną obowiązywać nowa stawka, czyli:
– 18,00 zł – miesięcznie za jedną osobę zamieszkującą daną nieruchomość, jeżeli odpady komunalne zbierane są w sposób selektywny,
– 36,00 zł – miesięcznie za jedną osobę zamieszkującą daną nieruchomość, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny - czyli nie segregujący odpadów komunalnych/śmieci - lub też źle je segreguje zapłacą karę 36 zł od osoby.
Stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, odbieranymi od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne przedstawiają się następująco:
1) za worek o pojemności 120 L – w wysokości 15,00 zł,
2) za pojemnik o pojemności 120 L – w wysokości 6,30 zł,
3) za pojemnik o pojemności 240 L – w wysokości 12,60 zł,
4) za pojemnik o pojemności 1100 L – w wysokości 58,20 zł,
5) za pojemnik KP 7 o pojemności 7 m3 – w wysokości 370,00 zł,
Właściciele nieruchomości niezamieszkałych zobowiązani są ponosić opłatę od pojemnika. Ci, którzy nie wypełniają obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny poniosą następujące koszty:
1) za worek o pojemności do 120 L – w wysokości 30,00 zł,
2) za pojemnik o pojemności do 120 L – w wysokości 12,60 zł,
3) za pojemnik o pojemności 240 L – w wysokości 25,20 zł,
4) za pojemnik o pojemności 1100 L – w wysokości 116,40 zł,
5) za pojemnik KP 7 o pojemności 7 m3 – w wysokości 740,00 zł,
Właściciele nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe i nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, od nowego roku (01.01.2021 r.) poniosą ryczałtową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – zbieranymi selektywnie – w wysokości 150,00 zł rocznie od jednej nieruchomości. W przypadku braku właściwej segregacji stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie wynosić 300,00 zł rocznie od jednej nieruchomości.
Uchwała wejdzie w życie z dniem 1 sierpnia 2020 r., zatem nowa stawka zacznie obowiązywać od miesiąca sierpnia br. Zmiana stawki opłaty nie wiąże się z koniecznością składania nowej deklaracji przez właścicieli nieruchomości, bowiem każdy właściciel nieruchomości położonej na terenie działania Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie otrzyma zawiadomienie o aktualnej wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Wszelkie inne zmiany danych należy zgłaszać w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana (np. zmiana ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość związaną z narodzinami, zgonem, zmianą miejsca zamieszkania). Do złożenia nowej deklaracji o opłatach za odpady zobowiązani są tylko właściciele nieruchomości jednorodzinnych, którzy chcą skorzystać z częściowego zwolnienia z opłaty poprzez zgłoszenie posiadania kompostownika.
Podczas posiedzenia Zgromadzenia został uchwalony nowy wzór deklaracji o symbolu D-O(7). Od dnia 1 sierpnia 2020 roku właściciele nieruchomości zamieszkałych w zabudowie jednorodzinnej, wyposażonych w przydomowe kompostowniki mogą zgłaszać się do siedziby biura Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie, przy ul. Żołnierzy WiN 22 (pokój nr 13) oraz Urzędów Gmin należących do MZC. Celem złożenia nowej deklaracji D-O(7) i skorzystać z częściowego zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 2 zł od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość z tytułu posiadania kompostownika i kompostowania bioodpadów. W przypadku skorzystania ze zwolnienia i kompostowania bioodpadów właściciel nieruchomości nie musi posiadać brązowego pojemnika przeznaczonego na bioodpady.
Mieszkańcy miasta dziwią się i mówią, że miasto ma możliwości samodzielnego zbieranie odpadów przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej we Włodawie, ma sprzęt ma ludzi. W rozmowach na temat śmieci mieszkańcy zadają pytania, "czy ten cały Międzygminny Związek Celowy nie powstał tylko po to aby tworzyć sztuczne etaty dla znajomych królika?" I kolegów partyjnych z regionu, o których pisaliśmy Włodawa: Na bezrybiu i rak ryba we włodawskim MPGKu.
Pierwszą turę wyborów prezydenckich mamy już za sobą. Odbyła się ona w niedzielę 28 czerwca 2020 roku, druga tura prawdopodobnie odbędzie się 12 lipca 2020 roku. Niżej prezentujemy wyniki głosowania, oraz składy obwodowych komisji wyborczych w powiecie Włodawa. W powiecie Włodawa zdecydowanym zwycięzcą jest obecny Prezydent RP Andrzej Duda, który uzyskał 9 794 głosów czyli 52,45% wszystkich oddanych głosów w powiecie. Na drugim miejscu Rafał Trzaskowski obecny prezydent miasta stołecznego Warszawa, uzyskał on w naszym powiecie 3 816 głosów czyli 20,44% wszystkich oddanych głosów. Obaj kandydaci na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej spotkają się w drugiej turze wyborów, która jest zapowiadana na 12 lipca 2020 roku.
Wyniki wyborów z dnia 28 czerwca 2020 roku dane z powiatu Włodawa
Kandydat - Liczba głosów - Procent głosów
DUDA Andrzej - 9 794 - 52,45% TRZASKOWSKI Rafał - 3 816 - 20,44% HOŁOWNIA Szymon - 2 518 - 13,48% BOSAK Krzysztof - 1 280 - 6,85% KOSINIAK-KAMYSZ Władysław - 760 - 4,07% BIEDROŃ Robert - 344 - 1,84% JAKUBIAK Marek - 43 - 0,23% ŻÓŁTEK Stanisław - 40 - 0,21% PIOTROWSKI Mirosław - 37 - 0,20% TANAJNO Paweł - 21 - 0,11% WITKOWSKI Waldemar - 20 - 0,11%
Wybory to też dobra okazja, aby dorobić. Członkowie obwodowych komisji wyborczych mogli za dzień sporo dorobić. Stawki wahały się od 350 (w przypadku członka komisji) do 500 złotych (w przypadku przewodniczącego komisji). Z kolei zastępca przewodniczący otrzymał wynagrodzenie w wysokości 400 złotych.
Według nowej ustawy potrzeba mniej członków komisji.
"Zgodnie ze specustawą wyborczą z 2 czerwca 2020 roku, minimalny skład liczbowy obwodowej komisji wyborczej wynosi 3 członków. Ułatwiło to nieco powoływanie komisji. Przed 10 maja był z tym problem, jak zresztą zazwyczaj, przed każdymi wyborami.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym w skład każdej obwodowej komisji wyborczej powołuje się: 7 osób w obwodach głosowania do 1000 mieszkańców, 9 osób w obwodach od 1001 do 2000 mieszkańców, 11 osób - od 2001 do 3000 mieszkańców i 13 osób w obwodach głosowania powyżej 3000 mieszkańców. Minimalny skład liczbowy obwodowej komisji wyborczej wynosi 5 członków." - prawo.pl
Do zadań komisji obwodowych należało przeprowadzenie głosowania w obwodzie, czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania. Przeliczenie i ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości oraz przesłanie wyników głosowania do właściwej komisji wyborczej.
Poniżej wykaz 355 członków obwodowych komisji wyborczych z powiatu Włodawa, dane można sortować i wyszukiwać po imieniu, nazwisku, gminie czy funkcji w komisji.
/ź/ wybory.gov.pl, prawo.pl
Wiec, kto zastał członkiem komisji? I ile zarobił? Policzcie już sami.
Gmina Sławatycze oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sławatyczach serdecznie zapraszają na drugi seans kina plenerowego w Sławatyczach. Już w niedzielę 21 czerwca o godz. 21.00. na stadionie sportowym w Sławatyczach, zostanie wyświetlona wybuchowa komedia pt. "Szpieg, który mnie rzucił".
- od 30 maja zostaje zniesiony obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwarte, nie funkcjonuje również limity osób w miejscach kultu religijnego, do kościoła będzie mogło przyjść tyle samo wiernych co dawniej. Wciąż jednak obowiązuje nakaz zachowania dystansu w postaci 2 metrów. Zgromadzenia na powietrzu tylko dla maksymalnie 150 osób. Zniesiono również limit osób w sklepach i gastronomii.
- od 6 czerwca otwarte zostaną kina, teatry, siłownie, solaria, salony masażu i tatuażu, parki rozrywki, baseny, kluby fitness, place zabaw. Jednak obowiązuje reżim sanitarny. Wesela i inne wydarzenia rodzinne dostępne tylko dla 150 osób. Dyskoteki, kluby - zamknięte.
Dziś rano 25 maja 2020 roku Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w powiecie włodawskim zarejestrowano pięć przypadków zakażenia, koronawirusem SARS-CoV-2, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.
Nowe zakażenia w powiecie Włodawa dotyczą one - mężczyzny w przedziale wieku 21-40 lat z powiatu włodawskiego, - dwóch mężczyzn w przedziale wieku 41-60 lat z powiatu włodawskiego, - kobiety w przedziale wieku 41-60 lat z powiatu włodawskiego, - kobiety w wieku powyżej 60 lat z powiatu włodawskiego
W tym trzy osoby spoza powiatu włodawskiego, które przebywały u nas na kwarantannie oraz dwie z naszego powiatu.
A jeszcze wczoraj informowaliśmy,
Za starostą informujemy, że w powiecie włodawskim jest: ? 0 osób zarażonych i skierowanych do szpitala, ? 3 osoby objętych kwarantanną medyczną ?, ? 59 osób objętych kwarantanną graniczną ?, ? 62 osoby objętych kwarantanną domową ?, ? 0 osób objętych nadzorem epidemiologicznym(stan na dzień: 24.05.2020 r., godz. 13.00)
Więcej na temat walki z korona wirusem, w powiecie Włodawskim pod adresem
Jednak wczoraj minister zdrowia Łukasz Szumowski, w jednym z wywiadów został zapytany o to, jak długo potrwa obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką lub szalikiem.
Minister Szumowski odpowiedział, że "jeśli się okaże, że te wskaźniki w województwach się utrzymują, to być może regionalnie będziemy wydawali taką decyzję, że w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu te maseczki będzie można zdjąć, a w zamkniętych przestrzeniach, w komunikacji, w sklepach, we wszystkich miejscach, gdzie powietrze nie przepływa swobodnie, tam one pozostaną". Ponadto minister zapowiedział, że ta decyzja zostanie podana w ciągu tygodnia do dwóch.
I w tym miejscu pojawia się szansa dla Włodawy, okazja - której nie można zmarnować!
Sytuację która właśnie powstała, należy jak najpilniej wykorzystać medialnie i wystosować oficjalne pismo do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, w sprawie aby w powiecie Włodawa został zniesiony obowiązek zakrywania ust i nosa, o którym wspomniał minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Zdrowie: Czy Włodawa to Miasto już Zamaskowane?
Mamy jako mieszkańcy powiatu ku temu silny argument. Ponieważ w naszym powiecie jako jedynym w województwie lubelski nie odnotowano żadnego zachorowania na COVID-19, a powiat Włodawa został już medialnie okrzyknięty „zieloną wyspą” w czasie pandemii korona wirusa w Polsce.
Liczymy, że burmistrz miasta Włodawa Wiesław Muszyński mając spore doświadczenie w pisaniu listów, oraz starosta Andrzej Romańczuk jako główny przedstawiciel najwyżniejszego organu samorządowego w powiecie włodawskim, przestaną w końcu "drzeć koty" przy pomocą podległych im pracowników i wspólnie wypracują stanowisko, w sprawie która nas wszystkich dotyczy.
Liczymy na Was!
^p^
/ź/ lublin.uw.gov.pl, fb.me
Ekspert o maseczkach - prof. Włodzimierz Gut
tv.wlodawa.net/TVPinfomasz wideo wyślij nam link: echo@wlodawa.net
8 maja to Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to Święto, które zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. „Biblioteka ma w sobie coś magicznego. Jest niczym portal do wielu różnych światów”- Amo Jones
Rola bibliotek i czytelnictwa
Czytelnictwo książek jest jedną z ważniejszych pozycji w życiu człowieka. W zakładzie karnym jest jednym z elementów resocjalizacji i spędzania wolnego czasu. Książka ubogaca, pobudza wyobraźnię, niweluje stres. Poprzez dzień bibliotekarza i bibliotek rozpoczyna się tzw. Tydzień Bibliotek, którego wiodącą myślą jest promocja czytelnictwa. Tegoroczna edycja ogłoszona została pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece”. Biblioteka jest prawdziwą skarbnicą wiedzy, jednak w obecnych czasach internetu, audiobooków i mediów społecznościowych należy docenić jej rolę w pewnych sferach życiowych człowieka. Szczególnie w rozwoju dzieci, na terenie jednostek penitencjarnych czy w wymiarze naukowym.
Biblioteka w Zakładzie Karnym we Włodawie
W naszej jednostce funkcjonuje biblioteka dla osadzonych, której zasoby są sukcesywnie uzupełniane. Na półkach biblioteki zakładowej znajduje się literatura publicystyczna, beletrystyka, książki popularnonaukowe. Z uwagi na funkcjonujące przy jednostce Centrum Kształcenia Ustawicznego w bibliotece znajduje się dużo pozycji szkolnych. Największym zainteresowaniem cieszą się wśród skazanych kryminały, autobiografie, powieści historyczne. W aktualnie trudnym okresie, związanym z epidemią koronawirusa zainteresowanie czytelnictwem wzrosło.
W ramach promocji czytelnictwa wśród osadzonych, przez radiowęzeł odtwarzane są również audiobooki – elektroniczne książki. Aktualnie odtwarzana jest „Czernobylska modlitwa”. Biblioteką w Zakładzie Karnym we Włodawie opiekuje się plut. Kamil Śledziński. W jednostce zatrudnionych jest 5 osadzonych jako bibliotekarzy, których główną rolą jest prowadzenie ewidencji książek i ich regularna wymiana u czytelników.
Dyskusyjny Klub Książki
W Zakładzie Karnym we Włodawie funkcjonuje również Dyskusyjny Klub Książki (DKK), który skupia skazanych dla których książka jest prawdziwą wartością. W ramach prowadzonej działalności osadzeni biorą udział w spotkaniach literackich, wystawach, spotkaniach z autorami książek. Członkowie Klubu promują czytanie książek, spotykają się i dyskutują na temat wybranych pozycji. Działania klubu są obecnie ograniczone z uwagi na stan epidemiczny.
tekst: por. Daniel Pręciuk zdjęcia: por. Daniel Pręciuk, archiwum jednostki
Uroczystości obchodów 229 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyły się we Włodawie w cieniu stanu epidemicznego jaki panuje w Polsce. Święto Narodowe 3 maja, uchwalone zostało na pamiątkę pierwszej w Europie – Konstytucji.
Liczba osób, które uczestniczyły we włodawskiej uroczystości została bardzo ograniczona. Msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie odbyła się z zachowaniem obecnie panujących zasad i odległości pomiędzy uczestnikami. Mszę św. w kościele pw. NSJ we Włodawie celebrowali wspólne ks. dziekan Dariusz Parafiniuk i o. Dariusz Cichor – przeor klasztoru paulinów we Włodawie.
Świętujący tegoroczne święto 3 maja nie uczestniczyli w tradycyjnym przemarszu ulicami miasta. Wiązanki i kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki we Włodawie przy Al. Józefa Piłsudskiego złożyli przedstawiciele urzędów i instytucji lokalnych działających na terenie powiatu Włodawa.
Po południu mieszkańcy miasta mogli z balkonów wysłuchać „osiedlowych koncertów” w wykonaniu zespołu Acoustic Trio. Organizatorem tych uroczystości było miasto Włodawa.
zdjęcia: Waldemar Zakrzewski, por. Daniel Pręciuk /ź/ sw.gov.pl, powiatwlodawski.pl
tv.wlodawa.netmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej